Forum dyskusyjne

Kto jest autorem zdjęcia

kategoria podróże po świecie

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 00:19 | 09.05.2008

I znowu do napisania tego tekstu sklonila mnie madox. Miesiac temu jak zaczela przysylac swoje zdjecia, zauwazylam, ze obok prawie profesjonalnych zdjec sa takze takie jakich zaden fotograf by nie pokazal. Poniewaz przez moje rece przeszly tysiace zdjec czulam, ze cos jest nie tak, bo nie zdarzalo sie zeby jeden fotograf robil tak rozne zdjecia. Dopiero teraz w przyplywie szczerosci w komentarzu do zdjecia "Jellyfish - Chironex fleckeri" madox napisala, ze robila je nie swoim aparatem, dostala sprzet od zawodowcow, ktorzy jej nawet palcami pokazywali co ma fotografowac. Potem jeszcze te zdjecia obrobili w profesjonalnym programie. Daje juz spokoj biednej madox, ale mam takie ogolne pytanie, kto jest w takiej sytuacji autorem zdjecia? Ten kto nacisnal spust migawki, czy ten kto decydowal o tym co ma byc na zdjeciu i jak ma byc zrobione? Jesli ja dam moj aparat niewidomemu i powiem gdzie go ma skierowac i kiedy nacisnac migawke, to kto bedzie autorem zdjecia? Niewidomy, ktory fizycznie pstryknal, mimo, ze nawet nie wie co jest na tym zdjeciu?

madox46 dołączył
31.03.2008

madox46 04:18 | 09.05.2008

ok, te foty zrobili instruktorzy i mi je dali ,

anet_a (ban) dołączył
06.08.2007

anet_a (ban) 04:44 | 09.05.2008

no,no w przypływie szczerości teraz ja przyznam się do złośliwego zaniżania ocen , wkurza mnie jak inni podróżują a ja nie mogę , to niesprawiedliwe przecież wam się same fotki tam robią , a ja nie mogę

kasaa (ban) dołączył
08.05.2008

kasaa (ban) 07:31 | 09.05.2008

Takie przypadki jak ty anet a to powinno się leczyć .
Z tego co widzę to dzięki tobie wyleciało lub usunęło zdjęcia już parę osób. Bardzo mnie interesowały te zdjęcia więc pisałam na maila i dzwoniłam zarówno do madox 45 , jak i do tt45 i wiem ,że to są różne osoby.
Z reszta jesteśmy umówione na wspólny wyjazd z madox 45 , to bardzo miła i sympatyczna osoba w przeciwieństwie do ciebie . Przede wszystkim uczciwa nie tak jak ty.
Teraz uwaga do admina. Nie rozumiem jak można kierować sie sądami tylko jednej osoby. Dzwoniłam zarówno do jednej jak i drugiej i mogę zaświadczyć , że to sa dwie różne osoby.
Czytałam też komentarz madox 46 do zamieszczonego zdjęcia i nigdzie tam nie pisało, że tych zdjęć ona nie robiła. Poprostu uczciwie przyznała sie , że nie jest w nich dobra , a to, że przyjmuje sie uwagi innych i to, że o tym napisała to świadczy tylko na jej korzyść .
Po drugie nigdzie nie pisało również , że ktoś jej obrabiał zdjęcia , widzę , że anet a świadomie swoimi insynuacjami pozbywa sie pewnych osób z dobrymi zdjęciami z portalu nie wiem jak admin może to tolerować.
Widzę , że robi sie tu towarzystwo wzajemnej adoracji - niestety moje zdanie o portalu dzięki takim osobom jak a neta , bardzo sie zmieniło na niekorzyść.
BARDZO PROSZE ADMINA O USTOSUNKOWANIE SIE DO MOJEJ WYPOWIEDZI NA MOJEGO MAILA . POZDRAWIAM.

kaaarol dołączył
25.02.2008

kaaarol 08:06 | 09.05.2008

kasaa - jeśli mówisz o towarzystwie wzajemnej adoracji to Ty w tym jesteś najlepsza ( choc myślę że madox tt45 , kasaa i cholera wie Kto jeszcze to jedna osoba ) zaniżałaś dobrym zdjęciom i autorom ( np. marek.kos ) swoimi ocenami zdjęcia a swoje zdjęcia( to znaczy madox i tt45 ) były same 5 , choć czasami były tylko wasze wysokie oceny bo nikt inny ich nie ocenił wysoko. W odróżnieniu od Ciebie aneta nie faworyzuje nikogo i jeśli wstawia niskie oceny nie oszczędza żadnego autora. Więc idź się leczyć Ty ze swoją rozdwojoną osobowością

mado46 dołączył
09.05.2008

mado46 08:52 | 09.05.2008

To nie jest moja - madox46 wypowiedz - to manipulacja.
i PROSZE NIE PRZEKRECAC MOICH KOMENTARZY!!!!!!

1111

matkowka dołączył
30.08.2006

matkowka 10:26 | 09.05.2008

Jak was czytam to mi sie włos na głowie jeży! Od jakiegoś czasu toczy się wręcz wojna słowna (w różnych wątkach) dotycząca galerii, autorstwa zdjęćitd. Kochani, ten portal jest o PODRÓŻACH, a więc tolerancji, chęci poznania,miłości do świata i radości z niego. Nie chodzi o oceny, ich zaniżanie czy zawyżanie, klony itd. Zapraszam was do przeniesienia się na profesjonalne portale fotograficzne, a tu koncentrujcie się na tym co jest istotą sprawy. Faktycznie tworzy się kółko wzajemnej adoracji a wasze kłótnie tylko psują atmosferę portalu. Wiecie co, jak tylko znajdę chwilę powstawiam kilka moich zdjęć - robionych słabym sprzetem i z pewnością kiepskich i mam w d....e jaka ocenę mi wystawicie, ale może miejsca które na nich pokażą kogoś zainteresują. Pozdrawiam serdecznie.Ewa

matkowka dołączył
30.08.2006

matkowka 10:27 | 09.05.2008

Jak was czytam to mi sie włos na głowie jeży! Od jakiegoś czasu toczy się wręcz wojna słowna (w różnych wątkach) dotycząca galerii, autorstwa zdjęćitd. Kochani, ten portal jest o PODRÓŻACH, a więc tolerancji, chęci poznania,miłości do świata i radości z niego. Nie chodzi o oceny, ich zaniżanie czy zawyżanie, klony itd. Zapraszam was do przeniesienia się na profesjonalne portale fotograficzne, a tu koncentrujcie się na tym co jest istotą sprawy. Faktycznie tworzy się kółko wzajemnej adoracji a wasze kłótnie tylko psują atmosferę portalu. Wiecie co, jak tylko znajdę chwilę powstawiam kilka moich zdjęć - robionych słabym sprzetem i z pewnością kiepskich i mam w d....e jaka ocenę mi wystawicie, ale może miejsca które na nich pokażą kogoś zainteresują. Pozdrawiam serdecznie.Ewa

matkowka dołączył
30.08.2006

matkowka 10:44 | 09.05.2008

Jak was czytam to mi sie włos na głowie jeży! Od jakiegoś czasu toczy się wręcz wojna słowna (w różnych wątkach) dotycząca galerii, autorstwa zdjęćitd. Kochani, ten portal jest o PODRÓŻACH, a więc tolerancji, chęci poznania,miłości do świata i radości z niego. Nie chodzi o oceny, ich zaniżanie czy zawyżanie, klony itd. Zapraszam was do przeniesienia się na profesjonalne portale fotograficzne, a tu koncentrujcie się na tym co jest istotą sprawy. Faktycznie tworzy się kółko wzajemnej adoracji a wasze kłótnie tylko psują atmosferę portalu. Wiecie co, jak tylko znajdę chwilę powstawiam kilka moich zdjęć - robionych słabym sprzetem i z pewnością kiepskich i mam w ...... jaka ocenę mi wystawicie, ale może miejsca które na nich pokażą kogoś zainteresują. Pozdrawiam serdecznie.Ewa

matkowka dołączył
30.08.2006

matkowka 10:46 | 09.05.2008

Sory za trzykrotność komentarza - niecelowa!

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 11:32 | 09.05.2008

oj! widze, ze wszystko potoczyło się b. szybko i anet już z nami nie ma! tylko gdzie jest madox po tym wszystkim?!? sama sie wycofała z portalu?!?!? z takimi fajnymi zdjęciami??? chyba wielka strata dla nas wszystkich, bo nie dość, ze zdjęcia były super, to pokazywały wiele ciekawych i odległych miejsc. To może jakieś wnioski dla wszystkich super-krytyków, którzy znaleźli się tu, aby wyżyć się jako "pedagodzy"? a nie jako podróżnicy....

izabella_70 dołączył
25.10.2005

izabella_70 12:47 | 09.05.2008

Zrobiliście z globtrotera portal fotograficzny.Rzucacie tu jadem wszyscy do siebie.Jedna zaniza oceny z zazdrości,a jeszcze inna robi sobie 5 nikow i ocenia sama siebie.To jest jakies istne szaleństwo.Kariere chcecie tu zrobić? Nie tędy droga.Rozmawiajmy tu o podróżach i pokazujmy sobie miejsca w ktorych byliśmy,a nie bawmy się w zawodowych fotografów.Wycofywać swoje zdjęcia z powodu krytycznych komentarzy?Nie dajmy się zwariować.Swiat jest taki piękny,oglądajmy go chociazby oczami innych.Pozdrawiam wszystkich prawdziwych podroznikow.

Leszczyna dołączył
04.06.2005

Leszczyna 19:43 | 09.05.2008

Moja obecność na portalu ograniczała się zawsze do przeglądania i dodawania fotek+ogłoszeń. Ale teraz kiedy zaczynam przeglądać forum jestem w SZOKU:( i to niemiłym.
Dlaczego z powodu zdjęć robi się tyle problemów?
Zauważyłam ,że fotki oceniacie głównie technicznie,jest to dla mnie dziwne..bo to nie konkurs piękności. Dla mnie dobre zdjęcia to takie które ma klimat i oddaje chwilę.Dlatego nie rozumiem komentarzy w stulu..ale źle wykadrowałeś,popraw kontrast etc.Nie widzę też sensu w "dopieszczaniu" zdjęc w programach!Myślę że trawa na Ukrainie jest wystarczająco zielona,a jeżeli czarno-białe zdjęcie wyszło troche za jasne,lub za ciemne ..trudno !słońca nie zmienisz:). Jeżeli celem podróżowania jest odnajdywanie siebie poprzez kontakt z innymi ludzmi i poznawanie kultury odmiennej od naszej,to jaki sens ma podrabiane rzeczywistości i czekanie na laury za fotografie. W końcu dodawanie fotek na tym portalu ma być pomocne ludziom,którzy wybierają się w miejsce w jakim my już byliśmy.Mogą zobaczyć kilka miejsc i powiedzieć sobie "właśnie tam chce jechać,chce poznać tych ludzi bo to jest piękne" .

beakal dołączył
15.04.2008

beakal 20:02 | 09.05.2008

Szkoda,że i tutaj napotykamy się na nasze narodowe wady.Zawiść i kłótliwość!!Czy wszędzie tam gdzie spotka się więcej niż jedną kobietę muszą być spory i waśnie? Zastanówcie sie nad tym.Mam nadzieję na dalsze oglądanie tych dobrych i mniej dobrych fotek ze świata.Pozdrawiam,Beata.:)))

usunięty/nieznany 22:03 | 09.05.2008

Ciesze się, że można tu spotkać jeszcze "normalnych" ludzi z zamiłowaniem do podróży. A ze zdjęciami to jest tak jak mówicie - mi żal d..e ściska niejednokrotnie, że jest tyle pięknych miejsc, a ja tylko troszkę zobacze na żywo. ilu lludzi nie poznam wartych poznania. O ile kultur tak odmiennych od mojej zetkne się tylko w TV. A dzięki innym co juz to widzieli, przeżyli na własnej skórze i uwiecznili na fotkach albo filmikach pozostają mi chociaż marzenia, bo mam je na czym oprzeć...

markoo dołączył
01.04.2007

markoo 08:01 | 10.05.2008

Trochę Leszczyna nie masz racji - Jeśli chodzi o kadrowanie itp . Nie jest to zmienianie rzeczywistości to pierwsza sprawa. Druga todzięki takim komentarzom zacząłem zauważać co jest złe w fotografii. Jestem totalnym amatorem zdjęciami zacząłem interesować sie 4 lata temu po wyjezdzie do Indii i robię je tylko na wyprawach. Mi komentarze i wystawianie zdjęć na tym portalu pomogły, kilka osób ma podobne zdanie. Podróże są moją pasją a co dzieje sie tu z ocenami , podwójnymi nickami to mnie nie interesuje.
Zapraszam do odwiedzenia mojej stronki o podróżach www.globalpenetrator.pl 

Kastel dołączył
04.05.2008

Kastel 12:28 | 10.05.2008

Nie sposób się nie wypowiedzieć czytając takie rzeczy :-)
Przede wszystkim portal liczący podobno 80 tys. użytkowników wydaje się "własnością" garstki ludzi, którzy decydują o tym co powinno być na topie a co jest złe. To świadczy o wyjątkowej słabości mechanizmów oceny i kontroli (należy zwrócić uwagę że średnia nie zawsze jest podejściem właściwym a ponadto jedna ocena za zdjęcie powoduje że walory techniczne i sama wartość artystyczna wrzucane są do jednego worka). Kolejnym problemem jest "konkursowy" sposób prezentacji zdjęć - podobno jest to portal podróżniczy - czyli taki w którym ludzie którzy widzieli coś fajnego chcą się podzielić z innymi swoimi doznaniami i w ten sposób być może spopularyzować nieznane jeszcze miejsca. Sam osobiście bardzo się ucieszyłem z ocen moich zdjęć - pozwoliło mi to zrozumieć jak są one odbierane przez innych, a przeglądając zdjęcia oceniających od niektórych wiele się nauczyłem.

Leszczyna dołączył
04.06.2005

Leszczyna 19:45 | 10.05.2008

Markoo :). Fakt z kadrowaniem przesadziłam,chodziło mi głównie o to,że spora część osób podrasowuje fotki...moim zdaniem niepotrzebnie:) bo to chyba nie katalog biura podróży tylko portal podróżniczy.Akurat w moim przypadku zdjęcie to chwila i rzadko mam czas ,żeby dobrze wykadrować...szczególnie jak mi się coś rusza i chce uciekać :). Wiem ,że moje zdjęcia nie są dobre technicznie i pewnie często są nieciekawe,ale jak to mówią praktyka czyni mistrza ...Pożyjemy.Zobaczymy :). Pozdrawiam serdecznie i życze wszystkim dystansu ;).

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 16:10 | 11.05.2008

dla mnie autorem zdjęcia jest ktoś kto wybiera kadr i naciska spust... dlatego zdjęcia, na których widnieje również "użytkownik" nie powinny być tu wstawiane (samowyzwalacza używa się wyjątkowo rzadko). Co do podwodnych zdjęć to sama mam płytkę na której instruktor dorzucił wiele ciekawych "rybek", ale nie przyszłoby mi do głowy prezentowanie ich jako swoich mimo, że w tym czasie i byłam tam i je widziałam... stąd podchodzę do nich trochę sceptycznie (wyłączam z tej grupy kilka osób, o których wiem, że mają licencję np. Markoo i jestem pewna, że to zdjęcia zrobione przez niego...). Przy nurkowaniach z instruktorem jest to praktycznie niewykonalne :) Nie wiem za co ten ban Anita, ale uważam, że jeśli za wysokość ocen to kara nie jest sprawiedliwa.

megi5555 dołączył
04.10.2007

megi5555 17:19 | 11.05.2008

Ale aneta zadała inne pytanie, czy autorem jest ten kto wybiera kadr, czy ten kto naciska migawkę. Jeśli to ta sama osoba, to oczywiscie nie ma sprawy, ale jesli nie, to trzeba się zastanowic. Na 20 osób, które tutaj zabrały głos, nikt nawet nie poruszył tego tematu, a autorka pytania została od razu wyrzucona. Fakt, jest bez niej spokojniej, ale strach sie teraz wychylać. Albo temat dotyczący Cejrowskiego. OVAD podał w punktach konretne zarzuty, rozpoczęła sie ogólna pyskówka, ale nikt z obrońców Cejroeskiego nie odniósł się do żadnego z tych punktów. Zostaliśmy tylko pouczeni, że jak ktoś nie zna hiszpańskiego i nie był w Ekwadorze to nie powinien się wypowiadać. Chyba jeszcze nie dorośliśmy do udziału w takim forum. Mało kto zwraca uwagę na sedno sprawy, najważniejsze są osobiste animozje.

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 17:40 | 11.05.2008

jeśli chodzi o temat dotyczący Cejrowskiego wszytko zostało napisane.zresztą OVAD co najwyżej cytował autora blogu tierralatina.gdybyś przeczytała cały wątek dokładnie to zobaczysz odpowiedzi na każdy "zarzut".

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 18:19 | 11.05.2008

no cóż...dla mnie autorem zdjęcia jest ten kto wybiera kadr i pociąga za spust :)

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 19:26 | 12.05.2008

Bo 1- anet została zbanowana za cytuję "szczucie" jak ją podsumował Admin na jej profilu. Nie za ocenianie. Ale moim zdaniem jej oceny często były nieuzasadnione i dawała często przegięte komentarze przy zdjęciach, nacechowane pogardą wobec ocenianego.
Maggi 5555- nikt się nie ustosunkował do jej pytania..? moim zdaniem to było pytanie-chwyt poniżej pasa- to nie było pytanie, tylko sugestia, że madox nie jest autorem zdjęć, które prezentuje. Ja nie miałam ochoty brać udziału w dyskusji na takim poziomie. Przecież w tym pytaniu wylewa się jad z anet! Jak można sugerować, że ktoś z boku ustala co będzie na zdjęciu i ustawia kadr??? Kadr ustala ten kto naciska spust! Ile razy dawałam przechodniom aparat, aby mi zrobili zdjęcie na jakimś tam tle, i nawet ustaliłam ogniskową i tak NIGDY nie dostałam zdjęcia takiego o jakie mi chodziło. Albo za daleko odeszli, albo źle skomponowali mnie względem otoczenia , albo nie poczekali aż ktoś tam zniknie z kadru, zrobili za nisko lub za wysoko itp.
A ustawienia aparatu?- ja korzystam z programu w moim aparacie i też nie ustawiam przysłon, więc na jedno wychodzi, czy ktoś dobrałby mi przesłonę, czy robi to aparat i co? może należy stwierdzić, ze nie jestem autorką swoich zdjęć? NIGDY nie zgodziłabym się z takim stwierdzeniem, fotografuje to co JA WIDZĘ, co sama ZAUWAŻYŁAM i w sposób całkowicie INDYWIDUALNY. W tym samym miejscu ktoś inny widzi to samo inaczej. Sugestie anet były poniżej krytyki jak dla mnie. Porównywanie madox do niewidomej, którą ktoś kieruje… to brak szacunku ze strony anet i jakaś jej prywatna wojna z madox. Nie wiem czy i ile kont miała madox, ale pokazywała super zdjęcia i szkoda, że już ich nie możemy oglądać.

Leszczyna dołączył
04.06.2005

Leszczyna 20:01 | 12.05.2008

Może poprostu nie powinno być czegoś takiego jak punkty za oceny i komentarze do cudzych zdjęć? Np dostajesz 1punkt za 1fotkę i luz,a jak chcesz się wykazać to maść artykuł :)).
Dla mnie ta cała sytuacja to jakaś blada abstrakacja :/ ( ale rym;) ).

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl