Przewodniki, porady, informacje

PORTUGALIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaPORTUGALIA
PORTUGALIA 
(Republika Portugalska)
Stolica: Lizbona
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: portugalski

PORTUGALIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu, jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego.
Przy pobycie dłuższym niż 90 dni należy wystąpić do Urzędu Miasta (Câmara Municipal) lub do lokalnego oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE. Aby je uzyskać, należy udokumentować posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego i środków wystarczających na pokrycie kosztów utrzymania oraz ewentualnie przedstawić inne dokumenty, w zależności od celu pobytu (np. umowę o pracę, potwierdzenie przyjęcia na studia lub prowadzenia działalności gospodarczej). Szczegółowe informacje dla osób zamierzających podjąć w Portugalii pracę: http://www.sef.pt/, a także: http://www.lojadocidadao.pt/.

PRZEPISY CELNE
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami ograniczenia dotyczą niektórych towarów, jak np. broni i amunicji, gatunków zwierząt i roślin chronionych na mocy Konwencji z Waszyngtonu, papierosów i napojów alkoholowych. Dopuszczalna ilość papierosów i napojów alkoholowych, na tzw. własny użytek wynosi: papierosy - 800 szt., cygaretki - 400 szt., cygara - 200 szt., tytoń - 1 kg, napoje spirytusowe - 10 l, średnioprocentowe napoje alkoholowe - 20 l, wino - 90 l (przy czym wina musujące - 60 l), piwo - 110 l. W przypadku przekroczenia ww. limitów uznaje się, że towary przewożone są w celach handlowych, co nakłada na przewożącego dodatkowe formalności i opłaty.

PRZEPISY PRAWNE
W Portugalii surowo karane są przestępstwa związane z przemytem i rozpowszechnianiem narkotyków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, gdzie prowadzony jest ostry dyżur Urgência. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 80 EUR. Za wizytę w przychodni publicznej dorosły pacjent wnosi opłatę administracyjną w wysokości ok. 5 euro. Pobierane są dodatkowe opłaty za zlecone badania. Ze względu na kolejki w publicznej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia. Osoby posiadające ważną Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą w nagłych przypadkach korzystać bezpłatnie z publicznych placówek opieki zdrowotnej.   Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy (poza starym wzorem książeczkowym) oraz ubezpieczenie OC. Rezydenci powinni jednak zgłosić prawo jazdy do portugalskiego Instytutu Transportu (IMTT).                                                     W Portugalii ruch jest prawostronny, obowiązują europejskie przepisy o ruchu drogowym oraz międzynarodowy system oznaczeń. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Za rozmowę przez telefon podczas jazdy samochodem grozi wysoki mandat. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć dróg w Portugalii - bezpłatnych i płatnych. Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. W Portugalii obowiązują surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC. Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy, może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 500 do 2500 EUR, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej. Portugalia jest krajem, gdzie kierowcy okazują duży szacunek pieszym.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.BEZPIECZEŃSTWO
Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. W miejscach wzmożonego ruchu, takich jak dworce, środki komunikacji i miejsca odwiedzane masowo przez turystów, zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do włamań do samochodów zaparkowanych w miejscach publicznych, głównie z powodu pozostawionych w środku wartościowych przedmiotów. Kradzież dokumentów i pieniędzy należy zgłosić na najbliższym posterunku policji, dodatkowo kradzież paszportu należy zgłosić w polskim konsulacie. W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów. Jeden z nich znajduje się w centrum miasta na Placu Restauradores, Polícia de Segurança Pública, Esquadra de Turismo, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Zaświadczenie potwierdzające kradzież dokumentów wydane przez miejscową policję nie uprawnia do przekroczenia granicy.
W nagłych wypadkach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112.

OBYCZAJE
W Portugalii nie obowiązują szczególne normy obyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.
W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe.
Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą (zwykle 5-10 euro).

W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt czy na powrót do kraju można zadzwonić na telefon stacjonarny krewnych lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (numer dostępu: 800 800 480 pozwoli skontaktować się z telefonistką z centrali międzynarodowej w Polsce, która po uzyskaniu od rozmówcy zgody na obciążenie rachunku, połączy rozmowę). Jeśli chodzi o szybkie przekazanie pieniędzy z Polski do Portugalii istnieje wiele firm prowadzących tego typu działalność, miedzy innymi Western Union, posiadająca swoje stanowiska w oddziałach banku Millenium oraz na lotniskach. Przekazane środki można odebrać na podstawie dokumentu tożsamości oraz znajomości kodu zabezpieczającego daną transakcję, przekazanego przez wysyłającego środki.
Informacje turystyczne o Portugalii: www.turismodeportugal.pt


Zaplanuj już teraz wczasy w Portugalii z ITAKĄ

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
charge d'affaires a.i: Dariusz Dudziak
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel.: +351 21 3041410 Tel. dyżurny: + 351 913 254 442 Faks: +351 21 3041429
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PORTUGALIA - galerie i zdjęcia z podróży

PORTUGALIA / północna Portugalia / Braga - ogrody św. Barbary / Łąka w mieściePORTUGALIA / Algarve / Algarve / PoranekPORTUGALIA / - / Porto / RozchodnikPORTUGALIA / AZORY / SAO MIGUEL  / LAGOA SANTIAGO+LAGOA AZULPORTUGALIA / Madera / w drodze na Pico de Arieiro / Droga do niebaPORTUGALIA / wyspa St. Miguel / Ferraria - zachodnie wybrzeże / na wulkaniePORTUGALIA / Lizbona / Lizbona / Palacio Frontiera w LizboniePORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Niebezpieczne ścieżkiPORTUGALIA / Centrum / Nazaré / Widok z klifuPORTUGALIA / - / Madera / WybrzeżePORTUGALIA / Lisabon / Lizbona / Górzyste miastoPORTUGALIA / - / Cabo da roca / przylądek skałyPORTUGALIA / Centrum / Nazaré / Nazaré zimąPORTUGALIA / Centrum / Lizbona - Alfama / Fado na azulejosPORTUGALIA / Poludnie Portugalii / miasteczko Albufeira / Algarve -AlbufeiraPORTUGALIA / Faro / Faro / plaża w faroPORTUGALIA / Porto e Norte / Porto / Regata de Barcos RabelosPORTUGALIA / Lizbona / Lizbona / LizbonaPORTUGALIA / Algarve / Lagos / O zachodziePORTUGALIA / - / Pico De Arieiro - Madera / Pico De Arieiro

PORTUGALIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Madera PORTUGALIA dreamon 7 2017-01-13
wypożyczenie samochodu - karta debe PORTUGALIA skemot 7 2017-01-07
Rota Vicentina rowerem. PORTUGALIA Ruda66 1 2016-10-20
Nocleg w Porto PORTUGALIA Antoni 1 2016-09-16
transfer PORTUGALIA Jacky 2 2016-08-16
Plaża+snurkowanie+rafa?Hotel PORTUGALIA [fb] Rita Tomaszun-Wlazło 1 2016-06-16
Jak najtaniej do Porto? PORTUGALIA Ewelinkaa9027@wp.pl 2 2016-06-06
Madera na sylwestra i święta PORTUGALIA [fb] Krzysztof Wach 1 2016-05-05
Lokalny przewodnik po Lizbonie PORTUGALIA SekretyLizbony 3 2016-02-29
Właśnie wróciłam PORTUGALIA FK 2 2016-02-28
Bez pieniędzy, autostopem -> PORTUG PORTUGALIA PilotPL 4 2016-02-19
AZORY PORTUGALIA makarama 5 2016-01-27
Fotorelacja z Lizbony PORTUGALIA 1 2016-01-20
Madeira Island - wyspa Madera PORTUGALIA dorotazurla 2 2015-09-11
wynajem samochodu lizbona PORTUGALIA drink 2 2015-04-06
Madera - trekking PORTUGALIA młody 5 2015-04-01
jakie ceny w Porto i Lizbonie? PORTUGALIA jerzymoneta 2 2015-03-22
Madera PORTUGALIA dyzioo1 5 2015-02-06
5 2015-02-06
Porto PORTUGALIA Donmiensko 5 2015-01-05
5 2015-01-05
Swięto Narodowe 2015 PORTUGALIA loco 1 2014-09-19
Czy ktoś się wybiera? PORTUGALIA Zasmakuj Portugalii (ban) 1 2014-08-05
Lizbona i Madera - relacja i inform PORTUGALIA orodruin2 1 2014-07-30
Portugalia + Eurotrip PORTUGALIA balalaikaa 2 2014-06-10

PORTUGALIA - artykuły i relacje z podróży

PORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Świąteczna Lizbona
2016-12-13
Turismo de Portugal

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 66
liczba komentarzy: 0

Przedświąteczne atrakcje w Portugalii

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia łączy się z pozytywnymi emocjami, poszukiwaniem idealnych prezentów i przygotowaniem do tych ważnych dni spędzanych z rodziną. W Portugalii wiele osób wybiera się na świąteczne jarmarki lub inne atrakcje organizowane przez tutejsze miasta.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Centrum / Lizbona - / Mouraria
2016-10-08
baobab-ka

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 883
liczba komentarzy: 15

Weekend w Lizbonie – czyli tęskne fado, wyśmienita kawa i terapeutyczna calma portuguesa

Lubię Portugalczyków. Za wrodzoną uprzejmość. Za poczucie dumy z historii swojego kraju. Za to, że cenią rodzinę. Za pyszną kawę w najmniejszym barze. Za długie biesiady przy stole. Za cudowną calma portuguesa.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Archipelag Madery / Porto Santo / Festival Colombo na wyspie Porto Santo
2016-09-13
Turismo de Portugal

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 197
liczba komentarzy: 0

Festival Colombo na portugalskiej wyspie Porto Santo

Portugalia to kraj o bardzo ciekawej historii, który ma na swoim koncie wielkie odkrycia geograficzne. Dzięki odwadze licznych śmiałków i determinacji władców, znacząco przyczynił się do odkrywania nieznanych lądów i rozwoju kartografii. Ówczesną Portugalię możemy poznać poprzez liczne imprezy tematyczne. Jedną z najciekawszych jest festiwal na cześć Krzysztofa Kolumba, który odbywa się co roku na wyspie Porto Santo.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Algarve / Castro Marim / Dias Medievais w Castro Marim
2016-08-26
Turismo de Portugal

kraje: PORTUGALIA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 186
liczba komentarzy: 0

Dni Średniowiecza w Castro Marim

Przez 5 dni niewielka miejscowość Castro Marim (w Algarve, tuż przy granicy z Hiszpanią) i jej zamek, jak dawniej goszczą króli i królowe, rycerzy w lśniącej zbroi, piękne damy, ulicznych kuglarzy i zręcznych rzemieślników.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Cabo da Roca
2016-08-02
baobab-ka

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 819
liczba komentarzy: 6

Gdzie ziemia się kończy a morze zaczyna

Potężne klify ze śladami gigantycznych tsunami. Ocean wody i ocean zieleni. Wicher, co głowę urywa. I słowa kochliwego poety. Cabo da Roca – zachodni cypel lądowej Europy.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

01-08
To jest najgorętszy konkurs foto w historii

Dlaczego? Jest już ponad 300 zdjęć, a to oznacza, że będzie ich więcej niż kiedykolwiek w historii. Pamiętajcie jednak, że nie ilość, ale jakość jest najważniejsza :-)

01-05
Indie: Hate or Love?

No właśnie, jedni je kochają, innych odstraszają. To jeden z najbardziej burzliwych wątków Globa, 267 postów, 46tys odsłon. A może to tak, że jak ktoś lubi porządek to nie będzie się w Indniach dobrze czuł. I na odwrót...?

01-01
Już ponad 100 zdjęć w konkursie!...
01-01
Włochy na początek podróży w 2017...
12-27
Promuj swój BLOG...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl