Forum dyskusyjne

Jak to wygląda

kategoria podróże po świecie

kraj Nepal

andreas31 dołączył
14.11.2008

andreas31 10:57 | 19.04.2015

Witam.Czy ktos orietuje sie jak wyglada temat przewodnika na trekkingu do bazy pod Annapurna.Chcemy jechac tam w pazdzierniku,Z tego co sie orietuje po tragedi na tym szlaku wladze mialy wdrozyc przepisy o obowiazkowym wynajeciu przewodnika.Drugie pytanie.Czy brac ze soba tragarza który niesie wode i moze cos jeszcze czy olac to i kupowac na miejscu wode choc jest drozsza.Jaki jest z ciuchami bo zastanawiam sie czy nie wyposazyc sie w pare wazniejszy ciuszków na trekking w Pokhara(podobno taniej niz w polsce ) ;-)z góry dzieki z odpowiedzi

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 11:48 | 19.04.2015

Cześć.
To nie do końca jest ten sam szlak. W sensie rejon Annapurny tak, ale droga do BC jest od strony południowej, a Thorong La od północnej. Trasa do BC ma bardzo dobrą infrastrukturę noclegową i tutaj nawet w przypadku załamania pogody nie powinno być żadnych problemów. Tam ludzie byli na przełęczy, gdzie z Thorung High Camp idzie się około 3h w górę i potem jeszcze ze 3-5h do Muktinath. W tej chwili nie ma jeszcze dyrektywy nakazującej przewodnika, prawdopodobnie jak wejdzie to będzie dotyczyła szlaków przez przełęcze ale na razie nie wiadomo. Woda jest butelkowana i filtrowana, bez sensu dźwigać swoją z Pokhary. Tragarz wyjdzie Cię więcej niż koszt wody. (filtrowana chodziła po ok 100-150 rupii/litr). Z ciuchami... zależy co chcesz kupić ;)

andreas31 dołączył
14.11.2008

andreas31 18:11 | 19.04.2015

Dzieki za odpowiedz;-)Co do ciuchów to chcialem kupic spodnie trekkingowe,kurtke jesienna,i moze jakis polar wszystko firmy Marot.Z tego co wiem w polsce sa ceny kosmiczne a ze wzgledu ze szyja juz Marmota w Chinach moze bedzie o wiele taniej;-)

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 11:13 | 20.04.2015

Można kupić, nie mniej większość towaru nie jest super jakości,w Europie te produkty są dodatkowo wzbogacane. Ale jak chodzi o Pokharę czy kathmandu bez problemów ubierzesz się na trekking ;)

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 00:20 | 21.04.2015

a lepiej (taniej) w Pokharze czy Kathmandu?

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 01:33 | 21.04.2015

Hej. Ja byłem tam dosyć dawno, ale przed wyprawą też słyszałem, że w Kathmandu cały sprzęt i szpej można kupić dużo taniej niż w Polsce. Okazało się kompletną bzdurą. W większości był to tani badziew i podróbki. Nie wiem jak jest w chwili obecnej, ale namawiam na zachowanie w tym względzie daleko posuniętego sceptycyzmu

Jadu dołączył
19.09.2003

Jadu 10:33 | 21.04.2015

Zależy. Czasami kurtka wytrzyma rok, może dwa lata, kijki trekkingowe za 8USD za parę wytrzymają jeden trek, albo zegną się na pierwszym mocniejszym podparciu, czasami wytrzymają dwa treki..... nie ma reguły. Są też sklepy z dobrym towarem, przy czym ceny są nieznacznie tańsze od tych w Polsce. Trzeba dobrze przejrzeć towar, albo pytać o better quality i przede wszystkim trochę się na tym znać jeżeli planuje się poważniejsze zakupy.

makensis dołączył
26.01.2009

makensis 17:32 | 24.04.2015

Jeśli kurtka puchowa to, jeśli nie chcemy przepłacać, to najlepiej poszukać sklep co nam uszyje na miarę i z naszymi naniesionymi poprawkami. Niestety Nepal jakby zatrzymał się w czasie jeśli chodzi o fason i cechy produktów. To samo co 8 lat temu sprzedaje się dziś(no może koszulkami z free tybet..). Kilka sklepów idzie krok dalej, ale reszta produkuje według "sprawdzonego" wzoru. Fajne trekingowe koszulki z dodatkiem elastyny znalazłem tylko w jednym sklepie na thamelu(mówię o podróbkach, bo sklepów z oryginałami tam nie brakuje). Jeśli chodzi o winterproofy zdecydowanie poszukać promocji w Polsce, puchowe rzeczy można kupić w Nepalu jeśli się dotknie uprzednio tego puchu.

mrbm dołączył
27.07.2015

mrbm 19:52 | 25.10.2015

A czy słyszeliście? Ponoć w KT i w Pokharze są "wypożyczalnie" sprzętu i odzieży trekkingowej ? Ktoś korzystał? Miałoby to dla mnie sens o tyle, że po Nepalu jadę jeszcze na południe Indii - czyli jeślibym kupił, to potem perspektywa wożenia ciepłych ubrań przez miesiąc w tropikach...

[konto usunięte] dołączył
02.10.2012

[konto usunięte] 15:34 | 28.10.2015

sa wypozyczalnie ...ale ceny za 2-3 tygodniowy treking sa takie jak bys to kupil w sklepie "obok' , a po trekingu zostawiasz wszystko miejscowym/uciesza sie /' albo w paczke i wysylasz do Polski....peace !

mrbm dołączył
27.07.2015

mrbm 11:40 | 02.11.2015

Dzięki za info.
A jeszcze takie pytanie - chcę zrobić ABC trek w terminie 1.04-14.04.
Ja buty dobre już mam, ale poza tym co warto dokupić na miejscu? Na tą pierwszą połowę kwietnia... Na pewno kije. Śpiwór? Kurtka puchowa? Spodnie trekingowe ocieplane? Czy to ma sens? W znaczeniu - czy na szlaku tam ciągle zimno w tym terminie? Generalnie - co na bank trzeba zabrać a co sobie odpuścić...? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

sal paradise dołączył
26.09.2008

sal paradise 06:49 | 14.11.2015

>Dzięki za info.
>A jeszcze takie pytanie - chcę zrobić ABC trek w terminie 1.04-14.04.
>Ja buty dobre już mam, ale poza tym co warto dokupić na miejscu? Na tą pierwszą
>połowę kwietnia... Na pewno kije. Śpiwór? Kurtka puchowa? Spodnie trekingowe
>ocieplane? Czy to ma sens? W znaczeniu - czy na szlaku tam ciągle zimno w tym
>terminie? Generalnie - co na bank trzeba zabrać a co sobie odpuścić...? Z góry
>dziękuję za odpowiedź

Spiwor cieply.bedziesz spac w nieogrzewanych lodgeach.wyzej bedzie zimno.w bazie pod machapuchare jest juz bardzo zimno w nocy a w bazie pod Annapurna zimniej.ja mialem ze soba spiwor ze sztucznego puchu na -25 extremum wiec komfort w okolicach -15 i bylo mi cieplo i swietnie.
Bielizna termal.gacie I bluza z dlugim rekawem.przed wyjazdem z pokhary kup sobie mokre husteczki takie dla niemowlat.przydaja sie w toalecie.
Trasa jest bardzo przyjemna I przepiekna.jest tam maly thrillerek bo po tygodniu dociera sie do takiego wawozu gdzie czasem schodza lawiny.najlepiej wyjsc przed switem zeby nie ryzykowac..poczytaj to znajdziesz info ;) okulary koniecznie zabierz I twarde etui.snieg oslepiajaco odbija slonce-w okularach to cud a bez nich meczarnia:) zabierz klapki -pod prysznic itd. Przy okazji -ostatnie dwa dni na brudasa.prysznic tam wyzej raczej odpada.jesli uzywasz to krem.tyle poki co- zrobilem ta trase w 2011r kwiecień/maj-służę pomocą.pisz.chyba znów sie wybiorę do nepalu tym razem to bedzie helambu,langtang

sal paradise dołączył
26.09.2008

sal paradise 07:13 | 14.11.2015

Ok jeszcze pytanie o kurtke-ja miałem ze sobą bluzę polarowa niezbyt gruba,pod to termalna bielizna,a warstwy zewnętrzne to był tzw sweter puchowy i jeszcze na wszelki wypadek miałem hardshell ;) czyli po ludzku kurteczka antywiatrowa antydeszczowa.i tyle-wystarczylo.rekawiczki oczywiscie rowniez.na odwloku-spodnie antywiatrowe antydeszczowe i pod spodem kalesrajdy termal i ok.
Czapka I kaptur z kurtki.
Sweter puchowy jesli nie wiesz co to jest-to cos jakby cienka kurtka puchowa.temperatury w okolicach bazy to jakies 0,-5,-7 w nocy.roznie..;)
Kurtka puchowa typu 500gr czy cos takiego większego nie bedzie raczej potrzebna,taki sweter puchowy plus polarek i termal działa jak trzeba.ten sweterek puchowy sprasowuje sie do wielkości dwóch pieści.jedna z kieszeni stanowi worek.polecam fajna rzecz.niestety tania nie jest.
Jeszcze słowo o pogodzie.
Himalaje to różnice pogodowe czyli na dole tropik i idzie sie w krótkim rekawie i spodenkach a czasem to chcialoby sie wręcz nago a potem gdzieś tak na 3000robi sie chłodniej i stopniowo wchodzisz w zimę.takze ciuchy trzeba miec na 4pory roku.
Snieg w okolicach bazy w kwietniu byl niezbyt gleboki.moze do kostki..
Warto to zrobic-ta trasa jest fantastyczna.w dzien mozna sie troche rozpiac tam na gorze przy bazie bo sloneczko przygrzewa na tej wysokosci tak jak u nas czasem gdy zima sloneczna a przy tym mrozna.widok lodowca Annapurny i szczyty zostanie z Toba juz na cale zycie:)) namaste

mrbm dołączył
27.07.2015

mrbm 18:50 | 02.12.2015

Dopiero zobaczyłem te posty, więc z opóźnieniem - Wielkie Dzięki:)
Co napisałeś to dla mnie bardzo przydatne info.

Zibi_13 dołączył
17.03.2014

Zibi_13 07:22 | 07.12.2015

Wybierz się jesienią, w październiku - jest ciepło (nawet zbyt bardzo) więc masz mniej klamorów do noszenia. Teraz bym się chyba wyrobił w 10 kg bagażu.

linkalinka dołączył
06.09.2011

linkalinka 15:20 | 08.12.2015

Przewodnik nie jest wymagany, wymagany permit
Śpiwór np.450, mozna ew.kupić na miejscu za np.300-400zł, ale trzeba sprawdzić szycie
Inne rzeczy też tańsze niż w Polsce, ale długotrwałe moga nie być, na pewno nie kupowac goretexu, bo nie ma z nim nic wspólnego.
Ciuchy: spodnie 1 cieńsze z odpinana nogawką, drugie np.softshell; koszulki - 3-4 z krótkim techniczne, 1 z długim cieńsza techniczna, 1 grubsza - w schroniskach nie jest za cieplo, a wyżej nawet zimno; bluzy: cienki polarek, softshel, cienka puchóweczka (na wiosne tanie w decathlonie); kurtka jesienna z membraną; bielizna termiczna do spania np. modny merynos, ale nie koniecznie
Polecam: herbatę, termos, tabletki musujace z magnezem, minerałami, złodziejkę z cińszymi bolcami, bo grubsze nie wejdą, można na miejscu kupić kartę sim Namaste - dużo taniej (ew.mogę taką oddac gratis oraz odsprzedać doładowanie 500r -5$)
Zakupy: spokojniej się je robi w Pokharze
Ceny hoteli: Kathmandu od 7-8$ bez problemu, polecam Horizon za 12$ z tarasami, ogrodem. MAło turystów, mozna wybierać. Pokhara - od 7$, mój za 9$ ogromny jasny z widokiem, ogródkiem. Obok restauracyjka bardzo tania (na warunki lepiej nie patrzeć, ale smacznie)
Jest kłopot z benzyną, dlatego trudniej negocjować transport.TAxi w Kathmandu do Boudanathstupy 800-1000, lotnisko podobnie.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl