Forum dyskusyjne | Konkurs foto!

Stosunek do Polaków

kategoria zdrowie w podróży

kraj Rosja

szym90 dołączył
22.03.2014

szym90 12:11 | 09.09.2014

Witam,
Planuję w przyszłym roku podróż, z Polski do Norwegii przez kraje nadbałtyckie, w kierunku morza murmańskiego. Następnie, planuję jechać z Murmańska nad Morzem Białym do Siewierodwińska. A następnie do Moskwy i do Polski. I mam tutaj kilka pytań, do osób, który zaliczyły podobną podróż lub znają te okolice:

1) Wszystkim znany jest legendarny stosunek Rosjan do Polaków. Ale słyszałem, że akurat im bardziej na północ Rosji tym ta nienawiść jest większa. Czytałem i słyszałem opinie, że tam, samochody z polską rejestracją są niszczone, turyści napadani, a rowerzyści wracają pieszo. Sama milicja, też czytałem, że Rosjanina jak traktuje źle, to Polaka bardzo źle. Doskonale wiem, że wszystko zależy od ludzi a stereotypy stereotypami, ale wolałbym, żeby ktoś, kto zna tamte tereny się wypowiedział.

2) Jak z wizą do Rosji. Jeśli planuję wjazd do Rosji od Norwegi, to cena za wyrobienie wizy jest większa? I czy jest możliwość wyrobienia sobie dłuższej wizy do Rosji niż 30 dni? Planuję przejazd przez Obwód Kalingracki, A na etap związany z Morzem Murmańskim chciałbym poświęcić ok.20 dni. Na etap związany z morzem Białym i powrotem, chciałbym przeznaczyć też z jakieś 20-25 dni.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

marekam888 dołączył
07.02.2009

marekam888 16:30 | 09.09.2014

Odnośnie punktu 1) na pewno nie ma tam kartek "nie obsługujemy Polaków"

pieczara dołączył
25.10.2002

pieczara 20:32 | 17.10.2014

Z takim nastawieniem to ty do Ciechocinka powinieneś jechać.
Jaka nienawiść?
Im dalej na północ tym większa? Skąd takie pomiary wziąłeś?

suave dołączył
10.04.2004

suave 20:51 | 17.10.2014

Z tego co ja słyszałem i czytałem to im dalej w głąb Rosji tym większa sympatia mieszkańców a język polski to tam język królewski. Opieram się na literaturze, gdyż sam tego nie doświadczyłem i nie byłem, tak dla jasności.

adamk76 (ban) dołączył
24.08.2014

adamk76 (ban) 21:59 | 17.10.2014

Popieram, nigdy nie słyszałem o niechęci zwykłych Rosjan do Polaków. Ba, znajoma sybiraczka opowiadała mi, że nikt jej tyle nie pomógł na zesłaniu jak sowieccy chłopi (a nikt tyle nie zaszkodził, co rodacy i współtowarzysze niedoli niestety). Za komuny Polska była zresztą dla przeciętnego mieszkańca ZSRR oazą wolności i dobrobytu, a nasi aktorzy, filmowcy czy piosenkarze uchodzili tam -- w niezwykle bogatym kulturowo przecież narodzie -- za megagwiazdy...

leoleo (ban) dołączył
09.02.2013

leoleo (ban) 13:06 | 18.10.2014

bez problemu, jeżeli jeszcze coś mówisz po rusku to słuchają jak radia (ponoć mamy wyjątkowy akcent:); ich akcent z kolei bywa twardy a budowa zdań dla nas dość dziwna; bez problemu dojedziesz do kamczatki a wracając do europy kretynami nazwiesz polskich celników
www.youtube.com/watch?v=LW1vHu4Ufb4 
zdrowia
wiza niestety kosztuje, w konsulacie, i czekasz
leo

Wiesław dołączył
14.02.2009

Wiesław 10:18 | 19.10.2014

nie byłem w tamtym rejonie ale niedawno (kwiecień-maj) byłem na "innej" prowincji tzn w Kałmucji
Moje wspomnienia dotyczące miejscowych ludzi są wspaniałe. Nigdzie nie spotkałem się z agresją czy nawet niechęcią zwykłych mieszkańców czy też urzędników. Wszędzie (poza jednym wyjątkiem) było miło i sympatycznie. Problemem może być język ( z tym akurat nie mam żadnego problemu), czym lepiej znasz rosyjski tym możliwość bezpośrednich kontaktów jest większa ( nie liczyłbym na możliwość wykorzystania angielskiego czy polskiego)
Wyjątek o którym wspomniałem to epizod w jednej z pokołchozowych wsi w której po kłótni z przypadkową kobietą ( chyba w jej rozumieniu - patriotką ) zgłosiła na policję że "po wsi chodzi ukraiński szpieg" (pewnie to reakcja na inny akcent mojej wymowy ). Zostałem zabrany na posterunek policji i po całkiem sympatycznej rozmowie (kłania cię znajomość języka) zostałem bez żadnych konsekwencji zwolniony.
Rosja to taki sam kraj jak inne, mieszkają w nim sympatyczni ludzie i mało sympatyczni, ja miałem okazję spotkać tych pierwszych.
pozdrawiam

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 12:29 | 19.10.2014

Jest różnie, jak w każdym dużym kraju są ludzie wyjątkowo życzliwi - generalnie tych jest większość, ale i tacy coby w łyżce wody utopili, oszukali, itp. Na szczęście tych drugich jest zdecydowanie mniej, pocieszyć się nawet można, że oni tak postępują w stosunku do wszystkich, do swoich również ...

szym90 dołączył
22.03.2014

szym90 22:19 | 19.10.2014

Bardzo dziękuję za informacje. Faktycznie, nasłuchałem się opowieści znajomych, którzy słyszeli od znajomych itd. jak tam jest źle, że gotów byłem porzucić swój plan. Niestety ludzie kierują się stereotypami. Co do języka, to tak myślałem, że lepiej odkurzyć stare kajety. Widzę więc, że więcej uwagi będzie trzeba poświęcić zdobyciu wizy, niż obmyślaniu"co by było gdyby...". Też prosiłbym o odpowiedź na pytania:
1) Jak wyglądają zameldowania w rosyjskich miastach? Na stronce mają napisane: "W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji." Na czym to polega?
2) W jakich przedziałach cenowych płaci się za paliwo w Rosji ?
Pozdrawiam!

leoleo (ban) dołączył
09.02.2013

leoleo (ban) 09:30 | 20.10.2014

wiza.info/obowiazek-rejestracji 
tu masz warunki uzyskania oviru, ja dostałem go raz a i tak przez miesiąc nikt o niego nie pytał, zdrowia,

aha, globtrotuar zwykle nie wie co to link , czasem nawet nie można zlapać na mysz
leo

marekam888 dołączył
07.02.2009

marekam888 09:38 | 20.10.2014

1) Zależy, jeśli będziesz zatrzymywać się hotelach, to oni już dopełnią formalności, żebyś miał meldunek, w innym wypadku musisz sam się zgłosić na komendę policji lub FSMR i otrzymać stempelek na karcie migracyjnej, że masz zameldowanie.
2. Najtańsze paliwo jakie widziałem to 270 rubli za litr (czy jakieś 2,70 PLN), ale to już takie najgorsze z najgorszych za lepsze trzeba zapłacić ponad 300 rubli. To było rok temu. W dużych miastach oczywiście drożej.

benbm dołączył
09.06.2002

benbm 11:45 | 29.10.2014

Kochani napisałem już ,,HAJER JEDZIE DO SOCZI ,,w tej książce jest odpowiedz jak nas widzą .
Rosjanie to najbardziej przyjazny kraj dla polaków mówię o zwykłych ludziach i urzędnikach ,To nasza TV a prym wiedzie TVN wprowadza niepotrzebne strachy i animozje pytanie po co .Pan Sikorski jeszcze nie wyjechał z Afganistanu walczy dalej z Rosjanami !!,mam nadzieję że ta niepotrzebna walka medialna zakończy się ,i do Rosji będziecie wjeżdżać bez stresu i strachu HAJER

frantic dołączył
03.02.2015

frantic 11:00 | 04.02.2015

Jeśli chodzi o stosunek do Polaków to gdziekolwiek nie pojedziesz to zawsze znajdziesz na nasz temat niezbyt przychylne zdanie. Wynika to czasami z trudnej historii, konfliktów czy nawet indywidualnych niesnasek. Ale to nie powinno zniechęcać bo tam gdzie słyszałeś "nie jedz" zawsze znajdziesz kogoś kto będzie wobec ciebie życzliwy niezależnie od tego skąd pochodzisz. Najlepszy przykład.
Dwa lata temu byłem we Włoszech dokładnie w Rzymie obok Watykanu miałem swoje miejsce docelowe. Słyszałem, że jest tam mnóstwo "polskich" sklepów i samych Polaków. Jednak jest to nie na rękę części Włochom, którzy sądzą, że wykorzystujemy JPII do zwiększenia swoich zysków.

to ja dołączył
09.02.2015

to ja 13:51 | 09.02.2015

jak na lotnisku powiedziałem że wolę rozmawiać po rosyjsku niż po angielsku to Pani pogranicznik wyrzuciła resztę kolejki (sami zagraniczni) bo teraz obsługuje tego Polaka, po czym cierpliwie wypełniła ze mną papiery z którymi miałem przyjść do niej.

Nie przejmuj się ludźmi "bez emocji na twarzy" - po tylu latach gdy lepiej było tego nie robić wielu to zostało na stałe.

AnnaEstera dołączył
04.02.2015

AnnaEstera 21:02 | 09.02.2015

Nigdy nie spotkałam się z niechęcią, wrogością, już nawet nie mówiąc o nienawiści Rosjan względem Polaków, przeciwnie, gdziekolwiek byłam a Rosjanie usłyszeli "podobną do swojej mowe", sami nawiązywali kontakt, a w ich kraju- wrogośc?-nigdy. Spotkałam się nawet z pytaniem z ich strony, czemu my ich taką wrogością "darzymy" i czemu tak trzymamy strone Ukrainy -ale w polityke już nie chce wchodzić.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 21:39 | 09.02.2015

Dziwne, nie byłaś w Rosji a się wypowiadasz ....

popetersburgu.pl dołączył
25.09.2015

popetersburgu.pl 19:18 | 07.10.2016

>Nigdy nie spotkałam się z niechęcią, wrogością, już nawet nie mówiąc o nienawiści
>Rosjan względem Polaków, przeciwnie, gdziekolwiek byłam a Rosjanie usłyszeli "podobną
>do swojej mowe", sami nawiązywali kontakt, a w ich kraju- wrogośc?-nigdy. Spotkałam
>się nawet z pytaniem z ich strony, czemu my ich taką wrogością "darzymy" i czemu tak
>trzymamy strone Ukrainy -ale w polityke już nie chce wchodzić.

Słusznie. Mnie też o to często pytają. Słyszą w mediach i chcą się dowiedzieć, czy tak faktycznie jest. Do Rosji jeżdżę już osiem lat, a teraz żyję w Petersburgu. NIGDY nie spotkało mnie żadne nieprzyjemne zdarzenie, bo np. mówiłem po polsku. To prędzej działa w druga stronę. W Polsce względem ludzi ze Wschodu. Niestety.

Tomasz09 dołączył
17.07.2015

Tomasz09 15:48 | 17.07.2015

Mam kilku znajomych z Rosji i nie słyszałem żeby były jakieś problemy, o jakich piszesz :)

mnz33 dołączył
22.07.2015

mnz33 15:34 | 22.07.2015

napić się wspólnie można :)

markod dołączył
08.03.2012

markod 13:42 | 09.10.2016

Przyłączam się do wpisu , który sugeruje że z takim nastawieniem nie powinieneś ruszać się z kraju . My w tym roku przejechaliśmy Rosję od Władykaukazu po Łotwę i nie spotkaliśmy się z żadną negatywną reakcją a wręcz przeciwnie . I to dotyczy spotkań ze zwykłymi mieszkańcami Rosji jak i z różnymi formacjami ich milicji i VSB.

stecan dołączył
17.06.2006

stecan 18:14 | 09.10.2016

Czy to jakaś ściema?
Jaki stosunek do Polaków? Rosjanie to mili i sympatyczni ludzie. jechałem teraz przez całą Rosję z Wawa do Mongolii samochodem i spotkałem się tylko z objawami symaptii. Po co takie głupie zapytania tutaj zamieszczać?
Lepiej do PISU się zapisać to potwierdzą te bzdurne tezy.Po co takie nieprawdziwe zapytania?

25.09.2015

popetersburgu.pl 22:19 | 11.10.2016

Człowiek ma wątpliwości i pyta - czego się dziwić, skoro z mediów płynie jednoznacznie negatywny przekaz. Zna Pan takie powiedzenie o głupich pytaniach i odpowiedziach?

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 23:13 | 11.10.2016

>Człowiek ma wątpliwości i pyta - czego się dziwić, skoro z mediów płynie
>jednoznacznie negatywny przekaz. Zna Pan takie powiedzenie o głupich pytaniach i
>odpowiedziach?

Te wątpliwości, o których wspominasz, chociaż dawno już nieaktualne bardziej jednak przypominają tezę niż pytanie. I chociaż stecan może niepotrzebnie poruszył wątek polityczny, to wydaje mi się, że pytania typu: czy w Indiach jest bezpiecznie lub czy w Rosji biją Polaków i gdzie najbardziej oraz co najlepiej obejrzeć w USA uprawniają do odrobiny sarkazmu.

25.09.2015

popetersburgu.pl 15:19 | 14.10.2016

Pytanie tylko, czy na forum bardziej chce się pomóc tym, którzy mają wątpliwości, czy uprawiać ich kosztem zupełnie niepotrzebną i nie zachęcającą do niczego "odrobinę sarkazmu". Ale może się czepiam... ;) Nie ma o co kopii kruszyć.

Justb dołączył
14.10.2016

Justb 20:19 | 14.10.2016

Byłem w Moskwie 2 lata temu i nie napotkały mnie żadne nieprzyjemności. Mam również kolegę Rosjanina. To, że mają takie nie inne władze nie świadczy o społeczeństwie.

szpak dołączył
07.08.2007

szpak 15:21 | 16.10.2016

szanowni użytkownicy, nie siejcie paniki, jak to w każdym kraju bywa znajdzie się i wilk co nie lubi tego bo on jest taki albo taki. Generalnie ludzie są nastawieni przychylnie do turystów i służą pomocą. Pozdrawiam.