Forum dyskusyjne

Hiszpania samochodem

kategoria podróże po świecie

jhet dołączył
10.11.2009

jhet 13:09 | 18.04.2017

Zastanawiam się nad miesięczną wycieczką po Hiszpanii, objazdówką wzdłuż wybrzeża (no mniej więcej, o Madryt też byśmy zahaczyli :)). Myślałam, aby wypożyczyć samochód na miejscu, jednak cenowo najlepiej prezentują się auta dość małe i z manualną skrzynią biegów (błeeeee). Mam więc kilka pytań:

1. Czy miesiąc będzie ok. na zwiedzenie Hiszpanii - bez Barcelony. Nastawiamy się na zwiedzanie, może z 2-3 dniami na plaży gdzieś po drodze.
2. Jaki termin najlepiej wybrać? Biorąc pod uwagę, że zamierzamy jechać ok. 30 dni... I nie planujemy się smażyć na słońcu, a raczej spacerować, poznawać przyrodę i zabytki.
3. Czy z manualną skrzynią biegów się namęczymy (nigdy nie mieliśmy auta z inną skrzynią niż automat, więc z wprawą może być kiepsko..), czy trzeba w trasie, między miastami często zmieniać biegi itp.?
4. Jednym z tańszych aut z tego co widziałam jest Ford Focus. - Czy jak się wyjmie z niego kanapę, to starczy miejsca na podłodze aby wygodnie się wyciągnąć i spać?
5. Czy w Hiszpanii można spać w samochodzie?
6. Jak wygląda cena benzyny? Drogo, tanio, lepiej wypożyczyć auto np. na ropę, na gaz, jakiś konkretny model..?
7. Czy jest tam dużo płatnych dróg, autostrad? Czy są drogie?
8. Czy parkowanie w miastach jest płatne i jeśli tak, to czy dużo? Czy tylko w centrach?
9. Czy jakbyśmy wyjęli kanapę z auta to można ją gdzieś przetrzymać? Ktoś robił coś podobnego?
10. Kiedy najlepiej rezerwować samochód? Czekać na ostatnią chwilę, tydzień przed, miesiąc, czy rok..? Pod względem cenowym.
11. Jeszcze jakieś rady odnośnie wypożyczenia? :)

Będę wdzięczna za pomoc!

Edgarek dołączył
16.08.2008

Edgarek 19:56 | 18.04.2017

3. To zależy gdzie, kiedy i jak chcesz jeździć. W trasie raczej można jechać spokojnie i jeśli auto ma tempomat to nie musisz robić nic.
6. Za benzynę krzyczeli miesiąc temu ca. 1,25 euro za litr. Ja jeździłem ropniakiem (Ibizą) ca 320 km kosztowało mnie ok 20 euro za paliwo. z tym że 30% po mieście.
7. Jest sporo płatnych autostrad lub kawałków autostrad, IMO nie są tanie, dlatego generalnie są pustawe. Można jeździć lokalnymi drogami lub starymi autostradami biegnącymi równolegle, z tym że jest tam zazwyczaj ograniczenie prędkości.
8. Tak parkowanie w centrach miast jest płatne, ceny i strefy są ustalane lokalnie ale generalnie nie jest tanio a znalezienie miejsca darmowego przy granicach stref jest trudne. W Hiszpanii jest mnóstwo samochodów i lubią nimi jeździć.
11. Jak będziesz wybierać wypożyczalnię zwróć uwagę na ubezpieczenia, oni generalnie, szczególnie w małych wypożyczalniach, przedstawiają cenę listową bez uszkodzeń szyb, kół, lusterek i zarysowań a później przy odbiorze potrafią straszyć, że bez tego ubezpieczenia wpadniesz w koszty, a ubezpieczenie kosztuje... dużo. Warto też zwrócić uwagę na paliwo - czy dają pełen bak i masz zwrócić pełen bak, czy zwracasz pusty i ile to kosztuje (Goldcar oferuje tą drugą opcję i jest to słabe, zresztą nie polecam tej wypożyczalni). Ważne jest czy jest limit kilometrów, żeby nie wpaść w koszty, skoro zamierzasz dużo jeździć. No i na koniec - dokładnie obejrzyj samochód przy odbiorze, potrafili nam podstawić samochód z lusterkiem przyklejonym izolacją :-)

linkalinka dołączył
06.09.2011

linkalinka 22:18 | 19.04.2017

Za kilka dni jade do Andaluzji, wtedy powiem coś więcej. Na ten moment wiem:
taniej i łatwiej zwiedza się w lutym-marcu i potem na jesień.
Noclegi rezerwować z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, przed samym wyjazdem sprawdzać, czy pojawiły się inne super oferty, dlatego rezerwować z opcją bezpłatnej rezygnacji
Auto wynająć na stronie tuż przed samym wyjazdem, zapłacić internetowo -znacznie taniej
Auto brać w opcji full, bo podobnoż różnie jest potem z oszacowywaniem zarysowań i innych, poza tym nie płaci się kaucji
Parking w miastach - wyczytałam, że płaci się za 2 godziny, a po otrzymaniu kary za dłuższe parkowanie opłaca sie karę ok.6 euro do północy
W maju ew. kolejne spostrzeżenia

jhet dołączył
10.11.2009

jhet 10:37 | 20.04.2017

Dzięki wielkie za odpowiedzi :) Ziarnko do ziarnka i wszystkiego się dowiem :)

Mam dodatkowe pytania teraz jeszcze:
1. Najlepiej brać auto w opcji Biorę pełny bak-Zwracam pełny bak, tak?
2. Km - widziałam dwie opcje wypożyczenia danego auta, obie w tej samej cenie - jedyna różnica polegała na ty, że w jednej opcji były nielimitowane km, a w drugiej darmowe 3100 a potem 0,64zł za km... Pierwsza opcja wydaje się być lepsza, to czemu cena ta sama za obie opcje? Gdzie haczyk?
3. Ubezpieczenie - w najtańszych ofertach jest tylko "Proste ograniczenie odpowiedzialności" (co to znaczy w ogóle???) oraz "Minimalna ustawowa suma gwarancyjna OC". Czy warto brać te inne opcje, a jeśli tak to które? Są: Ubezpieczenie AC bez udziału własnego, Ubezpieczenie od kradzieży bez udziału własnego, Zniszczenie szyb i opon, Zniszczenie dachu i podwozia.

Edgarek dołączył
16.08.2008

Edgarek 19:44 | 21.04.2017

1. Łatwiej jest 10 km przed metą zatankować pod korek niż kombinować jak dojechać na oparach. Więc ja preferuję biorę pełny-zwracam pełny. Inaczej zawsze zostawiasz prezent dla wypożyczalni w postaci ekstra paliwa.
2. Nie wiem, w wypożyczalniach, z których ja biorę samochody jest zawsze no limit, nie ma dwóch opcji.
3. Podstawowe ubezpieczenie to jest po prostu OC, czyli gdy komuś przywalisz to naprawią jego samochód. Reszta to jest ryzyko jest zabawa, nikt Ci nie doradzi - nie bierz "zniszczenia dachu i podwozia" a Ty pierwszego dnia rozwalisz miskę olejową na wysokim krawężniku :-) My zazwyczaj braliśmy AC z udziałem własnym bez lusterek, szyb i opon. W wypożyczalniach, z których braliśmy nie było opcji "dach i podwozie".

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl