Forum dyskusyjne

rowerem autostopem a może zupełnie czymś innym

kategoria podróże po świecie

kraj Ukraina

zielonooka dołączył
16.02.2007

zielonooka 18:04 | 25.03.2008

Hej,
w lipcu mam praktyki na Ukrainie k.Kołomyji, chciałabym później powłóczyć się trochę po okolicy, zahaczyć też o Mołdawię, może Rumunię, ale mam wątpliwości odnośnie środka transportu, myślałam, żeby wybrać sie tam rowerem albo spróbować łapać stopa, ale czy to aby bezpieczne w tych krajach? Powiedzcie mi też, a właściwie napiszcie co warto zobaczyć w tych okolicach, czego nie pominąć ... Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź!!

Roberto dołączył
19.08.2007

Roberto 18:53 | 25.03.2008

Bylem zarowno na Ukrainie, w Mołdwawii jak i Rumunii. Wszedzie rowerem. Ukraina i Moldawia to wielkie przestrzenie i odleglości miedzy atrakcjami ale za to cudowni ludzie. W Rumunii jednego dnia mozesz wiecej atrakcji "zaliczyc" ale trzeba byc ostrozniejszym na drodze i komunikacyjnie wiecej problemow. Jednak warto zobaczyc kilka zdjec zanim powiesz NIE

picasaweb.google.com/Robertnarowerze/RumuniaLipiec2007 

arekk1 dołączył
20.10.2005

arekk1 20:30 | 25.03.2008

Witam, w zeszłym roku objeżdżiłem trochę Ukrainę . W ogóle to dosyć przyjażnie nastawiony kraj , z wyjątkiem dużych miast gdzie na obcokrajowców nastawieni są trochę natarczywie. Odradzam podróż w samotności kobietom , chyba że w cywilizowany sposób, tzn. noclegi w miejscach do tego przeznaczonych , hotele pensjonaty. Raczej nie polecam na dziko. Ogólnie warto zwiedzić przy zachowaniu ostrożności . Pozdrawiam
Arek

zielonooka dołączył
16.02.2007

zielonooka 22:01 | 25.03.2008

dzięki za inf, jak na razie w ekipie są dwie dziewczyny, szukamy chętnego :D a koniecznie trzeba znać język rozyjski, żeby się porozumieć?

szpak dołączył
07.08.2007

szpak 13:58 | 27.03.2008

witam, moim skromnym zdaniem po ukrainie najlepiej jest podróżować własnym środkiem transportu ale wiadomo jak to jest, rowerem to ci nie polecam odległości na ukrainie pomiędzy miastami i wioskami są bardzo duże. jeżeli będziesz koło kołomyji mogę polecić ci środek transportu w postaci tzw. busów kursują one dosyć często i są tanie, co do języka to rosyjski przez niektórych ukraińców jest traktowany jako jezyk wroga i nie będą z tobą chcieli rozmawiać po rosyjsku, sam się przekonałem na własnej skórze, więc polecam zaczerpnąć trochę wiedzy ze słowników ukraińskich albo po prostu zabierz ze sobą jakieś rozmówki polsko ukraińskie - ale z tymi w polsce jest mały problem ponieaż nie wszędzie można je kupić a jak się pojawią to zaraz znikają z półki. natomiast co do bezpieczeństwa ludność ukraińska jest pozytywnie nastawiona do polaków ale wyjątki też się zdarzają, ale tym się nie martw. Na pewno będziesz mile wspominała pobyt na ukrainie. pozdrowienia i życzę udanej praktyki oraz wspaniałych fotek.

Roberto dołączył
19.08.2007

Roberto 20:40 | 28.03.2008

Kilka uwag:
1. Busy na Ukrainie kursuja z kazdego miejsca niemal do kazdego miejsca a nie tylko z Kolomyji. Ponadto jesli jestes w grupie moze wytargowac indywidualny kurs gdzie tylko chcesz.
2. Odległosci wcale nie sa wielkie. Byc moze z punktu widzenia kierowcy, autostopowicza, turysty podrozujacego pociagiem te odleglosci wydaja sie duze ale rowerzysta dziennie przejezdza przez kilkanascie wsi, kilka malych miasteczek i 1-2 wieksze.
3. Dlaczego odradzasz podrozowanie rowerem? Czy zwiedziles Ukraine na rowerze? Zapewne nie wiec nie odradzaj czegos czego nie wyprobowales!
4. Ukraincy w wiekszosci sa przychylni polakom zwlaszcza ludnosc wiejska i w zachodniej czesci.
5. Nie musisz ani znac Ukrainskiego, ani rosyjskiego, ani zabierac rozmowek. Ukraincy beznajmniejszego problemu cie zrozumieja. Co wiecej, ja znam rosyjski i swego czasu probowalem sie nim poslugiwac ale ukraincy zdecydowanie woleli abym poslugiwal sie polskim.

zielonooka dołączył
16.02.2007

zielonooka 20:59 | 29.03.2008

Czytając wypowiedź Roberto, a szczególnie podpunkt 4 i 5 mam wrażenie, że to samo mogłabym powiedzieć o Litwinach.
Proszę napiszcie mi jeszcze jak wygląda sprawa na granicach, czy glośno rozsławione łapoówki to niestety rzeczywistość?
... i jeszcze czy możecie polecić jakieś dobre przewodniki/mapy po tych krajach?

Roberto dołączył
19.08.2007

Roberto 21:59 | 30.03.2008

Jesli chodzi o Litwe to pelna cywilizacja. Ukrainie jednak daleko i lapowka w formie obowiazkowego ubezpieczenia zdrowotnego to standart. Jednak sasiedzi ukraincow bija ich na glowe. Mowie tu o Republice Nadnieprzanskiej.... chcesz wjechac- placisz, chcesz wyjechac - placisz podwojnie.
Ja w podrozowaniu po Europie posluguje sie przewodnikiem Pascala. Sprawdza sie. Jesli chodzi o mapy to na Ukrainie i w Moldawii poslugiwalem sie mapami-kartkami wyrwanymi z Wielkiego Atlasu Rosji. Skala nie byla "rowerowa" ale byly na niej pokazane sciezki, ktorymi ciezko bylo przejechac nawet na rowerze. Wiec mapka jest OK.

usunięty/nieznany 18:27 | 16.04.2008

Od 1,5 roku mieszkam na Ukrainie, wiec mimo że nie objechałem jej na rowerze, pozwolę sobię na kilka słów:
- jazdę na rowerze odradzam, przynajmniej po głównych trasach na Ukr. - głównie ze względu na stan dróg i styl jazdy kierowców - a sporo już kilometrów wytłukłem.
- co do języka - po polsku dogadasz się we Lwowie i okolicach - ale już na Huculszczyźnie gdzie się wybierasz, będzie z tym problem - to prawda, że na zachodniej ukr. nie lubią rosyjskiego - ale już w Kijowie i na wschodzie - to podstawa - choć pewnie w Twoim przypadku wystarczą rozmówki. Tak czy siak w Karpatach napotkasz lokalny dialekt ukrainskiego. Po jakmiś czasie da się zrozumieć
- z nastawieniem do Polaków jest różnie - więc należy nie być zbyt ufnym - czasami ta "życzliwość" wynika z checi wyciągniecia kasy.
- granice- w stronę ukr - nie ma większych problemów - z powrotem trzeba czekać - po ratyfikacji umowy o ruchu przygranicznym na pewno wrócą kolejki i "wziatki" za ich ominięcie.
- co do busów- jest ich rzeczywiście spora ilość i są b.tanie - ale uwaga na kieszonkowców - sprawdź sobie połączenia kolejowe, etc.
Jeśli miałabyś jakieś pytanie to w profilu jest do mnie kontakt - postaram się pomóc. Powodzenia M

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl