Forum dyskusyjne

Ksiązki

kategoria inne

Gabriela.A dołączył
23.08.2016

Gabriela.A 07:46 | 09.01.2017

Witam wszystkich Globtroterów,
chciałabym sobie poczytać trochę literatury podróżniczej, ale bardzo dobrych i cenionych podróżników, którzy pisali książki z własnego doświadczenia i przeżyć, a nie szperając w internecie. Dlatego byłabym wdzięczna o jakieś propozycje nazwisk podróżników/globtroterów.
Nie wiem czy te nazwiska pojawią się tutaj, ale z cała pewnością odpada Cejrowski i Pałkiewicz.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 10:27 | 09.01.2017

Tiziano Terzani - dla mnie, najlepszy reporter na świecie.
Poza tym, zależy jaki region Cię interesuje. Osobiście znam wiele bardzo dobrych książek.

Gabriela.A dołączył
23.08.2016

Gabriela.A 10:37 | 09.01.2017

>Tiziano Terzani - dla mnie, najlepszy reporter na świecie.
>Poza tym, zależy jaki region Cię interesuje. Osobiście znam wiele bardzo dobrych
>książek.
>

Jestem bardzo otwarta na propozycje. Przeczytać można wszystko :) A może być źródłem do zaplanowania ciekawej podróży :)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 11:52 | 09.01.2017

To tak na początek, z różnych bajek:
Indie;
Jean-Claude Carrière, Alfabet zakochanego w Indiach
Paulina Wilk, Lalki w ogniu

Francja - np. książki Petera Mayle'a

Myanmar (Birma) - Emma Larkim, Spustoszenie

Portugalia - Iza Klementowska, Samotność Portugalczyka

Gabriela.A dołączył
23.08.2016

Gabriela.A 11:56 | 09.01.2017

>To tak na początek, z różnych bajek:
>Indie;
>Jean-Claude Carrière, Alfabet zakochanego w Indiach
>Paulina Wilk, Lalki w ogniu
>
>Francja - np. książki Petera Mayle'a
>
>Myanmar (Birma) - Emma Larkim, Spustoszenie
>
>Portugalia - Iza Klementowska, Samotność Portugalczyka
>

A coś o Dubaju lub Tajlandii i okolicach?

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 12:29 | 09.01.2017

"Okolice" Tajlandii, czyli np. Kambodża:
Duchy. Korespondencje z Kambodży - Tiziano Terzani,
Uśmiech Pol Pota, Peter Fröberg Idling

Miłej lektury. jest w czym wybierać :)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 12:36 | 09.01.2017

O Kapuścińskim nie wspominałam, bo to oczywiste :)
W zasadzie musiałabyś też się zastanowić, czy interesują Cię książki podróżnicze,czy dobre reportaże. Bo to zasadnicza różnica.
Literatura, ta dobra, jest naprawdę bardzo bogata.

Gabriela.A dołączył
23.08.2016

Gabriela.A 13:24 | 09.01.2017

>O Kapuścińskim nie wspominałam, bo to oczywiste :)
>W zasadzie musiałabyś też się zastanowić, czy interesują Cię książki podróżnicze,czy
>dobre reportaże. Bo to zasadnicza różnica.
>Literatura, ta dobra, jest naprawdę bardzo bogata.
>

Bardzo, bardzo dziękuję. Naprawdę, bardzo pomogłaś mi poszukiwanie w gąszczu tej literatury :)

darcia dołączył
16.12.2012

darcia 15:22 | 10.01.2017

Ryby śpiewają w Ukajali - Arkady Fiedler

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 10:47 | 11.01.2017

Polecam Tomka Michniewicza "Świat równoległy"

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 10:53 | 11.01.2017

i jeszcze:
"Miasto radości" - Dominique Lapierre - przejmująca książka o życiu w slamsach Kalkuty, opisująca losy kilkorga bohaterów w tym polskiego księdza, który wbrał to miejsce na swój dom (postać prawdziwa, jak i pozostali bohaterowie powieści). Dla mnie - lektura obowiazkowa.

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 10:57 | 11.01.2017

i jeszcze tym razem o Meksyku, mnie się podobała, polecam:
"Alfabet zakochanego w Meksyku" Carriere Jean-Claude

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 17:20 | 11.01.2017

>Polecam Tomka Michniewicza "Świat równoległy"

Super reportaże!

akras dołączył
03.07.2010

akras 17:46 | 11.01.2017

Oj, dobrze się odezwałaś, bo dział "Książek" zainicjowany przez Kasię Golik i mnie już jakiś czas temu, niestety jest zaniedbany. Wiem, że Polacy nie czytają książek, że panuje era internetu, smsów i, że niedługo zapomnimy co to jest PISANIE. Sama mam z tym kłopoty w sensie moich bazgrołów, które stają się coraz gorsze ;-) Tyle wyżalania się. A co do konkretów - może ktoś (jak chociażby polecane przez Ciebie Baobab-ko książki ) zareklamowałby treść tych dzieł?

akras dołączył
03.07.2010

akras 17:48 | 11.01.2017

W czasie pisania mojego maila pojawilo się kilka aż wpisów. CO innego wypisywać tytuły i autorów, a co innego opisać zachęcająco do czytania treść.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 18:06 | 11.01.2017

Akras, osobiście czytałam wszystkie proponowane przeze mnie książki. Przyznam, iż choć pisanie jako takie nie jest mi obce, to recenzji pisać nie lubię, więc nie będę tego robić. A zainteresowani zawsze mogą zerknąć na doskonały portal lubimy czytać.pl. Tam są recenzje niemal wszystkich wydanych po polsku pozycji.

akras dołączył
03.07.2010

akras 18:28 | 11.01.2017

No jasne, że można zerknąć gdziekolwiek, cokolwiek jest reklamowane. Chodzi mi o rozwój Globtrotera. Jeśli zareklamowany przez Ciebie portal jest lepszy to niech Adminka usunie naszą inicjatywę z opisami fajnych do przeczytania książek. Bo po cóż miałaby ona istnieć, jeśli prawdziwe jest co powyższe? Zawsze lepiej (wg mnie) jest napisać pozytywną recenzję książki (czy czegokolwiek innego, np. filmu) na wielu portalach. Zawszeć to inne słowo, zdania i twórczość :-) Szkoda, że wielu ludziom się nie chce tego robić :-(

akras dołączył
03.07.2010

akras 18:30 | 11.01.2017

I jeszcze: znam to z wieloletniego zawodowego doświadczenia: Wymieniana jest lista książek - tytuły i autorzy. Zachęca do kupienia/wypożyczenia - niewielu lub wręcz nikogo.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 19:15 | 11.01.2017

Nie mam nic wspólnego ze szkolnictwem, a więc i takich doświadczeń jak Ty. U mnie w domu książki czytało się zawsze i czyta nadal. Bez względu na Internet, smsy, czy inne elementy nowoczesności.
Gabriela poprosiła o propozycje lektur, więc podsyłamy jej. I tyle.
Nie rozumiem tak kategorycznego podejścia do sprawy Waszej inicjatywy dotyczącej opisów ciekawych książek. Jak ktoś będzie chciał, napisze. Jak będzie chciał, przeczyta. Może również pójść na inne strony, w tym specjalizującą się w recenzjach książek, wspomnianą przeze mnie lubimyczytać.pl. Nie sądzę, aby miało to jakikolwiek wpływ na rozwój Globtrotera. Nie ma też żadnej gwarancji dla poszukujących ciekawych lektur, że zamieszczona tu recenzja będzie rzeczowa, obiektywna, etc. Nikt z nas nie jest profesjonalistą, możemy wyłącznie opisać nasze własne odczucia. Czy one przełożą się na odczucia innych? Niekoniecznie. Aby nie być gołosłowną: zamieściłaś recenzję "Trzech filiżanek Etiopii" Wojciecha Bobilewicza. Zachęcasz do przeczytania tej pozycji. Ja zaś uważam, iż książka jest bardzo słaba. Czy znaczy to, że któraś z nas nie ma racji? Nie, każdy odbiera literaturę po swojemu. Jak sztukę. De gustibus non est disputandum :) Dlatego też, skoro bycie na tym portalu dla nikogo nie jest obowiązkiem, nie mówmy "pisz,nie pisz, recenzuj, czytaj". Jest link "recenzje książek" - niechaj pozostanie. Może ktoś zechce podzielić się tam swoimi spostrzeżeniami. Gabriela pyta o propozycje lektur - super,podzielmy się z nią tytułami. Ktoś z tego skorzysta - świetnie. Nie skorzysta - żaden problem. Przeczyta zachwalanego przeze mnie Terzaniego i uzna, że tego typu reportaż zupełnie do niego nie trafia - ma prawo.Wolność to naprawdę fajna rzecz :)

akras dołączył
03.07.2010

akras 20:47 | 11.01.2017

U mnie książki czytało się zawsze - kiedy nie istniał internet i smsy, ale i teraz - w obecności "elementów nowoczesności".
1. "Nie rozumiem tak kategorycznego podejścia do sprawy..." jakiego "kategorycznego"? Nie widzę w moich wpisach tego, więc to Twoje odczucie, a moja opinia.
2. "Nie sądzę, aby miało to jakikolwiek wpływ na rozwój Globtrotera." Moim zdaniem zamieszczanie opisów książek ma wpływ na rozwój Globtrotera. Mamy więc wolność i odmienne zdania :-)
3. "Nikt z nas nie jest profesjonalistą," Otóż, nieprawda, bo niektórzy z nas są profesjonalistami, tyle, że nie chcą się tu chwalić.
4. "Aby nie być gołosłowną..." itd. wychodzi na to, że wg Ciebie niezależnie czy się wymieni tylko tytuł i autora z "achiem i ochiem", czy opis treści, to na jedno wychodzi. Może i tak być. Choć moim zdaniem lepiej jest podeprzeć treścią ten "ach i och" ;-)
5. "nie mówmy pisz,nie pisz, recenzuj, czytaj", no to nie angażujmy się może w nic na tym portalu? Chyba była jakaś taka filozofia, nazywała się zdaje się nihilizm?
6. Wolność. Też jestem za nią. Wolność jednak polega na tym, że ktoś może napisać opinię, ktoś przeczyta, ktoś posłucha jej albo nie. Zacytowany przeze mnie punkt 5 temu przeczy.
Pozdrawiam :-)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 21:54 | 11.01.2017

"Jeśli zareklamowany przez Ciebie portal jest lepszy to niech Adminka usunie naszą inicjatywę z opisami fajnych do przeczytania książek. Bo po cóż miałaby ona istnieć, jeśli prawdziwe jest co powyższe? " - to jest dla mnie stwierdzenie kategoryczne. I całkiem niepotrzebne.

Owszem, każdy jest w jakimś zakresie profesjonalistą. Natomiast w pisaniu recenzji- jeśli już, to zapewne - na Globtroterze- nieliczni. Ja nie jestem.

Najbardziej lubię sama wyrabiać swoją opinię. W tym celu zwykle nie podpieram się podpowiedziami. Ergo: w moim odczuciu ilość ewentualnych recenzji książek na stronie Globtrotera nie będzie miała wpływu na jakość portalu.

Nie widzę związku między moim zdaniem "nie mówmy pisz, nie pisz, recenzuj,czytaj" a nihilizmem.Fakt, że studia filozoficzne robiłam już dawno. Jednakowoż...

Zgadzamy się, iż wolność jest wartością, a to już dobry punkt wyjścia. Byle była ona wolnością do, nie zaś wolnością od, ta bowiem może faktycznie prowadzić na niebezpieczne ścieżki społecznego, moralnego, czy - nie daj Boże - egzystencjalnego nihilizmu.
Pozdrawiam :)

akras dołączył
03.07.2010

akras 22:24 | 11.01.2017

Moje słowo "jeśli" jest kluczowe i dopuszczające dyskusję na ten temat. Nie może więc to zdanie, rozpoczynające się od "jeśli" być stwierdzeniem kategorycznym. Co więcej - stwierdzę wbrew Twojej opinii, że jest całkiem potrzebne :-)
Twoja opinia, że jest "całkiem niepotrzebne" jest pejoratywne.
Co do profesjonalizmu, to miałam na myśli ten zawodowy profesjonalizm, a nie "jakiś stopień".
Ojej, jesteś filozofką? Nie cierpiałam na studiach filozofii! A miałam trzy odmiany filozofii, łącznie z załapaniem się na marksistowską.... Takie to dla mnie odleciane i (bardzo przepraszam za opinię) bez konkretów...
Ale Twoje artykuły mnie zachwycają :-)
Pozdrawiam

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 22:41 | 11.01.2017

Nie jestem "filozofką", choć w czasach młodzieńczych zapędów naukowych filozofię też "popełniłam". Bo uczyła myślenia. To tak jak fizyka jest dla mnie nauką humanistyczną. :)
Z całej naszej dyskusji w jednym zgadzamy się na pewno: czytać warto. Nie tylko książki podróżnicze. :)
Niech więc ludziska podrzucają te tytuły, niech je ktoś recenzuje, jeśli ma ochotę, a inny te recenzje czyta.
Bo ważna w życiu jest ciekawość. Świata, ludzi, tradycji, historii. Poszerzanie horyzontów.
Dzięki za miłe słowo na temat moich tekstów. Też nie są profesjonalne. Ale zawsze staram się pisać je z dbałością.
Piszmy więc, czytajmy i wymieniajmy się poglądami. :)

akras dołączył
03.07.2010

akras 22:53 | 11.01.2017

Tak jest :-)
Miło mi było z Tobą dyskutować. Dziękuję :-)

akras dołączył
03.07.2010

akras 23:51 | 11.01.2017

Ale też uparta jestem.Właśnie przeczytałam sobie moją recenzję książki "Trzy filiżanki.." Według mnie jest fajna, nie jest nadęta jakimś mnóstwem opisów szczegółów. I co więcej - jest chyba jedyną książką podróżniczą w języku polskim. Już parę razy na Globie odzywali się ludzie znający angielski, nie polski. I nie mieli niestety przebicia. No bo kto by się "kłócił" po anglikansku ;-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl