Forum dyskusyjne

pociągi w indiach

kategoria podróże po świecie

kraj Indie

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 01:04 | 02.07.2008

dzień dobry państwu!
chcę objechać dolinę gangesu z delhi do kalkuty (listopad-styczeń). najlepiej pociagami. jakie klasy pociagów tam kursują? czy mnie w tych pociagah nie okradną? czy mogę liczyć na jakieś rady? pozdrawiam, m.

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 12:00 | 03.07.2008

Klas pociągów jest trochę, chyba najczęściej turyści wybierają tzw. 2nd class AC, czyli z klimatyzacją. Nie jest to Ritz ale da się przeżyć. Próbowałam też opcję 2 klasy bez klimatyzacji, tam jest "nieco" gorzej ale dla niewymagających teź się da przeżyć. nie wiem nic o 1 klasie, czy bezpieczeństwo tam drastycznie wzrasta...W Indiach generalnie należy pilnować dokładnie swoich rzeczy a tym bardziej w pociągach gdzie nie ma przedziałów. Polecam zapięcia/łańcuchy do plecaków. Stosują to zarówno turyści jak i autochtoni.

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 12:31 | 03.07.2008

dziękuję za odpowiedź. a czy są pociągi sypialne lub lepszej klasy (okradli mnie już na południu europy, chciałbym uniknąć kolejnych wizyt w konsulacie z prośbą o pomoc? zapytałbym także o ceny biletów. próbowałem na stronie indyjskich kolei, ale nic nie rozumiem.

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 12:54 | 03.07.2008

przykładowo - mumbai-delhi,punjab mail,cena za sleepera 389rupii,za CC 850.1$-około 38rs
szukaj na ghumo.com

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 12:58 | 03.07.2008

o dzięki, to już jest coś. mój największy problem to te ich skróty, np: CC, AC. a drugi, to bywałych globtroterow chciałbym zapytać z o standardy. bo co z tego, że kupię sleepera, jak położą mi tam pięciu głodnych typków. :)

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 13:16 | 03.07.2008

jest 7 klas.najniższa do 2S,coś jak osobówka,nawalone ludzi,nie ma miejscówek.SL to najpopularniejsza klasa,taka jak plackartnyj na wschodzie,ja jeździłem wyłącznie takim i jest ok,wszystkie wyższe klasy są już klimatyzowane,CC jest chyba taka jak SL tylko z klima i zamkniętym wagonem(nie ma przejść miedzy klasami wagonów powyżej SL).Kolejne klasy różnią się zamykanymi przedziałami oraz ilością łóżek w przedziale.i dają żarcie w cenie biletu.

pingwinek dołączył
09.06.2008

pingwinek 20:05 | 03.07.2008

jedna rada - pamietaj o wczesniejszej rezerwacji miejsc bo wielokrotnie w ostatniej chwili trzeba zmieniac plany lub wybierac inna klase. i nie martw sie jak wyladujesz na waiting liscie - jak juz na niej jestes na pewno bedziesz miec miejsce :)

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 15:30 | 04.07.2008

CC to fotele lotnicze z klimatyzacją. Nie slyszalam aby istanialy zamykane przedzialy z miejscami lezacymi, klasy roznia sie jedynie iloscia lozek w "przedziale". No i oczywiscie towarzystwem. W 2 klasie sleeper z klima spotkasz raczej bogatszych podroznych wiec teoretycznie wieksze szanse, ze cie nie okradna. Ale tak czy inaczej polecam spanie na plecaku albo brac miejsce na gorze - tak bezpieczniej. Jechalam w ten sposob w 2 klasie bez klimatyzacji, w naszym przedziale bylo dwa razy wiecej osob niz powinno i zero turystow...

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 15:12 | 06.07.2008

dziękuję wszystkim za rady, podpowiedzi. ale nastraszyliście mnie całkeim poważnie - kłódki, łańcuchy. te pociągi w indiach są aż tak niebezpieczne?

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 15:32 | 06.07.2008

moim zdaniem znacznie niebezpieczniej jest w "przemyślaninie"między Wrocławiem a Krakowem w nocy.ja dla świętego spokoju zawsze spałem na górze i wciskałem się między swój plecak a ścianę.da się.

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 10:12 | 07.07.2008

Racja. W podrozy zawsze trzeba byc bardzo ostroznym a Indie nie naleza do krajow gdzie mozna bezpiecznie zostaic bagaz bez opieki. Ja juz przywyklam do spania na plecaku, da sie wyspac i bagaz bezpieczny:)

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 13:13 | 07.07.2008

o, skłonnościach ludności do kradzieży już wiem, napiszcie coś jeszcze o tych pociągach. czy sa punkktualne, jak długo trwa podroż np. z delhi do waransi, czy czesto jeżdzą, co z rezerwacjami, czy na dworach można coś zjeść, przespać w oczekiwaniu na pociąg, itd. będę ogromnei wdziećzny.

garimo dołączył
06.02.2007

garimo 13:30 | 07.07.2008

Punktualne:)))na trasie New Delhi - Varanasi 10 godz. spoznienia - ale nie bylo tak zle bo wiekszosc okresu spoznienia spedzilem bedac juz w pociagu...z kolei Varanasi - Satna pociag miał wyjechac o 23:00 a wyjechał o 5:00 - 6 godzin oczekiwania na dworcu, doookła sporo szczurów, karaluchow pare bijatyk...ale ogolnie bylo bezpiecznie:)))tylko pamietaj o przypieciu bagazu najlepiej wez zapięcie do roweru taka sprezynke, pod lozkami sa specjalne mocowania do tych zabezpieczen.poza tym czasem warto jechac przedziałem bez klimatyzacji bo w AC jest niemilosiernie zimno - wiec warto zabrac ze soba spiwor.
wbrew powszechnej opinii autobusy nie sa takie złe warto tylko siadac zaraz za kierowca - nogi mozna normalnie wyprostowac i bezpieczniej!
pzdr
s.

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 14:07 | 07.07.2008

absolutnie nie zgadzam się,że w autobusach jest bezpieczniej.Raz,że przynajmniej teoretycznie dużo łatwiej ukraść plecak na jakimś postoju w nocy z luku bagażowego w busie niż w pociągu(szczególnie,gdy leżymy obok),dwa,że hindusi jeżdżą jak kretyni,co zresztą widać po statystykach ichniejszych wypadków.Ja busem nocnym jechałem tam raz z jaisalmer do jodhpur i dałem spokój.mijanie się 2 kołami po poboczu przy pełnej prędkości i obowiązkowych non stop długich światłach robi wrażenie.
A pociągi spóźniają się w zasadzie zawsze,i należy to po prostu przyjąć za normę. Swoją drogą obserwowanie na dworcu zorganizowanych psich band oraz biegających wszędzie szczurów jest całkiem ciekawe..

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 14:22 | 07.07.2008

Zdecydowanie autobusy odradzam. Jest to z pewnoscia nie zapomniane przezycie ale napewno nie z tych przyjemnych. Ja za to polecam pociagi z klimatyzacja, spiwor rzecz jasna jest niezbedy tak czy inaczej w podrozy a jednak troche inne towarzystwo w przedzialach bez klimatyzacji...Majac okazje jechac i w jednych i drugich polecam AC.

garimo dołączył
06.02.2007

garimo 15:04 | 07.07.2008

Dlatego tez poleciłem miejsce kolo kierowcy - wtedy mozna miec plecak w srodku a nie w luku bo tam jest wystarczajaco duzo miejsca. Generalnie raz jechałem w nocy i było do przezycia, jednak oczywiscie lepiej mozna sie wyspac w pociagu - tylko nie zawsze mozna dopasowac pociag do trasy. Z kolei dwa razy jechałem na dłuzszych trasach w ciagu dnia i przejazd busem były duzo fajniejszy niz pociagiem.

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 16:51 | 07.07.2008

Dla mnie jazda po dziurach na pol drogi glebokich na pol kola nie byla zbyt przyjemna. No i nie jezdza zbyt bezpiecznie wiec strach spac.

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 19:03 | 07.07.2008

szczury, głodne psy, złodzieje, pociągi opóżnione po 10h, dziurawe drogi - jest cos miłego, co mnie czeka w indiach?
a co z jedzeniem? co tam jeść? gdzie spać, pod gołym niebem chyba się nie da. namiot? globtroterzy poradźcie

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 19:35 | 07.07.2008

jeśli to Cie odstrasza to nie jedź,bo w Indiach są gorsze niespodzianki niż wyżej wymienione..
Jedzenie bardzo tanie i bardzo dobre,chyba,że nie obywasz się bez mięsa,wtedy szczególnie północ kraju Cie zawiedzie.Powiedzmy,że możliwości żywieniowe rozciągają się od Mc'Donald do tostów z serem robionych na ulicy przy pomocy formy rozgrzanej w kuble z żarzącym się węglem i ćaju pitego z glinianych kubeczków..
Spanie w hostelach od jakiś 70rs (1$-42rs).Namiot odpada.

garimo dołączył
06.02.2007

garimo 10:24 | 08.07.2008

Tu z kolei ja sie nie zgodze...według mnie jedzenie w Indiach to była najwieksza udreka ...co chwile w hostelach widzisz backpackersow ktorzy jedza czysty ryz...wiadomo dlaczego:)choc musze przyznac ze jesli zdecydujesz sie na bardzo droga restauracje to faktycznie palce lizac:)jednak i tam zapomnij o czymkolwiek co było myte w wodzie np. salata, generalnie unikaj lodu pod kazda postacia, zdaza sie ze sprzedaja wode w butelkach ktora jest zwykła kranowa.Jesli chodzi o noclegi w Indiach - to sa albo niewiarygodnie tanie - na prowincji nawet 2,5 złotego / noc wiec faktycznie namiot nie ma sensu po bardzo drogie hotele.

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 10:36 | 08.07.2008

de gustibus.IMO Indie kulinarnie rozłożyły na łopatki chiny,po których jeździłem 1.5mc.Ja takich białasów wcinających ryż nie widziałem,może trafiłeś na jakiś z alergią na wszytko inne?Wcinając wszystko od wysokiej klasy restauracji po najprostsze jedzenie uliczne nie strułem się ni razu.
Oczywiście z wodą trzeba bardzo uważać,jednak ja na taką oszukaną trafiłem tylko raz,więc skala zjawiska nie jest bardzo powalająca.

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 12:08 | 08.07.2008

W Indiach mozna sie zakochac albo tez je znienawidzic. Jest tam mnowstwo cudownych miejsc ale trzeba byc przygotowanym na ekstremalne sytuacje. Jedzenie mnie akurat nie powalilo ale bylo tanie i fakt, ze nie zatrulam sie ani razu. Polecam noclegi sredniej klasy czyli ok 200-250 rupii za pokoj. Te za 70 rupii widzialam i podziekowalam:) Lepiej dolozyc ciut i wyspac sie spokojnie.

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 15:17 | 08.07.2008

dzięki tym podpowiedziom wiem już coraz więcej. DZIĘKUJĘ chciałbym się tam trochę powłóczyć (tymi pociągami rzecz jasna, jedzenia raczej się nie boję). i tu kolejne pytania: gdzie kupić mapy indii? szukałem w kraju, nie ma! na miejscu są bardzo złej jakości, tak słyszałem. i jeszcze jedno czy można odwiedzić kaszmir, himachal pradesh, i dalej arunachal pradesh, sikhim, assam, czy też potrzeba na to specjalnych zezwoleń?

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 16:40 | 08.07.2008

mapy bez problemów kupisz w necie (zakładam,że jesteś z małego miasta,bo np. w poznaniu można spokojnie kupić w odpowiednim sklepie).polecam te wydawnictwa freytag&berndt.Na miejscu faktycznie jest z tym słabo,raczej warto tam kupcowa tylko mapy poszczególnych stanów.ciężko ci będzie odwiedzić wymienione stany za jednym razem,wiec pewnie pytasz orientacyjnie..orientacyjnie odpowiem - himachal bez zezwoleń,arunachal z permitem(dość trudno ponoć),sikkim permin od ręki w darjjeling,assam raczej bez permitu

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 14:56 | 09.07.2008

Na Indie wystarczą dobre mapy, przewodnik i podstawowe informacje, tak aby nie dać się oszukać zbytnio bo naciągaczy jest pełno. A pociągi to czasem świetna możliwośc poznania nowych znajomych:) Dla ciekawych kilka fotek, ktore zrobilam w inyjskich pociagach i nie tylko : www.fotowisko.pl/12kg.html 

klemens dołączył
27.02.2008

klemens 22:17 | 09.07.2008

rowniez wybieram sie do Indii w tym roku , wiec dzieki za te wszystkie info w tym watku. mam pytanie. podobno latwo w indiach kupic kserowane odbitki przewodnikow PLaneta, co o tym sadzicie? czy lepiej zaopatrzec sie w Polse. liczylem ze kupie online po rozdziale w pdf alee nic z tego. dzieki za odpowiedz

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 22:28 | 09.07.2008

na miejscu kupisz LP i inne przewodniki (Bradt,Rough Guide) bez problemu w większych miastach oraz mniejszych turystycznych.I są to orginalne zafoliowane książki,tańsze o jakieś 30 do 50% niż u nas.Kwestia tylko taka czy nie lepiej jednak mieć przewodnik przed wyjazdem i się do niego przygotować przy takiej książkowej pomocy.Jeśli chcesz przejrzeć LP India to jest dostępny do wglądu na google books.

grzewor dołączył
31.05.2005

grzewor 11:27 | 14.07.2008

zarówno mapy jak i przewodnik Lonely planet bez problemu dostaniesz w EMPiku. mape widziałem za 23 czy 25 zł . a przwodnik musiałem zamowic (do odebrania w empiku po 3 dniach za 98 zł)

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 12:33 | 14.07.2008

Zdecydowanie polecam poczytac szczeglnie na co uwaźać i czego unikać. Warto wiedzieć parę rzeczy zanim się wyląduje w Indiach...

migacz dołączył
01.07.2008

migacz 14:06 | 14.07.2008

musiałem wyjechać na dni parę, przepraszam za spóźnioną odpowiedź.
2 yanas, przegladalem lonely palent (google books), dziękuję za podpowiedż. dlaczego uwazasz ze wciagu trzech miesiecy nie zdazyłbym odwiedzic te stany. z delhi do kaszmiru potem przez himaćal pradeś, uttar pradeś, doliną gangesu do kalkuty (lub sikkimu), ale przygotwuje sobie dopiero plan, bardzo wdzieczny bede za twoje uwagi.
2 akirija: własnie jakie rzeczy powinienem wiedziec zanim tam wyladuje. jak to jest z twojego doswiadczenia?

jak pisalem jade koniec listopada, poczatek grudnia zostane tam do lutego? wiec do tego czasu wszelkie rady, wskazowki beda bardzo cenne. :)

Yanas dołączył
12.12.2005

Yanas 14:11 | 14.07.2008

oj to sorry,nie doczytałem,że na pełne 3 mc jedziesz!my mistake:)
w 3mc to jest spokojnie to przejechania,pozostaje kwestia permitów do worka assamskiego,sam planuje go tej jesieni ale jeszcze nie mam info jak formalności pozałatwiać..

akirija dołączył
05.01.2007

akirija 17:10 | 14.07.2008

Oczywicie z mojego punktu widzenia nieciekawie wygladala sytuacja 2 kobity kontra tlum hindusow poczawszy od wyjscia z lotniska. Przede wszystkim na starcie tylko pre paid taxi i wsiadaj tylko do zoltych oznaczonych taksowek, bo mozesz rownie dobrze z kwitkiem za taksowke wsiasc i wyjechac bog wie gdzie. Za kazdym razem w miescie trzeba dosadnie wylumaczyc gdzie konkretnie chce sie jechac np do jakiego hotelu inaczej zawioza cie tam gdzie oni chca sugerujac ze twoj hotel jest zalany/spalony. Dla mie niestety to był ból kiedy musisłam zapomnieć o miłym kulturalnycm zachowaniu jeśli chciałam cokolwiek osiągnąc. I niestety prosta zasada nie ufaj prawie nikomu. Przykre ale prawdziwe.

fraco dołączył
27.09.2005

fraco 12:41 | 01.11.2008

podaj mi te cudowne miejsca do odwiedzsenia.... bo wybieram sie tam 19 12 / 10 01

tadeusz
032 209 44 56
tadejurkiewicz@hotmail.com
0600 209 893

ParusAter dołączył
15.07.2008

ParusAter 16:15 | 01.11.2008

To w tym temacie ja poproszę o informację jak najtaniej dolecieć do Delhi.
Kiedy kupować bilet? Tydzień przed czy dwa miesiące przed planowanym wylotem? Szukać w Polsce czy lepiej np. w Niemczech? Jakie macie doswiaczenia z lataniem do Indii?

jojko dołączył
17.01.2007

jojko 15:32 | 06.11.2008

moim zdaniem pociagie sa lepsze niz w polsce, polecam klase 2nd sleeper, tanio wygodnie i bezpiecznie. no i pociagowe jedzenie tez jest pycha

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl