Forum dyskusyjne


koncza sie strony w paszporcie

kategoria podróże po świecie

Kornelia dołączył
11.06.2006

Kornelia 13:04 | 03.10.2007

Hej,
czy komus z Was podczas podrozy skonczyly sie wolne strony w paszporcie? Jak ta sprawe mozna zalatwic, czy konsulac lub ambasada PL moze wydac drugi paszport? bez koniecznosci powrotu do Polski?
A do Polski nie wracam jeszcze przez kilka lat, wiec sprawa robi sie pilna. Jestem obecnie w Chinach ( jeszcze jakis 1,5 miesiaca), pozniej Japonia-wiec najlepiej w tych krajach.
Dzieki z gory za wszelkie podpowiedzi,
Kornelia


calicali (ban) dołączył
13.06.2007

calicali (ban) 15:59 | 03.10.2007

a dlaczego nie zadzwonisz w tej sprawie do najbliższego konsulatu? uważasz, że przeciętny tramp jest lepiej zorientowany w sprawach paszportowych niż urzędnik. który wydaje paszporty? pozdrowienia dla chinczyków!


Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 18:09 | 03.10.2007

to jest problem..nie wyrobisz paszportu poza krajem tak łatwo,są one tylko raz w roku rozwożone po świecie przez kurierów MSZ.w sytuacji awaryjnej dostaniesz paszport tymczasowy który upowaznia jednak wyłącznie do powrotu bezpośrednio do miejsca zamieszkania..wiec bez wizyty w kraju to sie moze nie udac..


Pacyfa dołączył
17.09.2006

Pacyfa 21:17 | 03.10.2007

Mi nigdy nie zdażyła się taka sytuacja, ale zacytuję fragmencik z książki-pamiętnika Kingi Choszcz ("Prowadził nas los", s.311).
"(...) Pierwszym miejscem, które odwiedzamy w Hongkongu, jest polska ambasada - muszę zmienić paszport. Ten, który mam, jest ważny jeszcze do 2008 roku, ale jest w nim tylko jedna wolna strona. Tu na szczęście nie każą mi czekać miesiąc na wyrobienie nowego. (...)"
Czyli jednak w ambasadzie mogą wystawić paszport i (oczywiście przy odrobinie szczęścia) nie trwa to wieczności. Kindze wystawiono paszport a nie paszport tymczasowy, bo po świecie podróżowała jeszcze sporo czasu zanim do Polski wróciła.
Tymczasowy wydaje się w przypadku utraty paszportu właściwego i umożliwia on rzeczywiście jedynie powrót do kraju. Wiąże się to zapewne z trudnością weryfikacji danych na odległej placówce dyplomatycznej. A taki nowy paszport-duplikat jest wystawiany w oparciu o stary dokument.


Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 22:14 | 03.10.2007

w takim razie przepisy sie juz zmienily,oni podrózowali ladnych pare lat temu,.nie wyrobisz paszportu za granicą bezproblemowo.byla na ten temat niedawno dyskusja na travelbit.pl,poszukaj,popytaj.


Pacyfa dołączył
17.09.2006

Pacyfa 22:22 | 03.10.2007

Hmmm...bardzo możliwe, nigdy nie miałem tego problemu, więc nie szukałem rozwiązania. Na pytanie odpowiedziałem cytatem, bo od razu sobie skojarzyłem, że gdzieś taką sytuację ktoś już miał.


marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 08:29 | 04.10.2007

Zgadzam się z tym, co ktoś tu już napisał, że najlepiej zadzwonić do najbliższego konsulatu. Mnie też kiedyś zabrakło stron w paszporcie, kiedy byłem w Limie i w konsulacie dostałem za 20 USD wkładkę na wizy.
Trwało to kilkanaście minut, ale było to w czasach, kiedy były jeszcze niebieskie paszporty. Teraz paszporty są wytwarzane tylko w jednym miejscu w Warszawie i wysyłane do innych miast w Polsce i na świecie.
Ta więc ani moja rada, ani Kingi na nic się nie przydadzą. Ja zmieniam paszport co kilkanaście miesięcy, ale nigdy nie czekam, aż mi się całkiem wyczerpie miejsce. Kiedy mam tylko 4-5 wolnych stron, już składam wniosek o nowy paszport. Paszport zostaje wydany i czeka na mnie do odbioru w Biurze Paszportowym. Tak może czekać nawet kilka miesięcy. Kiedy uznam, że jest mi potrzebny, idę do Biura i dostaję nowy paszport od ręki. Nowy paszport można odebrać nawet wtedy, gdy jest miejsce na wizy, ale wtedy trzeba zapłacić pełną opłatę. Jeśli w paszporcie nie ma już wolnych stron, zwracana jest różnica za niewykorzystany czas ważności paszportu. Za ostatni paszport zapłaciłem coś ponad 20 złotych.


Jack_Daniels67 dołączył
27.05.2006

Jack_Daniels67 09:02 | 09.10.2007

Witam!
W Hanoi, Pani konsul z Ambasady RP nie robi żadnych problemów przy wydawaniu Polskiego Paszportu Tymczasowego. Wydawany też jest „normalny” paszport, tylko w takim przypadku okres oczekiwania wynosi ok. od 3 do 6 miesięcy (zależy od częstotliwości poczty dyplomatycznej). W Hanoi jest też zakład fotograficznych, który robi zdjęcia do paszportów zgodne z obowiązującymi przepisami. A tak a pro po, to po wejściu do Unii Europejskiej to możemy się zwrócić o pomoc do każdej placówki dyplomatycznej, której to kraj jest członkiem unii. Są zobowiązani do udzielenia pomocy. Ważne to jest w przypadku gdy w danym kraju nie ma Polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.
PozdrawiamStrefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl