Przewodniki

PERU - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka Południowa



PERU
PERU
(Republika Peru)
Stolica: Lima
Waluta: nowy sol (PEN); (w obiegu także dolar amerykański)
Języki urzędowe: hiszpański, keczua
Inne języki: ajmara

PERU


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony (zaleca się przynajmniej 6 miesięcy). Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet), natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi obowiązuje jeszcze opłata lotniskowa ok. 6 USD.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy w kwocie mniejszej niż 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować podczas przekraczania granicy). Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów).

PRZEPISY PRAWNE
Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Przemyt i posiadanie środków odurzających, a także handel nimi podlegają wysokim karom - od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. W żadnym wypadku nie należy podejmować się przewożenia przez granicę przesyłek lub paczek z nieznaną zawartością lub pochodzących od nieznajomych osób.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję meldunku spełnia wręczany na przejściach granicznych formularz wjazdowy, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe (jego utrata przedłuża odprawę na granicy).

UBEZPIECZENIE
Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Peru dość powszechnie występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest niewielkie. W tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju (Loreto, Ucayali, Amazonas) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szczepienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się na obszary zagrożone. Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone chorobą. Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność.

Podczas podróży w wyżej położone regiony Peru (np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o europejskim standardzie jest wyższy niż w Polsce i wynosi 50 -100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50-100 USD wzwyż. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych produktów farmakologicznych. Większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma urzędowych ograniczeń, jednak wjeżdżając w rejony, w których dotychczas działają na niewielką skalę organizacje terrorystyczne oraz kartele kokainowe (departamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga, oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), należy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się wyjazdów w regiony graniczące z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz Ekwadorem (Kordyliera Kondora). Należy liczyć się z możliwością blokad dróg na obszarach górskich i wiejskich, w wyniku czego pewne regiony mogą być okresowo odcięte od reszty kraju. Ważniejsze drogowe przejścia graniczne to Aguas Verdes i La Tina (Ekwador), Desaguadero i Kasani (Boliwia) oraz Tacna (Chile). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne przedsiębiorstwa autobusowe. Zazwyczaj posiadają one własne terminale, często oddalone od siebie. Autokary należące do bardziej renomowanych firm, obsługujące główne miasta na wybrzeżu oraz Puno, Cuzco i Arequipa, są w dobrym stanie technicznym. W mniejszych ośrodkach działają gorsze, mniej regularne linie, mające wysłużony, często zawodny tabor. W porze deszczowej (od listopada do kwietnia) w regionach górskich należy liczyć się z przerwami w komunikacji z uwagi na lawiny błotne.

Istnieją połączenia rzeczne obsługujące miasta na wschodzie kraju (np.: Pucallpa i Iquitos), skąd można udać się Amazonką do Brazylii (Tabatinga). Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy indywidualnym podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.

Kilka razy w miesiącu działa kolej łącząca Limę z Huancayo (tzw. kolej Malinowskiego).

Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych obsługujących trasy wewnętrzne. Ze względu na utrudnienia komunikacyjne mogące wystąpić w trakcie podróży po Peru zaleca się zaplanowanie powrotu do Limy co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem w stosunku do daty planowanego powrotu do Polski. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania biletu tzw. tanich przewoźników, którzy nie oferują możliwości zmiany terminu lotu ani zwrotu pieniędzy za bilet, niezależnie od okoliczności losowych.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, szczególnie autobusów. Zdarzają się również napady na statki i łodzie pływające po rzekach w dżungli (Am,azonka, Ucayali).

Na trasie z lotniska do centrum Limy zaleca się korzystanie z taksówek firm oficjalnie uzna-nych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z postoju przed dworcem lotniczym.

Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy ani paszportu. Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu, poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

ŚWIĘTA
W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, Wielki Czwartek i Wielki Piątek, 29 czerwca - Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca - Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia - Dzień św. Róży z Limy, 8 października - rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 25 grudnia - Boże Narodzenie. W przypadku świąt przypadających w dni wolne od pracy, często decyzją władz przenosi się ich obchody na najbliższy poniedziałek.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- Urzędy czynne są w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-17.00 (poniedziałek-piątek). Większość sklepów jest otwarta w godzinach 9.00-21.00. Czynne są również sklepy całodobowe.

- Akceptowane są karty kredytowe (np.: VISA, MasterCard, American Express).


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Radca: Dariusz Latoszek
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PERU - galerie i zdjęcia z podróży

PERU / Titikaka / Titikaka / TitikakaPERU / Cuzco / Cuzco / KatedraPERU / Dolina Colca / Dolina Colca / Dziewczynka z ChivayPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Lima / Lima / Oj  podglądaPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Peru / Machu Picchu / Machu PicchuPERU / - / Wyspy Uros / ludziePERU / - / Święta Dolina Inków / praca z widokamiPERU / AREQVIPA / AREQVIPA / Rzeka  PERU / Titikaka / Titikaka / TitikakaPERU / AREQUIPA / AREQUIPA / Po kropelcePERU / Puno / Sillustani / Chullpa QaracachiPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Hurascaran / Hurascaran / HurascaranPERU / Kanion Kolca / Kanion Kolca / Góruje  nad  kanionemPERU / Machu Picchu / Machu Picchu / Machu PicchuPERU / - / Parque Nacional Huascaran / ...stokrotka rosla polna...PERU / Wybrzeże / Ica / Na krawędziPERU / Hurascaran / Hurascaran / Hurascaran

PERU - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Machu piccuhu i Huscaran PERU 300 14-07-17
Bohaterowie do programu "Polacy w świecie" PERU 331 28-06-17
Bilety, lotniska, linie PERU 511 13-05-17
Peru - Boliwia maj,czerwiec PERU 462 08-05-17
Wyprawa Peru, Chile, Argentyna (Aconcagua) PERU 1195 19-04-17
Jak dojechać gdzie przebywać, ceny w Peru PERU 27337 12-04-17
Peru-relacja z podróży PERU 4197 12-04-17
Peru Boliwia waluta PERU 452 10-04-17
Bilety Peru PERU 1226 30-03-17
Peru i Boliwia PERU 1260 09-03-17
styczeń 2017 PERU 1238 16-01-17
Maria Kralewska - czy ktoś korzystał z usług? PERU 7888 15-01-17
Peru-podróż samochodem PERU 5893 15-01-17
Iquitos, Lagunas - dżungla PERU 1543 08-01-17
Wolontariat i Podróżowanie po Peru (lub inny kraj Ameryki Połudiowej) PERU 854 02-01-17
Jak wiechac do Peru z biletem w jedna strone PERU 678 17-10-16
autobusy PERU 1076 08-10-16
Ayahuasca: w nieznane. PERU 901 29-09-16
Peru w maju - kilka info PERU 872 08-08-16
wróciłem z PERU i CHILE PERU 3257 14-05-16
szkum osób planujących wyjazd do Peru PERU 5160 14-04-16
Tanie biuro w Iquitos PERU 970 11-04-16
Aktualne ceny Peru PERU 4035 11-04-16
Relacje z Peru PERU 2742 20-11-15
Trekkingi do Machu Picchu - tańsze alternatywy do Inca Trail PERU 2634 09-11-15
co warto zobaczyc? plan podróży PERU 4022 09-11-15
Mieszkam w Peru i służę pomocą PERU 3032 20-08-15
Trekking w kraju Inkow PERU 2640 18-03-15
PERU + BOLIWIA (Salar de Uyuni) plan do weryfikacji PERU 3923 22-02-15
Lima Lotnisko PERU 3741 04-02-15

PERU - artykuły i relacje z podróży

PERU / Cusco / Cordillera Vilcanota / Trekking w kierunku lodowca
2015-07-13
Sylwia Perkowska

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 901
liczba komentarzy: 0

Kobiety na szczytach Ameryki Łacińskiej, czyli projekt Mujer Montaña

Jeśli marzycie o rozpoczęciu przygody ze wspinaczką wysokogórską, to jest na to świetny sposób. Konieczcie śledźcie projekt Mujer Montaña, który zrodził się w 2013 r. w Ameryce Południowej.

Czytaj więcej

CHILE / Puerto Natales / Torres del Paine / Na szlaku w Torres del Paine
2015-03-24
TheTravelingTree

kraje: WENEZUELA, SALWADOR, CHILE, KOSTARYKA, HONDURAS, NIKARAGUA, BELIZE, GWATEMALA, MEKSYK, ARGENTYNA, PANAMA, BRAZYLIA, PERU, URUGWAJ, PARAGWAJ, BOLIWIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4713
liczba komentarzy: 0

Wędrowne Drzewo w podróży przez Ameryki

Podróż, w którą wybraliśmy we wrześniu 2014 i która trwa po dzień dzisiejszy, była owocem wielu przemyśleń i marzeń, jakie mieliśmy w głowach, odkąd tylko pamiętamy. Marzyło nam się jechać w świat na dłużej, krótkie urlopy w pracy zaostrzały tylko nasz apetyt na więcej; chcieliśmy po prostu nauczyć się żyć w drodze. Zakasaliśmy więc rękawy i wzięliśmy się za oszczędzanie- tym łatwiejsze, że udało nam się emigrować do bogatej Szwajcarii. Wygodne życie też uzależnia, wierzcie bądź nie, jednak nasze dusze włóczęgów nie dały się zamknąć w ryzach spokojnego i poukładanego życia od pierwszego do pierwszego. Rzuciliśmy pracę, postaraliśmy się o pozwolenie na nauczanie naszego pierwszaka w drodze, spakowaliśmy trzy plecaki i polecieliśmy do Ameryki Północnej- do Meksyku.

Czytaj więcej

PERU / Huaraz / Cordillera Blanca  / Co widzisz na tym zdjęciu. Zejście ze szczytu Tocllaraju
2015-03-12
Sylwia Perkowska

kraje: PERU
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1721
liczba komentarzy: 5

Jak się wdrapać na ponad 6000 metrów?

Warto spełniać marzenia! Poczytajcie o wrażeniach ze zdobycia szczytu Tocllaraju (6034 m n.p.m.) w Cordillera Blanca, Peru.

Czytaj więcej

PERU / Cusco  / Machu Picchu / Wizyta w Machu Picchu
2015-03-08
Sylwia Perkowska

kraje: PERU
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4633
liczba komentarzy: 2

Machu Picchu w planach. Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą!

O Machu Picchu marzy wielu :-) Poczytajcie w takim razie jak zaplanować podróż i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania.

Czytaj więcej

POLSKA / Warszawa / Warszawa / Wstęp1
2015-03-05
El Buscador

kraje: BRAZYLIA, EKWADOR, CHILE, BOLIWIA, KUBA, ARGENTYNA, GUJANA FRANCUSKA, GUJANA, PARAGWAJ, PERU, WENEZUELA, SURINAM
zawartość: zdjęcia, mapy
liczba odwiedzin: 1582
liczba komentarzy: 2

El Buscador - spełniamy swoje marzenia!

Już wkrótce poczytacie relacje z przygotowań do wyjazdu grupy młodych ludzi, którzy planują spełnić swoje podróżnicze marzenie :-) Miło nam objąć projekt El Buscador patronatem medialnym!

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

09-18
Pozyskaj ruch do swojego bloga

Zobacz, jak dzięki swojej aktywności w Globtroter.pl w łatwy sposób pozyskasz nowych użytkowników na swojego bloga lub strone podróżniczą.

08-30
Na weekend w Polskę [spons]

Wakacje w pełni – nawet jeśli nie planujemy dłuższego wyjazdu, warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na weekend do jednego z wielu ciekawych zakątków Polski.

08-10
Rowerem przez Skandynawię...
08-11
Lofoty...
08-14
TOP5 miejsc na Riwierze Albańskie...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl