Forum dyskusyjne

Informacje o USA

kategoria podróże po świecie

kraj Usa

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 18:20 | 15.07.2008

Witam wszystkich!
Wybieram sie razem z narzeczonym w podroz do okola stanow. Bilety mamy kupione na okres 5 miesiecy i chcemy jak najwiecej w tym czasie zobaczyc. Moja prosba jest abyscie udzielili nam jak najwiecej informacji na temat wszyskiego: co może nam się przydać,wyposażenie co brać a z czego zrezygnować,uwagach co i gdzie,może ktoś już był i może udielić jakiś wskazówek.To jest nasza pierwsza tak dluga podroz wiec jestesmy amatorami. Mamy w planach kupna campera (samochodu cempingowego) tylko ze nie wiem jakie sa procedury przy kupnie i pozniej z ubespieczeniem?
Jesli kto kolwiek poleca jakies miejsce to niech pisze, bede bardzo wdzieczna.
Dzieki i czekam na posty

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 19:18 | 15.07.2008

Poczytaj w starszych postach - o USA bylo juz calkiem sporo :)

www.globtroter.pl/forum/index.phtml?id_kraj=222&submit=Szukaj&t  ryb=k

Jak bedziesz mial jeszcze jakies pytania, tylko bardziej szczegolowe, to dawaj :) O wozach kempingowych niewiele wiem, oprocz tego ze mnostwo pala i klopot z parkowaniem :)
pozdrawiam

emski dołączył
13.12.2003

emski 02:14 | 16.07.2008

geee jakbym mial 5 miesiecy to bym dolozyl Canade i Mexico bo z nudow to sie przekrecicie tutaj przez 5 miesiecy chyba ze rowerem w te i wewtw ale roweru nie polecam tak jak bym nie polecal kupna campera lepiej sie poruszac Grayhound a w ciekawszysch okoliach wynajmowac samochod na pare dni bo przy dzisiejszych cenach beznzyny i tutejszych odleglosciach jest to spory balast wiekszy jak narzeczony w takiej podrozy :-))

blueberry nights dołączył
07.08.2007

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 14:45 | 16.07.2008

Jak kolega wczesniej napisal jak faktycznie wybieracie sie na 5 miesiecy to polecam dolaczyc Canade i Mexyk. Cale Stany z wszelkimi atrakcjami i aby je przejechac w zdluz i szerz starczy wam 2 miesiace gora . Zacznijcie od czytania , czytania i jeszcze raz czytania tego co jest na necie. www. travelbit jest rowniez dobra strona aby duzo sie dowiedziec.
Potem dobry przewodnik, prawo jazdy miedzynarodowe, szczepienia, gruby portfel, atlas kupiony w USA i w droge.
Im wiecej sie dowiecie z netu tym bedziecie wiedziec co i jak. A szczegolowe pytania zostawila bym na ostatek.

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 22:36 | 16.07.2008

Dzieki serdeczne wszystkim za rady i porady. Grayhound ??? nie mam zielonego pojecia co to jest :-( a narzeczony nie jest balansem tylko moim druchem:-) Co do czasu planowej podrozy to boimy sie ze nam go zabraknie a nie ze bedziemy sie nudzic. Mamy zaplanowe poki co okolo 35 miejsc (w 21 stanach) gdzie chcemy byc, powiedzmy teoretycznie ze bedziemy po 2 dni na kazdy czyli to jest okolo 2 miesiecy, nie liczac czasu podrozy a wszelkie parki chcemy przejsc pieszo lub przejechac rowerem wiec bedzie to w spowolnionym tempie.Do calej podrozy nie chcemy podchodzic z pospiechem, jesli cos nam sie spodoba zostaniemy dluzej.
Moze ktos wie jak jest z noclegami w parkach pod namiotem?No nic jak cos mi sie jeszcze przypomni bede pisac i jeszcze raz dzieki za wszlka pomoc.

blueberry nights dołączył
07.08.2007

blueberry nights 23:56 | 16.07.2008

Autobusy Greyhound pojawiaja sie w wiekszosci amerykanskich filmow i seriali :) Tu link do ich strony: www.greyhound.com/home/ 

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 03:51 | 17.07.2008

Nie ma czegos takiego jak spanie pod namiotem w parkach. prosze nie wierzyc nikomu kto opowiada bajki ze sie da.
Powiem ci tyle to jest ogromny kraj, ogromny na mapie a jeszcze wiekszy w zrzeczywistoci. jesli myslisz ze dacie rade isc pieszko czy jechac na rowierze to do tych 5 miesiecy radze dodac jeszcze 10.
Najlepsza obcja na zwiedzanie Stanow jest wypozyczanie samochodu, badz jego kupienie, badz tez dolaczenie sie do kogos kto ma taki sam plan jak i Wy. Inaczej jest ciezko.

prez64 dołączył
16.02.2008

prez64 09:58 | 17.07.2008

W parkach narodowych są campingi, ale miejsca trzeba rezerwowac czasami wiele miesięcy wcześniej.

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 14:44 | 17.07.2008

To zalezy od parku, np. w Zion, w sezonie, to trzeba stac w kolejce zeby wjechac, a co dopiero spac, a w taki np. Big Bend jest zawsze "pusty". Dysponujac samochodem, zawsze cos sie znajdzie w okolicy, gorzej jak autka nie ma. Ja bym wzial jeszcze inna sprawe pod uwage - klimat. Nie wszyscy zdaja sobie sprawe, ze w USA sa wszystkie strefy klimatyczne, i np. w maju w Arizonie mozna sie ugotowac w namiocie, a w Yellowstone w lasach bedzie jeszcze snieg i w nocy zimno jak diabli.

emski dołączył
13.12.2003

emski 18:34 | 17.07.2008

o to biega kiedys spalem golutenki w namiocie nad Lake Powell a po paru godzinach w Colorado nakladalem na siebie wszystko co znalazlem w samochodzie i noca na namiocie bylo 2" sniegu :-)) Lipiec !!!!

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 22:32 | 17.07.2008

Nie mam na mysli spania na dziko w parkach, ale na campingach. Powiedzmy ze juz jakies informacje na ten temat mam:-) Co do pieszych wedrowek to oczywiscie tylko po kilka godzin, nie wiem na zdobycie jakiegos szytu itp a nie urzadzac sobie pieszej wedrowki po calych stanach. Opcja kupna samochodu jak najbardziej bo nie wydaje mi sie zeby mi sie oplacalo wypozyczanie, nie mowie o jakims bog wie co tylko cztery kola i kierownica a jak sie rozkraczy na srodku to bedzie tez mila przygoda:-) . Tylko ze wlansie w tym problem ze nie mam pojecia jak z formalnosciami przy kupnie i ubespieczeniu. Jak cos wiesz na ten temat to prosze napisz.

emski dołączył
13.12.2003

emski 22:45 | 17.07.2008

mozesz kupic i Joe Smoe za rogiem albo u mexyka bez papierow albo z papierami moga byc lewe u dealera masz klopot bno potrzebujesz SS # zaplacic podatek i takie tam blalabla bez paierow ciezko z wiec zosytaje Joe na stacji cash can talk :-)) ale potrzbujesz jakies ubezpieczenie bo jak cie cap zatrzyma gdziekolwiek masz klopot juz nie mowiac o odpukac wypadku a wiec liability chociaz potzrebne jest kupe Joe Shmoe comapani ktore tez sprzedaja insurance polowa to lipa ale chociaz z capami masz spokoj a jak sie popsujeto pamietaj ze wrewcker biezre minimun $ 150 za towing a wiec lepiej niech sie nie psuje a wiec uwazaj przy kupnie dobrze ogladnij kumpel kupil w CA VW za $ 750. przejechal cale stany i sprzedal go za $ 700 :-)) i tak bywa

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 22:43 | 17.07.2008

Klimat jak najbardziej biore pod uwage bo wiem ze nie bedzie za cieplo bo wybieram sie 1 pazdziernika i do lutego.

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 23:39 | 17.07.2008

Dzieki wielkie ale na czarno to raczej nie bo za bardzo jestem boji dudek. Wlasnie slyszalam ze bedzie mi potrzebny ss number. Mam mozliwosc ze kupnem samochodu zajmie sie znajomy ale nie wiem jak bedzie wtedy wygladac sprawa z ubespieczniem ?czy bede mogla sie nim poruszac?Jeszcze jedna kwestia jest problem z prawo jazdy ma polskie prawko, na jaki musze je wymienic?

emski dołączył
13.12.2003

emski 04:44 | 18.07.2008

geee jak przeczytalem swoj poprezdni post to stwierdzilem ze musialem byc pijany zeby tak pisac ale nie bylem :-(( jest to szalenie wszystko proste jak masz SS # a jak go nie masz to sie komplikuje mozesz kupic samochod za rogiem z ogloszenia bez problemu lepiej jak by ci kupil ktos i jednoczesnie ubezpieczenie tylko wtedy musi zaznaczyc ze ty bedziesz kierowca dodatkowym a to kosztuje nieco drozej i nie wszystkie ubezpieczenia sie zgadzaja na to a wkoncu mozesz jezdzic bez ubezpieczenia jak polowa USA :-)) ale to jest dobrze jak jest dobrze a jak nie dobrze to nie dobrze ;-O wiem ze sa teraz nowe prawa jazdy w Polsce jak tam pisze cos po angielsku to jest OK kiedys kumpel pokazal policjantowi to stare polskie prawo jazdy to ten sciagnal 3 innych zeby sobie poogladali :-)) generalnie nie licz na intelekt policjanta szczegolnie w rezerwacie indianskim na pustyni w Utah ale w sumie nie jest tak czarno jak to wyglada i mozesz jezdzic bez ubezpieczenia jak masz nerwy :-)) w tamtym roku 3 mnie huknelo z czego jeden tylko mial ubezpieczenie :-)))

Edgarek dołączył
16.08.2008

Edgarek 23:32 | 16.08.2008

IMO po pierwsze bez stresu. Nie poradze w sprawie kupna auta, ale ubezpieczenie spoko mozesz wziac na siebie - tylko radze OC razem ze wszystkimi gadzetami typu skutki leczenia itd. Jak rozbijesz swoje auto to trudno, chodzi o to, zeby nie puscili Cie z torbami jak kogos stukniesz i go kregoslup zaboli. Ja zrobilem 4500 km w dziesiec dni bez wiekszych problemow. Podstawa jest uwazanie na autobusy szkolne i ograniczenia predkosci przy szkolach, sa bardzo wyczuleni na tym punkcie.
Ja jezdzilem i wypozyczalem auta na polskie prawko ale to sa chyba przepisy stanowe o ile wogole ograniczaja czas. A - mam standard plastik bez angielskich slowek.
Jesli chodzi o noclegi w parkach to radze poszukac www.nps.gov/  tu. W GC sa miejsca ale trzeba wczesniej rezerwowac i chyba dodatkowo placic. My raczej zatrzymywalismy sie w motelach i hotelach, tyle ze to bylo znaczaco krocej. Oczywiscie kupujcie roczna karte wjazdowa do wszystkich parkow - nam sie zwrocilo po trzech parkach.
Dodatkowo polecam Antylopa Canyon kolo Page, ktory nie jest parkiem narodowym bo jest na terenie rezerwatu Navajo, ale warto doplacic pare dolkow discovernavajo.com/component/option,com_content/task,view/id,60  /Itemid,178/
zadnych wyjazdow z centrum Page - dojezdzas autkiem na parking i tam Cie przesadzaja na zdezelowane pickupy - w naszym prowadzaca indianka chciala zamknac okno i klamka do okna zostala jej w reku :-)

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 19:00 | 13.09.2008

Do ywjazdu coraz blizej bo juz 1 pazdziernika. Nie moge sie doczekac, ale tez sie bardzo boje a tym bardziej, ze jest wciaz wiele niewiadomych. Moze ktos wie jaki jest najlepszy internet bezprzewodowy na amerykanskim rynku i jak jest tam z zasiegiem, czy moze lepiej wziasc tel na kontrakt i miec internet poprzez telefon a jesli tak to w jakiej sieci jest nalepiej?
Oczywiescie jesli kto kolwiek wybiera sie do stanow w okresie od 1 pazdziernika do 10 marca to chetnie zapraszam do wspolnego poznawania kraju, jak wszystko dobrze pojdzie to bedziemy mieli samochod wiec jakies 2 miejsca beda wolne (nie wiemy do konca czym bedziemy podrozowac czy osobowym czy kamperem) no i oczywiscie jesli ktos jeszcze zna jakies ciekawe niezane miejsca a warte zobaczenia to czekam na informacje.

emski dołączył
13.12.2003

emski 19:39 | 13.09.2008

bardzo duzo a nawet wiekszosc nawet zapstrzalych hoteli i moteli ma free WiFi

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 19:20 | 16.09.2008

Ale wlansie nie chodzi mi o internet w hotelach czy innych miejscach tylko o to zebym mogla wykupic sobie abonamet i jaki wlansie jest najlepszy ma rynku i jak jest z zasiegiem tego najlepszego?

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 19:20 | 16.09.2008

Ale wlansie nie chodzi mi o internet w hotelach czy innych miejscach tylko o to zebym mogla wykupic sobie abonamet i jaki wlansie jest najlepszy ma rynku i jak jest z zasiegiem tego najlepszego?

Edgarek dołączył
16.08.2008

Edgarek 21:19 | 13.09.2008

nie wiem jak jest z zasiegiem netu przez telefon ale w dużej części Utah polski telefon nie chciał mi działać.

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 19:24 | 16.09.2008

ja mam nadzieje ze nie bede miala zadnych problemow bo chce wlasnie wziasc jakis interenet na kontrakt i mam nadzieje ze znajde taki ktory mmnie nie zawiedzie nawet na najwiekszym zadupiu

emski dołączył
13.12.2003

emski 21:05 | 16.09.2008

to wez satelitarny telephone :-))

AMKB dołączył
15.09.2008

AMKB 21:37 | 17.09.2008

Pewnie juz to musztarda po obiedzie, ale okres jesienno-zimowy to nienajlepsza pora na zwiedzanienie USA. W praktyce wiekszość najpiękniejszych Parków na północy łącznie ze słynnym "Going To The Sun Highway" będzie zamknięta!
Zdecydowanie najlepsza forma podróży to kupienie samochodu, ubezpieczenie i odsprzedanie po powrocie.
Cena około $7,000 - $8,000 za samochód (np. Dodge Caravan) plus około 10% za podatki i rejestrację. Ubezpieczenie na pół roku około $600.
Wyjeżdżając odsprzedaż samochód ze stratą około $2,000, czyli koszt będzie około $3500. Nie jest to źle bo znacznie wam ułatwi życie.
Wszystkie Parki Narodowe mają campingi i nawet jezeli nie dostaniecie miejsca (zdarza się tylko w najsłynniejszych parkach) to zwykle są pola przenaczone na tzw. "overflow" gdzie można rozbić namiot lub przespać się w samochodzie.
Stany to przepiękny kraj, po którym można błądzić miesiącami ale szkoda, że nie zajrzycie do równie pięknej Canady i nie pojedziecie słynnym Alaska Highway na Alaskę.

Powodzenia - Andrzej

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 20:34 | 18.09.2008

Dzieki za komentarz i rade. Wiemy ze moze ten okres nie jest najlepszy ale to byla spontaniczna decyzja i sie z niej cieszymy moze wszystkiego nie zobaczym, ale to bedzie powod zeby jeszcze kiedys wrocic, a mysle ze sa tez plusy tego okresu bo nie bedzie takie natloku ludzi i bedziemy mogli sie roskoszowac natura w 100%. Dales bardzo wyczerpujaca informacje w kilku zdaniach a moze tez masz jakies informacje na temat bezprzewodowego interntu bo to mnie teraz najbardziej trapi.

bardo dołączył
20.09.2008

bardo 14:13 | 21.09.2008

Witaj, może to zbyt póżno , ale możę się przydać na przyszłość.My przejechaliśmy prawie 10.000km w ciągu 35 dni zwiedzając Parki nrodowe USA w okresie maja i czerwca br. Samochód rezerwowaliśmy w firmie www.traveljigsaw.pl  za 38$ dziennie z pełnym ubezpieczeniem, dodatkowym kierowca i oddaniem samochodu w innym mieście. Noclegi mieliśmy zarezerwowane wcześniej tylko w Parku Yosemite i North Rimm Grand Canyon.Zamotele płaciliśmy najmniej 44$ za pokój 2 osob. i 145$ najwięcej.Oczywiście warto kupić Annul Pass na wstępy do Parków. Na jedzenie wydaliśmy średnio 15$ dziennie/os. jadając czasami w restauracjach a czasami kupujć upieczone już kurczaki, części indyka czy j//zeberka jeszcze gorące.Drogi są super!!! w najgorszej dziurze lepsze niżnasze autostrady .Pamiętajcie żeby uzupełniać paliwo, bo nieraz d€go nie ma na trasie stacji.Myśle, że z uwagi na czas w jakim jedziecie możeciezwiedzić parki w Californii. Dolinę Smierci, Pustynie Mojave,Dolinę Ognia Grand Canyon ale chyba tylko poł,udniową strone, polecam Canyon Bryce, Lake Powell i Antelope Canyon .Koniecznie Monument Valley.
Zakola rzeki San Juan tzw.Gęsie Szyje, Nie wiem czy będzie jeszcze otwarty Park Yellostone i a zwłaszca piękny Grand Teton!!!Uwaga na policję drogowa, zjawiają się bardzo szybko i nie wiadomo skąd,skoro ichwcześniej nie widac.My jestśmy oczarowani piękną przyrodą USA.Jedyne czego nie zobaczyliśmy to słynna The Wave ,3 razy losowaliśmy wstęp i nie udało nam się. Powodzenia w podróży i wielu wspanialch wrażeń.Bardo.

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 20:23 | 21.09.2008

Nie wiem jak wyscie dali wyzyc na 15$ na dzien na osobe. Toz to istna glodowka. Zyje w USA od kilkunastu lat, zjedzilam cale Stany i nawet przy bardzo skromnym budzecie inaczej nie dalo rady jak minimum 30$ na osobe na dzien LIczac 3 posilki dzienne NIE w "fast foodach"

marek.kos dołączył
29.01.2007

marek.kos 20:42 | 21.09.2008

Ja wprawdzie nigdy nie obliczałem, ile wydaję na jedzenie w USA, ale za 15 USD dziennie można wyżyć, na pewno nie głodując. Każdy człowiek ma inne potrzeby i na pewno są tacy, dla których i 50 USD będzie za mało. Kiedy jestem w podróży, jadam mniej niż w Polsce i wychodzi mi to tylko na zdrowie.

Akinom dołączył
14.06.2006

Akinom 22:06 | 21.09.2008

Uwielbiam takie dyskusje. Znam takich z forum ktorzy dziennie wyzywiali sie za 8$ i polecali innym i piszac farmazony jak to w USA jest bejcznie tanio. i jak obiadki mroznowe w Walmarcie dobrze smakuja.
Ok, ja nie mam juz lat studenckich, ani tez portfela o zawartosci studenta. Wiec moge sobie pozwolic na to czy owamto, bez ekstrawagancji oczywiscie z racji malych gabarytow.

Powiem tyle srednie dobre i stute sniadanie, lunch i obiad da sie zjesc za sume miedzy 6-8$ razy 3 wychodzi 18-24$ do tego dolicze dobra kawe, badz piwo , lody i podatek wychodzi 30$.
Zakladajc przy tym ze jest to drowe jedzenie, nie mrozonki, nie amerykanski fastfood.
Jak jade na wakacje to nie po to aby zylowac na jedzeniu, zwiedzaniu, kosztem odchaczenia na mapie bylam.. Dla mnie jedzenie, kosztowanie i smakowanie nowych potraw to przyjemnosc sama w sobie.
Rozumien innych i rozumiem budzet, ale nie dajmy sie zwariowac.

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 22:45 | 21.09.2008

Jestem tez zdania co do wartosci jedzenia ale przeciez nie chodzi w moim temacie o koszta jedzenia jakie bede ponosic tylko o praktyczne inoformacje . Dzieki za wszelkie informacje za te mniej i wiecej przydatne.

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 22:50 | 21.09.2008

Dzieki serdeczne na pewno cos sie przyda. Nie bedziemy raczej wypozyczc samochodu bo nam sie nie opcal na zbyt dlugo jedziemy i zreszta chcemy kupic kampera a tym samym nie bedziemy zbyt czesto kozystac z moteli beda to raczej sporadyczne przypadki ale dzieki. Co do annul pass to juz wiemy ze sie badzo oplaca i mamy nadziej ze pogoda nam pozwoli zobaczyc jak najwecej parkow. Co do miejsc polecamanych przez Ciebie to czesc juz znamy a inne musze posprawdzac gdzie co i jak ale ekstra dzieki. Mam nadzieje ze podroz bedzie wspanialym wspomnieniem.

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 08:47 | 11.11.2008

To juz pnad miesiac jak tu jestesmy, poki co jest swietnie i juz mam mnostwo wpomnien a jeszcze tyle przed nami. Teraz jestesmy w Las Vegas, miasto jest bajeczne nie mozna sie tu nudzic. Jesli ktos ma jakies pytania to chetnie odpowiem jesli bede mogla. www.flickr.com/photos/arturandkinia/ 

emski dołączył
13.12.2003

emski dołączył
13.12.2003

emski 21:05 | 11.11.2008

a tak powaznie to przejrzalem wasza gallery i widac ze macie swietny czas w podrozy doskonale zdjecia i faktycznie ostro dajecie jak na te odleglosci a i benzyna sprzyja :-)) bawcie sie dobrze dlugo bedziecie sie wloczyc ?

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 18:47 | 12.11.2008

Dzieki serdeczne za komentarz do zdjec ,ale Twoje w porownaniu z naszymi to pikus, naprwde swietne. Jesli wszystko pojdzie zgodnie z planem i nie zabraknie nam kasy to bilet powrotny mamy na 10 marca wiec jeszcze 4 miesiace.

emski dołączył
13.12.2003

emski 22:10 | 12.11.2008

tak myslalem ze moje w porownaniu z waszymi to tyci pikus :-))

babel130 dołączył
13.07.2008

babel130 05:27 | 20.11.2008

Nie nie ,sorki zle napisalam nasze w porownaniu z Twoimi to pikus, wybacz blad :-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl