Przewodniki

PORTUGALIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaPORTUGALIA
PORTUGALIA 
(Republika Portugalska)
Stolica: Lizbona
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: portugalski

PORTUGALIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu, jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego.
Przy pobycie dłuższym niż 90 dni należy wystąpić do Urzędu Miasta (Câmara Municipal) lub do lokalnego oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE. Aby je uzyskać, należy udokumentować posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego i środków wystarczających na pokrycie kosztów utrzymania oraz ewentualnie przedstawić inne dokumenty, w zależności od celu pobytu (np. umowę o pracę, potwierdzenie przyjęcia na studia lub prowadzenia działalności gospodarczej). Szczegółowe informacje dla osób zamierzających podjąć w Portugalii pracę: http://www.sef.pt/, a także: http://www.lojadocidadao.pt/.

PRZEPISY CELNE
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami ograniczenia dotyczą niektórych towarów, jak np. broni i amunicji, gatunków zwierząt i roślin chronionych na mocy Konwencji z Waszyngtonu, papierosów i napojów alkoholowych. Dopuszczalna ilość papierosów i napojów alkoholowych, na tzw. własny użytek wynosi: papierosy - 800 szt., cygaretki - 400 szt., cygara - 200 szt., tytoń - 1 kg, napoje spirytusowe - 10 l, średnioprocentowe napoje alkoholowe - 20 l, wino - 90 l (przy czym wina musujące - 60 l), piwo - 110 l. W przypadku przekroczenia ww. limitów uznaje się, że towary przewożone są w celach handlowych, co nakłada na przewożącego dodatkowe formalności i opłaty.

PRZEPISY PRAWNE
W Portugalii surowo karane są przestępstwa związane z przemytem i rozpowszechnianiem narkotyków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, gdzie prowadzony jest ostry dyżur Urgência. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 80 EUR. Za wizytę w przychodni publicznej dorosły pacjent wnosi opłatę administracyjną w wysokości ok. 5 euro. Pobierane są dodatkowe opłaty za zlecone badania. Ze względu na kolejki w publicznej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia. Osoby posiadające ważną Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą w nagłych przypadkach korzystać bezpłatnie z publicznych placówek opieki zdrowotnej.   Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy (poza starym wzorem książeczkowym) oraz ubezpieczenie OC. Rezydenci powinni jednak zgłosić prawo jazdy do portugalskiego Instytutu Transportu (IMTT).                                                     W Portugalii ruch jest prawostronny, obowiązują europejskie przepisy o ruchu drogowym oraz międzynarodowy system oznaczeń. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Za rozmowę przez telefon podczas jazdy samochodem grozi wysoki mandat. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć dróg w Portugalii - bezpłatnych i płatnych. Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. W Portugalii obowiązują surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC. Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy, może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 500 do 2500 EUR, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej. Portugalia jest krajem, gdzie kierowcy okazują duży szacunek pieszym.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.BEZPIECZEŃSTWO
Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. W miejscach wzmożonego ruchu, takich jak dworce, środki komunikacji i miejsca odwiedzane masowo przez turystów, zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do włamań do samochodów zaparkowanych w miejscach publicznych, głównie z powodu pozostawionych w środku wartościowych przedmiotów. Kradzież dokumentów i pieniędzy należy zgłosić na najbliższym posterunku policji, dodatkowo kradzież paszportu należy zgłosić w polskim konsulacie. W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów. Jeden z nich znajduje się w centrum miasta na Placu Restauradores, Polícia de Segurança Pública, Esquadra de Turismo, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Zaświadczenie potwierdzające kradzież dokumentów wydane przez miejscową policję nie uprawnia do przekroczenia granicy.
W nagłych wypadkach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112.

OBYCZAJE
W Portugalii nie obowiązują szczególne normy obyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.
W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe.
Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą (zwykle 5-10 euro).

W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt czy na powrót do kraju można zadzwonić na telefon stacjonarny krewnych lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (numer dostępu: 800 800 480 pozwoli skontaktować się z telefonistką z centrali międzynarodowej w Polsce, która po uzyskaniu od rozmówcy zgody na obciążenie rachunku, połączy rozmowę). Jeśli chodzi o szybkie przekazanie pieniędzy z Polski do Portugalii istnieje wiele firm prowadzących tego typu działalność, miedzy innymi Western Union, posiadająca swoje stanowiska w oddziałach banku Millenium oraz na lotniskach. Przekazane środki można odebrać na podstawie dokumentu tożsamości oraz znajomości kodu zabezpieczającego daną transakcję, przekazanego przez wysyłającego środki.
Informacje turystyczne o Portugalii: www.turismodeportugal.pt


Zaplanuj już teraz wczasy w Portugalii z ITAKĄ

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
charge d'affaires a.i: Dariusz Dudziak
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel.: +351 21 3041410 Tel. dyżurny: + 351 913 254 442 Faks: +351 21 3041429
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PORTUGALIA - galerie i zdjęcia z podróży

PORTUGALIA / lisbona / lisbona / mostPORTUGALIA / - / Porto / RozchodnikPORTUGALIA / Porto / Rzeka Douro / Światła PortoPORTUGALIA / Lizbona / Lizbona / Klasztor HieronimitówPORTUGALIA / Madera / północne wybrzeże / RajPORTUGALIA / wyspa St. Miguel / jeziora w kraterach wulkanicznych / jeziora w Sete CidadesPORTUGALIA / Lizbona / Lizbona / Palacio Frontiera w LizboniePORTUGALIA / Lizbona / gdzieś podczas penetrowania bocznych ulic  / Halo, to ja!PORTUGALIA / zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego / Lizbona / LizbonaPORTUGALIA / Lisabon / Lizbona / Górzyste miastoPORTUGALIA / madera / góry Madery / zieleń chmury i oceanPORTUGALIA / - / Cabo da roca / przylądek skałyPORTUGALIA / - / Madera / W chmurachPORTUGALIA / Poludnie Portugalii / miasteczko Albufeira / Algarve -AlbufeiraPORTUGALIA / - / Madera / Stojąc w wodzie...PORTUGALIA / Faro / Faro / plaża w faroPORTUGALIA / Poludnie Portugalii / miasteczko Albufeira / Algarve-AlbufeiraPORTUGALIA / Algarve / Algarve / Klify PortugaliiPORTUGALIA / Centrum / Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha / Ach, ten gotyk!PORTUGALIA / - / Lagos / -rajskie plaże -

PORTUGALIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Prośba o ocenę trasy PORTUGALIA 705 30-03-17
Okolice Lizbony - ciekawe miejsca? PORTUGALIA 379 06-02-17
Madera PORTUGALIA 4506 13-01-17
wypożyczenie samochodu - karta debetowa PORTUGALIA 1195 07-01-17
Rota Vicentina rowerem. PORTUGALIA 396 20-10-16
Nocleg w Porto PORTUGALIA 705 16-09-16
transfer PORTUGALIA 538 16-08-16
Plaża+snurkowanie+rafa?Hotel PORTUGALIA 685 16-06-16
Jak najtaniej do Porto? PORTUGALIA 1207 06-06-16
Madera na sylwestra i święta PORTUGALIA 747 05-05-16
Lokalny przewodnik po Lizbonie PORTUGALIA 3253 29-02-16
Właśnie wróciłam PORTUGALIA 3039 28-02-16
Bez pieniędzy, autostopem -> PORTUGALIA PORTUGALIA 1160 19-02-16
AZORY PORTUGALIA 1634 27-01-16
Fotorelacja z Lizbony PORTUGALIA 1240 20-01-16
Madeira Island - wyspa Madera PORTUGALIA 3150 11-09-15
wynajem samochodu lizbona PORTUGALIA 7180 06-04-15
Madera - trekking PORTUGALIA 3468 01-04-15
jakie ceny w Porto i Lizbonie? PORTUGALIA 4731 22-03-15
Madera PORTUGALIA 5089 06-02-15
Madera listopad/grudzień PORTUGALIA 5521 23-01-15
Porto PORTUGALIA 3111 05-01-15
Mieszkam w Lizbonie i chętnie pokażę jej lokalne "smaczki" PORTUGALIA 2649 25-09-14
Swięto Narodowe 2015 PORTUGALIA 973 19-09-14
Czy ktoś się wybiera? PORTUGALIA 1275 05-08-14
Lizbona i Madera - relacja i informacje PORTUGALIA 1688 30-07-14
Portugalia + Eurotrip PORTUGALIA 1817 10-06-14
Film Promujacy Algarve-obejrzyjcie PORTUGALIA 1801 15-04-14
Jak tanio dotrzeć do Portugalii PORTUGALIA 1733 19-03-14
Madera eskapady na lewady PORTUGALIA 2938 18-03-14

PORTUGALIA - artykuły i relacje z podróży

PORTUGALIA / Madera / okolice Porto Moniz / Madera - zielone oko oceanu
2017-03-24
Iwona Niedopytalska

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 402
liczba komentarzy: 12

Madera - zielone oko oceanu

Soczysta zieleń to dominujący kolor na Maderze, wyspie zaliczanej do Makaronezji, położonej pół tysiąca kilometrów od wybrzeży Afryki i ponad 850km od Lizbony. Barwa ta pięknie komponuje się z niebem i bezkresnym błękitem oceanu.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Centrum / Kościół Santa Maria de Alcobaca- fragment tumby króla Piotra / Koło życia
2017-01-28
baobab-ka

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1134
liczba komentarzy: 13

Całowali dłoń martwej królowej

O cystersach, największym gotyckim kościele Portugalii, następcy tronu zakochanym w damie dworu, makabrycznej zbrodni i o tym, jak Piotr Sprawiedliwy zyskał przydomek Okrutnego.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Azory / wyspa Pico / Krajobraz wulkaniczny wyspy Pico – Azory
2017-01-27
Turismo de Portugal

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 218
liczba komentarzy: 0

Cuda natury w Portugalii

Wakacje na łonie przyrody zyskują na popularności. W Portugalii znajdziemy odpowiednie do tego miejsca: lasy wawrzynowe, jeziora w kalderach, parki naturalne, plaże i jaskinie.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Madera / Funchal / Parada karnawałowa na Maderze
2017-01-23
Turismo de Portugal

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 150
liczba komentarzy: 0

Karnawał na Maderze

Mieszkańcy Madery bawią się na karnawałowych imprezach ponad tydzień, a na stołach króluje tutejszy przysmak malassadas. Najważniejszym wydarzeniem jest jednak wielka parada w Funchal, która przyciąga tysiące widzów.

Czytaj więcej

PORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Świąteczna Lizbona
2016-12-13
Turismo de Portugal

kraje: PORTUGALIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 131
liczba komentarzy: 0

Przedświąteczne atrakcje w Portugalii

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia łączy się z pozytywnymi emocjami, poszukiwaniem idealnych prezentów i przygotowaniem do tych ważnych dni spędzanych z rodziną. W Portugalii wiele osób wybiera się na świąteczne jarmarki lub inne atrakcje organizowane przez tutejsze miasta.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl