Forum dyskusyjne | Konkurs foto!

zakaz wwożenia leków do Gruzji

kategoria zdrowie w podróży

kraj Gruzja

Nika05 dołączył
08.08.2014

Nika05 16:27 | 08.08.2014

Witam,
wybieramy się w sierpniu do Gruzji, wycieczka organizowana przez biuro podróży. Otrzymaliśmy informację, że nie można wwozić do Gruzji żadnych leków, nawet zwykłych tabletek od bólu gardła czy leków na biegunkę, bo na lotnisku jest to traktowane jako próba wwiezienia narkotyków. Poinformowano nas, że aby wwieźć jakikolwiek lek, nawet taki bez recepty, potrzebne jest zaświadczenie od lekarza przetłumaczone na angielski lub rosyjski. Nie powiedziano jednak jak to dokładnie ma wyglądać. Szukaliśmy informacji na ten temat w internecie i nigdzie nie znaleźliśmy nawet wzmianki o takim zakazie, natomiast w biurze podróży kategorycznie zabroniono nam brania jakichkolwiek leków, tłumacząc, że grozi to aresztowaniem i zapłatą grzywny i że notorycznie mają z tym problem podczas wycieczek.Wydaje mi się to tym bardziej dziwne, bo koleżanka była w Gruzji zimą (z tym, że indywidualnie) i nie miała takich przygód, a miała w bagażu leki, bez żadnych zaświadczeń i twierdzi, ze nikt nawet tego nie sprawdzał. Czy ktoś coś wie na ten temat? Proszę o informacje.

bartek79 dołączył
15.05.2011

bartek79 17:28 | 08.08.2014

Biura podróży to samo zło!!!! Ktoś pierdoły opowiada. Nikt takich rzeczy nie sprawdza, miałem kilka leków, mam zawsze i nigdy nigdzie nie miałem z tym problemów. Jeśli będziesz mieć pełen plecak to może ...

Nika05 dołączył
08.08.2014

Nika05 17:42 | 08.08.2014

Dziękuję za odpowiedzi. Zawsze wozimy ze sobą podstawowe leki na przeziębienie czy problemy żołądkowe (nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą i lepiej je ze sobą mieć) i jeszcze nigdy z takim zakazem się nie spotkaliśmy ani też z jakąś szczególną kontrolą na lotnisku pod tym kątem, dlatego wzbudziło to nasze zdziwienie, tym bardziej, że w biurze nie potrafili tego zakazu sensownie wytłumaczyć. Nie wiem tylko po co wprowadzają ludzi w błąd, skoro na lotnisku nikt nie robi z tym problemów.
Dzięki za pomoc, pozdrawiam

unkasyr dołączył
11.02.2015

unkasyr 08:33 | 10.04.2015

W czasie EURO 2012 uciekliśmy ze znajomymi z kibolskiego klimatu do Gruzji właśnie.
W planie było sporo odludnych miejsc a zatem nasza apteczka była bardzo bogata (obsługiwana przez 2 ratowników medycznych) Mieliśmy naprawdę silne leki i NIKT nie to nie zwracał uwagi.
Moja rada: Bierz leki a najgorsze co może Ci sie przytrafić to ze je stracisz i ze bedzie Cie czekała wizyta w aptece.

senia dołączył
20.06.2008

senia 17:36 | 08.08.2014

Byłam w lipcu i miałam w bagażu podręcznym leki, które zawsze zabieram, przeciwbólowe, na przeziębienie, na biegunkę itd. Nikt nawet się w tym temacie nie zająknął. Co innego coś przeciw komarom w aerozolu - to już produkt łatwopaly...

emiluszka dołączył
31.10.2013

emiluszka 12:37 | 11.08.2014

obowiązuje zakaz wwożenia leków zawierających kodeinę (osobiście dzwoniłam do ambasady )
z innymi tez jest chyba problem i trzeba mieć zaświadczenie lub recepty (ale nie mam potwierdzonego)

www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-mialy-tabletki-przeciwbolowe-zost  aly-aresztowane,nId,1482757#utm_medium=frame&utm_campaign=wyrzucenie_z _ramki&utm_source=www.wykop.pl

emiluszka dołączył
31.10.2013

emiluszka 12:51 | 11.08.2014

obowiązuje zakaz wwożenia leków zawierających kodeinę (osobiście dzwoniłam do ambasady )
z innymi tez jest chyba problem i trzeba mieć zaświadczenie lub recepty (ale nie mam potwierdzonego)

www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-mialy-tabletki-przeciwbolowe-zost  aly-aresztowane,nId,1482757#utm_medium=frame&utm_campaign=wyrzucenie_z _ramki&utm_source=www.wykop.pl

Nika05 dołączył
08.08.2014

Nika05 15:26 | 11.08.2014

A czy wiesz może jak takie zaświadczenie powinno wyglądać i czy tłumaczenie tego zaświadczenia można wykonać samodzielnie?

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 13:18 | 11.08.2014

Niestety to chyba zależy od lotniska. W zeszłym roku lot do Kutaisi bez żadnych problemów. W tym roku lot do Batumi (czarter) - bardzo dokładne sprawdzanie wszystkich leków przez służby na lotnisku - łącznie z dokładną weryfikacją składu - wszystkie niedopuszczone do obrotu na terenie Gruzji lądują w depozycie, do odbioru przy wylocie. Gościowi przy mnie zakwestionowali Ibuprom...

Nika05 dołączył
08.08.2014

Nika05 15:25 | 11.08.2014

Właśnie lot mamy do Batumi. Słyszeliśmy też o tych aresztowanych Francuzkach i wygląda na to, że jednak trzeba będzie wybrać się do lekarza po zaświadczenia na leki, które można normalnie, bez recepty kupić (i nie mówię tu o lekach przeciwbólowych bo takich nawet nie mam zamiaru zabierać).

sarife dołączył
12.08.2014

sarife 14:26 | 12.08.2014

Nika, jedziesz może do Gruzji z Rainbowem? Otrzymałam z biura dokładnie takie same informacje, za kilka dni wyjeżdżam i też przeszukuję internet bo nie wiem na ile poważnie podejść do tematu. Znam osoby które były wcześniej w Gruzji i nikt nie robił najmniejszych problemów w związku z lekami. Może to faktycznie kwestia lotniska...

Nika05 dołączył
08.08.2014

Nika05 14:36 | 12.08.2014

Tak, z Rainbow Tours. Też przeszukuję internet i nic konkretnego nie mogę znaleźć, napisałam do ambasady i czekam na odpowiedź, może tam uda mi się czegoś konkretnego dowiedzieć. Gdyby to był tylko wyjazd do samej Gruzji to dałabym sobie spokój i nie brała niczego, ale jedziemy na objazdówkę do jeszcze kilku bardziej egzotycznych krajów i tam jechać bez leków na problemy żołądkowe uważam za spore ryzyko.

sarife dołączył
12.08.2014

sarife 19:30 | 12.08.2014

Też jadę na objazdówkę i nie mogę sobie pozwolić na 2 tygodnie nie brania leków. Zabieram tylko te niezbędne + ulotki ze składem i na wszelki wypadek zaświadczenia/recepty od lekarza. Chyba lepiej nie ryzykować...

Nika05 dołączył
08.08.2014

Nika05 21:33 | 12.08.2014

My chcieliśmy wziąć tylko takie leki "na wszelki wypadek", bo z doświadczenia wiem, że zawsze jakieś jedzenie może zaszkodzić i bez leków na biegunkę na objazdówce ani rusz, tak samo bez tabletek od bólu gardła. Tylko że śmieszne wydaje mi się iść do lekarza po zaświadczenia na stoperan czy tabletki na gardło do ssania, które nawet w sklepie spożywczym mogę kupić. Coś mi się wydaje że Rainbow po prostu olał sprawę i nie chce im się wnikać na jakie dokładnie leki jest zakaz, więc dla pewności podają że na wszystkie.

sarife dołączył
12.08.2014

sarife 12:31 | 02.09.2014

Dla wszystkich zainteresowanych: po przylocie na lotnisku w Batumi odbywa się jedynie kontrola paszportowa, żadnej kontroli bagażu nie ma. Nie jest sprawdzany ani bagaż główny ani podręczny. Po przejściu przez kontrole paszportową odbiera się bagaż i wychodzi z lotniska. Całe zamieszanie.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 21:44 | 02.09.2014

dla wszystkich zainteresowanych - Sorry, ale w moim przypadku (lipiec 2014) były bardzo dokładne kontrole leków i to zarówno z bagażu głównego, jak i podręcznego, łącznie z przechowaniem wybranych leków (nie w moim przypadku) w depozycie do czasu wylotu. Lotnisko Batumi, Czarter organizowany przez Rainbow .... I co ?

sarife dołączył
12.08.2014

sarife 16:52 | 04.09.2014

Ach no to w takim razie trzeba być przygotowanym (ja byłam i potem się złościłam, że prawie nic ze sobą nie miałam). Widocznie robią to co któryś przylot a nie za każdym razem. Dziwna sprawa...

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 20:03 | 04.09.2014

Po to są fora, żeby takie rzeczy wyjaśniać ....

bigmark dołączył
26.12.2008

bigmark 08:55 | 09.04.2015

Czy ktoś ma jakieś świeże info w sprawie leków ?

pozdrawiam
bm
bigmarkk.wordpress.com/ 

Piotrekbb dołączył
17.01.2010

Piotrekbb 16:43 | 09.04.2015

Ja w Kutaisi lądowałem i nic nie było żadnej kontroli. A regularnie zażywam leci na nadciśnienie. Kolega miał tak samo. A zawsze mam w kieszeni jak by się bagaż zgubił i mam w bagażu taka sam ilość. Tak że nie ma obaw.

bigmark dołączył
26.12.2008