Forum dyskusyjne

Z Irkucka do Ułan-Ude

kategoria podróże po świecie

kraj Rosja

wagabundakufel dołączył
25.04.2007

wagabundakufel 02:43 | 09.01.2008

Witam
W czerwcu wybieram się do Mongolii koleją transsyberyjską.Po drodze chciałbym jednak trochę zobaczyć. Myślałem,żeby zatrzymać się na jeden dzień w Irkucku. Drugiego pojechać do Listkiewik (czy jakoś tak), zobaczyć tą wieś. Dalej myślałem żeby udać sie do Ułan Ude. Słyszałem,że tam jest już znacznie spokojniej. I tu pojawia się moje pytanie. W jaki najtańszy sposób miałbym dostać się do Ułąn Ude?Czy muszę wracać do Irkucka i dalej znów jechać koleją transsyb? Ile to może kosztować? I czy to prawda,że z Ułan Ude dojadę bezpośrednio do Ułan Bator?

anya_koine dołączył
31.08.2007

anya_koine 12:01 | 09.01.2008

Witaj
w czerwcu wyruszam ta sama trasa do Indii... przez Rosję, Mongolię, Chiny, Tybet i Nepal... później przez Bangladesz i Myanamar do Tajlandii... mam trochę materiałów i kosztorysów dot. tej trasy, wysyłam zatem mail'em... może Ci się przydadzą ;)
powodzenia i pozdrawiam,
Ania

Bzzyksoft dołączył
12.07.2007

Bzzyksoft 13:46 | 09.01.2008

Anya_koine a jak długa ma być ta podróż i jak załatwiłeś sprawę wiz ?

anya_koine dołączył
31.08.2007

anya_koine 14:41 | 09.01.2008

podróż + pobyt w Indiach - ok. pół roku, podróż Indie -> Tajlandia - ok. miesiąca, pobyt w Tajlandii - ok. 8 miesięcy... O którą wizę pytasz? wszystko znajdziesz na stronie:
www.transazja.pl/pl-3_1.html 
kwestie wizy do Tajlandii i jej przedłużania jeszcze ustalam...
ale to w innym wątku.... ten należy do 'Wagabundy' ;)
pozdr. Ania

Bzzyksoft dołączył
12.07.2007

Bzzyksoft 17:20 | 09.01.2008

Oj dziękuje za linka, bardzo fajna ta strona na pewno sie przyda :)
Ale i tak dalej nie wiem co i jak. Opisze to przykładem, będzie najprościej.

Mam wize do Indii na 6 miesięcy.
Jade Rosja, Mongolia ( 1 miesiąc pobytu ), Chiny ( 1 miesiąc pobytu), Nepal ( 1 miesiąc pobytu ), Indie ( zostały mi niecałe 3 miesiące ).
W jaki sposób i czy wogole moge przedłuzyć tą wize ?
Jade dalej np. Pakistan. Miałem wize na 3 miesiące - ale wiadomo, już się skonzczyła. Co teraz zrobić by jednak przez ten Pakistan przejechać i go pozwiedzać - czyli nie tylko tranzyt. Oczywiście nie chodzi mi konkretnie o Pakistan tylko o dowolne inne państwo. Może i zadaje głupie pytania, bo jestem zielony. Dziękuje za wszelkie odpowiedzi :)

jedjed dołączył
07.01.2008

jedjed 17:31 | 09.01.2008

Pozwole sobie odpowiedziec od konca. Tzn. najpierw o tym, jak znad Bajkalu mozna dojechac koleja do Mongolii:

Z Irkucka codziennie wieczorem wyjeżdżają bezpośrednie pociągi przez Ułan-Ude (są tam wcześnie rano) do Ułan-Bator. Podróż z Irkucka trwa ok. 40 godz. Ze względu na międzynarodowy charakter tego pociągu i fakt, że można jechać wyłącznie w wagonach kupiejnych, przejazd jest raczej drogi.
Dużo tańszym rozwiązaniem jest podróż pociągiem 361И z Irkucka (lub Ułan-Ude) do Nauszek, następnie przejazd koleją do miasta Suche-Batora po stronie mongolskiej (bilet kupuje się w Nauszkach), skąd możemy miejscowym pociągiem pojechać do Ułan-Bator. W tym przypadku granicę i tak przekroczymy w wagonach jadących z Irkucka, a cała podróż będzie trwała tyle samo, co w przypadku jazdy pociągiem bezpośrednim. W zeszlym roku za taki wariant przejazdu z Irkucka do Ułan-Bator placiłem kwotę rzędu 70-80 zł.
W razie braku miejsc na pociąg Nauszki-Suche Bator możemy marszrutką dojechać do Kiachty, tam – kolejnym busem – przekroczyć granicę (nie można jej przejść na pieszo), i kolejnym autem dojechać do Suche-Batora.

Jesli chodzi o Listwianke, to przygotuj sie, ze jest to nadbajkalski "pseudokurort", rozwijany z mysla o "nowych Ruskich" i nie zobaczysz tam ani bajkalskiej przyrody, ani syberyjskiej wsi (jedyna ciekawa rzecza jest swietne Muzeum Bajkalskie przy wjezdzie do miejscowosci). Warto natomiast, przejżdżając z Irkucka do U-U, zobaczyc tzw. Kolej Krugobajkalska, czyli niemal wylaczony z eksploatacji, 84-km odcinek linii kolejowej miedzy Sludianka (zach. kraniec Bajkalu) a Portem Bajkal (k/Listwianki). Kursuja po niej w niektore dni tygodnia lokalne pociagi osobowe (ok. 6 godz. w jedna strone), ze Sludianki do P. Bajkal dniem, w przeciwnym kierunku noca - rozklady sa "zmienne", musialbys sprawdzic przed wyjazdem. Oprocz tego jezdza ta trasa pociagi "turystyczne": w sr. i sob. na trasie Irkuck-Sludianka-P. Bajkal, w czw. i niedz. odwrotnie (wszystko w ciagu dnia, po drodze dluzsze przystanki w najciekawszych miejscach). Mozna tez chodzic pieszo wzdluz torow.

W praktyce mozesz zaplanowac zwiedzanie tego kawalka Przybajkala w dwoch kierunkach. Albo: Irkuck-Sludianka (zwykly pociag podmiejski albo turystyczna Krugobajkalka), Sludianka-Port B., przeprawa promem przez Angare z P. Bajkal do Listwianki, marszrutka Listwianka-Irkuck, a z Irkucka pociagiem przez U-U do UB. Albo: odwrotnie - wtedy do pociagu do Mongolii wsiadasz na stacji w Sludiance (jest tam ok. polnocy). Taka petle mozna zrobic nawet w ciagu jednego dnia. Majac wiecej czasu, mozna na troche rozbic sie z namiotem gdzies na trasie Krugobajkalki.

Przydatne strony:
www.kbzd.irk.ru  - wszystko o Krugobajkalce
www.krugobaikalka.ru  - strona firmy od pociagu "turystycznego"

Mam nadzieje, ze nie zagmatwalem za duzo, ale udalo mi sie cos wyjasnic ;-) Moge jeszcze poodpowiadac na pytania!

wagabundakufel dołączył
25.04.2007

wagabundakufel 21:31 | 18.07.2009

Bardzo Ci dziękuję jedjed. Twoje rady są nieocenione:)

marekam888 dołączył
07.02.2009

marekam888 07:26 | 19.07.2009

ja właśnie wróciłem z tamtych rejonów ;)

do Ulan-Ude najlepiej dojechać pociągiem...plackarta wyrusza około 21 z irkucka i o 6 rano przybywa do Ulan-Ude, bilet kosztuje około 600 rubli czyli jakieś 60 zł jest tez opcja podroży marszrutką cena 500 rubli (50 zł) marszrutki jeżdżą częściej 2-3 razy na dzień, ale jak dla mnie komfort jazdy jest zdecydowanie mniejszy lepiej dopłacić 10 zł i wyspać się w płackarcie - ja sprawdziłem oba sposoby podróży, plusem marszrutki może być możliwość podziwiania Bajkału i przejazd prze góry Chamar-Daban jednak kierowcy rosyjscy nie należą do najostrożniejszych i można przeżyć wyścigi lepsze niż na torach formuły 1 czego zresztą miałem okazje doświadczyć ;)

Jeśli chodzi o dojazd do Ulan-Bator, to oczywiście można dojechać z Ulan-Ude odjeżdża stamtąd pociąg i kursuje autobus, oczywiście jest to pociąg międzynarodowy kupiejny i z tego powody lekko droższy. Dlatego my wybraliśmy inna opcje - dojechaliśmy pociągiem z Irkucka do granicy w Nauszkach cena biletu około 600 rubli (w Nauszkach jest wyłącznie przejście kolejowe, można przesiąść się tutaj na najtańszy pociąg klasy - obscij, jednak przeprawa takiego pociągu przez granice trwa do 7 godzin dużo mrówek itp itd) z Nauszek prywatny kierowca (około 500 rubli za 4 osoby) zawiózł nas do przejścia samochodowego w Kiachcie, tam już czekają mongolscy przewoźnicy, który oferują swoje usługi przewiezienia prze granice płaciliśmy jakieś 300 rubli . Po stronie mongolskiej kierowca busika (była to pani) zaproponowała nam usługi swojego męża, który samochodem osobowym zawiózł nas do Ulan-Bator, musieliśmy zapłacić w rublach jakieś 800 od osoby. Podróż od Granicy do Stolicy trwa samochodem jakieś 8 godzin. Zazwyczaj można dojechać do stolicy tą sama marszrutka (my mielimy szczęście z tym samochodem i pewnie zapłaciliśmy tez ciut więcej za ten luksus :), którą przekraczało się granice ale i tak płaci się za 2 odcinki ;)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl