Forum dyskusyjne

czy nie sądzicie że podział fot na 4 kategorie to za mało

kategoria uwagi do forum i serwisu

blurppp dołączył
03.03.2008

blurppp 19:54 | 08.03.2008

Właściwie jak w topiku, brak przynajmniej jednej reporterka

markoo dołączył
01.04.2007

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 21:42 | 08.03.2008

Witam
Podsumowujac takze poprzednie posty na ten temat nowi kandydaci na kategorie to:
- reporterskie
- inne
-Polska

Prosze o glos innych formumowiczow bo temat dojrzewal juz jakis czas.
Czy takie kategorie maja sens? A moze inne? A moze "lepiej sie nie rozdrabniac"?

GlobAdmin

brattea dołączył
02.10.2006

brattea 11:57 | 13.03.2008

witam serdecznie,

nie jestem pewna, czy kategoria 'inne' ma sens.... pojawi się zatrzęsienie jakiegoś pseudo - makro, zdjeć własnych stóp i innych, które nijak się mają do tematu serwisu.

reporterskie - może zazębić się z innymi kategoriami (np. z portretem...), ale może warto spróbować...

Polska - dobry pomysł, skoro nie są punktowane - dobrze byłoby mieć frajdę z jakiegoś rankingu polskich zdjeć :)

Rozbicie oceny - jestem za, kategorie zaproponowane przez OVADa plus np.:
- wartość poznawcza / podróżnicza / 'merytoryczna' zdjęcia (chodzi mi o to, ze mozna zrobić ładne zdjęcie kotka na trawie w Grecji, ale co z tego skoro taki sam kotek biega u mnie pod domem.... - fajnie byłoby móc punktować zdjęcia rzeczywiście podróżnicze...

pozdrawiam

OVAD dołączył
04.09.2001

OVAD 18:51 | 09.03.2008

A myslisz ze duzo jest takich zdjec reporterskich?
Nie wiem czy to dobry pomysl moze lepiej np dorzucic jeszcze jedna ocene do zdjecia. zeby byla
- wrazenie
- wykonanie techniczne
?

brattea dołączył
02.10.2006

brattea 12:01 | 13.03.2008

zapomniałam dopisać - ocena zdjęcia byłaby wypadkową tych trzech cząstkowych ocen, konieczne byłoby ocenienie zdjęcia pod kazdym względem... myslę, że zmusłoby to do większego zastanowienia się nad wystawianymi ocenami, a jednocześnie - autor widziałby co się innym podoba / nie podoba w jego zdjęciach.

roterka dołączył
16.10.2007

roterka 14:02 | 13.03.2008

choć sama nie wystawiam fotek ( jeszcze :-D ) to popieram podział cząstkowy oceny. piekno, to pojęcie względne...niektóre zdjęcia mają ciekawy temat - podróżniczo, ale ich jakość techniczna nie powala...i oceniając je trudno czasami podjąć decyzję....chciałoby sie dać "5", ale ....o zgrozo komentarze :-D
A tak w ogóle - przed wystawianiem tu zdjęć hamuje mnie właśnie podejście niektórych osób do oceny. Zalogowałam się tutaj jako na stronce PODRÓŻNICZEJ a nie fotograficznej! zdjecia robię totalnie amatorsko, zwykłą cyfrówką, no i nie obrabiam ich w Photoshopie!! i jak tu teraz takie zdjecie wystawić? :-D przecież zbierze marne noty, bo oceniana jest tu głównie technika, jakość, a nie klimat podróżniczy...
Dlatego cząstkowa ocena, z wyszczególnikiem np "ciekawosć podróżnicza" pokaże przynajmniej co kogo interesuje :-)

brattea dołączył
02.10.2006

brattea 16:00 | 13.03.2008

zdjęcia robione ' zwykłą cyfrówką' potrafią przewyższyć zdjęcia robione wyczesanym sprzętem - myśle, ze liczy się przede wszystkim oko fotografującego :) więc wstawiaj zdjecia i będziemy Cię gnębić ocenami ;-)))))))

Ideałem byłoby, gdyby zdjęcia w galerii były ciekawe tematycznie, a jednocześnie w miarę dobre technicznie. Co mi np. po zdjęciu z końca świata, jeśli ten 'koniec świata' będzie nieostry?
Dlatago - przyznam - kiedy oceniem zdjęcia - dość często zdarza mi się obniżyć ocenę za jakość techniczną (krzywe, nieostre, prześwietlone itd.).

blurppp dołączył
03.03.2008

blurppp 16:16 | 13.03.2008

Co do ocen to one są troche bez sensu, czeso ocenia się tu miejsce i scene a nie fotografie. duzo wysoko ocenianych zdjęc ma szkolne błędy kompozycyjne i słabo oceniane zdjęcia skolei są świetne ale miejsca pokazane nie są za piekne. Często zdjęcia mają bardzo niska rozpientość tonalną itd. Ocena zdjęc w szkolnej skali jest bez sensu bo większość z oceniających nie ocenia zdjęcia a swoje emocje wywaołane przez zdjęcie. To nie jest portal o zdjeciach a o podróżach. Oczywiście można pisać kilkustronicowe analizy każdego zdjecia w celu umotywowania wysokiej lub niskiej oceny ale po co , , komentarz jest wart 3 razy więcej niż ocena, a rankingi ??? czy wyścigu szczórów do okoła wam zamało ???

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 16:47 | 13.03.2008

Nie przejmuj się Roterko... i wrzucaj (że poprę Brateę). Nie jesteśmy fotografami - robimy to dlatego, żeby rozbudzić ludzkie marzenia i udowodnić, że jak się chce - to można :)) Umiejętnościami się tak bardzo nie przejmuj (ja umiem jedynie zmniejszyć :)

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 17:17 | 13.03.2008

Przeczysz sam sobie - raz piszesz, że na tym portalu ocenia się miejsce i scenę, a nie fotografię samą w sobie, zaś parę zdań dalej, że jest to to portal o podróżach a nie stricte fotograficzny. Zdaj sobie sprawę z tego, że trudno uniknąć błędów w kompozycji mając czasem na wyciągnięcie aparatu i zrobienie zdjęcia kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund :). Są też kraje i sytuacje, że nie wystarczy dać dolara, żeby ktoś Ci grzecznie popozował, a zdarza się, że można dostać w łeb i stracić aparat (co i mnie się zdarzyło). Stąd dobrze wiem co znaczy zwrot - koszt pozyskania :))). Pozdrawiam.

blurppp dołączył
03.03.2008

blurppp 17:21 | 13.03.2008

nie przecze sobie jedynie stwierdzam ze ocenianie jest bez sensu bo to nie portal o fotach

OVAD dołączył
04.09.2001

OVAD 19:47 | 13.03.2008

Ale fotografia to najwazniejsza czesc wyprawybo kazdy robi zdjecia, Wiec one sa najwazniejsze dla tych co pojechali przyjechali i mysla gdzie pojechac. Dzieki ocenianiu i kilku jeszcze lementom moge obejrzec naprawde 10 dobrych zdjec npo na Madere na ktora sie wybieram. Po co mam ogladac 300 przecietnych zdjec? Wola obejrzec 10 superowych szeczegolnie jak mysle o roznych miejscach na wyjazd

McUch dołączył
07.03.2008

McUch 22:44 | 13.03.2008

zgadzam się w zupełności. Tak zreszta tu trafiłem , szukałem zdjęć z Kuby bo myśle o małej wyprawie. Niestety mało się z tych zdjęć da dowiedziem :(. Ale np wchodząc na Chiny, Indie czy Amerykę pd. od razu chce sie jechać! I myślę że o to chodzi:)

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 02:00 | 14.03.2008

Jak szukasz doskonałych zdjęć - kup album - zdjęcia to produkt uboczny - najważniejsze są te co tkwią nam w głowie i nie podlegają żadnej ocenie :)

markoo dołączył
01.04.2007

markoo 08:25 | 14.03.2008

Ja dzięki niektórym zdjęciom ( dobrym ) dowiedziałem sie o miejscach , raczej utrwaliłem sie w przekonaniu co chciałbym zobaczyć na świecie w najblizszej kolejności

brattea dołączył
02.10.2006

brattea 18:05 | 14.03.2008

może rozwiązaniem byłaby - sugerowana już kiedyś przez kogoś - opcja wyłaczania oceny. Jesli ktos sobie nie życzy - nie będzie otrzymywał ocen. I tyle. Ale popieram stwierdzenie OVADa (chyba już drugi raz w tym temacie... oj, podejrzane ;-), ze lepiej móc przejrzeć kilka dobrych zdjęć z danego kraju, niż przebijać się przez setki byle jakich... Uważąm, ze oceny są potrzebne.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl