Forum dyskusyjne

nad Bajkalem

kategoria podróże po świecie

kraj Rosja

mhasior dołączył
28.05.2008

mhasior 13:19 | 28.05.2008

Witam,
wybieram sie nad Bajkal i szukam optymalnej trasy jaka mam zrobic na miejscu.

Zdecydowalem sie dotrzec do Irkucka, przejechac koleja krugbajkalska do Sljudanki zdobyc Pik Czerskiego, zejsc przez gory w jakies inne miejsce na Bajkalem i dalej koleja Krugbajkalska do Ulan Ude, z tamtad na chwile do Mongoli i z powrotem przez Ulan Ude JAKOS na Olchon.
Wszystko sie pieknie uklada tylk ten Olchot 'troszke' odstaje od trasy.

Czy ktos zna jakis sposob na efektywne (i efektowne:-) dostanie sie na Olchon z Ulan Ude? Moze jakims statkiem? Moze jakiegos rybaka przekonac zeby poplyna? (jest szansa na taki transport? ktos tak robil? ile to moze kosztowac)

I druga sprawa. Jak wyglada chodzenie po gorach Chamar-Daban. Czy da sie tam chodzic poza sciezkami? czy moze za stromo? Znacie jakies ciekawe trasy z Piku Czerskiego w kierunku Ulan Ude?

A moze jakies inne Ciekawe miejsca mozecie polecic?
pozdrawiam
Michal

samud dołączył
28.12.2006

samud 13:58 | 01.06.2008

Witaj.
Pierwsza rada i najważniejsza - nie pij dużo piwa w Irkucku:-)))) Większość składow kolejowych do Sljudanki nie posiada WC - co moze być dość kłopotliwe:-) W samej Sljudance proponuje zatrzymać się na nocleg w Muzeum minerałów. Ceny przystępne i można się umyć. Jest to też baza wypadowa na Pik Czerskiego.
Właścicielka sprawia wrażenie jakby nie miała kilku klepek...i tak też zapewne jest:-) ale to przemiła osoba. Zapewne powie Wam że w Ułan-Ude panuje epidemia i że nie wolno tam kupować i spozywać większości art. spożywczych w tym wody....oczywiście:-) Nie wiem jaki cel jej przyświeca ale jedno jest pewne- to totalna bzdura!
W samym Ułan-Ude .... no właśnie... Jeżeli Twoim zamiarem jest wypad do największego buddyjskiego Dacanu w Rosji to Ułan-Ude jest oczywiście na szlaku i minąć go nie można(30 km od Ułan-Ude znajduje się Iwołgińskij Dacan, klasztor buddyjski, jednocześnie centrum buddyzmu w Rosji i siedziba zwierzchnika lamaizmu rosyjskiego - Chambo-lamy) ale stolica Buriacji sama w sobie jest mało atrakcyjna i strasznie nudna. To zależy oczywiście od Twoich upodobań ale ja po prawie 2 tyg. spędzonych w górach przeżyłem tam jakiś mini traume:-) Trafiliśmy tam dzień po ich narodowym i trafniejsza nazwa tego miejsca to raczej Uryn-Ude.... Ale po kilku godzinach wszystko wróciło do normy.
Nocleg - jezeli liczysz że dalej funkcjonuje tam Ośrodek Kultury Polskiej "Nadzieja" to porzuć wszelkie nadzieje !!!! Nawet nie zapuszczaj się w okolice tego adresu bo zobaczysz tam obraz Polski B lub nawet D... Przenocuj w schronisku młodzieżowym (adres muszę sobie przypomnieć) - jest tam mały grzybek ale jak na to miejsce to rewelacja:-)
Góry Chamar-Daban to cudo samo w sobie. Przepiękne rozległe góry, połączenie Bieszczad i wysokich gór ale klimat bardziej wysokogórski. Trudność średnia więc można pohasać :-)))) Szlaków tam nie znajdziesz, trzeba uważnie patrzeć by znaleźć jakąś ścieżynkę lub przydeptaną trawkę - to oznacza że ktoś tam chodził. W ciągu całego wyjazdu znalazłem tylko jeden szlak...
Wejścia na szczyty oznaczone są przez samych ludzi - kupką kamieni - ale nigdy nie ufaj im w 100%
Co do Olchon, nic doradzić nie mogę. Nie byłem tam - ten kąsek zostawiłem sobie na następny wyjazd :-)
Syberia jest dzika i piękna - gratuluje wyboru :-))))

Trochę zdjęć - picasaweb.google.com/qnev11/Syberia2007WCzPokazSlajdW 

samud dołączył
28.12.2006

samud 20:52 | 02.06.2008

Jeszcze pare informacji - ceny oczywiście mogą ulec zmianie....

Schronisko Młodzieżowe, ul. Kommunisticzieskaja 16.
Jednym z najtańszych hoteli jest hotel Złotoj Kołos – ul. Swierdłowa 34, cena pokoju 2-osobowego:
od 300 rub.
Barguzin, ul. Sowietskaja 28, tel.: +7 3012 215746.
Cena pokoju 2-osobowego: 800–900 rub./os.
Bajkał, ul. Erbanowa 12, tel.: +7 3012 213718. Cena
pokoju 2-osobowego: od 800 rub./os.
Buriacja (największy w mieście), ul. Kommunisticzieskaja 47a, tel.: +7 3012 211835, faks: +7 3952
211760, e-mail: hotel@burnet.ru. Cena pokoju 2-osobowego: 1500 rub.
Geser, ul. Ranżurowa 11, tel.: +7 3012 216151,
215383, faks: +7 3012 216151, www.geser.burnet.ru,  e-mail: geser@burnet.ru, geser@buryatia.ru.
Cena pokoju 2-osobowego: od 900 do 1050 rub.
Baza turystyczna Ułan Ude w miejscowości Lenina, przy drodze z Ułan Ude do Barguzina, niedaleko
skansenu, tel.: +7 3012 344555

mhasior dołączył
28.05.2008

mhasior 21:41 | 02.06.2008

Dzieki za namiary na spanie, ale szczeze mowiac zeby spac w pokojach 2-osobowych i miejscach gdzie mozna sie dodzwonic nie musze jechac 6000km:-)

Chodzi mi glownie o opis gor Cham-Daban. Czy sa to gory po ktorych mozna chodzic w miare bezpiecznie jak po Bieszczadach czy raczej jak Tatry gdzie bez sciezki i sprzetu sie nie przebije...?
Rzeki/strumienie w dolinach da sie przejsc czy stanowia bariere nie do przebycia? Czy ktos szedl z Piku Czerskiego do Bajkalska?

No i druga kwestia to przeprawienie sie przez Bajkal z okolic Ulan Ude na Olchon. Ostatecznie moze byc prom lub inny wodolot (akurat na to przydalby sie namiar) ale chcialbym sie dowiedziec czy ktos z Was probowal przeprawic sie 'prywatnie'; placac jakiemus rybakowi za to ze nas podrzuci.

samud dołączył
28.12.2006

samud 22:12 | 02.06.2008

"ale szczeze mowiac zeby spac w pokojach 2-osobowych i miejscach gdzie mozna sie dodzwonic nie musze jechac 6000km:-) " - to stolica Buriacji, telefony też tam mają.....
Zwalone drzewa na wysokości 2-4 metrów nad rzekami i strumieniami gwarantują atrakcję przeprawy. Mostów, w przeciwieństwie do telefonów tam raczej nie uświadczysz.

Pozdrawiam

SuShe dołączył
20.02.2009

SuShe 20:41 | 20.02.2009

Po pierwsze to zgadzam się co do Ułan - Ude rozczarowało mnie, jedno popołudnie, żeby zobaczyć największą w Rosji głowę Lenina w centrum i tyle, chyba, że właśnie dacan - największa świątynia lamajska w Rosji wchodzi w grę. Olchon za to... ach! Przepiękne miejsce, brak mi słów. Niestety coraz więcej osób ma podobne zdanie ;), wyspa komercjalizuje się, więc trzeba jechać jak najprędzej i najlepiej poza sezonem. Nie wiem, czy można tam się dostać z Ułan Ude, ale to mało logiczne tak naprawdę, bo wyspa leży bardzo blisko brzegu od strony Irkucka... Z Irkucka z dworca autobusowego jeżdżą tam i autobusy, i marszrutki. Część z nich podrzuca tylko na prom, ale tam można dogadać się z miejscowymi, którzy chętnie za parę rubli podrzucą do wsi na wyspie i pewnie i kwaterę zaproponują. Tylko nie pchać się do pensjonatów, które tam powstają, bo straci się wiele z uroku wyspy! Polecam zajść do jednej z chatek i zapytać o nocleg u jakiejś buriackiej rodziny - to fajne doświadczenie. Na pewno będą namawiać do oglądania telewizji - mają to za największą atrakcję na wyspie, bo widoczki znają od dziecka, a prąd od bodajże 4 lat ;). I naprawdę... pięknie, pieknie tam :).

mlabieniec dołączył
25.09.2008

mlabieniec 22:31 | 20.02.2009

Z okolic Ulan-Ude aby dostac sie sprawnie na Olchon widze tylko 1 wyjscie. Pojechac do Ust-Barguzina lub Baruzina (w strone pólwyspu Swiety Nos) i stamtad od tego sezonu wakacyjnego ruszyly wodoloty. Z tym, ze chyba tylko 2 a moze 1 w tygodniu. Trzeba byloby sie dowiedziec. Ja bylam w te wakacje nad Bajkalem ponad miesiac. Z uwagi na fakt, ze mielismy inne plany zwiazane z poruszaniem sie wokol jeziora, z opcji wodolotowej o ktorej pisze nie skorzystalismy ale takie polaczenie na pewno istnieje. Proponowano nam ten srodek dostania sie na Olchon. Moim zdaniem najprostrzy z okolic Ulan-Ude. Inna opcja to wrocic do Irkucka i stamtad juz jest wiele mozliwosci.
W razie jakichs pytan prosze pisac na maila:
magdalab@biol.uni.lodz.pl

pozdrawiam serdecznie,
Magda

mlabieniec dołączył
25.09.2008

mlabieniec 22:39 | 20.02.2009

Zapomnialam dodac kilka slow nt Ośrodka Kultury Polskiej "Nadzieja" w Ulan-Ude. Ten osrodek rzeczywiscie istnieje z tym, ze w innym miejscu niz to podaje przewodnik. Tak sie zlozylo, ze ja poznalam szefowa tego osrodka, ktora jest Polka i jej meza Buriata. To przemili ludzie. Wazna informacja jest taka: adres w przewodniku jest nie-aktualny ale telefony sa OK. Mozna do nich zadzwonic, pomoga zakwaterowac lub nawet zorganizuja zwiedzanie. Nie wiem czy mozna przenocowac u nich, obawiam, sie ze juz nie ale nie daje glowy. Ja osobiscie nocowalam w hotelu Barguzin. Bardzo bezpieczne miejsce i nie takie drogie. No i daja zameldowanie. Im wyzej sie mieszka tym jest taniej. Ale uwaga, ceny teraz mocno rosna a tym bardziej tam :)

mhasior dołączył
28.05.2008

mhasior 22:49 | 20.02.2009

Bylem w Ulan-Ude 1 dzien zar lal sie z nieba (koniec lipca) wiec do glowy lenina nie dotarlismy. Za to nastepnego dnia wybralismy sie do Dacanu - lalo jak z cebra (a my w podkoszulkach i krotkich spodniach) Spalismy w tej "Nadzieii" Mieszkanie swiezo po remoncie i w dobrym standardzie - zamieszkane bylo przez kilkanascioro (tak to sie odmienia?) Polakow w wieku studenckim (+ nasza czworka) na ok 60m^2:-) Zabawinie bylo (kilka razy taniej niz w hotelu, i przede wszystki czysciej!) Klopotow z trafieniem nie mielismy. Szczerze polecam!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl