Forum dyskusyjne

zycie ludzi w wioskach najpiekniejsze widoki gorskie

kategoria podróże po świecie

kraj Nepal

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 22:18 | 23.11.2014

Witam Serdecznie

Wybieramy sie na 2 tygodnie do Nepalu.
Cel: zobaczyc wioski oraz najbardzej fascynuajce widoki gorskie:-). Nie przepadamy za miastami, ani zwiedzaniem swiatyn nastawionych na turystow.

Z informacji jakie do tej pory otrzymalem, z checia polecial bym do Lukla i pokrecil sie po tamtych okolicach.

Jedziemy w 2 osoby. Nasza kondycje oceniam jako dobra.

Czy moge prosic o porady? Gdzie sie wybrac, czego znikac itd.

Moze ktos z swoimi doswiadczeniami zechcial by sie podzelic na skypie?

Pozdrawia, Krzysiek

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 23:14 | 23.11.2014

czy ktos z Panstwa przebyt ta droge? www.youtube.com/watch?v=FglIGVjd-8M 

Przemysław Supernak SuperGlob dołączył
06.11.2010

Przemysław Supernak SuperGlob 08:57 | 24.11.2014

Okolice Lukli są najbardziej turystycznymi terenami w Nepalu. Jeśli chcecie pooglądać bardziej autentyczne życie we wioskach lepiej pojechać na mniej uczęszczane tereny. Polecam np. region Langtang - można to połączyć z fajnym trekingiem - różne warianty trasy.

suave dołączył
10.04.2004

suave 21:01 | 24.11.2014

Podpinam się pod temat. Jak i gdzie można spędzić 6-7 dni w Nepalu poza zwiedzaniem miast. Preferowany treking w miejscach niezbyt mocno "zaludnionych" turystami.

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 22:24 | 24.11.2014

Dolina Langtang albo Helambu jak najbardziej.
W Nepalu nie spotkałem się ze świątyniami nastawionymi na turystów...rejon Lukli na pewno nie jest cichy i spokojny (sam lot kosztuje koło 340USD w 2 strony)

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 23:07 | 26.11.2014

Dziekuje za informacje. Tak sie jeszcze zastanawiam... ale chyba zdecyduje sie na tej wyjazd na poczatku stycznia..do niedzieli daje sobie czas na zdobycie informacji.... poki co mam kilka "otwartych" punktow...moze ktos pomoge

1. Ze wzgledu na aklimatyzacje nie ma problemu z tym, aby odrazu po wyladowaniu w Kathmandu leciec do Lukla, gdyz obydwa te miejsca sa polozone stosunkowo nisko

2. Poki co nie znalazlem mozliwosc bezpieczenego (bez podawania mailen numeru karty) zakupu bietu do Lukla. Bede na lotnisku w Kathmandu prawdopodobnie 05.01 o 6 rano. Czy jesli pogoda bedzie w porzadku dostane sie tego dnia do Lukla? To nie sezon..tloku chyba nie bedzie?

3. Powrot okolo 14-16.01 do Kathmaniu...ciezko mi teraz okreslic date powrotu.. czy trzeba szybciej rezerwowac bilet? Duzo ludzi lata w tym okresie? Helikoptery do Kathmandu... czy jest ciezko "dozbierac" ludzi do zapelniania helikoptera? Ceny za osobe sa kosmiczne, a wynaecie calego finansowo nie mozliwe..poki co biore pod uwage helikopter jako wyjscie awaryjne...

4. 12 dni na dojscie do Base camp i powrot to za malo... jaka trase alternatywna obrac?

z gory dziekuje za pomoc.

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 23:47 | 26.11.2014

>
>1. Ze wzgledu na aklimatyzacje nie ma problemu z tym, aby odrazu po wyladowaniu w
>Kathmandu leciec do Lukla, gdyz obydwa te miejsca sa polozone stosunkowo nisko

Kathmandu 1400, Lukla 2840.... ? Pierwsze objawy AMS pojawiają się od 2500
Aklimatyzacja poniżej 2000m nie jest nic warta.

>
>2. Poki co nie znalazlem mozliwosc bezpieczenego (bez podawania mailen numeru karty)
>zakupu bietu do Lukla. Bede na lotnisku w Kathmandu prawdopodobnie 05.01 o 6 rano.
>Czy jesli pogoda bedzie w porzadku dostane sie tego dnia do Lukla? To nie
>sezon..tloku chyba nie bedzie?
>

Nie kupisz tak biletu, tylko u agentów (ok 170usd w 1 stronę), ... pozostała część pytania : raczej niemożliwe.

>3. Powrot okolo 14-16.01 do Kathmaniu...ciezko mi teraz okreslic date powrotu.. czy
>trzeba szybciej rezerwowac bilet? Duzo ludzi lata w tym okresie? Helikoptery do
>Kathmandu... czy jest ciezko "dozbierac" ludzi do zapelniania helikoptera? Ceny za
>osobe sa kosmiczne, a wynaecie calego finansowo nie mozliwe..poki co biore pod uwage
>helikopter jako wyjscie awaryjne...
>

Można kupić bilet open jak są wolne miejsca to wrócisz, w tej chwili latają tylko 2 linie lotnicze do Lukli. Helikopter kosztuje około 2000 USD

>4. 12 dni na dojscie do Base camp i powrot to za malo... jaka trase alternatywna
>obrac?
>

przykłądowa trasa z mojej strony www : 

Dzień 01 Przyjazd do Kathmandu, transfer do hotelu, powitalna kolacja (D)
Dzień 02 Dzień na zwiedzanie Kathmandu, nocleg w hotelu(B)
Dzień 03 Przelot do Lukla i trek do Phakding (2640m) (B, L, D)
Dzień 04 Trek do Namche (3440m) (B, L, D)
Dzień 05 dzień aklimatyzacyjny (B, L, D)
Dzień 06 Trek do Tengbuche (3860m) (B, L, D)
Dzień 07 Trek do Dingbuche (4410m) (B, L, D)
Dzień 08 Trek do Lobuche (4910m) (B, L, D)
Dzień 09 Trek do Gorakshep i wspinaczka na Kala Pattar (5545m) (B, L, D)
Dzień 10 Trek do Everest Base Camp (5310m) i powrót do Gorakshep (B, L, D)
Dzień 11 Trek do Pheriche (4240m) (B, L, D)
Dzień 12 Trek do Tengbuche (4410m) (B, L, D)
Dzień 13 Trek do Namche (3440m) (B, L, D)
Dzień 14 Trek do Lukla (2840m) (B, L, D)
Dzień 15 Przelot do Kathmandu, nocleg w hotelu (B)

//JD

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 02:36 | 29.11.2014

lot samoloten do Lukla oraz chec zobaczenia ME, zachecaja mnie do odwiedzenia tych stron...wiem..mamy za malo czasu i pora roku "ciezka"... boje sie niskich temperatow oraz braku ludzi na szlaku... ale... mnie musimy dosc do BC czy Kala Pattar...dlatego zastanawiam sie nad ponizszym planem wyprawy "mini"..

Przylatujemy o 6 rano do Kathmaniu i probojemy tego samego dnia udac sie do Lukla..jesli nie ma mozliwoscu wylatujemy dnia 2, czy 3...i potem..

Dzień 01 Przelot do Lukla i trek do Phakding (2640m)
Dzień 02 Trek do Namche (3440m)
Dzień 03 dzień aklimatyzacyjny
Dzień 04 Trek do Tengbuche (3860m)
Dzień 05 Trek do Dingboche 3260 - Dughla
Dzień 06 Trek do Namche (3440m)
Dzień 07 Trek do Lukla (2840m)

Gdyby byly dobre warunki pogodowe i nasza kondycja dobra - mozna by isc troche dalej, niz Dughla ....Gdybysmy wczesniej wrocili do Kathmandu pokrecimy sie po miescie lub udamy sie gdzies w jego pobliza.

Co myslicie o tym planie?

Na pobyt w Nepalu mam 13 dni (5.01-17.01)

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 11:29 | 29.11.2014

Everest najlepiej widać z dwóch miejsc z Gokyo Ri albo Kalapattar, wszędzie indziej widać tylko samą piramidkę w oddali, albo za ścianą Lhotse. Jeżeli lecisz na krótko ja bym odradzał rejon Everestu, jak będą mgły i samoloty będą miały 2-3 dni zastoju to leżysz.

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 13:40 | 29.11.2014

jaka trase polecil bys w tym terminie i ilosci dni?

suave dołączył
10.04.2004

suave 08:25 | 01.12.2014

Mógłbyś polecić jakiś trening na 3-4 dni, może gdzieś w okolicach pokhary...

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 10:09 | 01.12.2014

Poon Hill, albo Royal Trek to są 4 dniowe treki, Poon HIll jest lepszy ze względu na widoki i wysokość, ale styczeń to nie jest świetny okres aby pięknie było widać góry.

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 21:05 | 02.12.2014

Jako zakonczenie tematu. Moze komu pomoze:

Znalazlem glownie na niemieckich forach ludzi, ktorzy przebyli trase (Kathmandu > Lukla > Goyko Ri > Lunla > Kathmandu) w 2 tygodnia w okresie stycznia.
Standartem dla trasy Lukla > Goyko Ri > Lunla bylo 11 dni.

Opinie: zimno i obawy przed sniegiem. Spokojnie na szlaku, piekna widocznosc.

Wlasnie dzownilem do kilku biur w Kathmandu, aby sie doradzic i tez ostrzegali przed sniegiem, ktory moze spasc w trakcie wedrowki.

Decyzja: Przesuwamy wyprawe na pozniejszy termin - moze uda sie tez przedluzyc pobyc o 1-2 dni.

Pozdrawiam i dziekuje za zabranie glosy w tym poscie.

suave dołączył
10.04.2004

suave 21:24 | 02.12.2014

Dzięki Jadu, a czy mógłbyś zarysować jak zorganizować taki trek? Jakieś zezwolenia, dojazdy, gdzie i od czego zacząć co lub kogo polecasz przed czym ostrzegasz, na co zwrócić uwagę itp takie informacje praktyczne. To moja pierwsza wyprawa do Nepalu

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 23:37 | 02.12.2014

Siebie polecam... jak chodzi o organizację od zezwoleń, tragarzy, przewodnika, transport, hotele itp. Jak chodzi o info praktyczne, wypowiadałem się parę razy na forum musisz poszukać oraz możesz sobie poczytać na mojej stronie. Link w profilu. pzdr

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 23:38 | 02.12.2014

>[...] To moja pierwsza wyprawa do Nepalu[...]

Ja byłem 13 razy ;-) z czego 6 razy na trekach

farcaul dołączył
03.12.2014

farcaul 13:57 | 03.12.2014

Byłem w Gokyo w połowie grudnia i jest już konkretnie zimno (w nocy w pokojach zamarza woda). W styczniu będzie jeszcze zimniej. Dwa loty do i z Lukli to podwójne ryzyko opóźnienia, co i tak przy napiętym terminie nie zostawia praktycznie żadnego marginesu.
Jeśli w styczniu to warto zrobić coś niżej, np. wspomniany Poon Hill (widać kilka 8-tysięczników) albo np. Langtang. Też bedzie zimno, ale to taka trasa w sam raz - nie za długa, nie za trudna a można zobaczyć prawie wszystko co najlepsze.

suave dołączył
10.04.2004

suave 20:44 | 14.12.2014

Czy na trening na Poon Hill potrzebuję mieć zezwolenie?

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 21:23 | 14.12.2014

>Czy na trening na Poon Hill potrzebuję mieć zezwolenie?

TIMS + bilet do ACAP

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

krzysiak84 19:53 | 02.05.2015

tak calkiem w skrocie. Podroz zorganizowalismy samodzielnie. Gdy dolecielismy do Lukla pogoda sie zalamala. Dodatkowo ze wzgledu na wypadek w Kathamandu (lotnisko kilka dni zamkniete) za nami nie szli turysci. Na szlaku malo ludzi - w zasadzie czulismy sie czesto sami na trasie, czyli super bo iscie jeden za drugim zupelnie odbiera klimat takiej wyprawie . Brak oznakowania szlaku, ale nelapczycy bardzo pomocni - po kupieniu biletow do parku idziemy w gore zamiast przy rzece - troche ciezsza trasa. Idac do Namche spadlo duzo sniegu - czasem szlismy po kolana. Deszcz, potem snieg, plecak - nie polecam:-) Przemoklo wszystko i nie ma gdzie suszyc. W Namche zamieszanie - nikt nie spodziewal sie tyle sniegu. Nawet stare babcie rzucaja sie sniezkami -sam dostalem w oko:-) Turysci nie wiedza co robic - kilka expedycji wraca na dol. Kogo pytam o pogode mowi NIE WIEM, przewodnicy wpisuja w google :) Maja tylko takie zrodlo informacji - niezle mnie to zdziwilo. Trasa na Gokyo zamknieta. Zmieniamy trasa i idziemy do Base Camp. Bez rakow i kijkow...chyba by sie nie dalo. Mamy dobre spiwory, ale bierzemy dodatkowe koce bo baarrzzoooozimno w pokojach. Jednego dnia idziemy z Loboche na Base Camp i Kalla Patar (plecaki zostawiamy Gorak Shep). W 3 dni schodzimy.

Podsumowanie: bardzo ciezka trasa. Oczywiscie biorac pod uwage snieg, lod, bloto oraz wage plecakow (12 dni).Aklimatyzacja Namche i Dingboche. Odpowiednik DIAMAX kupuje za 5 euro w Niemieckiej aptece. Duzo tabetek zostalo, moge komus oddac. Na 3400 potem 4100 troche boli mnie glowa -potem jest ok.
Przewodnicy na tej trasie sa raczej trenerami kondycyjnymi z tego co widzielismy. Proponuejmy isc indywidualnie - nasze pytania odnosnie Nepalu odpowiedzieli napotkani nepalczycy. Przewodnicy rowniez zamawiali jedzenie i przynosili do stolika swoim turysa -jest to oczywiscie zbedne. z tego co rozmawialem taki trekking samodzielnie i z tragazem+przewodnikiem wychodzi jedynie troche drozej (chyba ze mnie klamali w biurze kathamndu widzac iz wrocilem:)). Idac sam troche przeplacasz na locie z Lukla i wiecej wydajesz na miescu.Mamy duzo ciekawych zdjec i aktualnie montuje film. Duzo sniegu, brak turystow - mysle, iz sa to ciekawe ujecia. Poniewaz nie loguje sie na tej strone w razie pytan prosze smialo pisac christo.htcones@gmail.com

ankat dołączył
19.01.2014

ankat 08:29 | 05.05.2015

Witam,
ja przed chwileczką wróciłam z Nepalu (podróż cudowna) nie polecam jednak wynajmowania przewodnika ( Nepal jest tak prosty, że można go zrobić samemu, bądź też przewodnika można bez problemu wynająć na miejscu) my mieliśmy wynajętego z biura polskiego Meroway i.. wróciłam zestresowana z wakacji :( .
Jeśli chcesz wyśle Tobie trasę oraz co moim zdaniem warto zwiedzić.
Ania

krzysiak84 dołączył
28.01.2007

Kasiaa3 dołączył
08.07.2017

Kasiaa3 20:06 | 08.07.2017

Cześć, zastanawiamy się nad meroway w październiku do Base Camp. Dlaczego zestresowna? Z góry dziękuję za więcej informacje:)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl