Przewodniki, porady, informacje

BOśNIA i HARCEGOWINA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaBOśNIA i HARCEGOWINA
BOŚNIA I HERCEGOWINA
Stolica: Sarajewo
Waluta: marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów
Języki urzędowe: bośniacki, serbski, chorwacki

BOśNIA i HARCEGOWINA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 75 EUR na każdy dzień pobytu, warto mieć ewentualnie kartę płatniczą lub kredytową. Obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych.  Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się jednak z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.

PRZEPISY CELNE
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE
Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

PRZEPISY CELNE
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE
Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 15-25 EUR. Zalecane jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia medycznego. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że klimat i temperatury w Bośni i Hercegowinie znacznie różnią się od panujących w Polsce. W lecie temperatury sięgają 40 C. Należy zachować ostrożność podczas kąpieli w rzekach i jeziorach, w których temperatura wody nawet latem pozostaje niska. Należy uważać na jadowite węże.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane. Podczas podróży samochodem zalecana jest ostrożność - miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Natomiast policja (częste patrole na drogach) rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości. Drogi, choć wąskie, są na ogół dobrej jakości i oznakowane. W tunelach nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi.  Sieć stacji benzynowych nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów np. Energopetrol (EP), INA, OMV. Przy głównych drogach istnieją zajazdy, motele, restauracje i bary, obok których usytuowane są parkingi (nie należy pozostawiać w środku rzeczy bez opieki). Użytkownicy nawigacji satelitarnej powinni być świadomi faktu, iż mapy satelitarne BiH nie są zaktualizowane.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróżowanie jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania powyższych zaleceń. Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów. Nie należy parkować przez dłuższy czas samochodów w miejscach ogólnie dostępnych i pozostawiać w nich wartościowych przedmiotów, jak torby, plecaki, sprzęt elektroniczny - wszystko może stanowić zachętę włamania, powodując nie tylko utratę rzeczy osobistych, ale i szkodę w samochodzie. Zdarzające się kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych.

OBYCZAJE
Normy obyczajowe są podobne do obowiązujących w Polsce, mimo że znaczny odsetek mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest wyznania muzułmańskiego. Państwo ma charakter wielowyznaniowy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Stały kurs wynosi 1 eur = 1,9558 KM. Wymiany walut dokonuje się w bankach, gdzie pobierana jest kilkuprocentowa prowizja. W soboty i niedziele banki w większości są nieczynne. Zaleca się korzystanie z kart płatniczych lub wymianę euro.
Akceptowane są wszystkie główne karty płatnicze; liczba bankomatów w miastach jest wystarczająca.
Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców. Zaleca się unikania rozmów na tematy historyczne, polityczne i religijne.

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Bośni i Hercegowiny
ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
tel. (0-22) 856 99 35
fax (0-22) 848 15 21

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie
ambasador: Jerzy Chmielewski
Bośnia i Hercegowina, Sarajewo, Dola 13, 71000
Tel.: +387 33 215 862 Tel. dyżurny: +387 33 201 142 Faks: +387 33 226 844
sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl

BOśNIA i HARCEGOWINA - galerie i zdjęcia z podróży

BOśNIA i HARCEGOWINA / Bośnia / Bośnia / BośniaBOśNIA i HARCEGOWINA / - / Blagaj, klasztor Derwiszów / białe mury klasztoru...BOśNIA i HARCEGOWINA / - / mostar / daleko i bliskoBOśNIA i HARCEGOWINA / niedaleko granicy z Chorwacją / wodospady Kravica, koło miasteczka Ljubuški / lubię to miejsce...BOśNIA i HARCEGOWINA / Hercegowina / Blagaj / Tekija  - klasztor derwiszówBOśNIA i HARCEGOWINA / Hercegowina / Mostar - Stari Most / tam wrócę...BOśNIA i HARCEGOWINA / - / w pobliżu miasteczka Ljubuški / pośród szumiących wodospadów...BOśNIA i HARCEGOWINA / zachodnia Hercegowina / niedaleko miasteczka Ljubuški / Kravica po ulewnych deszczach...BOśNIA i HARCEGOWINA / - / Mostar / MOSTARBOśNIA i HARCEGOWINA / - / Počitelj / w orientalnej atmosferze.....BOśNIA i HARCEGOWINA / Południowo-zachodnia Bośnia i Hercegowina / Počitelj / Ruiny twierdzyBOśNIA i HARCEGOWINA / Hercegowina / Mostar / fascynuje i zostaje w pamięci...BOśNIA i HARCEGOWINA / centralna Bośnia / Jajce / Wielkie Jezioro PlivskieBOśNIA i HARCEGOWINA / Hercegowina / Mostar / Mostar, widok na miastoBOśNIA i HARCEGOWINA / Bośnia i Hercegowina / Mostar / Krótki wypad do MostaruBOśNIA i HARCEGOWINA / - / w pobliżu miasteczka Ljubuški / wodospady Kravica...BOśNIA i HARCEGOWINA / mostar / miasto / miastoBOśNIA i HARCEGOWINA / - / Mostar / pomiędzy górami...BOśNIA i HARCEGOWINA / Hercegowina / Počitelj, ruiny tureckiej twierdzy / fort Počitelj...BOśNIA i HARCEGOWINA / - / - / Mostar

BOśNIA i HARCEGOWINA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Bośnia i Sarajewo + motocykle BOśNIA i HARCE martin_kite 9 2016-11-14
Tygrys na moto, czyli Bośniacki off BOśNIA i HARCE martin_kite 3 2016-11-07
Tygrys na moto, czyli Bośniacki off BOśNIA i HARCE martin_kite 1 2016-11-04
Offroadowy trip po Bałkanach BOśNIA i HARCE martin_kite 1 2016-10-29
Góry w Bośni BOśNIA i HARCE eadgytha 1 2015-10-21
Autobus Belgrad - Sarajewo BOśNIA i HARCE Maijec 1 2015-05-05
Sylwester na Bałkanach ? BOśNIA i HARCE Dobar_skroz 4 2015-02-12
BAŁKANY - noclegi w namiocie 'na dz BOśNIA i HARCE loona 13 2015-01-22
z Sarajewa BOśNIA i HARCE Klio.gol 1 2014-10-18
Bałkany autobusowa podróż BOśNIA i HARCE Klio.gol 1 2014-10-18
nocleg tranzytowy BOśNIA i HARCE mario1203 1 2014-04-23
szukam ludzi na wyprawe po Bośnii i BOśNIA i HARCE Redds_Savitch 5 2013-07-12
Stopem z Warszawy do Sarajewa BOśNIA i HARCE martapiek 1 2012-08-21
kosowo/sarajewo BOśNIA i HARCE Ezra 10 2010-01-25
osoby na wyjzad albania - cale balk BOśNIA i HARCE marlab 1 2007-07-13
Góry w Bośni BOśNIA i HARCE marcinw 1 2005-04-27

BOśNIA i HARCEGOWINA - artykuły i relacje z podróży

RUMUNIA / f / f / trasa
2015-04-01
team-from.pl

kraje: CZARNOGÓRA, TURCJA, BUłGARIA, KOSOWO, ALBANIA, GRECJA, RUMUNIA, WĘGRY, SłOWACJA, CHORWACJA, BOśNIA i HARCEGOWINA, SERBIA, CZECHY
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2953
liczba komentarzy: 1

Tędy droga czyli Team-from.pl w drodze na Bałkany.

Balcanica Poland Team, czyli 2edycja wypraw Team-from.pl. Tym razem planujemy wyprawę na Bałkany. Nasze kombi przejadą 6000km w 14dni.

Czytaj więcej

CZARNOGÓRA / Ulcnij / Most na rzece Bojana / Drżyj rybo!
2014-11-09
Leoncjo

kraje: ALBANIA, CZARNOGÓRA, BOśNIA i HARCEGOWINA, CHORWACJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1630
liczba komentarzy: 1

ALBANIA OD STRONY MORZA

Pierwsza część dziennika podróży po Albani. Spisywane "na gorąco" wydarzenia obejmują okres od wyjazdu z Polski, do plaży w okolicach Jale, gdzie utknęliśmy z powodu złej pogody.

Czytaj więcej

ALBANIA / wschód kraju / Kukes / Bałkany
2013-04-07
Kaukaz i Bliski Wschód rowerem.

kraje: SłOWACJA, WĘGRY, RUMUNIA, BUłGARIA, SERBIA, KOSOWO, CHORWACJA, ALBANIA, MACEDONIA, BOśNIA i HARCEGOWINA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 5245
liczba komentarzy: 0

Przez Rumunię na Bałkany rowerem

Całość relacji z podróży jak i mnóstwo zdjęć, filmów i przydatnych informacji znajdziecie na moim blogu: http://kolemsietoczy.pl

Czytaj więcej

POLSKA / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz / Moto Touring
2013-01-31
Moto Touring

kraje: ALBANIA, BOśNIA i HARCEGOWINA, SERBIA, RUMUNIA, CZARNOGÓRA, CHORWACJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2252
liczba komentarzy: 0

BAŁKANY POCZĄTEK PATRONAT MEDIALNY GLOBTROTER

Plany na rok 2013: Bałkany początek. Pierwsza wyprawa motocyklowa i oby sie wszystko udało...

Czytaj więcej

POLSKA / - / brak / Logo Balkan Trip
2012-06-17
BalkanTrip2012

kraje: ALBANIA, BUłGARIA, CZARNOGÓRA, CHORWACJA, GRECJA, MACEDONIA, SERBIA, RUMUNIA, BOśNIA i HARCEGOWINA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3763
liczba komentarzy: 1

Balkan Trip - pod patronatem Globtrotera!

Jesteśmy dwójką przyjaciół z miasta Zgierza. Uwielbiamy aktywny wypoczynek i obcowanie z naturą. Planujemy odbyć w sierpniu, trwającą około miesiąca, autostopową podróż po Bałkanach. W jej trakcie zrealizujemy film ukazujący aspekty podróżowania "na stopa". Pokażemy dziką i niedostępną przy tradycyjnych wycieczkach naturę tego regionu. Bardzo pociąga nas możliwość poznania nowych, wspaniałych ludzi i kultur.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

01-08
To jest najgorętszy konkurs foto w historii

Dlaczego? Jest już ponad 300 zdjęć, a to oznacza, że będzie ich więcej niż kiedykolwiek w historii. Pamiętajcie jednak, że nie ilość, ale jakość jest najważniejsza :-)

01-05
Indie: Hate or Love?

No właśnie, jedni je kochają, innych odstraszają. To jeden z najbardziej burzliwych wątków Globa, 267 postów, 46tys odsłon. A może to tak, że jak ktoś lubi porządek to nie będzie się w Indniach dobrze czuł. I na odwrót...?

01-01
Już ponad 100 zdjęć w konkursie!...
01-01
Włochy na początek podróży w 2017...
12-27
Promuj swój BLOG...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl