Forum dyskusyjne


Usunięcie artykułu

kategoria uwagi do forum i serwisu

Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 13:26 | 06.09.2017

Dzień dobry,
zachęcam do zapoznania się z moim komentarzem pod artykułem Stecana pt. "Mingi - czyli trzeba zabić dziecko" www.globtroter.pl/artykuly/3479,etiopia,mingi,czyli,trzeba,zabi  c,dziecko.html a następnie skorzystania z zapisów w Regulaminie:
"Serwis Globtroter.pl ma prawo do niezwłocznego usunięcia treści samodzielnie zamieszczonego na łamach portalu przez Użytkowników w przypadku uznania, iż [...]naruszają prawa osób trzecich, [...] są niezgodne z niniejszym Regulaminem bez wcześniejszego powiadomienia ani też wyjaśnień dla Użytkownika." oraz "Redakcja może nie przyjąć tekstu do publikacji w przypadku [...] wykrycia lub podejrzenia plagiatu"


GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 11:48 | 07.09.2017

Witaj

dziekuję za informację, wyjasniamy sytuację.

pozdrawiam
GlobAdmin


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 10:28 | 08.09.2017

>dziekuję za informację, wyjasniamy sytuację. [...]
>GlobAdmin

Jeśli chodzi o to czym jest plagiat i jaka jest odpowiedzialność cywilna i/lub karna za naruszenie praw autorskich, to można poczytać w
www.i15.p.lodz.pl/I15_poprzednia/pl/educatio/plagiat/plagiat.pd  f
prawo-autorskie.edu.pl/karna.html 

Chociaż zjawisko plagiatu jest bardzo rozpowszechnione, nie można na niego przymykać oka. W szczególności dotyczy to działalności dziennikarskiej i pisarskiej. Przypisywanie sobie autorstwa cudzych tekstów (zaczerpniętych w całości lub w części, bez znaczenia), to nie tylko kradzież własności intelektualnej (zagrożone sankcjami karnymi i cywilnymi) ale również świadectwo braku własnej pomysłowości, inwencji, talentu.

W mojej ocenie administracja portalu powinna bezwzględnie tępić wszystkie przypadki naruszania praw autorskich, zarówno jeśli chodzi o zamieszczane zdjęcia jak teksty.
Mam nadzieję , że administracja nie chciałaby, by do portalu przylgnęła łatka miejsca, gdzie każdy może wrzucić cudze zdjęcia i artykuły (i zbierać niezasłużone laury).

Powszechność "obszernego cytowania" (bez wskazania źródła) nie zwalnia nas przed walką z nieuczciwymi praktykami.

A oto inny przykład do wyjaśnienia:
1) tekst Stecana, użytkownika forum ze Szwecji www.globtroter.pl/artykuly/2968,chiny,swiatynia,nieba,pekin.htm  l
2) tekst Aveliny K, blogerki z Rybnika
avelinatravel.blogspot.com/2013/02/swiatynia-nieba-w-pekinie-ch  iny.html

Oba teksty są identyczne od słów: "Obecnie teren Świątyni Nieba stanowi olbrzymi park" do " przed olimpiadą w Pekinie został poddany renowacji w ramach przygotowania miasta na organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku."


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 19:02 | 11.09.2017

Jedziemy dalej:
Oto artykuł Sary Naumann o Pchlim Targu w Szanghaju: www.tripsavvy.com/shopping-in-beijing-panjiayuan-flea-market-1495338 

Brzmi znajomo? heh!
Porównajmy z: www.globtroter.pl/artykuly/2613,chiny,panjiayuan,flea,or,dirt,market.h  tml

Sara Naumann:
"Wares are somewhat divided according to type, so you'll find jewelry (pearls, amber, jade) in one section, furniture in another, etc. For bargain hunters it's a dream come true."

Stecan:
"Wyroby są podzielone według rodzaju , więc znajdziesz biżuterię ( perły , bursztyn , jade ) w jednym punkcie , mebli w innym , itd. Dla łowców okazji jest to spełnienie marzeń ."

Zwróćcie uwagę, że Stecan nie potrafił przetłumaczyć angielskiego określenia jadeitu.

SN:
"Only some of the permanent shops are open Monday through Friday. The main flea market and vendors are there only on Saturday and Sunday."

Stecan:
"Tylko niektóre ze stałych sklepów są otwarte od poniedziałku do piątku . Główni sprzedawcy na tym pchlim targu są tam tylko w soboty i niedziele"

SN:
"Avoiding Fakes? It's Impossible: Please, don't be fooled by the offers of "antiques". Chinese purveyors are experts at making fakes look like ancient treasures dug up and on sale for a fraction of what you'd pay at Sotheby's. Unless you are a dealer in Chinese artifacts and have years of experience, trust me, you won't be able to tell the difference, and even the dealers get fooled. The best thing to do is go with and open mind, a limited budget and a few ideas about what you'd like to have."

Stecan:
"Czy można na targu uniknąć podróbek? To niemożliwe. Proszę , nie daj się nabrać na oferty z " antykami " . Chińscy dostarczyciele są ekspertami aby podróbki wyglądały starożytnie . Jeśli nie jesteś dystrybutorem chińskich artefaktów i nie posiadasz wieloletniego doświadczenia , zaufaj mi , nie będziesz w stanie odróżnić sztuki prawdziwej od podróbek. Na podróbki dają się nabrać nawet zawodowi handlarze. Najlepiej zrobisz jak udasz się z otwartym umysłem i ograniczony budżetem mając kilka pomysłów na temat tego co chcesz zakupić. "


I tak dalej...

GlobAdminie!

Nie wiem, nad czym dumasz zamiast natychmiast usunąć te artykuły.
Będzie to sygnał dla wszystkich tych, którzy idą na skróty, kopiując cudze teksty i żerując na cudzym wysiłku i/lub talencie.

Student, który popełni plagiat jest relegowany z uczelni.

Czy mam tłumaczyć dalej, na czym polega uczciwość?


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 17:53 | 12.09.2017

W dalszym ciągu nie widzę reakcji Portalu. Zatem - jedziemy dalej.

Na początku przedstawię Wam Zhiqianga i Tingyi:
www.passportchop.com/wp-content/uploads/2014/01/batu-caves-malaysia-to  p.jpg

Prawda, że miła para?

Posłuchamy, co piszą w relacji z Batu Caves:
www.passportchop.com/asia/malaysia/batu-caves-kuala-lumpur-272-steps/ 

"The Art Gallery and Museum caves are at the bottom of the staircase and are filled with paintings depicting scenes from Hindu tradition and statues of Hindu deities. These caves have been renamed as Cave Villa and there is an entrance fee of RM15 for foreigners; RM7 for Malaysian residents. Besides the statues of Hindu deities, you will also be able to see a lake and ponds filled with hundreds of colorful koi fish, river terrapins and tortoises."

Stecan ujął to... podobnie:
www.globtroter.pl/artykuly/2744,malezja,wizyta,w,batu,caves,kolo,kuala  ,lumpur.html
"Galeria Sztuki i Muzeum to jaskinia która jest usytuowana na dole schodów i wypełniona jest przez obrazy przedstawiające sceny z hinduskiej tradycji i posągów hinduistycznych bóstw. Te jaskinie zostały przemianowane jako Cave Villa i jest do nich opłata RM15 dla cudzoziemców i RM7 dla malezyjskich mieszkańców. Oprócz posągów hinduistycznych bóstw , możesz również obejrzeć jeziorko i stawy pełne setek kolorowych ryb i żółwi."

Zhiqianga i Tingyi:
"If you have food on your hands, it is almost certain that you will be marked as a potential target to attack. I have noticed that the monkeys always attack people who carry plastic bags – I think they have associated plastic bags with the food inside; [...] So if you have snacks or plastic bags, keep them hidden in your bag. Monkey bites can be serious;"

Stecan ma podobne obserwacje:
Jeżeli masz jedzenie na ręce, to jest prawie pewne, że będziesz wybrany jako potencjalny cel do ataku. Zauważyłem, że małpy zawsze atakują ludzi, którzy niosą torby plastikowe. Myślą, że ludzie mają związane plastikowe torby z jedzeniem w środku i próbują ci je odebrać. Więc jeśli masz przekąski i torby plastikowe, trzymaj je ukryte w torbie. Ukąszenia małpy mogą być bardzo bolesne [...]."
(zwróćcie uwagę na Google-Translate: jedzenie NA ręce")

Zhiqianga i Tingyi są znawcami jaskiń:
"Stalactites jutting from the cave’s ceiling and stalagmites rising from the floor form intricate formations such as cave curtains, flow stones, cave pearls and scallops which took thousands of years to form."

Stecan ... również!
"Stalaktyty wystające z sufitu i stalagmitów rosnących z formularza piętrowo skomplikowanych formacji, takich jak zasłony jaskiniowe, kamieni, pereł jaskiniowych przepływów i przegrzebków, które miały tysiące lat aby formować jaskinię."

Czy mam cytować dalej?

Drogi GlobAdminie: określ, czy chcesz widzieć na portalu oryginalną twórczość podróżników czy nieudolne tłumaczenia i obszerne cytowania bez podania autora.
PT. Forumowicze: powiedzcie, czy chcecie czytać tego rodzaju "relacje".
GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 18:38 | 12.09.2017

Witaj

czekaliśmy z reakcją na odpowiedź Stecana, który jak widać nie zdecydował się publicznie wypowiedzieć na ten temat.
Dzisiaj wszystkie artykuły zostaną usunięte, a konto użytkownika zablokowane.

Dziękujemy za czujność i zwrócenie uwagi na plagiat. Sam "autor' nie potwierdził swojego autorstwa.

pozdrawiam
GlobAdmin


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:10 | 13.09.2017

Dał ciała stecan, szkoda takiego fajnego i zasłużonego konta.


el_gato dołączył
20.03.2012

el_gato 22:25 | 13.09.2017

Trochę smutne, że dla zdobycia paru punktów oraz opinii prawdziwego globtrotera ktoś posuwa się do plagiatu...Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl