Forum dyskusyjne

Sprzęt na Aconcaguę

kategoria sprzęt turystyczny

FRO dołączył
08.09.2015

FRO 21:36 | 17.01.2016

Hej! Mam pytanie do tych z Was, ktorzy byli na Aconcagua. Czytam rozne relacje i widze sprzeczne relacje dotyczace potrzebnego sprzetu. Czy moglibyscie sie wypowiedziec na temat koniecznosci nastepujacych rzeczy na Aconcagua:

1) lina
2) uprzaz + tasmy i karabinki
3) kask

+ 4) z praktyki: gogle polecacie? Czy okulary lodowcowe wystarcza?

Oczywiscie, jakby to wszystko tyle nie wazylo i dodatkowy bagaz tyle nie kosztowal, to bralabym wszystko:P

Bede wdzieczna za Wasze komentarze w tym temacie oraz inne wskazowki dot. Aconcagua:)

Pozdrawiam,
Kasia

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 22:59 | 17.01.2016

Zacznę od końca - powinieneś mieć i gogle i okulary lodowcowe. Jak będzie wiało niemiłosiernie przy - 30 i waliło śniegiem i lodem, to same okulary lodowcowe będą niewystarczające, a jak będzie żarówa to w goglach będziesz się pocił. Tu nie ma wyboru: obowiązkowo musisz być przygotowany na obydwa warianty.
Jeżeli chodzi o pozostałe, to wszystko zależy od warunków. Na Aconcagule nie ma trudności i szczelin lodowych (oczywiście na drodze turystycznej). W super pogodę można wejść używając samych kijków, ale jak się pogoda załamie (a dzieje się tak często), albo ktoś z ekipy zasłabnie (np. ślepota śnieżna) to kawałek sznurka będzie jak znalazł. Kask jest niepotrzebny, oczywiście do momentu, aż się nie wypier........ i nie rozwalisz łba.
Na Twoim miejscu wziąłbym i gogle i okulary lodowcowe, uprząż i linę połówkową do asekuracji (najwyżej zostawicie w bazie). Taśmy i karabinki nie będą Ci potrzebne. Jeżeli chodzi o kask, to sam nie noszę (zawsze jakoś brakuje mi miejsca), chociaż wiem, że kuszę los (-:.

piotrsanok dołączył
11.01.2015

piotrsanok 15:07 | 18.01.2016

Ze tak zapytam - ile kosztuje wejscie i czy wertowales duzo opcji? - jak wypada to czasowo ( aklimatyzacja ) szczeże to zawsze mnie coś takiego kusilo i po ostatnim wypadzie do Peru i wejsciu na dosc latwe Chachani choroba tylko sie poglebila :)

FRO dołączył
08.09.2015

FRO 06:18 | 19.01.2016

Hej,
Wielkie dzieki za porade odnosnie sprzetu! Postaram sie zastosowac!

Nasunelo mi sie jeszcze jedno pytanie: Mieliscie po dwa namioty na pare czy dzialaliscie z jednym? Jesli z jednym, to gdzie pozostale noclegi / depozyty zostawialiscie?

Musze zmienic dane profilowe, bo widze, ze na Globtroter jestem mezczyzna niezgodnie z prawda:P

Co do kosztow Aconcagua, nawet nie chce mi sie ich podliczac, jest mega drogo, a idziemy na wyprawe z grupa ludzi bez agencji i przewodnika.
Samo pozwolenie na wspinaczke to koszt okolo USD 750. Poza tym koszty lotow, ubezpiecznie, jedzenie, muly i sprzet.

Jak ktos jeszcze chce sie wypowiedziec w temacie potrzebnego sprzetu to bede wdzieczna!

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:11 | 20.01.2016

Domyślam się, że idziecie tzw. drogą normalną. Bazę założycie w –Plaza de Mulas - 4300m n.p.m., czyli musicie założyć 3 obozy. W każdym obozie musicie mieć rozbity chociaż jeden namiot. Nie wiem, czy próbowałaś kiedyś rozbić namiot wracając po całodniowej wspinaczce, odwodniona, ledwo stojąc na nogach przy nawet umiarkowanym wietrze - to co normalnie robisz w 5 minut tam zajmuje Ci dwie godziny. Do tego dojdzie jeszcze (z dużym prawdopodobieństwem) ból głowy, rozwolnienie, oparzenia skóry i ogólne wyczerpanie związane z wysokością i zimnem. Jeżeli nie będziecie mieli wystarczającej ilości namiotów, to cienko widzę wasz sukces. No chyba, że należysz do niewielkiej grupy "wybranek" harpaganów, które robią takie górki w stylu alpejskim, lub skorzystasz z agencji, która ma rozbite namioty w każdym obozie, a ty niesiesz tylko ekwipunek osobisty - jeżeli tak to spokojnie możesz olać moje rady (-:.
Tak na marginesie nie byłem na Aconcagua, ale to co Ci napisałem jest uniwersalne na górach powyżej 6 tys. metrów.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:22 | 20.01.2016

A jeżeli chodzi o sprzęt osobisty, to musisz mieć podwójne buty i przyzwoity puch, co najmniej na ręce i plecy.

FRO dołączył
08.09.2015

FRO 13:57 | 20.01.2016

Dzieki za porady. Doskonale wiem z czym wiaze sie wybor miedzy jednym a dwoma namiotami:P badam tylko jak inni to robili.
Buty, puch wszystko gotowe!
W koncu (po konsutacji w dwoma osobami, ktore byly na Aconcagua) moja grupa zdecydowala sie nie brac liny i uprzezy.
Tak, idziemy normalna.
Dodatkowym utrudnieniem (jesli chodzi o sprzet) jest dla nas to, ze polowa grupy jest juz w podrozy i reszta transprtuje nam sprzet (ograniczebie wagowe).
W kazdym razie juz prawie wszystkie watpliwosci rozwiazane:)
Pozdrawiam!

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 17:16 | 20.01.2016

No to powodzenia! A jak wrócisz, koniecznie wrzuć info jak było.