Forum dyskusyjne

wczasy na Słowacji

kategoria podróże po świecie

elegancja1962 dołączył
30.01.2008

elegancja1962 21:24 | 30.01.2008

Witam, w tym roku postanowiłam wybrac się na dwutygodniowe wczasy na Słowację, szukam ciekawego, sprawdzonego miejsca:)

grzesiekodm dołączył
03.02.2008

grzesiekodm 14:02 | 04.02.2008

A w jaki sposób chciałabyś spędzać czas podczas takiego urlopu? Jakie masz preferencje? Góry, rower, zabytki, architektura, ciepłe źródła...?

elegancja1962 dołączył
30.01.2008

elegancja1962 23:29 | 05.02.2008

hmm... rower koniecznie:) ciepłe źródła oczywiście i chętnie coś pozwiedzam:) tylko ostatnio ktoś mnie zbił z tropu, mówiąc,ze Słowacja jest nieciekawa i lepiej wybrac się do Czech:(

grzesiekodm dołączył
03.02.2008

grzesiekodm 10:02 | 06.02.2008

:)))) to zależy co się komu podoba i jakie ma priorytety! Dla mnie najważniejsze są atrakcje przyrodnicze, głównie góry i w tym zakresie porównywanie Słowacji do Czech jest nieporozumieniem! Najlepszym miejscem do zaplanowania pobytu jest Dolny Liptów (okolice Rużomberka). W bezpośredniej bliskości znajdują się bardzo popularne pasma górskie: Mała Fatra, Wielka Fatra, Góry Choczańskie i Tatry Niskie. Nieco dalej Tatry Zachodnie i Wysokie. Dysponując samochodem możesz sobie zorganizować po jednej wycieczce w każde z tych pasm poznając ich największe atrakcje. To co napiszę kłóci sie mocno z moim pojęciem turystyki aktywnej ale wiem, że na osobach odwiedzających Słowację po raz pierwszy miejsca te robią ogromne wrażenie:
Tatry Niskie (Niżne): wycieczka do Doliny Demanowskiej, zwiedzanie jaskiń (w tym jednej lodowej), wyjazd kolejką na główny grzbiet Tatr Niskich.
Wielka Fatra: całodniowa wycieczka piesza w halną część tego pasma. Jedno z ostatnich miejsc w Karpatach Zachodnich, gdzie nadal wypasa się owce w tradycyjny sposób.
Mała Fatra: bardzo popularne miejsce to Vratna. Jedną z największych atrakcji są słynne Diery - szlak turystyczny poprowadzony stromą doliną potoku, którego dno usłane jest dziesiątkami wodospadów i kotłów eworsyjnych. Szlak wychodzi na przełęczy między dwoma skalistymi szczytami - Wielkim i Małym Rozsutcem, których zdobycie również jest wielkim przeżyciem. Z Vratnej możesz też wyjść, lub wyjechać kolejką na główny grzbiet Małej Fatry i zadobyć najwyższy szczyt Wieli Krywań.
Góry Choczańskie: szczególnie godna polecenia jest wycieczka prowadząca przez Wąwóz Prosiecki i Dolinę Kwaczańską, całodniowa wycieczka.
tatry Zachodnie: to oczywiście wycieczka Dolina Rohacką, do której można (niestety) wjechać samochodem. Wycieczka piesza na Rohackie Stawy na pewno pozostawi niezatarte wrażenia.
Tatry Wysokie: dość odległa wycieczka samochodowa, ale za to możliwości spędzenia wolnego czasu wręcz nieprzebrane! Wyjazd kolejką na Łomnicę, lub Hrebieniok, Do wyboru kilka różnej długości i o różnym stopniu trudności wycieczek wzdłuż dolin, lub na pobliskie szczyty (np Sławkowski szczyt).
W okolicy Liptowa znajduje się kilka ciekawych jaskiń: Harmanecka, Bielańska, Ważecka itp. Możesz też spędzać czas na ciepłych źródłach. Tutaj panuje zasada: im miejsce bardziej popularne i szerzej reklamowane tym większy syf! W syfie na pewno przewodzi sławetna Tatralandia. Nieporównywalnie milej spędzisz czas w ekskluzywnym Spa "Afrodyta" w Rajeckich Cieplicach. Ceny niższe niż w Tatralandii a obiekt naprawdę zachwyca swoim wystrojem! Jeżeli jednak nie lubisz takich klimatów to wybierz sie do miejscowości Kalameny. Tam jest naturalne wywierzysko ciepłej wody wypływające z głębi ziemi. To po prostu dziura w ziemi otoczona polami i lasem. W około nie ma domów, więc można się pluskać na waleta ;)
Kolejną wielką atrakcją Liptowa są zabytki, zwłaszcza ruiny zamków. Są wśród nich znakomicie zachowane jak Orawski Zamek, lub Zamek Streczno. Sporą atrakcją są również ruiny Spiskiego Zamku. Poza tym warto odwiedzić ruiny górskich warowni jak Stary Hrad nad Wagiem lub Liptowski Hrad w Górach Choczańskich. Koniecznie powinnaś zwiedzić starą drewniana wioskę Vlkolinec koło Rużomberka! To wioska - skansen wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO!
Ok 14 lat jeżdżę na Słowację, spędzam tam kilkanaście weekendów każdego roku i zawsze gdy tam jestem odkrywam coś nowego, fascynującego, niezwykłego. Na słowackich ścieżkach spędziłem w sumie ponad pół roku i jeszcze się nie przejadłem tym krajem! Myślę również, że i Ty jadąc tam na 2 tygodnie będziesz zachwycona...

elegancja1962 dołączył
30.01.2008

elegancja1962 14:49 | 06.02.2008

:)) Noo... muszę ochłonąć i spokojnie poczytać Twoją turystyczną opowieść. Bardzo, bardzo dziękuję, jestem pod wrażeniem:). Przekonujące są nie tylko Twoje propozycje,ale również emocje, super:) Tylko... no mam kilka pytań, więc muszę Cię "elegancko "pomęczyć. Sorki,ale niektóre zabrzmią byc może jak z dowcipów o blondynkach:) P Po pierwsze, jakie tam są drogi? Czy poruszanie sie autem jest łatwe, no i korki... mam złe doświadczenia ze wschodniego wybrzeża, a to jednak góry...poza trym, czy jest sens brac normalne rowery, bo rower to moja miłość:)No i to ciepłe źródło.. brzmi super,ale umarłabym ze strachu z dala od domów i ludzi:( więc spa bardziej mi odpowiada, niekoniecznie ekskluzywne,ale w miarę przyzwoite. Poza tym rzecz najwazniejsza w tym momencie to baza noclegowa. Wiesz dwa tygodnie, chodzenie po górach iitd. mowy nie ma o spartańskich warunkach, tylko wygodny pokoj z porządna łazienką:) Mam więc pytanie o bazę noclegową, gdzie najlepiej wynając pokój?Chodzi tez o samochód i rowery oczywiście, a więc musi być bezpiecznie (już mi głupio,że Cię tak zamęczam:) No i na razie ostatnia kwestia, czy te trasy pokona ktos , kto od lat nie chodził po górach??Wieki temu, w studenckich czasach, latałam z obozami wędrownymi;)) Beskidy, Karpaty, Bieszczady poznałam z wytyczonych szlaków, ale do dziś mam je w pamięci:) Nigdy nie byłam w Tatrach. Ufff, jeszcze raz dziękuję i proszę o wyrozumiałość :)

grzesiekodm dołączył
03.02.2008

grzesiekodm 21:04 | 07.02.2008

Pytania jak najbardziej zasadne:)))
Drogi są całkiem przyzwoite, szerokie, równe i bez kolein. Generalnie drogami Słowacji jeździ się szybciej. Z jednej strony jest to zasługa mniejszego ruchu, choć już nie tak bardzo wyczuwalna jak dawniej, z drugiej organizacji ruchu. Dla przykładu jedno z większych słowackich miast – Żylinę można przejechać z północy na południe w niespełna 5 minut! Droga prowadzi przez centrum miasta na estakadach, skrzyżowania bezkolizyjne, żadnych świateł, czy znaków STOP, po prostu czysta przyjemność! Odkąd jeżdżę na Słowację nie stałem też w żadnym korku! Nie ma też przygłupów w beemwiczkach leczących kompleksy głośną muzyką i szybką jazdą. Kultura jazdy wyraźnie wyższa niż u nas. Poza tym mniej jest ciężarówek.
W poprzednim wpisie pominąłem kwestie rowerów. Oczywiście rower powinnaś zabrać jak najbardziej! Naprawdę jest gdzie pojeździć. Od łagodnych tras dolinnych do wysokogórskich tras graniowych. Szczególnie godna polecenia jest dolina Lubochnianki położona kilkanaście km od Ruzomberka. Jest do dolina śródgórska, której dnem poprowadzona jest droga asfaltowa. Droga ta jest zamknięta (przynajmniej w teorii) dla ruchu samochodowego. Można zatem bezpiecznie pojeździć po równej jak stół drodze. Sama dolina ma blisk 30 km długości, wpada do niej kilka mniejszych dolin połączonych między sobą tzw. „stokówkami”, czyli leśnymi drogami przeznaczonymi do transportu drewna. Większości tych dróg jest w bardzo przyzwoitym stanie wysypana grysem, lub luźnymi kamykami. Tak czy inaczej rowerem górskim jeździ się po nich bez problemów. Na obszarze doliny Lubochnianki jest około 150km tych dróg! Rowerem można również pojeździć w zachodniej części Wielkiej Fatry , oraz po Małej Fatrze Luczańskiej. Znajduje się tam kilkadziesiąt dolin górskich w większości zamkniętych dla ruchu, po których również można bez problemu pojeździć. W większości ich dnem prowadzą wąskie drogi asfaltowe, które w swoich górnych częściach również łączą się ze stokówkami. Oczywiście dogodnych miejsc na rower jest znacznie więcej niż te, które wymieniłem.
Na nocleg najlepszym rozwiązaniem będzie jakiś ustronny pensjonat. W większości takich miejsc przyzwoity nocleg kosztuje w granicach 400-500SKK. W tym przypadku mamy już oczywiście łazienkę na wyposażeniu. Samochód można zazwyczaj bezpiecznie zostawić w ogrodzie, na rower też znajdzie się miejsce. Warto poszukać pensjonatu na wsi, na uboczu. W takich miejscach ceny są zazwyczaj niższe niż w bardziej dostępnych miejscach, a klimat sielski i niepowtarzalny.
Jeżeli chodzi o Spa to zdecydowanie polecam Aphrodite w Rajeckich Teplicach. Tan obiekt nie ma sobie równych! Wystarczy tylko wejść na ich stronę internetową www.spa.sk  i przejrzeć galerię. Wrażenie murowane! Znajdziesz tam też cennik usług i noclegów. Stronka ma wersję w języku polskim.
Na ostatnie pytanie będzie mi trudno odpowiedzieć, sama musisz się przekonać czy dasz radę chodzić. W każdej chwili możesz przecież skrócić trasę, lub po prostu zawrócić ze szlaku. Zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie :)))

elegancja1962 dołączył
30.01.2008

elegancja1962 23:34 | 09.02.2008

:)) Oczywiście, masz rację:)). Kurczę, mam wrażenie, że znasz tam każdy kamień :)) Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie rady i informacje, teraz latam po necie i szukam jakiegoś miejsca na nocleg, ofert sporo, ceny przystępne. Aphrodite wygląda imponująco, Za kilkanaście lat zamieszkam w niej na stałe:)) P. No cóż, zobaczymy, co wyjdzie z moich wakacyjnych planów. Tobie życzę realizacji własnych i pozdrawiam z lubuskich nizin:))

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl