Forum dyskusyjne

Pare pytan dotyczacych Marakeszu o

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

tygrysek4ever dołączył
29.07.2008

tygrysek4ever 08:17 | 29.07.2008

Wybieram się 8 wrzesnia samotnie na 5 dni do Marakeszu. Z tego, co wiem, będzie to w okresie ramadanu. Nie wiem, to lepiej, czy gorzej. Doczytalem się sprzecznych opinii. :o(
I w zwiazku z tym mam pare pytan. Wybaczcie ich naiwnosc, ale jest to moja pierwsza wyprawa do swiata arabskiego. Szukalem informacji w Sieci, ale często sa one dosc fragmentaryczne.
Oto moje pytanka. Proszę o pomoc:
1. Czy na granicy c elnej należy wypelniac jakies deklaracje? Czy musze zglaszac, wszelkie wartosciowe przedmioty? Mam troche sprzetu fotograficznego i pare innych elektronicznych gadgetow. Chcialbym to potem bezpiecznie wywiezc z Maroko.
2. Jak dostac się z lotniska Menara do Marakeszu? Co polecacie?
3. Czym bezpiecznie poruszac się po miescie? Taksowkami, autobusami?
4. Noclegu szukac w medynie, w poblizu placu Dżemma el-Fna, tak?
5. Jak to jest z tymi hotelikami? Czy należy targowac się o cene? Mysle o jedynce. Czy pokoje sa bezpieczne? Uscisle: Czy bez obaw trzymaliscie w nich swoje graty pod Wasza nieobecnosc? Może macie namiary na jakis dobry hotelik, bylbym wdzieczny.
6. Czy można samotnie bez obaw polazic po zmroku po placu, czy raczej to odradzacie?
7. Jak się zywiliscie? Jedliscie w knajpeczkach/barach, czy jak to nazwac? Czy tylko i wylacznie robiliscie sobie jedzonko np. w hotelu. {czy trzeba ukrywac zywnosc wnoszona do pokoju?}Czy kupowac wszystko w malych sklepikach, czy sa może jakies supermarkety? Jak z dostepnoscia znanych nam produktow? Chleb, sery itp.? Ceny zywnosci sa urzedowe?
8. Lubie sobie walnac drinka, np. whiskey z cola. Czy w trakcie ramadanu jest jakas szansa na zakup alkoholu, czy musze targac butelke ze soba??
9. Jak z dostepem do Internetu? Kopiowanie danych z kart pamieci i np. Skype??
10. To wyjatkowo lamerskie pytanie: Czy sa jakies fajne miejsca, gdzie można wyjsc wieczorem, posiedziec i pogadac? Cos polecacie?
To na razie tyle J Wdzieczny będę za pomoc. Pozdrowka, GregU.

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 11:28 | 29.07.2008

ogólnie wszystko da się bez przygotowania odkryć samemu i to jest urok podróży, ale skoro pytasz moge dac gotowe odpowiedzi:)
1, jest jakas deklaracja typu: cel podróży, plan podróży, miejsce noclegów - nie pamiętam co tam wpisałm, bo nie mieliśmy żadnej rezerwacji..:)
przedmiotów wartościowych się nie wpisywało i nie było problemu z wywozem
2. na lotnisku wymień kase korzystny kurs lub w centrum w West Union były dobre kursy, porównaj, w pobliżu Jem el Fna był jeden
jak zachowasz kwit przy powrocie mozesz zrobić wymianę zwrotną na nie wydaną kasę
z lotniska autobusem bez problemu- opisałam w innym wątku dziś dla kogos innego, poszukaj w odpowiedziach
3.po mieście zwykłymi autobusami jest najtaniej - pytałam zawsze kierowcy wsiadając, czy jedzie tam gdzie chcę, ale były miejsca, gdzi enie znalazłam połączenia - np. Jardin de Majorelle- można więc tez Taxi- ale to droższe, chyba kursy miejskie były za 20-30 dh
4.Przy Jem el Fna - znajdziesz w przewodniku Pascal, gdzie dokładnie - w jakim rejonie od Placu - jest mnóstwo hotelików, ale w godiznach popołudniowych łapią naganiacze, i od takiego się odczepiś to jest sztuka, w każdym hotelu, w którym nas z nim widzieli mówiliże nie mają miejsc, jesli nie byli z nim umnówieni, musieliśmy wybrac okropny hotelik Olumes z grzybem i brudną pościelą - odradzam, polecany przez niego i to za 180 dh/2os.. Natomiast na drugi dzień rano znalzłam inny świetny - tani i czysty hotel, już były miejsca :) i nalezy sie targować, najlepiej przejść po paru i wybrac - jest ich tam pelno. kosztował 130 dh, a potem zmienili ceny bo zaczął się sezon na 150 dh (nas po starych kasował)
5. polecam mój hotel, ale nie wiem czy go znajdziesz w gestwinie ulic - nazywał sie Nissam tel. 00 212 24 38 60 81
jak dojedziesz w pobliże Jem el Fna ( przystanek autobusową lub taxi) i dojdziesz na Rue bab Agnau ( 2 przecznice od przystanku - my sobie z mapa z przewodnika poradziliśmy)- to z niej odchodzi małą przeczniczka- chyba jedyna- jak stoisz przodem do placu to w prawo- i jak wejdziesz w mały labiryncik uliczek w nią , to tam jest hotel na hotelu - ceny od 150-200 dh / pokój 2os. najczęściej, ale niektóre droższe- najlepiej samemu po nich przejść i wybrać co ci się spodoba- wszyscy pokazują pokoje, ceny czasem sztywne czasem można trochę stargować jak nie maja dużo gości
6. ja chodziłam sama po placu i to nocą, a jestem dziewczyną, więc nie ma czego sie bac, uważaj tylko na portfel, dokumenty i aparat, choć nie wiem czy oni w ogóle kradną
7.w hotelach nie ma warunków do jedzenia- a tam jest pełno knajp "śniadaniowych" i obiadowych na tej Rue Bab Agnu- był taki punkcik, gdzie CI robili nalesniki na słodko albo kanapki, kawa, soki, ich herbata - tanio, albo kupujesz serki, chleb w sklepiku, facet z hotelu robi CI herbatkę i na dziedzińcu... tez można. obiady tylko w knajpach - daj spokój, ni ewyobrażam sobie zabawy w gotowanie, jeszcze w ich warunkach... knajpy sa tanie i smaczne, moge polecic konkretne- dla kolorytu również:)))]
supermarketu nie znalazłam!! sklepiki małe - tam wszystko jest na inna skalę :) sa uczciwi w sklepach, ceny były ok
przykładowo:
woda duża w butelce w sklepiku powinna kosztować 5-6dh , nie więcej
chleb 1-2 dh
serek topiony cała paczka 9-10 dh
sok pomarańczowy wyciskany w szklance 5-10 dh na straganie, w restauracjach drożej
umawiaj cenę przed usługą ( np. biorąc taxi) i targuj sie
co do knajp:
co do konkretnych knajpek w centrum Marrakeszu- Medyna:
- na placu Jem al Fna wieczorem są stragany z jedzeniem - warto choć raz się tam wybrać, ale jedzenie jest tam znośne, ale nie super, choć może zależy to na który stragan się zdecydujesz
- na ulicy Rue bab Agnau, o której juz pisałam jest restauracja na dachu- widać z daleka żółtą, plastikowa palma na tym tarasie ( po lewej stronie stojąc przodem do placu, ale z naszej uliczki trzeba się trochę cofnąć), która w nocy jest neonem- tajin był tam bardzo dobry, naleśniki z czekolada tez i była pizza, ale jak chcecie sama pizze, to za 10 dh mniej można ja kupić w parterze przy wejściu do tej restauracji
- jak się idzie z naszego hoteliku Rue Riad zitolin el kedim w kierunku Pałacu Królewskiego i grobowców Saddytow- na końcu jest Plac de Ferblanties- i na nim jest taki okropny, b. swojski punkcik z tajinem i kuskus - my tam jedliśmy w pierwszy dzień i było zaskakująco b. smaczne kuskus z kurczakiem i tanio ( 70 dh / 2 osoby) choć okropnie brudno i naprawdę można poczuć klimaty Marokańskie... :), a w inny dzień jadłam tam tajin jarzynowy też b. dobry
- a na ulicy Rue bab Agnau- zaraz blisko jak sie wyjdzie z labirynciku jest cukiernia (klimatyzowana) w której można zjeść eleganckie śniadanie- naleśniki, croissanty, sok, herbatę ( około 30 dh/2 osoby) i schłodzić się w upalny dzień, jak po ulicach już niejesz rady:)
lub obok wcześniej taki swojski punkcik z naleśnikami, sokami, kanapkami- o połowę tańszy (my jadaliśmy tam śniadanie: naleśniki, kawa, sok, kanapka z serkiem- 24 dh/2 osoby)
8. nie piłam , nie byłam w ramadanie
9. nie wiem żyłam bez internetu przez te 3 tygodnie
10. cały jem el fna tonie w knajpach (w okól sa takie), jak jestes kontaktowy to na pewno CI się uda z kimś poznac, jest tam dużo otwartych ludzi, choć częśc dla interesu więc bierz to pod uwage. Poza tym znajoma Polka, którą poznaliśmy właśnie w takiej knajpce- polecała hammamy - czyli sauno-myjnie, my nie korzystaliśmy, a ona codziennie- ich reklamy rozdają na każdej ulicy

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 11:31 | 29.07.2008

acha, było bezpiecznie, jesli chodiz o rzecyz w hotelu- oni nie kradną, oczywiście kase i dokumenty mieliśmy zawsze przy sobie, aparaty raczej też. ale wyjeżdżając w kraj, zostawiliśmy w hotelu część naszego bagażu i to w takiej otwartej dla wszystkich kuchni i nic się nie stało - dokładnie dwukrotnie- raz jak jechaliśmy na południe na tydzień, za drugim razem na kilka dni nad ocean, daliśmy później za to szefowi hoteliku prezent i tyle, b. miły gość. A w zamkniętym pokoju tym bardziej bezpiecznie.

tygrysek4ever dołączył
29.07.2008

tygrysek4ever 09:08 | 30.07.2008

Wielkie dzieki za te garsc informacji. Jestes WIELKA :o)
I jeszcze jedno male pytanko:
A co z ROBALAMI? Tak na powaznie, to mam na mysli komary. Gdzies tam wyczytalem, ze jest z tym pewien problem. Czy to prawda i co na to stosowac? Cos lokalnego, czy naszego?
Acha, tez potrafie zyc bez Internetu :o) Nie wiem tylko, czy moja dziewczyna moze beze mnie...

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 11:55 | 30.07.2008

ja nie widziałm żadnego komara w Marrakeszu- w maju ich nie było, zresztą w miescie? nie sądzę, innych też nie widziałam. W maju w dzień były upały, choc na początku wieczory b. zimne (kurtka, dlugie spodnie)- duża rozpiętość temperatur, wrzesień chyba będzie cieplejszy.

tygrysek4ever dołączył
29.07.2008

tygrysek4ever 08:29 | 31.07.2008

Raz jeszcze wielkie dzieki za informacje i pare nastepnych pytan :o)
Jak juz pisalem, moze sa dosc naiwne, ale mysle ze pytac, to nie wstyd...

Czy masz jakies sugestie dotyczace OBUWIA? Biorac pod uwage klimat i faune, mam stawiac na tzw. [mowiac po poznansku] glany, czyli traperki, czy wystarczy zwykle, sportowe?

Jak to jest z tym placeniem np. za robienie zdjec? Czy rzeczywiscie warto miec drobne monety 1, 2 euro?

Czy mozna gdzies wynajac autko, lub moze ktos robi takie jednodniowe wypady na pustynie? Chcialbym pojechac gdzies blizej Atlasu. Moze cos wiesz na ten temat?

Pozdrowka

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl