Forum dyskusyjne

oceny na forum fotograficznym

kategoria uwagi do forum i serwisu

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 18:54 | 20.04.2008

Proponuję jakiś zbiorowy pozew do administratora o ostrzeżenie lub blokadę konta „anet a” - uważam, że to niedopuszczalne, co robi na portalu fotograficznym, zaniżając oceny dobrym pracom
osobiście uważam, że to bardzo nie w porządku z jej strony, zauważyłam to już kolejny raz
jej oceny prawie zawsze odstają od pozostałych, a że sprytnie ocenia tylko nowe prace, blokada administratora na nią nie działa
w rezultacie może to zniechęcić naprawdę dobrych fotografów-podróżników (choć może większość jest ponad to), do prezentacji swoich prac na tym portalu, a w sumie służy on temu, aby ludzie dzieli sie wspomnieniami i zdjęciami z swoich podróży, żeby inni mogli zobaczyć kawałek piękna, którym im było dane przeżyć, a zdjęcie, które skłoniło mnie to tej polemiki przekazuje piękno, pokazuje inną kulturę
- piszę to pod wpływem jej najnowszej "3" za dwie małe Pakistanki z najnowszych zdjęć, autorstwa madox46. co upoważnia ją do takich ocen? ma jakąś profesjonalną wiedzę na temat fotografii? Jej portrety są na tak wysokim poziomie (w portfolio nie widzę żadnego), że dają jej prawo do takich ocen?

ja się z tym nie zgadzam, sama tez dostałam od niej kilka niskich ocen i trudno, ale ja prezentuje poziom średni. a jeśli ona niskie oceny wydaje pracom wybitnym, to zasługuje to na jakąś interwencję
póki co wytworzyła się tu atmosfera, którą sama odczuwam i się jej częściowo poddałam – konkurencji godnej „wyborom miss” :)
ale to już inny temat :)))

jur4 dołączył
25.09.2006

jur4 20:26 | 20.04.2008

witam.muszę się tutaj zgodzić z przedmówcą.jestem za jak najbardziej administracja powinna blokować takie konta.na innych galeriach trzeba się troszkę wykazać żeby oceniać innych tutaj niestety wolna amerykanka ,ale już się pogodziłem z tym i nie bardzo zależy mi na ocenach raczej cieszę się że komuś się podoba to co pokazuję choć są to fotki z Polski i nie dostaję się z to punktów i nadal niewiem dlaczego czyżby to był gorszy kraj,myślę że nie raz udowodniłem że u nas jest pięknie ( zresztą nie tylko ja ) ale to inny temat bo skoro Globtroterem można być tylko zagranicą naszego kraju to sorki.a wracając do tematu popierm całkowicie starania marianna p. jestem za.pozdrawiam

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 21:39 | 20.04.2008

dzięki za poparcie mojej opinii :)

hightravel dołączył
24.03.2008

hightravel 01:00 | 01.06.2008

w pelni podzielam twoja opinie jury4

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 20:53 | 20.04.2008

Uwazasz jur4, ze zle oceniam? Jedno z twoich zdjec ranną porą ocenilam na 5. Nie jest warte tego? A co do marianny, to mam takie samo prawo do oceniania, jak ty do decydowania, ktore zdjecie jest "wybitne". Przy takim seryjnym zalewie zdjeciami potrzebna jest jakas selekcja. Ty oceniasz wg swoich zasad ja wg swoich. Np tylko dzisiaj niejaki 270262 przyslal 30 zdjec! Nic sobie nie robi z ograniczenia do 10 sztuk. Sa tez seryjni lowcy punktow, ktorzy uaktywniaja sie szczegolnie pod koniec miesiaca i w ciagu dnia potrafia ocenic kilkast zdjec, z regoly wszystkie na 5, bez wzgledu na jakosc. oceny od 1 do 5 sa po to zeby z nich korzystac. Niech admin zlikwiduje 1,2,3 i zostawi 4 i 5 , to nie bedzie problemu.

jur4 dołączył
25.09.2006

jur4 21:02 | 20.04.2008

jak wiesz mnie oceny nie interesują i na tym to polega a przynajmniej nie powinno. wypowiedz nie tyczyła się bezpośrednio ciebie tylko ogólnie wszystkich którzy nie zamieszczają zdjęć i komentują inne lub oceniają.ludzie lubią wiedzieć kto ich chwali albo gani ,tutaj większość nie zna się osobiście dlatego zdjęcie jest takim odpowiednikiem czy oceniający piszę prawdę i mo jakieś doświadczenie w dej dziedzinie. ZDJĘCIA BRONIĄ SIĘ SAME. pozdrawiam i jeśli kogoś obraziłem nie miałem takiego zamiaru.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 21:38 | 20.04.2008

jednak anet - Twoje oceny są krańcowo różne do ocen innych, a ich nie uzasadniasz, mogłabyś przynajmniej, skomentować swoją ocenę. Co zarzucasz dobrym zdjęciom dając 2, lub bardzo dobrym 3 - ocena powinna odzwierciedlać jakiś stan rzeczywisty , a nie sugerować, że jest to bojkot jakiegoś użytkownika. Jak dla mnie Twoje oceny pachną jakimś zmanierowaniem, bo Twoje prace nie pokazują, abyś miała jakieś doświadczenie w tej dziedzinie- pokazujesz tylko 4 zdjęcia! jeśli wystawiasz krytyczne oceny, coś powinno je uzasadniać - Twoja wiedza, umiejętności, a Ty nie masz nic na ich poparcie, nawet komentarza. Czyli byłoby miło poznać te „Twoje zasady”. A jeśli już bywa komentarz, to tak jak w tym wypadku: www.globtroter.pl/zdjecia/31143,afganistan  wskazuje na twój brak wyobraźni i wyczucia, na co autorka zdjęć odpowiedziała w bardzo delikatny sposób. Ja się wkurzyłam patrząc na to z boku, na szczęście ludzie są bardziej wyrozumiali.
Jeśli jesteś takim mocnym krytykiem, miej odwagę pokazać swoje prace.
A co do ocen to się z Tobą zgadzam, jakby były tylko 3,4,5 nie byłoby niezdrowej atmosfery, choć z drugiej strony prawdopodobnie portal zalała by masa kiepskich zdjęć.
Ale i tak uważam, że Twoja krytyczna aktywność może zniechęcić do prezentacji, czyli działasz wbrew przeznaczeniu tego portalu i to jest moim głównym zarzutem wobec Ciebie.

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 22:25 | 20.04.2008

Wlasnie zauwazylam marianno, ze ocenilas na 5 "wybitne" zdjecie pt. ogrod botaniczny. Moje oceny pokrywaja sie jednak z ocenami wiekszosci. Zobacz na 10 najlepszych zdjec. Wiekszosc z nich takich autorow jak: marekkos, mmosk, madox46, emski, markoo ocenilam na 5. To samo dotyczy 10 najnowszych (stan na teraz). Tobie sie podobaja zdjecia nieostre, zle kolorystycznie, zle skadrowane, twoja sprawa. Ja oceniam wg swoich kryteriow.

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 22:32 | 20.04.2008

a co do tego, ze nie komentuje ocen, to przy takim zalewie, niektorzy naruszaja regulamin i przysylaja nawet 30 zdjec dziennie, to nie mam czasu nawet obejrzec wszystkich zdjec a co dopiero komentowac. wybieram tylko te najlepsze, albo najgorsze, ale ocenione na 5 np przez marianne.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 00:22 | 21.04.2008

dziękuję, odpowiedziałaś na moje pytanie odnośnie tamtego portretu (że niby niebieskie własy tak Cię zaniepokoiły)- odpisałam pod tamtym zdjęciem, a tu sie powtórzę, gdybyś tam już nie zaglądała - ja jednak utwierdzam się w przekonaniu, ze Ty nie masz pojęcia o tym co robisz, czyli co i za co ocenaisz - taki efekt może dać odbicie światła na czerni (np. o zmierzchu lub o świcie wszystko sie zaniebieszcza), nie wiem czy o tym wiesz, czy jesteś w stanie sobie to wyobrazić? czy też tyle wyobraźni nie masz? gdybyś miała doświadczenie przy robieniu zdjęć - zauważyłabyś że taki efekt istnieje. nie zawsze czerń jest czarna, często wpada w inne odcienie w zależności od otoczenia i światła. aby uzyskać "prawdziwe kolory" należałoby robić wszystkie zdjęcia przy studiu fleszowym, co zabiłoby fotografię plenerową i wszelką krację w fotografii. a poza tym w tym wypadku chyba największe wrażenie robi uroda tych dzieci i ładunek emocjonalny jaki to zdjęcie niesie.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 23:24 | 20.04.2008

Jak wcześniej pisałam na poparcie swoich ocen, często negowanych przez innych powinnaś coś mieć, jeśli Ci czasu nie starcza na komentarz, to pokaż nam swoje portfolio.

Może więc jeśli nie blokować Twojego konta, to chociaż wprowadzić taki wymóg, że aby użytkownik mógł komentować inne prace, powinien przedstawić minimum 20 swoich – aby każdy wiedział, jaki AUTORYTET wystawił mu ocenę - taki mam postulat do administratora.

A teraz wchodząc w szczegółową polemikę z Tobą (widzę, że będziemy się tak przerzucać argumentami i argumencikami):
1. ad. „ogród botaniczny” może nie jest wybitny, ale na pewno nie zasługuje na Twoją 1 (rozumiem, ze dałaś mu taką ocenę mi na złość?): jest dobry pod względem kompozycji, nie ma żadnych zbędnych elementów (co masz mu do zarzucenia?), kolorystyka – b. fajne zestawienie kolorów, prawdopodobnie występujące tylko w Japonii, dla mnie egzotyczne miejsce o ciekawej architekturze. jest słaba ostrość– ale to może być efekt zmiany rozmiaru – zauważyłam, że dzieje się tak przy zmianie skali – jeśli się pomniejsza zdjęcie , należy je ponownie wyostrzyć, żeby dobrze wyglądało, ktoś mógł tego nie wiedzieć – ale dla mnie istotne było pozytywne wrażenie jakie zrobiło na mnie miejsce na zdjęciu + czysty kadr i dobra kompozycja
ocenę 5 daję zdjęciom wybitnym i b. dobrym – a to takie moim zdaniem jest, takim które mnie czymś ujmą
2. „ zdjęcia źle skadrowane” mi się nie podobają
3. „złe kolorystycznie” –nie wiem czego tu tyczy się Twój zarzut – ale mam wrażenie , że nie do końca potrafisz ocenić co jest dobre a co złe kolorystycznie – może nie masz doświadczenia przy fotografowaniu i nie wiesz jak zaskakujące efekty potrafi zrobić natura
4. co do najlepszych zdjęć na portalu – mnie nie wszystkie się podobają- jak dla mnie wzięcie ma zbyt dużo zdjęć w pełnej gamie tęczy lub o zbyt mocnym nasyceniu kolorów – co czasem idzie w kierunku kiczu- może nie w 10, ale w pierwszej 100, ale to już rzecz gustu, mój nie jest bardzo komercyjny,. Często podobają mi się prace przez innych nie docenione. Kwestia innej wrażliwości.
5. prosiłam Cię o uzasadnienie 3 za Afgańskie dziewczynki – i nic (kompozycja, kolorystyka, ostrość, treść?)

milet dołączył
18.01.2005

milet 22:48 | 20.04.2008

Któryś kolejny raz czytam na forum o ocenianiu zdjęć. Autorka tego postu wyraża żal, że ktoś zbyt nisko ocenia. Prawda jest taka, że większość zamieszczanych tu zdjęć nie nadaje się do publikacji w prasie (zajmuje się tym zawodowo). Z tego powodu też nie oceniam tu zdjęć, bo trudno tu przyjąć jakieś kryterium. Przykład, autorka postu ma zdjęcia oceniane na ponad cztery, a w każdej redakcji te fotki powędrowałyby do kosza. Więc dajcie spokój z tymi żalami do administratora, ale po prostu róbcie dobre technicznie zdjęcia, szukajcie ciekawych kadrów. Bo jakoś fotografie, które są oznaczone jako najlepsze są rzeczywiście doskonałe, a autorzy nie mają tego typu skarg.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 23:44 | 20.04.2008

Ok., ja też zajmuję się fotografią zawodowo, nie podróżnicza i nie w prasie – to jest tylko moim hobby, ale mam pojęcie o fotografii. Od 10 lat współpracuję z zawodowymi fotografikami, poza tym skończyłam studia architektoniczne, więc o kompozycji i kreacji coś wiem.
Nie ja sobie wystawiłam oceny za moje najlepsze zdjęcia i nie wszystkie najwyżej ocenione, są moim zdaniem dobre.
To jest portal podróżniczy, nie prasa i ludzie tu wymieniają się wspomnieniami i doświadczeniami ze swoich podróży, nie jest portal typu NG, na najlepsze artystycznie, technicznie i kompozycyjnie zdjęcie czy reportaż.
Ludzie, którzy to oglądają, jak ja, często zachwycają się miejscami, których sami być może nie będą mieli okazji nigdy zobaczyć.
„Żalę się” na 1 osobę, która zaniża oceny innym użytkownikom (NIE CHODZIŁO MI O MNIE- jeśli się dobrze wczytałeś w mój post i przykro mi, że wytykasz mi poziom moich prac jako nadający się „do kosza”, dobrze, ze inni widzą w nich jakąś wartość).
Moją „kroplę goryczy” przelała jej ocena za zdjęcie jednej z autorek tych najlepszych zdjęć właśnie, a wcześniej widziałam podobne sytuacje z jej udziałem przy innych pracach. Nie tylko mnie ona drażni – opinie innych użytkowników na jej profilu mówią o tym wyraźnie.
Jak napisałam przed chwilą uważam, ze administrator mógłby wprowadzić taki wymóg, że aby użytkownik mógł komentować inne prace, powinien przedstawić minimum 20 swoich – aby każdy wiedział, jaki AUTORYTET wystawił mu ocenę - taki mam postulat do administratora. Bo czyjaś krytyczna aktywność może zniechęcić do prezentacji innych użytkowników, a uważam, ze to byłoby nie fajne.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 23:58 | 20.04.2008

No i ja przynajmniej miałam odwagę pokazać, co umiem (lub nie umiem w zależności od opinii) w przeciwieństwie do Ciebie – co innego oceniać i krytykować, a co innego samemu zrobić coś dobrego. Bo widzę, ze Ty również nie masz żadnego portfolia...

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 01:49 | 21.04.2008

Nie mam takich zdjec jak te w pierwszej 10, a zlych nie bede wysylac, zeby nie zasmiecac forum, ale kiedys pracowalam w firmie reklamowej i zajmowalam sie przygotowaniem zdjec do druku wiec co nieco wiem o fotografii i oceniam wedlug swoich kryteriow.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 01:46 | 21.04.2008

to jeszcze raz dopisuję tu , to odpowiedziałam na Twoje dywagacje fotograficzne, na stronie ze zdjeciem , o które toczy się dyskusja:
nigdy nie powiedziałabym, ze to zdjęcie jest pokazane w niechlujny sposób.ma dobry kadr i przyjemną chłodną tonację, a niebieska poświata w czerni dodaje mu atrakcyjności. na zdjęciach sie znam i wiem, ze są programy do ich obróbki, np. Photoshop. Ale widocznie autorka tego zdjęcia nie uważała, ze potrzebne sa jakies poprawki temu zdjęciu. Ja tez doceniam jego urok w tej postaci - taka zimna toancja moim zdaniem dodaje atrakcyjności temu zdjęciu. A jego kolor nie jest moim zdaniem wynikiem złego balansu bieli tylko raczej pory dnia i nie trzeba tego korygowac, bo to ma swój urok, który moze podobac osobom o mniej dosłownych upodobaniach. . nie chcę decydowac jak nalezy oceniac zdjęcia, ale z Twoimi ocenami w wiekszości się nie zgadzam. Ewentualnie, jeśli chciałabys jeszcze ze mna o tym podyskutowac , to zapraszam na mojego prywatnego maila lub forum - zeby tu nie nabijac tekstu. (niestety Twój mail jest ukryty, więc nie moge odpowiedzieć bezpośrednio)

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 01:59 | 21.04.2008

Piszesz, ze kolor zdjecia nie jest wynikiem złego balansu bieli tylko raczej pory dnia. Nie wiesz wogole o co chodzi. To wlasnie balans bieli zalezy od pory dnia. inny jest rano, w poludnie, wieczor, przy bezchmurnym niebie, zachmurzonym, w cieniu, przy roznych innych typach oswietlenia itp. Albo fotograf go ustawia, albo aparat sam, ale automatyka aparatu czesto sie myli i dlatego trzeba to korygowac. A maila nie ukrywalam, nie wiem czemu go tam nie ma, kiedys byl.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 02:27 | 21.04.2008

no tak, to musze powiedzieć, że ja od 12 lat pracuję zawodowo z fotografią, a conajmniej 6 przy ich profesjonalnej obróbce do pism i reklam i też coś o tym wiem
pewnych rzeczy nawet balans bieli nie wyprostuje, jeśli ktoś w białym ubraniu stoi przy zielonej ścianie, to na tej bieli będzie zielona poświata, nie zależnie od balansu. nie wiem jak dokładnie było w przypadku tego zdjęcia, bo nie jestem jego autorem - ale z mojego punktu widzenia to jest poświata związana z porą dnia i dodatkowo być może niebieskie niebo odbiło się w błyszczących partiach włosów. I tak jak napisałam wcześniej - nie wszystko kwalifikuje się do korekty. To jest portal podróżniczy, a nie fotografia reklamowa, nad którą ekipa kilku lub kilkunastu osób pracuje przez wiele godzin i później dodatkowo zdjęcie poddane jest kilkugodzinnej obróbce. To zdjęcie oceniałabym raczej w kategoriach reportersko- portretowych, gdzie technika z zakresu reklamy nie może mieć zastosowania, bo nie ma na nią czasu. Autor robi jedno - dwa zdjęcia (bo obiekt fotografowany na tyle pozwala) i albo wyjdzie, albo nie. Często prace uznanych w tym zakresie autorów nie są doskonałe technicznie, a docenione przez krytykę międzynarodową i nagradzane.
Nie możesz przykładać miary z fotografii reklamowej do tego portalu.
Do tego uważam, że zdjęcia należy oceniać też pod kątem wrażeniowym, artystycznym itd. Chyba zbyt sztywne ramy dajesz swoim ocenom. Ale dziękuję, że piszesz coś więcej o sobie i swoich kryteriach, bo to rzuca światło na Twoje oceny.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 02:46 | 21.04.2008

.. i w wypadku tego portalu zdjecia służą przede wszystkim pokazaniu czegoś, czego inni nie widzieli - miejsca, kultury, ludzi. Jesli ktos uchwyci cos ulotnego, oryginalnego lub zobaczy coś w inny sposób (nie tylko pocztówkowy i dosłowny), to powinen się tu tym dzielić. Jesli ktos odwiedza miejsca rzadko odwiedzane, to powinien to tu pokazać. Czasem są to zdjecia lepsze, czasem gorsze. Ale ich ocena moim zdaniem powinna byc adekwatna do powyższych kryteriów, a nie reklamowych, aby nie zniechęcać do prezentacji. Poza extremalnie słabymi pracami, czy zalewem 100 fotek z jednego miejsca. Może się zdażyć, ze ktoś słaby w fotografii dotrze do miejsca, z którego tu nie ma zdjęć, a jego prace, pomimo miernego poziomu, będa zachętą dla innych do odwiedzenia danego miejsca. Chyba o to chodzi w tym portalu, nie?

nader_1973 dołączył
05.07.2007

nader_1973 06:02 | 21.04.2008

Fakt aneta to bardzo kontrowersyjna osoba.Ja sie przyłączam do protestu lecz admin powinien dac jeszcze oceny 6 dla zdjęć wybitnych aby sie wyrózniały od 5.Fakt aneta ma swoje tesz racje w tym co napisała ale niektóre oceny są takie marne za tak dobre zdjęcia.aneta to taki nasz kuba wojewódzki z telewizji.

milet dołączył
18.01.2005

milet 07:56 | 21.04.2008

To pozwolę sobie odpowiedzieć. Ocena nawet krytyczna i nawet dobrej pracy jest w mojej opinii prawem do wyrażania swoich poglądów. Czy wiesz jakimi kryteriami kieruje się osoba opiniująca zdjęcie? Raczej nie. Na przykład dla mnie fotografia, którą przesłałaś nie jest interesująca. Jest klasycznym dziewiętnastowiecznym kadrem, ot zwykłe zdjęcie portretowe , których widziałem już tysiące. W tym setki z Pakistanu. W dodatku na tym zdjęciu są dzieci. I powiem tak - każdy, ale to każdy, początkujący fotograf -podróżnik robi w zdjęcia dzieciom? Ale wbrew pozorom to są najtrudniejsze zdjęcia, bo choć dzieci chętnie dają się fotografować, to żeby coś oddać nie wystarczy po prostu pstryknąć. Trzeba mieć własny sposób na opowiedzenie innego człowieka. Dzikowska próbowała to ostatnio zrobić przez fotografowanie uśmiechów ludzi z różnych stron świata. Wyszło płytko, bo nie da się zrobić dobrego zdjęcia portretowego nie spędzając ze swoim obiektem dłuższej chwili. A podróżnik rzadko kiedy ma na to czas.
Zobaczmy inne zdjęcie, kadr z Hindukuszu i słodkie klaszanki. Mamy to samo, nudny kadr, wałkowany przez ostatnie dwieście lat przez podróżników na wszystkich kontynentach. Byłem w obu dolinach Hindukuszu i wiem jak tam robi się zdjęcia. Małe dziewczynki stają na baczność i fotki można robić do woli, bo oni z tego żyją. Ale publikacja tego typu zdjęcia świadczy o tym, że fotograf tylko prześlizgnął się po ich kulturze. Nie próbował w nią wniknąć, ani się do nich zbliżyć. Chcę tu powiedzieć że oceny mogą być różne w zależności od kryteriów, ale z tego powodu nie można zabierać komuś prawa do glosowania.
Powinnaś też spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie czemu służą te oceny. Poprawie samopoczucia autora, mają mu wskazać co robi źle, zabawie? Jeżeli zabawie to czemu te złe oceny traktujecie tak śmiertelnie poważnie? Natomiast jeżeli pracy nad warsztatem to akurat niskie oceny raczej pomagają niż szkodzą autorowi. I na koniec ostatnia refleksja. Nie oceniam tu zdjęć i ich nie wystawiam, bo jeśli miałbym oceniać zdjęcia według własnego poczucia estetyki i pojmowania fotografii reportażowej, to pewnie któregoś dnia ukazałby się podobny post na mój temat na forum.
Jeżeli będzie myślało tak więcej osób, to pewnie wszystkie zdjęcia będą ocenione na piątkę.

Pozd.

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 09:06 | 21.04.2008

Popieram Twoja opinie,milet!
Nie mozna cenzurowac innej opinii i prawa do własnej oceny.Anet_a jest jedna z niewielu osob,ktora ma odwage korzystac z calej skali ocen.Wg mnie ocenia nie złosliwie,tylko konsekwentnie...Nie wolno przykladac wlasnej skali ocen do wszystkich.
Pozdrawiam!K

markoo dołączył
01.04.2007

markoo 08:59 | 21.04.2008

milet - to chyba najbardziej sensowna wypowiedz w tym temacie

Może zrobić skalę ocen od jeden do pięciu tak jak jest, ale niech każda ocena ma już swoja wartość np.

5 - zdjęcie którym mogę się zachwycać , inne niż wszystkie, które mnie ujęło , zastanowiło , bardzo dobre technicznie po prostu rewelacja !
4 - zdjęcie dobre , przyjemne , pokazujące ciekawe miejsce - technicznie bez wiekszych wad - ale brakuje tego czegoś
3 - normalne , zwykłe zdjęcie , sredniej klasy do którego jak bedę chciał to cos tam znajdę że jest nie tak ( najlepiej dodać do takiej oceny komentarz, pomoże to autorowi zrozumieć dlaczego właśnie ta ocena )
2 - słabe , fotka obok której przejdę obojętnie , słaba technicznie, nie interesująca a nawet nudna - ale coś tam jednak przedstawia
1 - zdjęcie które nie powinno się tu znaleźć z różnych powodów

Co sądzicie o tym ? A może Wy zaproponujcie jakaś swoją skalę - ułatwi to adminowi rozwiązanie lub zminimalizowanie tego problemu

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 09:13 | 21.04.2008

A co sadzicie o podziale na 2 oceny:
- ogolne wrazenie
- techniczna

Kiedys to dyskutowalismy. Czy nie pozwolilaby na ekspresje zarowno milosnikom techniki, jak i wrazen?

Wyliczalisbysmy srednia z tych dwoch, dzieki temu moglyby tak samo byc umiejscowoine jak stare zdjecia.

Moznaby wtedy dodac jeszcze kategorie: najlepsze wrazenie, najlepsze techniczne.

pozdrawiam i dzieki za bogata dyskusje

GlobAdmin

Bintuprik dołączył
01.04.2008

Bintuprik 10:04 | 21.04.2008

Wydaje mi się, że taki podział - oddzielenie oceny za technikę i za ogólne wrażenie (chć może w tym miejscu powinna sie ukazać inna kategoria?ta brzmi zbyt ogólnie ) ma sens, nie zawsze bowiem technika ma w fotografii (skoro jeast ona dziedziną sztuki) znaczenie szczególne.
Nie umiem w tym momencie stwierdzić, kto w tej dyskusji ma więcej racji. Ale z jednym sie zgodzę - do każdej oceny powinien być obowiązek dodania przynajmniej krótkiego kmentarza. Takie oceny bez komentarzy są na poewno czasem stawiane po to, by mieć więcej punktow, a fajnie byloby, zeby nie o to chodzilo. Jesli ktos nie respektuje zasady limitu do 10 zdjęć, powinien, byc za to karany, bo to nie w porzadku, w koncu tworzymy tu pewna spolecznosc

usunięty/nieznany 13:28 | 21.04.2008

Mnie się pomysł Admina bardzo podoba. Nie jestem specem od fotografii i chetnie pozostalbym przy ocenie ogolnego wrazenia, a ocenę technioczną zostawilbym osobom, ktore maja ku temu odp. kwalifikacje. Wtedy dobrze by byly osobne rankingi. Jestem tez za tym, by uzytkowik mogl oceniac zdjecia innych autorow po zamieszczeniu np. 20 zdjec. Nadal uważam, że jest to portal dla podróżników, a nie profesjonalnych fotografów - gdyby było inaczej nie ośmieliłbym się zamieszczać swoich fotek.

hightravel dołączył
24.03.2008

hightravel 01:23 | 01.06.2008

pasuje mi ta skala ocen - tak powinno byc 1

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 15:12 | 21.04.2008

Dzięki za tak bogatą odpowiedź, myślę, ze jednak przenoszenie tej dyskusji do tego poziomu nie ma sensu. Wydaje mi się, ze nie wiele osób wie o czym piszesz, nie wiele osób zna te konkretne prace, ja nie – próbujesz przenieść dyskusje na poziom dla profesjonalistów. Czyli, że forum zdjęć, też miałoby być tylko dla profesjonalistów? Nie wydaje mi się, aby o to tu chodziło. Na pewno ważne jest, ze i takie osoby wystawiają tu swoje prace, podnosząc poziom i dając wzór innym. Ale jednak powtarzam: wydaje mi się , ze jest to portal dla podróżników, nie profesjonalistów,
I właśnie chodziło o to, że nie wiedziałam, czym kieruje się osoba wystawiająca taką masę krytycznych ocen. Trochę w trakcie tej dyskusji odsłoniła swoje kryteria. Co innego osoby takie jak kasy 1, które w swoim portfolio mają niesamowite prace, jeśli taka osoba ocenia inną pracę nisko, wiadomo, czym się kieruje – bo każdy widzi jaki poziom sama reprezentuje. Inaczej jest w wypadku anet, która mając 4 prace (w tym jedną na 5 jak dla mnie, a reszta średnia lub słaba), robi z siebie znawcę – krytyka, rzadko uzasadniając swoją ocenę. (np. w odwecie za moje przytyczki wystawiła komuś 1, za prace, której ja dałam 5 – może rzeczywiście nie była to praca aż na 5, ale moje pierwsze wrażenie z miejsca pokazywanego na zdjęciu , dało mi taki pozytywny impuls, ze oceniłam ją może zbyt wysoko, na pewno jednak nie powinna tam się znaleźć ocena 1). I właśnie uważam, że tego typu zachowania nie powinny mieć tu miejsca. Bo kolejny raz powtórzę: wg mnie jest to portal dla podróżników, dzielących się wrażeniami ze swoich podróży, pokazujących miejsca, które udało im się zobaczyć, a nie dla profesjonalistów – fotografów. To nie NG.

marcowadziewczyna dołączył
26.03.2007

marcowadziewczyna 14:03 | 21.04.2008

i ja popierm całkowicie starania marianna p. jestem za.pozdrawiam

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 15:14 | 21.04.2008

powyższa moje wypowiedź jest odpowiedzią do milet

hightravel dołączył
24.03.2008

hightravel dołączył
24.03.2008

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 15:18 | 21.04.2008

zgadzam się z wypowiedziami bintrupik i mike 30 - technika w sztuce nie zawsze jest najważniejsza. dobrze, aby ocenaijący pokazywali co sami potrafią, a nie tylko bawili sie w krytyków-znawców, bez poparcia swoich opinii

tintin dołączył
30.09.2007

tintin 20:02 | 21.04.2008

witam
jest w waszych wypowiedziach kilka racji.
po pierwsze zgadzam się z marianna p, aby możliwość oceniania zdjęć mieli tylko Ci, którzy sami robią i wystawiają zdjęcia na forum, a nie tylko siedzą przed komputerem i poprawiają balans bieli i kolorystykę co daje im marny wynik 4 zdjęć w roku.
po drugie zgadzam się z opinią, że wystawianie kilkunastu zdjęć dziennie, czy nawet kilkuset miesięcznie to lekka przesada.
zostajemy zalewani kilkunastoma odsłonami jednej i tej samej "rzeczy", ale w różnych konfiguracjach.
szwajcaria w serii 100 zdjęć nie różniących się praktycznie jedno od drugiego. takich przykładów mógłbym podać kilka, ale nie o to tutaj chodzi.
po trzecie wydaje mi się, że próba wprowadzenia podwójnego oceniania zdjęć podzieli galerię na profesjonalistów i amatorów.
nie można porównywać pod względem technicznym zdjęcia zrobionego przez markoo (profesjonalnym lub półprofesjonalnym aparatem), ze zdjęciem zrobionym przez tintina (kompaktem 3,2mp).
z miejsca byłbym skazany na minimum 50% niższą ocenę średnią, gdyby jedna dotyczyła poprawności technicznej zdjęcia.
ja często będąc w takiej czy innej sytuacji, wyciągam szybko aparat z plecaka i pstrykam. nie ma czasu na ustawianie balansu czy odpowiedniego programu w menu.
uważam, że trzeba tylko poświęcić kilka sekund więcej na ocenę takiego czy innego zdjęcia, dostrzec to co autor chciał nam pokazać, a nie stawiać 2, dlatego, że czerń nie jest wystarczająco czarna.

ludzie nie patrzcie na nasze zdjęcia pod kątem przydatności ich do druku w czasopismach podróżniczych, bo nie oto tutaj chodzi.
ja stawiam 5 pracom wybitnym pod względem jakości jak i również zdjęciom , które mnie urzekły niezwykłością miejsca lub osób znajdujących się na fotografii, ale nie koniecznie dobrym technicznie.
dlatego uwaga do anet a:
zanim postawisz 2 zastanów się dlaczego kilkanaście osób przed tobą, a międzu nimi markoo, marek kos i inni "doświadczeni" z tego portalu postawili oceny 4 i 5. może za bardzo się skupiasz na aspektach technicznych, nie dostrzegając w ten sposób piękna fotografii.

pozdrawiam
marcin

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 21:39 | 21.04.2008

Tintinie! format 640x480 to tylko 0.3 mp, a twoj aparat ma 10 razy wiecej pikseli, tutaj zupelnie wystarczy. Wynika z tej dyskusji, ze wiekszosc stawia jednak na bylejakosc. Wyslac jak najwiecej zdjec, kilkadziesiat, kilkaset, moze ktores sie spodoba. Czy tak samo trzeba oceniac zdjecia autorow, ktorzy z kilkust zdjec wybiora kilka najlepszych, godzinami dopracuja szczegoly jak i tych ktorzy hurtem wrzucaja tutaj wszystko co maja na komputerze? jezeli jakies dobre zdjecie ocenie na 4 i potem zobacze inne tez dobre ale troche gorsze to nie moge go ocenic nizej? Przeciez po to jest skala ocen.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 23:22 | 21.04.2008

Anet schodzę już personalnie z Ciebie, bo to może trochę niezręcznie wyszło pomimo wszystko: przepraszam za osobiste przytyczki i ataki w dyskusji. Zareagowałam mocno emocjonalnie, gdy po raz kolejny zauważyłam odstające Twoje oceny od innych – w tym wypadku od moich. Ale fakt, każdy ma prawo do własnych kryteriów i ocen. Dyskusja z Tobą wyjaśniła mi Twoje stanowisko, z którym nadal do końca się nie zgadzam, ale przynajmniej je poznałam. Uważam, ze jest to portal dla podróżników i nie powinniśmy wymagać jakości jak do reklam czy prasy, oczywiście bylejakość też jest nie wskazana, ale nie należy popadać w skrajności. Nadal uważam, ze powinnas się wykazac większą ilością prac niż tą skromną czwórką. Ale wnioski z tej dyskusji i opinii innych użytkowników mam i napisałam w nowym wątku, odnoszą się one do większości poruszonych powyżej kwestii.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 22:55 | 21.04.2008

tintin, dzięki wielkie za poparcie i głos :) ja wyciągnęłam z tej dyskusji wnioski, które zaraz przedstawię w nowym wątku, bo tej długiej dyskusji nikomu sie nie będzie chciało czytać do nowa
pozdrawiam i dziekuję wszystkim za głosy

PiotrO dołączył
15.12.2007

PiotrO 03:29 | 23.04.2008

Jesli mozna ?
1. Zajmuje sie fotografia zawodowo. Nie jako docinacz, przerabiacz czy facet od poprawiania kontrastu w PS, a jako fotograf i wykladowca.
1a. Zgadzam z aneta, ze zdjecia publikowane tu nie nadaja sie do publikacji w prasie. Zdadzam sie tez ze wiekszosc z nich zasluguje na 1, moze w porywach do 2.(jesli jedynym kryterium bedzie jakosc) Zgodze sie ze moje zdjecia publikowane w tym serwisie nie wychodza ponad 3 moze czasem 4 i nie sa wolne od bledow. Przyznaje racje ze wiele osob wrzuca tu masowke co boli.
ALE:
2. To NIE JEST PORTAL DLA FOTOGRAFOW jak plfoto.com czy obiektywni.pl gdzie wiekszosc (99%) zdjec z tej strony zostalaby wywalona przez moderacje. To JEST PORTAL dla ludzi podrozujacych po swiecie, chcacych nam cos przekazac tym zamknieciem migawki, oni nie planuja kadru nie zastanawiaja sie nad swiatlem, daja sie poniesc emocja i poprostu robia zdjecie, ktore dla nich jest wyjatkowe, moze czasem mozna by bylo zastanowic sie co autor mial na mysli ? (zgadzam sie ze jest wielu ktorzy wrzucaja tu foty z wakacji u babci jak leci) ale spora czesc stara sie nam pomoc zrozumiec klimat jakiegos miejsca.
3. Uwazam ze powinna zostac wprowadzona zasada ze by moc oceniac innych prace nalezy miec w portfolio przynajmniej 10 zdjec ze srednia 4.0. Bo jesli ktos nie ma swoich zdjec a ocenia innych to chyba cos jest nie tak.
4. Jest tu wielu wspanialych fotografow, bardzo podobaja mi sie zdjecia kasy1 czy madoxa, ale (bez urazy :-) ) kasy z takimi zdjeciami to nie portal dla ciebie - zapraszam do zmierzenia sie ze mna na plfoto.com, tu wrzuc normalne foty z podrozy a tam bedziemy bic sie o jakosc :-)
5. Prosba do was wszystkich. Stawiajac ocene UZASADNIJ TO !!! aneta, stawiasz 1, napisz dlaczego, napisz choc krotki komentarz w stylu "kontrast z dupy" ale napisz cos. Jesli twoje oceny nie sa wyrazem zlosliwosci to uzasadniaj je, bo skoro uwazasz sie za bardziej doswiadczona, to pomoz komus kto sie dopiero za to zabiera. Napisz mu w komentarzu co moglby poprawic, co dodac i jak ty to widzisz ... inaczej twoje oceny beda odbierane mechanicznie i ignorancko. Nie o to chodzi by postawic 60 ocen w ciagu minuty i isc dalej ale by zatrzymac sie nad kazda fota i pomyslec co takiego mial autor na mysli. Bierz przyklad z tintina ktory popieral cie tu w rozmowie,on poswieca ta minute na napisanie komentarza.
Moze nie rozumiesz klimatu podrozy (i to nie jest wada, nie kazdy musi) , z twoich zdjec widac ze nie podrozujesz zbyt duzo( moge sie mylic), wiec moze twoje profesjonalne spojrzenie (pracujesz w branzy) przydaloby sie gdzie indziej ? Wspomniane juz plfoto.com czy obiektywni. Tylko tam niestety by moc oceniac innych samemu trzeba pokazac klase i zasluzyc na wlaczenie mozliwosci oceniania. Tu wystarczy sie zarejestrowac.
4. Tu jestesmy podroznikami, dajcie nam podzielic sie z wami tym kawalkiem swiata ktory zobaczylismy. Tu liczy sie klimat. A jesli pomimo to uwazacie ze ktos zasluguje na zla note, uzasadnijcie to w komentarzach.

Nie mam na celu urazenia nikogo, to co napisalem to wolne mysli, nie pisze tez tego zlosliwie czy dlatego ze jestem na kogos obrazony, poprostu uwazam ze potrzeba nam tu kilku zmian, by wprowadzic zdrowa atmosfere.

Pozdrawiam wszystkich lacznie z aneta. :-)

madox46 dołączył
31.03.2008

madox46 08:39 | 23.04.2008

Popieram w całej rozciągłości twoje zdanie PiotrzeO
Jedno tylko chciałabym dodać . Jestem zdegustowana całym tym zamieszaniem , bo myślałam, że chociaż tu "wyścig szczurów" nie będzie miał miejsca.
Co do zdjęć to po tym zamieszaniu chętnie bym je usunęła , ale chyba jeszcze chwilę poczekam.
Dodam jeszcze tylko , że ja robiąc zdjęcia przeważnie jestem w pracy odwrotnie jak większość - no oprócz wyjazdu do Afganistanu i Pakistanu -
bo moją pracą , ale i pasją jest jeżdżenie po świecie i właśnie pokazywanie go innym i na zdjęcia zostaje mi niewiele czasu.
Zarówno w pracy jak i w prywatnej podróży dla mnie ważny jest kontakt z drugim człowiekiem , po prostu lubię podróże i lubię ludzi i Wam ,też to polecam - więcej dystansu do siebie i więcej luzu.
Serdecznie pozdrawiam - wszystkich bez wyjątku - bardzo ciepło i serdecznie .

emski dołączył
13.12.2003

emski 05:11 | 01.06.2008

ja juz to raz zrobilem i mialem uczucie jak usuniecie niechcianej ciazy i do do tego pozamacicznej :-)) potem wrocilem a potem mi sie odechcialo i tak na razie mnie trzyma z dala od zdjeci i roznych kialcow tutaj :-))

Basienka1 dołączył
26.11.2005

Basienka1 09:26 | 23.04.2008

PiotrzeO w 100% wyraziłeś moją opinię. Stwórca jest w stosunku do niektórych ludzi łaskawy. Robią piekne zdjęcia i potrafią w fantastyczny sposób wyrazić swoje myśli. Nie wszyscy to potrafią. Do takich osób należę ja i może należy aneta!!!. Ja oceniam zdjęcia które mi się podobają lub mnie zachwycają. Zdjęcia których "nie czuję" - omijam bez żadnej oceny . Pozdrowienia

hightravel dołączył
24.03.2008

Divemaster dołączył
30.05.2008

Divemaster 09:19 | 01.06.2008

Administratorzy powinni cos zrobic z tym ocenianiem. Moze dac mozliwosc ocenianai osobom posiadajacym tutaj okreslona ilosc swoich prac oraz bedacych aktywnymi przez okreslony czas. Jak widze niektorzy tutaj nie posiadaja nic poza zalozonym kontem a zbieraja punkty oceniajac innych, co jest totalnie bez sensu. Tacy uzytkownicy "bez wkladu wlasnego" to np. marekmarek40. Mam nadzieje, ze odpowiednie rozwiazanie znajdzie tu swoje miejsce.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl