Forum dyskusyjne

GlobAdmin o galerii zdjęc

kategoria podróże po świecie

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 19:13 | 10.05.2008

Z duzym zainteresowaniem, ale i obawami obserwujemy wszystkie watki i posty zwiazane z galeria zdjec. Tworzac mechanizmy ich prezentacji zalezalo nam przede wszystkim na tym aby uzytkownicy prezentowali zdjecia ze swoich podrozy, ale te wybrane, zeby ulatwic innym uzytkownikom ogladanie. Wprowadzenie skaly ocen przede wszystkim mialo na celu to aby mozna bylo ogladac dobre zdjecia, a nie po prostu wszystkie. Jak widac kazdy mechanizm ma pewne wady i zalety.
Nam przede wszystkim zalezy aby serwis pozostal podrozniczy, a nie fotograficzny, chodz uwazamy ze zdjecia odgrywaja obecnie w dobie cyfrowych aparatow i szybkich lacz najwieksza role w dzieleniu się informacją z wyjazdow.

Z obserwacji waszych wypowiedzi wylania sie dla nas potwierdzenie tego o czym myslimy od jakiegos czasu. Oddzielenia technicznej strony zdjec od wrazen i emocji. Dlatego jedna z kolejnych zmian jakie wprowadzimy bedza 2 oceny:
- ogolne wrazenie
- jakosc techniczna
Z nich bedziemy wyliczali srednia zdjec.

pozdrawiam i dziekuje za wypowiedzi te pozytywne i te krytyczne takze, bo one daja nam duza wiedza o tym w ktorym kierunku ma isc portal

GlobAdmin

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 19:37 | 10.05.2008

Dla mnie to troche bez sensu...
Sztuka robienia dobrych zdjęć,to nie tylko odpowiedni kadr i temat ale takze odpowiednia technika i obrobka...mam uznac,ze zdjecie jest super tylko nieostre,przepalone i poruszone,ale temat jest doskonay???
Pomijam rzadkie przypadki celowego i swiadomego wyboru..
Patrzac w ten sposob,to kazde zdjecie jest swietne,tylko czasami troche nieostre i przeswietlone lub wykonane w przy nieodpowiednim swietle...
Moze poprostu wprowadzic opcje blokady oceniania?Jezeli ktos nie chce,to nie bedzie mial ocenianych zdjec.
Proponuje tez podglad ocenianych zdjec przez innych uzytkownikow/tzn po wejsciu na konto uzytkownika mozna zobaczyc jak ocenial i jakie zdjecia.Pozwoli tołatwiej wykryc ''kolony''
Pozdarwiam!K

prez64 dołączył
16.02.2008

prez64 20:37 | 10.05.2008

Ja też uważam,że to niezbyt dobry pomysł, bo to niczego nie zmieni. Jesli jakies zddjecie ocenie na 5 za temat i na 1 za technikę, to średnia wyjdzie 3, teraz też mogę dać 3. Proponowany sposób jest dobry, ale jeśli oceniają ludzie odpowiedzialni i potrafiący dokładnie rozróżnić poszczególne kategorie ocen. A z wielu wypowiedzi tutaj wynika, że dla wielu osób strona techniczna zdjęcia niema zadnego znaczenia, więc i tak obydwie oceny będa za ogólne odczucie albo za stosunek do autora zdjęć. Mam trochę inna propozycję. Też 2 oceny, ale jedna wystawiana przez wszystkich, a druga wystawiana przez kilka-kilkanascie użytkowników wybranych najlepiej wedlug własnego uznania przez administracje portalu. I wtedy wyliczyc średnią. Ale jest ważne, aby pod zdjęciem znajdowały sie obydwie oceny, aby użytkownik mógł się zorientować, czy jego zdjęcia są dobre technicznie i co powinien poprawić oraz czy podobają się ogółowi.

OVAD dołączył
04.09.2001

OVAD 20:25 | 10.05.2008

Mi sie pomysl bardzo podoba. Ewidentnie widac ze jedni sa Techniczni a inni bardziej patrza na wrazenie. Rozbicie na 2 oceny pozwoli sie wyzyc i jedym i drugim. Z tego wyliczyc srednia i powinno byc dobrze

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 07:54 | 11.05.2008

Jedyne wątki jakie przyciągają wielu komentatorów na tym forum dotyczą ocen , większośc tematów podrózniczych przechodzi bez echa . Dawno optowałem za likwidacją ocen , mając na uwadze nasze narodowe przywary zawsze pojawią się przy tym konflikty . Planując kolejną wyprawę przegladam internet w poszukiwaniu podpowiedzi i jeśli chcę zobaczyć zdjęcia z jakiegoś miejsca , nie ma znaczenia czy ta totka ma wysokie czy niskie oceny . Ze smutkiem zauważyłem, że Globtroter jest niezwykle mało przydatny przy planowaniu wypraw .

izabella_70 dołączył
25.10.2005

izabella_70 13:14 | 11.05.2008

Tak ,galeria zdjęć wywołuje jakąś dziwną fale złośliwości i cały cel tego portalu bierze w łeb.NIe oceniajmy zdjęć to może pozostaną tu ludzie których interesują podróże,a nie rywalizacja fotograficzna.Zgadzam się z turkusem,że globtroter przestał byc mało przydatny w planowaniu podróży.Kiedyś można tu było uzyskać trochę info.od ludzi,a teraz są tu osoby (nie wszyscy oczywiście) nie mające,żadnej praktycznej wiedzy na temat zorganizowania lub podpowiedzi w organizacji jakiegoś wyjazdu.Smutne to,że rywalizacja tak zniekształciła taki fajny portal.

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 14:51 | 11.05.2008

Kasy i Prezes maja racje, podpisuje sie pod ich glosami. Wazniejsza od zmiany zasad oceniania jest walka z klonami. To osoby z jakas dziwnie pojeta ambicja, z jakims chorym ego, walczace, aby byc na topie za wszelka cene, znieksztalcaja ten portal. Dokladaja piatki swoim zdjeciom, jednoczesnie nisko oceniajac zdjecia "zagrazajace" w jakis sposob pozycji ich zdjec. Wywiazuje sie niezdrowa walka, niesnaski, zemsty, rewanze, akcja rodzi reakcje i tworzy sie kwas na galerii rozlewajacy sie co jakis czas na forum. Moze wysilki Adminow powinny pojsc w tym kierunku - przeciez dla Adminow wykrycie podwojnego, lub popiatnego jak ostatnio :) , konta i zlikwidowanie problemu klonow to zaden problem .
Z ocenami - byly glosy aby oceniac mogli uzytkownicy z jakims dorobkiem, to tez jest pomysl - ale zwiekszanie ilosci ocen zagmatwa sprawe a nie rozwiaze problemu klonow. Tak wlasciwie to przeciez teraz jest srednia ocena jakosci i wrazen, a ze dla kazdego inna, to przeciez normalne :)

pozdsrawiam

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 21:47 | 11.05.2008

WItam

Zglaszajac nam na biezaco takie konta szybciej bedziemy mogli dzialac.
W chwili obecnej takich zawiadomien jest niewiele -> zglaszajcie je na ogolny e-mail.
Byc moze wiec dobrym rozwiazaniem bedzie wprowadzenie opcji "zglos naduzycie" i umozliwienia latwiejszego kontaktu z Adminem

pozdrawiam

GlobAdmin

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 18:42 | 11.05.2008

Tam gdzie są oceny tam zawsze w grę będą wchodziły emocje i rywalizacja... i to towarzyszy nam od przedszkola :).
Wiadomo, że jeśli kogoś lubię lub przynajmniej szanuję to zawsze będę skłaniać się do postawienia oceny wyższej - nawet podświadomie. Zresztą zobaczcie co się dzieje jeśli pierwsza ocena jest niska... wtedy wiele osób automatycznie "dostawia" czasem niespecjalnie przyglądając się zdjęciu - tak jesteśmy skonstruowani, że lubimy jeśli nasze oceny są potwierdzane przez innych.
Kwestia uczciwości jest tu jednak istotna, bo nawet jeśli zdjęcia są bardzo dobre to świadomość, że osoba je wystawiająca z etyką i uczciwością ma problemy preszkadza mi cieszyć się ich pięknem.
Galeria to tylko część Globtrotera... i raczej nie najważniejsza aczkolwiek daje jakieś sygnały kim jest użytkownik. Dla mnie to ważne, bo za pośrednictwem G. zamierzam dobierać sobie "towarzyszy" podróży na czas kiedy moja stała ekipa będzie miała inne plany, bądż z różnych względów wspólny wyjazd nie będzie możliwy.
Moje wjazdy są nisko budżetowe i warunki są spartańskie, więc jeśli się decyduję na spędzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu dni w czyimś towarzystwie, to chciałabym by byli to ludzie mający poczucie humoru, samodzielni, nieupierdliwi i zdecydowanie UCZCIWI, bo chcę się skupić na sprawdzaniu się w nowych, często ciężkich sytuacjach i poznawaniu świata, a nie na naprawianiu ludzkich charakterów :).
Ktoś kto kręci, wciąż ściemnia i po prostu oszukuje w drobnych sprawach napewno da ciała w sytuacjach stresowych. Patrząc na ludzi, którzy tu się udzielają i czytając komentarze dobrze wiem, z kim bym chciała, a zkim absolutnie nie... znależć się np. w górach przy niesprzyjającej pogodzie.
Pozdrawiam - szczególnie tych, których cenię i lubię (a jest ich zdecydowanie więcej niż administratorów klonów :D

Kastel dołączył
04.05.2008

Kastel 23:11 | 11.05.2008

Podział ocen na techniczne i artystyczne to niezły krok w wytyczeniu uczciwego trendu rywalizacji. Jednak wyciąganie średniej z tych dwóch ocen nie ma sensu, bo właśnie teraz oceniając zdjęcie taką średnią wyciągamy w zaciszu własnego sumienia. Sama rywalizacja też ma sens ale tylko pod warunkiem, że nie przesłania podstawowego celu publikacji zdjęć jakim jest pokazanie urokliwych zakątków świata. Dlatego proponuje przede wszystkim zlikwidowanie rankingów - to pozwoli każdemu na weryfikację wartości robionych przez siebie zdjęć ale wyeliminuje tak niepotrzebne emocje u niektórych "sędziów". W 100% zgadzam się z opinią Bo1 i mam podobne podejście do tego serwisu. Pozdrawiam Robert

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 00:44 | 12.05.2008

myślę że to może być trudne - jestem w stanie określić ogólne wrażenie, nie podejmuję się oceniania pod względem technicznym, bo jestem laikiem, który na wyprawy nawet nie zawsze zabiera aparat.
Myślę, że w celu ograniczenia ujemnych skutków działania klonów można by było rozważyć opcję wprowadzenia ceny 4.5. Nam pozwoliłoby to też rozdzielić zdjęcia bardzo dobre od rewelacyjnych.
Chciałabym też wyrazić sprzeciw przeciwko zbanowaniu Anit_a (o ile chodziło o wystawianie niskich ocen, bo nie jestem pewna za co tego bana dostała). Uważam, że kara jest i za surowa i niesprawiedliwa, bo nawet jeśli bywała irytująca (sama coś wiem o tym) i budziła emocje to w tym wszystkim i tak była zdecydowanie bardziej uczciwa niż bezkarnie działający administratorzy klonów lub osoby posiłkujące się rodziną i znajomymi.

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 00:49 | 12.05.2008

uwierz mi - oprócz oglądania zdjęć część osób śledzi wątki podróżnicze :D. Używam G. jeśli chcę się dołączyć lub szukam opinii o jakości sprzętu biwakowego czy aparatu. Jest to zdecydowanie bardziej prosta droga niż przedzieranie się samemu przez gąszcz informacji - pozdrawiam :D

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 02:03 | 14.05.2008

1. Uważam, ze podział na 2 oceny nie ma sensu (jak kasy, prez i tommy)- już teraz za ciekawe zdjęcia o słabej jakości są niższe oceny, często z komentarzem (czyli średnia jest przez nas najczęściej uwzględniana- źle jeśli ktoś kieruje się tylko stroną techniczną, nie doceniając innych walorów poznawczych lub kreacyjnych, bo nie jest to portal dla profesjonalistów).
2. Uważam, że osoby które nie prezentują- nie powinny oceniać, bo to właśnie jest okazja do robienia sobie podwójnych kont, w tym jednego „mściciela” lub własnego kibica (o założenie drugiego adresu mailowego przecież nie jest trudno, a chyba tylko to może służyć do weryfikacji właściciela przez admin).
Mnie najbardziej wkurzają niskie oceny z anonimowych kont, których właściciela nic nie prezentują i nic o sobie nie piszą – anonimowi krytycy!
Ponadto, jeśli ktoś uważa, że ma jakąś wiedze na temat fotografii powinien to potwierdzić swoimi pracami. A nie robić z siebie znawcę i krytyka, nie potrafiąc samemu zrobić poprawnego czy ciekawego zdjęcia. Wiele skrajnych krytyków fotografując przekonałoby się jak trudno uchwycić dobry moment, dobrze go skadrować i poprawnie naświetlić. Dlatego uważam, ze łatwo być krytykiem nic nie pokazując, ale trudniej zrobić samemu coś dobrego i jeszcze odważyć się to wystawić pod cudzą krytykę.
Uważam, że takie osoby nalezy wyeliminować z roli oceniających. Np. minimum 10 lub nawet 20 własnych zdjęć, jeśli się chce ocenaić innych.
3. Uważam, że fajnie by było, gdyby na każdym profilu było jakieś miejsce do opisania swoich preferencji fotograficznych – czegoś takiego jak prezentacja swojego stylu, upodobań itp., bo ja osobiście niektórych autorów nie rozumiem – 100 podobnych zdjęć z jednego miejsca, na dodatek nie pokazujących nic ciekawego (jak dla mnie), ani nie mających walorów artystycznych.
Ewentualnie mogłoby być tez ograniczenie ilości zdjęć z danego kraju, czy miasta – to też zmuszałoby do segregacji własnych prac.
4. Ostatnia alternatywna propozycja: dobrowolny udział w rankingach. Czyli mam dwa warianty:
- wystawiam zdjęcia po to tylko, aby zaprezentować jakieś miejsca, wydarzenia (ale inni mogą wpisywać tylko komentarze, nie oceny) i nie biorę udziału w rankingach
- albo wystawiam część zdjęć do konkursu, pod oceny innych i staram się osiągnąć pozycje w rankingach. Może takie rozwiązanie?
Zgadzam się z Izabella, ocenianie budzi niezdrowe i negatywne emocje. Jeśli nie byłoby ocen, a tylko komentarze, zapanowałaby moim zdaniem sympatyczniejsza atmosfera. Nie każdy potrafi podejść z dystansem do krytyki, szczególnie jeśli jest nieuzasadniona.
Wydaje mi się, że to przekształciłoby galerię w bardziej podróżniczą niż fotograficzną- czyli dzielenie się wspomnieniami z podróży, a nie konkurencja i wyścig.

teresaks dołączył
09.05.2008

teresaks 12:28 | 14.05.2008

Zgadzam sie z Marianna p w całej rozciągłości . Nic dodać , nic ująć. Pozdrawiam.

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 19:33 | 14.05.2008

Witam
Dzieki za obszerna opinie.
Pkt 2-4 maja duza szanse na realizacje - byc moze w zmienionej formie.
Jesli chodzi o pkt 1 to wiecej mamy w tej chwili glosow przeciw niz za takim rozwiazaniem.

pozdrawiam

GlobAdmin

PiotrO dołączył
15.12.2007

PiotrO 00:31 | 15.05.2008

Jestem za ale:
ad.4 Jesli nie bedzie ocen ludzie wrzuca tu ciag masakrycznych i powtarzalnych zdjec, a nie o to chodzi. Plus serwer zacznie dzialac duzo wolnie, a i tak teraz ledwo zipie. (polaczenie z nim w godzinach szczytu jest meczarnia).

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 00:43 | 15.05.2008

hmmy...., trochę racji masz, ale i teraz jest mnóstwo słabych zdjęć powiedzmy o sreniej 2-3, to może np. admin wyda nakaz wywalania takich zdjęć?? jeśli zdjęcie ma powiedzmy minimum 5-6 ocen i średnia poniżej 3, to jest automatycznie kasowane? sama też mam takie :/

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 00:45 | 15.05.2008

... to trochę oczyści serwer ze śmieci ;)

roterka dołączył
16.10.2007

roterka 18:14 | 29.05.2008

od jakiegoś czasu mniej udzielam się na G. ponieważ portal ten bardziej robi się fotograficzny niż podróżniczy :-( a mnie interesują podróżne - nowe kraje, nowe zwyczaje....doświadczenie podróżnicze innych ludzi....a nie techniki fotografii...dlatego uważam pkt 4 marianny p za świętą prawdę :-D pzdr

usunięty/nieznany 19:11 | 20.05.2008

Poza pkt 4 oraz pomyslem by automatycznie wywalać zdjecia z duza iloscią slabych ocen jestem tez za tym, by w pewnych przypadkach, takich jak np 23 ujecia tej samel gory Admin sam usuwał całą serię. Bo jesli mam byc szczery to mi sie nie będzie chcialo klikac i oceniac serii podobnych zdjec tylko po to by automat je usunal.
pozdr
Mike30

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 00:03 | 21.05.2008

Mike ma racje. Widac np. , ze niekonczaca sie seria jednej z uzytkowniczek jest starannie omijana :)

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 05:33 | 21.05.2008

... i działalność klonów też się ukróciła, dzięki czemu spada poziom irytacji :)

remik dołączył
28.06.2007

remik 19:54 | 21.05.2008

Przypatruje sie z dużym zdziwieniem debacie na temat galerii zdjęć i choć jestem tu nowy nie mogę sie powstrzymać od komentarza (proszę poniższego tekstu nie traktować jako osobisty atak – po prostu taki jestemJ):

Pierwsza myśl: nasuwa się pytanie czemu tak naprawdę ma służyć ta galeria zdjęć?? Przeczytałem kilka wątków tej dyskusji gdzie różne osoby powołując się na swoje doświadczenia w fotografowaniu (co ma zwiększyć ich wiarygodność) twierdzą iż wartość zdjęcia to jego poprawność (dobry kadr itp) i namiętnie walczą o punkty.. proponuje dla tych osób stworzyć osobna galerie gdzie mogą wrzucić swoje (nudnawe pomosty z latarniami o wschodzie słońca i inne jelenie na rykowisku).

Druga myśl: Moim zdaniem nie jest to portal dla fotografów i jak już ktoś wcześniej stwierdził, szuka się tu raczej wskazówek do dalszej drogi czy może nawet kompana. Zauważyłem, że coraz częściej spotyka się ludzi którzy zamiast czuć moment rozmieniają go na zdjęcia. Niczym z żartu:”- Jak tam wakacje? – Nie wiem nie wywołałem jeszcze zdjęć” J. Drugi aspekt, jeśli mówimy o profesjonaliźmie, wystarczy obejrzeć zdjęcia na Word Press Photo, często te najlepsze nie są dobrze skadrowane, często trochę rozmazane ale mają to „coś” . Myślę że zdjęcia z wyprawy są trochę jak zdjęcia reporterskie, robione na szybko w przypływie emocji.

Trzecia myśl; Popieram też inicjatywę by tą punktacje w ogóle zlikwidować bo faktycznie rodzi z jednej strony frustracje osób którym się wydaje ze fajnie fotografują a nie maja najlepszych ocen, albo jakieś dziwne aspiracje by upiększyć swoje zdjęcie wlepiając w Photoshopie jakieś dziwne niebo albo niewiadomo co... to nie ten portal !!. Apropos – dygresja: właśnie chciałem kiepsko ocenić takie zdjęcie i niestety moja ocena została zablokowana jako odstająca od reszty ocen!!!?? To już za wiele, to może od razu zablokujmy oceny od 1-3 jeśli ktoś ma zdjęcie ocenione przez 5 osób na 4-5???? A gdzie wolność oceny?? czy to znaczy ze musze ocenić na 4-5??w takim razie jaki w ogóle ma to sens?
Z drugiej strony jeśli zdjęcia o najniższych notach będą odrzucane rodzi to ryzyko ze te właśnie najbardziej kontrowersyjne, te gdzie ktoś źle ocenił technikę a ktoś inny dobrze ocenił temat, zdjęcia znikną z portalu.

Reasumując: moją sugestia jest rezygnacja z ocen, można by ewentualnie głosować na jakieś zdjęcia które mogły by się znaleźć w pierwszej 100. Generowało by to z jednej strony większy wysiłek z drugiej było by bardziej przemyślane. Można też pokazywać zdjęcia najbardziej komentowane czy kontrowersyjne czyli ciekawe. Myśle że nie ma nic fajniejszego jak interaktywność portalu, czyli w pewnym sensie świadomość, że ktoś pisze i ktoś to czyta.
Mam nadzieje że portal będzie się nadal rozwijał i zobaczę jeszcze kilka powalających zdjęć i podyskutuje sobie o najbardziej zwariowanych przygodach zamiast czytać że źle przyciąłem kadr.
Z szacunkiem dla wszystkich...re

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 00:50 | 22.05.2008

jesterm totalnym ekstrawertykiem i kieruję się emocjami - nie umiem oceniać zdjęć kierując się technicznymi przesłankami - ono musi mieć taką siłę, by zdołać skłonić mnie do refleksji, co nie znaczy, że ma być doskonałe - doskonałość jest ch łodna. Autor musi być człowiekiem wrażliwym - w innym przypadku nie jest w stanie zrobić takiego . W temacie impresji faworytem pozostaje Jur4 w portretach Kasy1.
Może nie jestem do końca obiektywna ale staram się być uczciwa. Nie korzystam zbyt często z 1 i 2 ale to nie znaczy, że nie odróżniam zdjęć dobrych od słabych - traktuję to jak zabawę i korzystam z opcji, która pozwala nie oceniać... Zdjęcia mówią więcej o autorze niż o miejscu - pozdrawiam :)
P.S, jedynie klonów nie trawię...

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 00:50 | 22.05.2008

jesterm totalnym ekstrawertykiem i kieruję się emocjami - nie umiem oceniać zdjęć kierując się technicznymi przesłankami - ono musi mieć taką siłę, by zdołać skłonić mnie do refleksji, co nie znaczy, że ma być doskonałe - doskonałość jest ch łodna. Autor musi być człowiekiem wrażliwym - w innym przypadku nie jest w stanie zrobić takiego . W temacie impresji faworytem pozostaje Jur4 w portretach Kasy1.
Może nie jestem do końca obiektywna ale staram się być uczciwa. Nie korzystam zbyt często z 1 i 2 ale to nie znaczy, że nie odróżniam zdjęć dobrych od słabych - traktuję to jak zabawę i korzystam z opcji, która pozwala nie oceniać... Zdjęcia mówią więcej o autorze niż o miejscu - pozdrawiam :)
P.S, jedynie klonów nie trawię...

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 02:30 | 22.05.2008

Co do ocen- to po komentarzu Remika nasunęły mi się nowe pomysły, które wrzucam niezobowiązująco:
1- może faktycznie zlikwidować oceny, a ujawnić „ulubione” każdego z nas i wg tego wybierać top, itd.??? albo za dodanie do ulubionych niech będą jakieś extra punkty dla autora- bo to jak szóstka!
2- zlikwidować oceny, a zostawić komentarze – komentarz może być pozytywny, negatywny i neutralny, czyli przy komentarzu dodajemy niby ocenę jedną z trzech (strzałka w górę i pozytywny komentarz, strzałka w dół i negatywny komentarz, zero i komentarz neutralny, nie oceniający, np. zapytanie, uwaga itp.) jeśli zdjęcie nas nie zaintryguje, to nic nie piszemy , jak jest super i chcemy coś powiedzieć dodajemy plusowy komentarz, jest fatalnie dajemy komentarz z minusem itd.
3- ad. rozwiązań technicznych portalu – tu można by się wzorować na www.filmweb.pl  (o ile prawa nie są zastrzeżone) – tam można obejrzeć ulubione filmy użytkownika, a także jest podgląd ocen o którym pisze kasy1 na początku tego wątku. Poza tym widać zalogowanych innych użytkowników – więc można sobie podyskutować „na żywo”.
4 - mogło by być na każdym profilu obok 10 najwyżej ocenionych zdjęć-własne top 10 zdjęć! chętnie wyróżniłabym swoje niedocenione-ulubione zdjęcia, aby inni mogli lepiej zrozumieć moje preferencje.
Sama nie wiem, chyba złotego środka – czyli rozwiązania dobrego pod każdym względem nie da się znaleźć, zawsze będzie coś nie grało, ale moze cos z tego wykorzystacie?

ziutam dołączył
04.02.2008

ziutam 11:13 | 22.05.2008

Pomysł z "dodanym do ulubionych" działającym jak "6" jest świetny. Dzielenie ocen na techniczne i inne - mnie napewno zniechęci do oceniania w ogóle. To na tyle - jeśli ktoś podlicza głosy.
Pozdrawiam "Dyskutantów".

Bintuprik dołączył
01.04.2008

Bintuprik 12:38 | 22.05.2008

witajcie
Podobaja mi sie pomysły Marianny_p oraz wspólny pomysł, by zlikwidować oceby. One nie sa nam potrzebne, może właśnie rodzą frustracje, a wydaje mi sie, że komentarze są tak naprawdę istotne, a nie te oceny. To czyjaś myśl na temat zdjecia, jakies skojarzenie i ocena techniczna liczy sie dla autora a nie jakieśtam cyferki, może czasem odbierane jako krzywdzące. Jestem wiec za, żeby punktacje usunąć.
Pomysł z tym żeby każdy mogl kolekcjonować swoje ulubione prace innych uzytkowników uważam za fajny

usunięty/nieznany 13:58 | 22.05.2008

Jak czasami przegladam galerie pod kątem róznych Top.... to chetnie bym zobaczyl liste Top 100 przygotowaną przez admina i najstarszych uzytkownikow. Troche juz obserwuje ten portal i widze ze wybuchaja dyskusje i namietnosci dot. nowych zdjec a odeszly w zapomnienie czesto wysmienite zdjecia z poprzednich lat. Czesc z nich przez ataki klonow, etc. A co do rezygnacji z ocen.... jestem za tym by byly bo mimo wszystko dopinguja (przynajmnie moze czesc z nas) by dawac naszym zdaniem najciekawsze i moze w jakims zakresie ograniczaja zalew miernoty. Jestem ciekawy na ile zmienila by sie tu sytuacja gdyby nie bylo nagord miesiaca czy listy najaktywniejszych - bo w jakies mierze osoby, ktore maja ambicje pokazac sie na tej liscie ida w masowe klikanie czy umieszczanie zdjec. Sam przez tą "chorobę" przeszedłem jakiś czas temu. Mnie podoba sie idea rozdzielenia ocen pod katem wrazenie/technika - chetnie bym sortowal baze i ogladal Topy rozdzielone na te 2 kategorie.

Bintuprik dołączył
01.04.2008

Bintuprik 14:42 | 22.05.2008

Poniewaz jak Mike sam zauwazyles, ze masowe wrzucanie zdjec juz istnieje, mysle ze brak ocen niewiele by w tej mierze zmienil, a moze wlasnie bez punktacji i nagrod miesiaca wylanianych w ten sposob sytuacja polepszylaby sie.

usunięty/nieznany 18:28 | 22.05.2008

Sz. Bintuprik - na pewno zgadzamy sie w tym, ze listy najaktyw. i nagrody powoduja masowe publikowanie zdjec i jak i ocenianie. To juz Admin musi ocenic na ile ww. listy i nagrody motywuja do dobrej aktywnosci, bo portal musi zyc. Dla mnie mozliwosc oceniania i bycia ocenianym jest dosc istotna skladowa globtrotera i mysle ze jeszcze dla paru osob. Z uporem maniaka bede podkreslal ze ocenianie prowiadzi do zdrowej rywalizacji a problemem sa tu klony i ludzie wrzucajacy zdjecia "na ilosc". Stad pomysl by mogly oceniac osoby z dorobkiem (min. np 20 zdjec) z dodatkowym warunkiem, ze ten dorobek bedzie subiektywnie oceniany przez Admina. Co za problem przez 2 dni byle 20 fotek wrzucic. A potem klon rusza do ataku. Czy nam sie to podoba czy nie, moim zdaniem systemy weryfikowania zdec przez uzytkowikow nie wystarcza i im wiecej bedzie userow i zdjec tym czesciej bedzie potrzebna interwencja moderatoa. I jedna jeszcze uwaga - byc moze uzyteczna bylaby dodatkowa funkcjonalnosc - mozliwosc wymiany wiadomosci miedzy uzytkownikami. Niby sa maile, ale takie cos jest i na thorntree, tripadv. etc. i wg. mnie sie to sprawdza.

markoo dołączył
01.04.2007

markoo 19:22 | 22.05.2008

Moim zdaniem demokratycznie jest aby autor zdecydował czy jego zdjęcie ma być oceniane czy nie - taka opcja powinna być przy wstawianiu zdjęcia . Jeśli wciśnie opcje bez ocen pozostaje wtedy tylko komentarz. Też już kiedyś wspominałem ze powinna być jakaś możliwość komunikowania sie z użytkownikami którzy są obecnie zalogowani - ot taka szybka wymiana zdań, poglądów dyskusje, a nie pisanie maili i czekanie na odpowiedź - pozdrawiam Wszystkich Globtroterów

Bintuprik dołączył
01.04.2008

Bintuprik 19:58 | 22.05.2008

z tym się zgodzę, przydałby sie nam sprawniejszy kontakt, m.in poprzez widoczność kto jest a kto nie zalogowany. POzdrawiam:)

remik dołączył
28.06.2007

remik 12:01 | 23.05.2008

Jeszcze jedna sugestia dotycząca galerii zdjęć, a w szczególności ich ekspozycji. Nie wiem czy wszyscy się ze mną zgodzą ale wydaje mi się że dużo lepiej oglądało by się zdjęcia na czarnym tle. Ciemne tło nadaje głębi zdjęciu w odróżnieniu do jasnego. Wystarczyła by sama ramka zdjęcia(ta wktórej teraz jest zdjęcie) była czarna (nie cała strona) dodatkowo dodałbym cieniutką ramkę samego zdjęcia by zdjęcia nocne nie zlewały się z tłem ekspozycji. Pozdrawiam
PS.Popieram inicjatywę aktywnego portalu dyskusyjnego, skoro już pokazujemy nasze zdjęcia czyli część siebie, możemy też poznać sie troche bliżej i podyskutować live.

blunt17 dołączył
17.11.2007

blunt17 14:58 | 23.05.2008

Ja takze jestem zdania ze czern jest bardziej odpowiednia, co juz wczesniej bylo pare razy poruszane min. przez osobe kasy1 .Ale powiem ze ciekawi mnie rowniez fakt ze w najwiekszym i chyba najlepszym serwisie fotograficznym czyli flickr.com takze jako tło mamy biel.Wolalbym jednak aby bylo ciemniejsze jak np. w serwisie pbase.com.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 17:43 | 23.05.2008

cześć :) jesli chodzi o kolor tła - to jakby miało sie cos zmienic, to uważam, ze lepszym rozwiązaniem jest możliwość wyboru z 2 kolorów - bieli i czerni. Ja akarut lubię tą biel- jest lekka i bardziej neutralna. Czerń chyba nie ze wszystkimi zdjęciami pasuje-czasem nadaje styl nekrologowy...
pozdrawiam :)

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 20:17 | 23.05.2008

Dziekujemy bardzo za wszystkie uwagi. Starannie jes czytamy i probujemy wysrodkowac to co piszecie. A jak widac nie jest to latwe, bo nawet rozne zdania sa na temat koloru tla :-).

Bedziemy sie starali w miare mozliwosci wprowadzac zmiany. Padla tu nazwa FilmWeb - tak to swietny portal, niemniej w chwili obecnej nasze mozliwosci sa duzo mniejsze. Mamy nadzieje ze kiedys to sie zmieni.

Jak jednak widzicie co miesiac niemal pojawiaja sie jakies zmiany - ostatnio poprawienie wydajnosci galerii i dodanie ulubionych.

Dziekujemy jeszcze raz i trzymajcie za nas kciuki!

GlobAdmin

tintin dołączył
30.09.2007

tintin 19:25 | 25.05.2008

witam
chociaż nie czytałem wszystkich wypowiedzi w tym temacie, a który jest zapewne kontynuacją dyskusji na temat ocen to chciałbym dodać swoje
"5 groszy"

po pierwsze:
ja również jestem za wycofaniem się z możliwości wystawiania oceny. komentarz do zdjęcia będzie w zupełności wystarczający i pokaże ile osób z tego forum rzeczywiście było zainteresowane galerią zdjęć i ich ewentualnym opiniowaniem oraz uwagami na temat techniki fotografowania, a ile "przelatywało" przez galerię dla punktów w rankingu.

po drugie:
uważam, że rubryka foto informacje powinna być obowiązkowo wypełniana.
ja i myślę, że nie tylko ja jestem zainteresowany jakim sprzętem zostało wykonane zdjęcie, ewentualnie jeśli były użyte jakieś filtry to jakie i najważniejsze czy zdjęcie było obrabiane komputerowo.
takie informacje mogą pomóc przyszłym kupującym w doborze aparatu fotograficznego.

po trzecie:
już to mówiłem, ale powiem raz jeszcze. osoby nie posiadające swojej galerii, ale galerii z prawdziwego zdarzenia, a nie składającej się z 20 zdjęć katedry Notre Dame nie powinny mieć możliwości komentowania zdjęć, ani też co będzie w punkcie czwartym do typowania zdjęć do galerii Top 100.
osoby te również powinny, aby uniknąć zakładania fikcyjnych kont do wpisywania informacji o sobie.

po czwarte:
zamiast pozycji ocena zdjęcia powinna być możliwość wytypowania (np. w miesiącu 30 zdjęć) fotografii do galerii Top 100 miesiąca.

po piąte:
Admin powinien usuwać zdjęcia " w serii" jeśli jest ich więcej niż 3.
mnie strasznie irytuje, kiedy przeglądam galerię, a tu nagle kilkanaście zdjęć jednej i tej samej ulicy lub jednego i tego samego budynku z różnych stron.
dlatego również powinien być limit miesięczny dajmy na to 30 zdjęć.
wtedy każdy z nas byłby zmuszony do wytypowania ze swoich zbiorów rzeczywiście zdjęć wyjątkowych i ciekawych.

po szóste:
tak jak moi poprzednicy ja również myślę, że możliwość komunikowania się zalogowanych użytkowników między sobą jest bardzo dobrym pomysłem.

pozdrawiam
Marcin

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 23:39 | 25.05.2008

Obowiazek pomagania przy kupnie aparatu to ma sprzedawca w sklepie, a nie uzytkownik forum turystycznego... jak slysze o mnozeniu obowiazkow, dostaje wysypki, jestes moze policjantem ? :) Jak poprosisz o szczegoly techniczne lub porade przy kupnie, na pewno nikt Ci nie odmowi, ale obowiazek to brzmi strasznie.
Jak tak Ci sie nie podobaja oceny, to dlaczego w zeszlym miesiacu oceniles kilka tysiecy zdjec, i dalej oceniasz, a komentujesz sporadycznie w stosunku do swoich ocen ? :)
Co do usuwania kilkunastu ujec tej samej ulicy masz swieta racje :)
pozdrawiam

brattea dołączył
02.10.2006

brattea 13:21 | 26.05.2008

odnośnie obowiązku wypełniania foto-informacji . uważam, że to przesada. nikomu nie mozna narzucić obowiązku wypisywania w internecie, jakiego typu sprzet posiada...
poza tym - zdjecie zdobione takim czy innym aparatem nie mówi wiele o właściwościach / jakości aparatu, a raczej o umiejętnościach fotografującego ;)

szkot dołączył
01.06.2006

szkot 13:59 | 26.05.2008

temat oceny zdjęć wciąż wzbudza wiele emocji, i już to pokazuje, że istnieje problem. Jak napisał Admin, jest to portal podróżniczy a nie fotograficzny, więc jesli chodzi o zdjęcia, najważniejsze jest to gdzie zostało zrobione, a nie czym. Oceny zdjęć są niezbedne do "odsiania" tych dobrych od reszty, i tego nie da sie zmienić. Można ograniczyć ilość zdjęć dodawanych przez 1 użytkownika, aby walczyć z zaśmiecaniem galerii.

Ale dlaczego ktoś, kto mało podróżuje i nie dodaje zdjęć miałby być wykluczony z oceniania? Gdyby takich użytkowników było więcej, być może nie byłoby tej dyskusji. Ich oceny są z założenia bezstronne, bo nie oceniają "konkurencji". Nawet 2 czy 3 złośliwe oceny niewiele by zmieniły, gdyby potem zagłosowało kilkudziesięciu "bezstronnych"

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 15:45 | 26.05.2008

Szkot, "niepodróżujący" nie powinni oceniać, bo część ich to prawdopodobnie drugie konta osób, które wystawiają pod innym pseudo, ale żeby nie robić sobie wrogów, zakładają drugie anonimowe konto-klona, z którego bez skrupułów dają 2 i 3. Więc właśnie tym sposobem zupełnie bezkarnie oceniają „konkurencję”.
Poza tym skoro ktoś nie potrafi zrobić zdjęcia lub wstydzi się je pokazać, bo zdjęcia się do tego nie nadają, to dlaczego mamy założyć, ze potrafi o ocenić czyjeś zdjęcie?
Nie trzeba dużo podróżować. Wystarczy pojechać w góry, wyjść na spacer do lasu, czy sfotografować własne miasto, aby coś zaprezentować. Można przecież wystawić zdjęcia z Polski.
Ale być super krytykiem (bo dziwnym trafem większość niskich ocen mam z kont anonimowych), a samemu nic nie umieć zrobić, to przesada. Jeśli już muszą być oceny to powinny oceniać osoby z podstawowymi umiejętnościami i pojęciem o fotografowaniu.
A żeby ograniczyć prezentacje słabych prac, wystarczy ograniczyć ilość wystawianych zdjęć dziennie czy miesięcznie – wtedy będziemy je lepiej segregować i mniej byle jakich pokazywać. W komentarzu tez można komuś napisać, ze powinien popracować nad warsztatem, nie musi temu służyć „dwójka”. Ja już szkołę skończyłam i nie koniecznie muszę tu do niej wracać. Oceny są frustrujące, bo często niesprawiedliwe lub nieuzasadnione.
A po drugie, zamiast ocen mogą być tylko typy do top miesiąca, czy innych top i to tez będzie nas motywować do wyszukiwania i robienia jak najlepszych zdjęć.
pozdrawiam marianna

usunięty/nieznany 18:28 | 26.05.2008

Dosc przekornie Wam powiem - trzeba zostawic oceny wlasnie dlatego ze wzbudzaja tyle emocji, czego najlepszym dowodem sa liczne i regularnie ukazujace sie watki na forum. I podobalo mi się - "czemu skoro nie lubisz oceniania, ocenilas tyle zdjec.." .... Pozdrownie ze Lwowa

tintin dołączył
30.09.2007

tintin 21:57 | 27.05.2008

witam
dlaczego oceniłem ponad 3000 zdjęć, jeśli z założenia chcę zlikwidować oceny?
otóż dlatego, że w dalszym ciągu są ludzie, którzy wystawiają po kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć dziennie z czego większość to "miernota"
jak oglądam po raz piętnasty czy dwudziesty zdjęcie jednej rodziny goryli w dodatku bez specjalnego klimatu to mam chęć wystawienia samych 2 wszystkim fotkom dając do myślenia wystawiającemu.

wracając do "obowiązku" wypełnienia rubryki sprzęt fotograficzny to chyba trochę przesadnie Tommy dostał tej wysypki.
skoro Admin pomyślał o takiej pozycji to miała ona do czegoś służyć.
ja nie traktuję jej jako pewnik do zakupu konkretnego aparatu tylko dlatego, że pan X zrobił nim super fotkę.
raczej ma ona pokazywać nam właśnie, że można zrobić tanim sprzętem także dobre zdjęcie.
dodatkowo owszem, chętni do zakupu nowego aparatu mogliby wziąć pod uwagę, że taki czy inny aparat mimo iż jest znany i drogi wcale nie robi dobrych jakościowo zdjęć.
czy wpisanie nazwy i modelu aparatu jest aż tak wielkim problemem?
mam nadzieję, że nie i nikt z tego powodu nie będzie dostawał wysypki.
co do komentowania zdjęć to myślę, że te które są warte mojej uwagi i zatrzymania się na dłużej nie pozostają bez nich.
jednak nie zamierzam komentować niestety większości zdjęć, dlatego, że są one jak pisałem już wcześniej wystawiane w seriach i w dodatku w nadmiernych ilościach.
jeśli to się ograniczy, będę miał z całą pewnością więcej czasu na przyjrzeniu się fotce i tym samym wystawieniu komentarza.
dziś jest to niemożliwe, bo siadam przy kompie raz na 2-3 dni i mam wtedy do obejrzenia kilkaset zdjęć wystawionych przez zaledwie kilku wystawiających.
zgadzam się z Marianną jeśli chodzi o galerię.
chcesz brać czynny udział w takiej czy innej formie oceniania pokaż jakim jesteś "fotografem"
nie może być tak, że ktoś, kto nigdy nie miał w ręku aparatu będzie komentował jak te trzeba robić i kadrować.
zrób tak jak pisze Marianna, jeśli nie podróżujesz weź aparat do ręki i sfotografuj swoje miasto i okolicę. pokaż co potrafisz, zanim zaczniesz udzielać porad innym.

pozdrawiam
Marcin

p.s.
może zamiast słowa "obowiązek" przy rubryce info o sprzęcie powinno być słowo w "dobrym tonie"

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 00:38 | 28.05.2008

Ja też oceniłam już parę tysięcy zdjęć i jeśli nie jest oczywiste "dlaczego" to już odpowiadam: jestem tu od niedawna, więc oglądałam to co globtroter ma w swoich zbiorach. Po paru dniach pobytu zauważyłam, że jestem w rankingu b. wysoko, więc b. łatwo mogę być jeszcze wyżej i tak się zaczęło - motywacja była podwójna, zobaczyć co robią inni, jak fotografują i gdzie byli, a po drugie "zaistnieć" zdobywając punkty i wspiąć się w rankingu. Nie wiem jak na Was, ale na mnie (szczególnie początkowo) zadziałało to b. mocno, jak hazard czy nałóg. Was to nie spotkało?
Ale nie zmienia to faktu, że denerwują mnie niskie oceny, zarówno dawane innym jak i mnie samej (jeśli się z taką ocena nie zgadzam) - po jakimś czasie przełamałam się i tez zaczęłam stawiać niskie, żeby być uczciwą – jak uważałam, ze coś jest fatalne, to dawałam niską ocenę. Ale tak naprawdę uważam, ze nie służy to jednak dobrej atmosferze tu. Wyzwala się rywalizacja, zabawa w „dostałem to się odwdzięczę pięknym za nadobne” itp. Gdyby były tylko nominacje do top miesiąca (np. tylko 4, 5 i 6- czyli dobre, b. dobre, wybitne) myślę, ze atmosfera byłaby bardziej przyjazna między wystawcami – bez wojen typu agresywne odzywki i komentarze (choć to może zależy od naszej kultury głównie) i bardziej pouczająca – np. rozmowa o tym dlaczego dana kompozycja jest ciekawa i nie tuzinkowa, mogłaby kogoś naprowadzić na trop, ze nie tylko poprawność techniczna liczy się w fotografii, ale też kreatywność i wyczucie chwili.
A jeśli tylko rzucamy 2,3,4,5 i lecimy dalej w pogoni za punktem (jak ja i inni)– nie zatrzymujemy się nad tym co najważniejsze – nad pięknem miejsc i zdjęć tu prezentowanych. Uważam, że oceny napędzają niezdrowa konkurencję zamiast twórczej i przyjaznej atmosfery.
Pozdrawiam :)))

szkot dołączył
01.06.2006

szkot 00:01 | 29.05.2008

rzeczywiscie kazdy moze robic zdjecia gdziekolwiek mieszka. Ale ja i tak mysle ze ktokolwiek chce powinien miec mozliwosc uczestniczenia w serwisie w takim zakresie, w jakim mu to odpowiada. Choc gdyby ograniczenia w ocenianiu zdjec pomogly w walce z klonami, to bylbym za. Ale raczej nie, bo jesli jakas niska forma życia zadaje sobie trud aby tworzyc klony, to doda tez kilka zdjec do kazdego. Ze mna bylo tak jak z Marianna, na poczatku punkty byly motywacja i wchodzilem na strone codziennie zeby zobaczyc, jak oceniane sa moje zdjecia. Ale szybko sie zorientowalem, ze ktos celowo zaniża oceny i cala ta zabawa stracila sens. Sytuacja sie poprawila od czasu jawnego glosowania. Chyba jednak jestesmy egoistami, bo zdjecia umieszczamy nie po to, zeby pokazac innym kraj, ktory odwiedzilismy, tylko zeby sie pochwalic jakie to sliczne fotki udalo nam sie zrobic.
Admin musi zdecydowac w ktora strone ma pójść globtroter. Albo bedzie to platforma do prezentowania zdjec, albo serwis informacyjny ze zdjeciami. Chyba to pierwsze, bo najwyrazniej to one wzbudzaja najwiecej emocji!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl