Forum dyskusyjne | Konkurs foto!

Trekk do EBC - wróciliśmy postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania

kategoria podróże po świecie

kraj Nepal

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 07:41 | 05.11.2016

Witajcie,
właśnie wróciliśmy z trekkingu do EBC. Jeśli macie jakieś pytania, to dawajcie śmiało. Spróbujemy odpowiedzieć.
Pozdrawiam
Bartek

visa-pax dołączył
19.06.2016

visa-pax 09:23 | 05.11.2016

Cześć!
My (2os) dziś za 8h wylatujemy WAW-DOH-KTM właśnie na tę trasę i mam kilka pytań:
-jak dotarliście na szlak (samolot do Lukli czy Jeep - Jiri lub Salleri)?
-Jak pogoda?
-jakie ceny noclegów - wyżywienia?
-woda na trekkingu: kupowaliście po drodze butelkowaną czy uzdatnialiście lokalną kranową itp?
-ile czasu Wam zajęła cała trasa?
- czy tylko Lukla-EBC-Lukla czy po drodze np Gokyo itd?
-czy konieczne dla Was było wspomaganie farmakologiczne przy aklimatyzacji? nie mówię o ibuprofenie i aspirynie tylko np acetazolamid?

No i jak wrażenia ogólnie? Podobało się Wam?

Pozdrawiam,
Jacek!

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 13:37 | 05.11.2016

Witajcie.
od razu mówię, że zazdroszczę!
oto odpowiedzi:
-jak dotarliście na szlak (samolot do Lukli czy Jeep - Jiri lub Salleri)?
samolot do Lukli, bilety możecie kupić przez internet www.yetiairlines.com/  bez pośredników, uważamy, że to była dobra opcja. Portero-przewodnika możecie spokojnie załatwić w Lukli, biura w KTM zgarniają za posrednictwo jakies 40-50 USD. jak chcecie to podeśle wam numer do naszego. musicie być dzień przed odlotem w Lukli w celu potwierdzenia biletów lotniczych, lub mieć kogoś kto to zrobi za was.
-Jak pogoda?
pogodę mieliśmy dobrą, ale jak to w górach potrafi się szybko zmienić, ogólnie w nocy zimno, więc należy mieć dość ciepły śpiwór.
-jakie ceny noclegów - wyżywienia?
im wyżej tym drożej. noclegi od 200-400 rupii, ale trzeba jeść na miejscu. jedzenie w granicach 400-600 rupii za ciepły posiłek, ale 2 jajka na twardo w górnych partiach też potrafią kosztować 400 rupii, tak samo jak papier toaletowy. Ogólnie na dwie osoby dziennie wydawaliśmy średnio ok 40 USD (bez szaleństw ale i bez żulenia)
-woda na trekkingu: kupowaliście po drodze butelkowaną czy uzdatnialiście lokalną kranową itp? do picia kupowaliśmy w butelkach 80-250 rupii, a do mycia zębów i innych celów uzdatnialismy
-ile czasu Wam zajęła cała trasa?
byliśmy w górach 17 dni. mielismy isc przez Chola Pass do Gokyo ale sie pochorowaliśmy i nie wyszło. w sumie trasę do EBC w obie strony można zrobić bez gnania w ok 11-12 dni, ale widzielismy sprinterow, pytanie tylko po co....
- czy tylko Lukla-EBC-Lukla czy po drodze np Gokyo itd?
jak wyżej
-czy konieczne dla Was było wspomaganie farmakologiczne przy aklimatyzacji? nie mówię o ibuprofenie i aspirynie tylko np acetazolamid? ja bralem acetazolamid profilaktycznie pol tabletki co 12 h, ze wzgledu na migreny - wszystko bylo w porzadki.

No i jak wrażenia ogólnie? Podobało się Wam?
Mega wypas! już planujemy nastepną...

jakby co to mozecie pisac....

Pozdro
Bartek

krzysztofza dołączył
05.11.2016

krzysztofza 12:27 | 06.11.2016

Cześć.Gratuluję tak fantastycznej przygody .Jestem pełen uznania dla osób które na własną rękę wyruszają w taką podróż.
Wspominaliście coś o kolejnej wyprawie ,czy również w te strony ?
Ja szykuję się na pierwszą swoją przygodę z tybetem na wiosnę 2017.
Miło by było wyruszyć z kimś kto był.Na pewno będę miał mnóstwo pytań ,na razie jestem ciekawy ile dni przed wyjazdem rezerwowaliście samolot .Chodzi mi o to czy warto czekać dłużej na tzw.okazje cenowe.

Pozdrawiam
Krzysiek

Yareckimm dołączył
29.05.2016

Yareckimm 15:23 | 27.11.2016

Krzysiek, jedziesz sam czy z kims?

W jakim terminie?

krzysztofza dołączył
05.11.2016

krzysztofza 00:41 | 09.11.2016

Jeszcze raz pytanie do , łazik,.Wałkując temat za ile udało się wam kupić bilety z Polski ?

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 11:42 | 09.11.2016

niestety nie pomogę ci bo lecieliśmy z Chin.Pozdrawiam

AKo dołączył
15.11.2016

AKo 22:13 | 27.11.2016

cześć, Berlin - Katmandu, Turkish Airlines wylot luty, powrót marzec wychodzi teraz ok 620e. Można taniej coś znaleźć ale czas przelotu to średnio w takim wypadku 30h. A wariant Turkish tylko 11h. Pozdrawiam

Edzia76 dołączył
21.11.2016

Edzia76 17:28 | 09.01.2017

Witam!

Wybieramy się ze znajomymi na treking do Nepalu, chcemy dotrzeć z Lukli do Namche Bazaar, mam pytanie do Was, gdzie załatwimy i jakie pozwolenia potrzebujemy? I czy załatwimy wszystko na lotnisku w Katmandu, bo chcielibyśmy odrazu lecieć do Lukli?
I może jeszcze jakieś namiary na w miarę schludne noclegi?:)
Ile zajęło Wam dotarcie do Namche Bazaar?
Dzieki za info, pozdrawiam

Edzia76 dołączył
21.11.2016

Edzia76 17:31 | 09.01.2017

Nam udało się kupić za 2900 zł i to w miarę bezpośrednie:), bo z Katowic do Dubaju (Wizzair) i z Dubaju do Katmandu (FlyDubai)

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 18:34 | 09.01.2017

Z Lukli do Namcze jest 17 kilometrów. Możesz to zrobić w jeden dzień. Ale jak chcecie iść wolno to najlepiej zatrzymać się w Monjo (czyt. mondzio). Z Lukli do Monjo droga prowadzi lekko w dół (200m) Idziesz prawie jak po deptaku w letniskowej miejscowości. Nocleg jest w każdym domu (Loggia) po drodze - wchodzisz patrzysz czy Ci pasuje i albo zostajesz, albo idziesz do następnego. Do Parku wchodzisz za Monjo - tam załatwisz wszystkie formalności: 30 baksów za wejście i 10 klimatyczne. Kwity miejcie pod ręką, ponieważ na trasie do Namcze jeszcze co najmniej trzy razy policja turystyczna będzie prosiła Was o okazanie kwitów. Bilet do Lukli kosztuje 120 baksów, ale za tyle nie kupisz. Agencje wykupują bilety i kasują około 170 baksów. Ja kupiłem w listopadzie za 140 $, ale ostro się kłóciliśmy. Czy coś zostaje na lotnisku niestety nie wiem. Ja dwukrotnie załatwiałem permity wspinaczkowe przez agencję, więc bilety też kupiłem u nich. Bezpłatne jest 15 kilogramów bagażu i każdy kilogram dodatkowy kosztuje 1 $, ale uważajcie, ponieważ często próbują skosić drożej. Masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało. Jestem świeżo po Himalajach.

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 13:18 | 11.01.2017

uzupełniając informacje od Pawla dodam, ze bilety do Lukli mozna spokojnie kupic przez internet na www.yetiairlines.com/  . Raczej bedzie trudno wam sie poleciec bezposrednio do Lukli po przylocie bo samoloty roznie startuja ze wzgledu na pogode a na lotnisku jest troche chaosu. Sugeruje zrobic sobie nocleg w KTM i poczuc troche klimatu dzielnicy Thamel i nastepnego ranka ruszyc do Lukli. Co do trasy do Namcze to noclegów po drodze jest w brud, my spalismy akurat w Phakding. Pewnie można zrobic ją w jeden dzień, jak macie dobrą kondycje, pogode i chęć to dawajcie prosto do Namcze, ostatni kawalek jest dosc stromy, wiec trzeba to uwzglednic. Pamietajcie ze bilet powrotny do KTM musicie potwierdzic dzien wczesniej w Lukli inaczej moze byc problem. Jak potrzebujecie tragarza, to zakontraktujcie go bezposrednio w Lukli. Posrednicy w KTM kasuja za telefon ok 50USD :) i tyle, jak co to pytajcie.

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 00:37 | 14.01.2017

Niestety nie mamy doswiadczenia z firmami w Nepalu. Wolimy raczej jezdzic sami na wlasna rękę. Moznaby by tu osobny watek otworzyc pt. wyzsosc samotnych wycieczek nad zorganizowanymi i odwrotnie ale ostatecznie uwazam ze wszystko zależy od ciebie czego oczekujesz po takim wyjeździe i co jest dla ciebie ważne ile masz czasu i pieniedzy itp. Ja osobiscie poznaję kraj i kulturę poprzez kontakty ze zwyklymi ludzmi rozmowy te przyjazne i te mniej czyli zwykle kłótnie ;) no bo to takie jest zycie ;) Co do Nepalu to jest bardzo turystyczny i prosty w podróżowaniu dla każdego od matek z dziećmi do staruszków. Poczytaj troche relacji z podróży zrob sobie obraz i zdecyduj. Tak czy siak do Nepalu zdecydowanie warto jechac.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 09:04 | 14.01.2017

Łazik, szkoda zachodu, to jest reklama. Jak większość badziewia z fb.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 11:19 | 14.01.2017

Paweł ma rację.
A Nepal nie jest skomplikowany do podróżowania,pod warunkiem, że jedzie się przygotowanym. Tragarz-przewodnik w górach jest bardzo pomocny, ale wszystko można załatwić na miejscu, permity i lot do Lukli (o ile ten region) też. Bez sensu płacić jeszcze jakiejś polskiej agencji. No, chyba, że się zna tylko język polski...

el_gato dołączył
20.03.2012

el_gato 14:37 | 14.01.2017

Hej, mam pytanie odnośnie butów na EBC. Wcześniej zamierzam zrobić ABC i AC i na te trasy moje nieocieplone Meindle spokojnie wystarczą. Przy okazji EBC chciałbym wleźć na Island Peak i obawiam się, że będę musiał nosić na grzbiecie drugą parę (buty zimowe). Co sądzicie?

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 15:47 | 14.01.2017

Z pewnością znajdziesz takich kamikaze co próbowali w pojedynczych, może nawet weszli i się nie odmrozili. Ale wymagane są buty podwójne: dla komfortu i bezpieczeństwa. Najlepiej wygugluj sobie Island Peak (zdjęcia) i zobacz co mają na nogach ci co zdobyli szczyt. Mniej niż model 6000 tysięcy nie widziałem, a przeważa model 8000 tysięcy.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 18:30 | 14.01.2017

El_gato i jeszcze jedno. To przy okazji wejścia na Island możesz odwiedzić EBC w ramach aklimatyzacji, a nie odwrotnie. Te dwa miejsca są nieporównywalne. Nieporozumienie z IP i innymi szczytami trekingowymi polega na tym, że wielu ludzi myli znaczenie słowa "łatwy" z "prostym". To są proste szczyty, ale dla większości wcale nie takie łatwe.

el_gato dołączył
20.03.2012

el_gato 19:30 | 14.01.2017

Tak też myślałem, oglądałem kilka filmów z wejścia na IP. Dzięki za podpowiedź.

JFK dołączył
16.01.2017

JFK 15:45 | 16.01.2017

Witam,

Wybieram sie za miesiac z bratem do Nepalu i wstepnie planujemy pojsc do EBC (bez pomocy tragarzy). Niestety mam pare watpliwosci i poprosilbym o wasze porady.

- Czy pelne 19 dni wystarcza na ten trekking (wylot mamy o 9PM wiec ostatni dzien licze jako pelny dzien). Nie ukrwywam ze chetnie bym zaliczyl tez Gokyo. A coraz bardziej sie obawiam anulowanych lotow z Lukli.

- Spiwor - wszedzie czytam ze warto miec spiwor z temperatura komfortu -10 st. Lepiej zabrac ze soba czy kupic tam na miejscu? Czy najlepiej wynajac? Zwlaszcza ze tego typu spiwory sa dosc drogie, a nie wiem czy bedziemy ich tak czesto uzywac.

- Lepiej rozmienic na miejscu USD czy pobrac pieniadze z bankomatu?

Z gory dziekuje bardzo za pomoc!!

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 14:07 | 17.01.2017

Heja
19 dni powinno spokojnie starczyć. W zależności od kondycji oczywiście.
Z lotami z Lukli bywa jak z pogoda w gorach ;)
My nasze kupilismy w decathlonie (-5 stopni) za pare stowek plus cieple gacie i daly rade.
W Ktm sa bankomaty natomiast ten w Namche Bazaar jest kapryśny ale jest opcja wyplaty awaryjnie kasy w hotelach za ok. 1000 rupii jakby co.

Pozdro

gangrena dołączył
11.12.2016

gangrena 17:43 | 17.01.2017

>Witam,
>
>Wybieram sie za miesiac z bratem do Nepalu i wstepnie planujemy pojsc do EBC (bez
>pomocy tragarzy). Niestety mam pare watpliwosci i poprosilbym o wasze porady.
>
>- Czy pelne 19 dni wystarcza na ten trekking (wylot mamy o 9PM wiec ostatni dzien
>licze jako pelny dzien). Nie ukrwywam ze chetnie bym zaliczyl tez Gokyo. A coraz
>bardziej sie obawiam anulowanych lotow z Lukli.
>
>- Spiwor - wszedzie czytam ze warto miec spiwor z temperatura komfortu -10 st. Lepiej
>zabrac ze soba czy kupic tam na miejscu? Czy najlepiej wynajac? Zwlaszcza ze tego
>typu spiwory sa dosc drogie, a nie wiem czy bedziemy ich tak czesto uzywac.
>
>- Lepiej rozmienic na miejscu USD czy pobrac pieniadze z bankomatu?
>
>Z gory dziekuje bardzo za pomoc!!

Cześć. Też się wybieram. Zaplanowałem termin 27.02 - 13.03 lub 8-20.03. Mam 2 bilety Qatar'em po stawkach agencyjnych PEP 2300, z uwagi na to ze kumpel musi zrezygnować z wyjazdu, mogę odstąpić jeden bilet. Jeśli jesteście zainteresowani dajcie znać na priv.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 00:03 | 18.01.2017

Uważam tak samo jak łazik, że 19 dni powinno ci wystarczyć. Z Lukli do Gokyo 5 dni z Gokyo do EBC 4 dni, z EBC do Lukli 4/5 dni po jednym dniu w Namcze, Gokyo i Gorak Shep, i masz jeszcze 2 dni zapasu. Natomiast jeżeli chodzi o śpiwór, to JFK weź najcieplejszy jaki możesz. I nie licz na to, że w Kathmandu kupisz coś dobrego taniej.Oryginalny sprzęt jest dużo droższy niż w Polsce. Śpiworom się nie przyglądałem, ale porównałem kurtki puchowe, buty wyprawowe, kurtki techniczne z gore texu, kombinezony puchowe, plecaki i raki - ten asortyment były znacząco droższy niż w Polsce - oczywiście mówię o sprzęcie oryginalnym. Na Thamelu są manufaktury, które na miejscu produkują wszystkie elementy niezbędne do podrabiania sprzętu znanych marek. Oferują nawet wewnętrzne wszywki. Oczywiście królują podróbki The North Face®. Zdecydowana większość oferowanego w Kathmandu sprzętu, to podróby w całym wachlarzu jakości: od żenady po całkiem nieźle wyglądające. Szkoda pieniędzy na taki sprzęt, do którego nie możesz mieć zaufania. Dlatego moja rada jet taka abyś zabrał śpiwór ze sobą.

JFK dołączył
16.01.2017

JFK 08:18 | 19.01.2017

Wielkie dzieki za wasze wyczerpujace odpowiedzi! Dzieki wam troche sie uspokoilem i wiem juz jak postapic z spiworami ;)
Mam za to kolejne pytanie, loty z Kathmandu do Lukli startuja z tego samego lotniska co loty miedzynarodowe? Przylatujemy o 9 PM do Kathmandu i myslalem zarezerwoac sobie nocleg niedaleko lotniska zeby z samego rana wyruszyc do Lukli. Jest to dobry pomysl czy lepiej jednak odpoczac jeden dzien po podrozy?

Aligru dołączył
17.01.2017

Aligru 15:46 | 18.01.2017

Planuję podróż do Nepalu, więc wasze posty były bardzo pomocne. Od siebie polecam również ten artykuł: wyprawymarzen.pl/plany-podrozy/nepal-w-5-dni-w-strone-osmiotysi  ecznika/

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 12:06 | 19.01.2017

JFK, domestic airport jest nieopodal międzynarodowego. Niemniej w pobliżu hoteli raczej nie znajdziesz. Moim zdaniem, lepiej odpocząć jeden dzień, spokojnie wymienić pieniądze, ewentualnie zostawić w hotelu na Thamelu zbędne na treku rzeczy (ja nie płaciłam za to ani rupii), wyspać się porządnie, zjeść pierożki momo, zakupić batoniki energetyczne :), że nie wspomnę o ogrzaniu się przez jeden dzień po polskim zimnie i przed himalajskim.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl