Forum dyskusyjne

Syberia zimą

kategoria podróże po świecie

kraj Rosja

Mateusz5 dołączył
05.12.2016

Mateusz5 18:30 | 05.12.2016

Cześć. Był ktoś na Syberii zimą? jakieś przydatne informacje?

popetersburgu.pl dołączył
25.09.2015

popetersburgu.pl 14:55 | 08.12.2016

A jaka Syberia? Północna? Południowa?

Mateusz5 dołączył
05.12.2016

Mateusz5 17:47 | 08.12.2016

W sumie to południowa w stronę bajkału. Nie wiem jak to rozgryść. Myślę o spaniu w namiocie.

popetersburgu.pl dołączył
25.09.2015

popetersburgu.pl 19:32 | 09.12.2016

To brzmi jak preludium do reklamy jakiegoś super namiotu, ale niech tam ;)
Namiot nie ma sensu, za zimno. Ludzie wynajmują przyjezdnym miejsca w swoich domach, trzeba tylko się potargować, żeby nie zerżnęli - od razu będą próbować, bo "Zachód". Popytaj od razu jak przyjedziesz na miejsce na dworcu autobusowym - powinni nawet sami podejść.

Mateusz5 dołączył
05.12.2016

Mateusz5 22:38 | 11.12.2016

plan mam taki zeby pod koniec stycznia wyjechac z moskwy koleją transsyberyjską do irkucka. Chce spędzić nad bajkałem jakiś czas i z powrotem koleją do moskwy. jest taka opcja zeby kupić bilet na spontana na dworcu?

jedjed dołączył
07.01.2008

jedjed 18:06 | 13.12.2016

Najlepsza pora na zimowy wyjazd nad Bajkał to druga połowa lutego i marzec. Wtedy lód jest najgrubszy, najstabilniejszy, a mrozy w miarę znośne. Pod koniec stycznia jezioro może jeszcze nie być zamarznięte, a nawet jeśli będzie pokrywa lodowa, to raczej za słaba i niestabilna, żeby się po niej poruszać.

Miejscowi (i przyjezdni) nocują pod namiotem nawet na lodzie, ale do tego trzeba mieć i odpowiedni sprzęt, i doświadczenie w biwakowaniu w warunkach syberyjskiego mrozu. Bez problemu można znaleźć nocleg w ciepłych kwaterach czy bazach turystycznych, i w Listwiance, i na wyspie Olchon.

Z wolnymi miejscami w pociągach o tej porze roku nie powinno być problemu. Co najwyżej, jak nie będzie na ten pociąg, to na następny, albo trzeba będzie jechać odcinkami.

Kilka galerii zdjęć z zamarzniętego Bajkału:
szerokietory.pl/lang.pl/no/fotogalerie/0/0 

I artykulik opisujący podróżowanie po Bajkale zimą:
szerokietory.pl/lang.pl/no/pnews/15 

Mateusz5 dołączył
05.12.2016

Mateusz5 12:46 | 15.12.2016

a co z ubiorem na minus 40? nie mam pojęcia co zabrać. Tzn jaki rodzaj czy skórzane czy jakieś membranowe albo jakiś gruby kożuch? czy buty zimowe ze skóry wystarczą?

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:01 | 15.12.2016

Poziom Twojej niewiedzy jest tak bezbrzeżny, że trudno traktować poważnie to co piszesz. Jeżeli traktujesz ten zamiar poważnie, w co wątpię w 99% - prześpij się najpierw w namiocie 2/3 dni w temperaturze ca. 0 stopni i wtedy wróć do rozmowy o zimowym biwakowaniu na Syberii.

jedjed dołączył
07.01.2008

jedjed 18:50 | 15.12.2016

>a co z ubiorem na minus 40? nie mam pojęcia co zabrać. Tzn jaki rodzaj czy skórzane
>czy jakieś membranowe albo jakiś gruby kożuch? czy buty zimowe ze skóry wystarczą?

Przede wszystkim, gdybyś się wybierał na południowy Bajkał w drugiej połowie lutego/marcu, to -40 jest mało prawdopodobne. Nawet jeśli się zdarzy, -30 czy -35, to zwykle w ciągu dnia jest tak, że ta minimalna temperatura jest rano, a potem stopniowo robi się coraz cieplej.

No i im większy mróz, tym mniej wiatru i tym bardziej suche powietrze, więc przy dobrym ubraniu "tamto" -30 może być przyjemniejsze niż polskie +2 z wilgocią i wiatrem.

Jeśli chodzi o strój, co i jak długo chcesz robić na -40. Jeśli zamierzasz się na dworze ruszać i po jakimś czasie trafić do ciepłego (pomieszczenia, samochodu...), to wystarczy zestaw "na cebule" przygotowany w większości z "normalnych" ubrań:
- ciepłe, najlepiej wełniane skarpety (polecam dostępne na rynku w Irkucku mongolskie, z wełny jaka i wielbłąda) + buty trekkingowe (bez ocieplania, ale na tyle duże, żeby te skarpety się swobonie mieściły),
- ciepłe kalesony + spodnie narciarskie (zatrzymujące wiatr)/spodnie z jakąś membraną,
- bielizna termiczna + koszula/polar + sweter wełniany + gruby polar + membrana,
- czapka (ciepła i nieprzewiewna).

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na stopy - żeby było im ciepło i żeby nie było im za ciasno w bucie - i głowę.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:30 | 15.12.2016

Fajna stronka, komercyjna, ale podzielili się dużą ilością przydatnych informacji. Twoja strona jedjed?

jedjed dołączył
07.01.2008

jedjed 18:51 | 15.12.2016

Moja, przyznaję się. A kupować niczego nie trzeba! ;-)

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 19:30 | 15.12.2016

Absolutnie nic złego nie miałem na myśli. Wręcz przeciwnie, świetna strona warta polecenia, dużo wartościowych informacji - zapisałem sobie adres w zakładkach. Powinieneś dodać jej adres do drogowskazów.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl