Przewodniki

TAJLANDIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaTAJLANDIA
TAJLANDIA
(Królestwo Tajlandii)
Stolica: Bangkok
Waluta: baht (THB), 1 THB = 100 satangów;
Język urzędowy: tajski
Inne języki: angielski (głównie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych)

TAJLANDIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyty turystyczne nie dłuższe niż 30 dni. W kraju tym obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.
Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
Uwaga: Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu - osoby takie z reguły zawracane są do portu macierzystego. Naraża to pasażera na dodatkowe, wysokie koszty. Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 THB (z reguły wliczana jest w cenę biletu), na liniach krajowych - od 50 do 200 THB, w zależności od lotniska.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach). Za niektóre towary zakupione w czasie pobytu w Tajlandii przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT. Warunkiem tego jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru. Nie wolno wwozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt.

PRZEPISY PRAWNE
Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany, czy tabletki ecstasy) lub przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

MELDUNEK
Istnieje obowiązek meldunkowy. Każdy z przyjeżdżających przed przekroczeniem granicy obowiązany jest wpisać do karty wjazdu/wyjazdu adres w Tajlandii, a w razie jego zmiany w ciągu 24 godzin poinformować o tym władze imigracyjne. Turyści korzystający z usług hoteli, moteli itp. spełniają ten obowiązek, wypełniając kartę hotelową.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, aczkolwiek zalecane jest wykupienie ubezpieczenia. Uznawane są polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z innymi firmami zachodnimi, posiadającymi swych przedstawicieli w Tajlandii.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obecnie w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane specjalne szczepienia. Należy jednak w sposób bardziej rygorystyczny przestrzegać zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych. Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Ogólnie dostępna jest w sprzedaży butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Usługi te są w Tajlandii na bardzo wysokim poziomie, ale jednocześnie relatywnie drogie w stosunku do krajów europejskich. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 500-800 THB, doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 2000 do 5000, a nawet 20 000 THB. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenie zdrowotnego..

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Brak ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Nie zaleca się jednak przebywania w rejonach przygranicznych z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne (szczególnie w czterech prowincjach przy granicy z Malezją - Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani)

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem (tut. „motor-bike”), jest międzynarodowe prawo jazdy lub też prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Istnieje szeroka sieć autostrad - nie tylko w Bangkoku. Ogólnie dostępne są do wypożyczenia samochody i motocykle.
UWAGA: Polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii jako dokument uprawniający do poruszania się samochodem, skuterem, czy jakimkolwiek innym pojazdem mechanicznym.
Niedochowanie ww. warunku, w razie wypadku / kolizji drogowej, skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia. Należy przy tym pamiętać, iż wypadki (często śmiertelne!) z udziałem obcokrajowców nieprzywykłych do lewostronnego ruchu drogowego są stosunkowo częste. Niestety w sytuacjach konfliktowych związanych z wypadkiem / kolizją drogową z udziałem obcokrajowca, asysta miejscowej policji może okazać się nieskuteczna nie tylko z uwagi na barierę językową.  
Odradza  się wypożyczanie skuterów w lokalnych biurach podróży, biurach wynajmu skuterów, etc. Ww. usługa wymaga bowiem podpisania umowy najczęściej w języku lokalnym, niezrozumiałym dla podpisującego, jak również zdeponowania paszportu. Niejednokrotnie wypożyczający sprzęt stają się ofiarami kradzieży, które nierzadko dokonywane są w porozumieniu z właścicielem wypożyczalni. W rezultacie, turyści zmuszeni sądokonywać znacznych rekompensat finansowych na rzecz wypożyczalni, m. in. w celu odzyskania wcześniej zdeponowanego paszportu.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
W Tajlandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Kraj jest bezpieczny dla turystów, aczkolwiek zdarzają się, zwłaszcza w hotelach, kradzieże pieniędzy, sprzętu fotograficznego, dokumentów, jak również zawyżanie opłat dla turystów. Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami, ani też korzystać z poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, iż zawierają one narkotyki. W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

PRZYDATNE INFORMACJE
Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny
i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy). 
W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się załagodzić sytuację uśmiechem; podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły
nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację.
Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci).
Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg,
aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).
Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się,
np. o cenę towaru podczas negocjacji. 
W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.
Środki transportu publicznego nie odbiegają od międzynarodowych standardów. Korzystając z taksówki, należy prosić o włączenie licznika lub wcześniej ustalić cenę za przejazd.


Zaplanuj już teraz wczasy w Tajlandii z ITAKĄ

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Ambasador: Jerzy Bayer
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TAJLANDIA - galerie i zdjęcia z podróży

TAJLANDIA / Ayutthaia / Ayutthaia / Tajlandia2012TAJLANDIA / - / Północ Tajlandii / W wiosce plemion górskichTAJLANDIA / - / Bangkok / Na targuTAJLANDIA / Tajlandia  / Ayuttaya / Żółty szalikTAJLANDIA / - / Khao Sok NP / Bliskie spotkanie na trekkingu w dzungliTAJLANDIA / - / Chiang Rai / Biała ŚwiątyniaTAJLANDIA / Krabi / M.Andamanskie / Okolice Krabi IITAJLANDIA / Chiang Rai / Wat Rong Kuhn / rybki tez bialeTAJLANDIA / - / Chang Mai / MnisiTAJLANDIA / Sanghalaburi / Zatopiona świątynia / DziewczynkaTAJLANDIA / Bangkok / świątynia w mieście / Budda na każdy dzień tygodniaTAJLANDIA / - / Złoty Trójkąt / OdpoczynekTAJLANDIA / - / Bangkok / Pałac KrólewskiTAJLANDIA / - / Kanchanaburi  / Zabawa na pierwszym miejscu!TAJLANDIA / Bangkok / . / ZłyTAJLANDIA / Morze Andamańskie / okolice Krabi / KrewetkowiecTAJLANDIA / Północny-wschód wyspy. / Koh Phangan / Wschód słońca-Kon PhanganTAJLANDIA / - / phi-phi / romantycznie...TAJLANDIA / Krabi / Chicken Island / Konkurs TAJLANDIA / brak / brak / portret z czajnikiem

TAJLANDIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Azja południowa wizy TAJLANDIA 1650 25-09-17
Plaza blisko Bangkoku.. bez tlumów TAJLANDIA 190 24-09-17
Jaki plecak ? TAJLANDIA 32730 24-09-17
Laos lub Kambodza z Tajlandii a moze z Wietnamu?? TAJLANDIA 926 21-09-17
Plan podróży - proszę o pomoc ! TAJLANDIA 376 18-09-17
Damnoen Saduak Floating Market i Maeklong railway market TAJLANDIA 282 13-09-17
Internet w Tajlandii + wynajęcie busa TAJLANDIA 263 13-09-17
Z Phuket na Ko Yao Yai TAJLANDIA 549 13-09-17
Podróż luty/marzec TAJLANDIA 346 13-09-17
Tajlandia 17-09-11.10.2017 TAJLANDIA 164 11-09-17
Koh Ngai/ Koh Mook TAJLANDIA 150 10-09-17
Koh Samui + Ko Phangan w połowa Grudnia TAJLANDIA 417 28-08-17
z bangkoku na wyspy - jak najwygodniej? TAJLANDIA 935 27-08-17
TAJLANDIA, WIETNAM Listopad-Grudzień prośba o rade. TAJLANDIA 683 27-08-17
TAJLANDIA LAOS KAMBODŻA w 30 DNI ? TAJLANDIA 355 21-08-17
w 27 dni TAJLANDIA 536 06-08-17
Tajlandia w ciąży TAJLANDIA 637 04-08-17
Szukam osoby towarzyszącej TAJLANDIA 335 28-07-17
Biała kobieta i Azjata TAJLANDIA 313 23-07-17
Plan na Tajlandię TAJLANDIA 368 22-07-17
Usunięcie migdałkow TAJLANDIA 426 20-07-17
Fotogfraf w Tajlandii TAJLANDIA 316 17-07-17
pytania organizacyjne TAJLANDIA 337 17-07-17
Fotograf w Tajlandii TAJLANDIA 260 17-07-17
Wylot 30.07.2017 TAJLANDIA 527 17-07-17
Proszę o opis złych doświadczeń TAJLANDIA 16341 15-07-17
pytanie o mape i ubezpieczenie TAJLANDIA 1808 07-07-17
szukam towarzysza do zwiedzenia Tajlandii TAJLANDIA 506 26-06-17
Poszukuję wspoltowarzysza do krotkiej podrozy TAJLANDIA 1070 25-06-17
Podroz z plecakiem w drugiej polowie pazdziernika TAJLANDIA 646 09-06-17

TAJLANDIA - artykuły i relacje z podróży

TAJLANDIA / Bangkok / Bangkok / Klongi
2017-02-19
igebski

kraje: TAJLANDIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 389
liczba komentarzy: 0

Tajskie klimaty

W miarę szczegółowy opis tygodniowej podróży po Tajlandii. Przejechane około 1200 kilometrów. Odwiedzone między innymi takie miejsca jak: Bangkok, Pattaya, Autthaya, Erawan, most na rzece Kwai, Lop Buri.

Czytaj więcej

TAJLANDIA / Bueng Kan District / Si Wilai, Phu Tok / Phu Tok - Samotna Góra
2017-01-23
andrzej2.0

kraje: TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 362
liczba komentarzy: 0

Phu Tok - Zapierająca dech w piersiach SAMOTNA GÓRA

Mieliśmy wypadek na motorze. Moja noga bardzo nieprzyjemnie spuchła i każdy krok stał się bardzo bolesny, a my po wielu godzinach podróży staliśmy przed zapierającą dech w piersiach 340-metrową górą, na którą chcieliśmy się wdrapać. Wchodzić? Nie wchodzić?

Czytaj więcej

TAJLANDIA / Ko Samui / Lamai / Ko Samui
2016-12-25
[fb] Agnieszka Ziembinska

kraje: TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1225
liczba komentarzy: 0

Tajlandia bez planu z plecakiem!

Relacja dzień po dniu z wyprawy pełnej przygód i spełniania marzeń po gorącej Tajlandii

Czytaj więcej


kraje: TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 632
liczba komentarzy: 2

DENGA - gorączka krwotoczna śmiertelna... dla portfela.

Postapokaliptyczna przyszłość - cywilizacja została w znacznym stopniu zniszczona przez potężną epidemię. Czworo młodych ludzi usiłuje uniknąć zakażenia i wyruszają na wyprawę w odludne miejsce. To z grubsza scenariusz każdego filmu nawiązującego do tajemniczych chorób. Wspólnym mianownikiem wszelkich gniotów spod znaku klasy B, jest pochodzenie choroby. Zawsze są to cholerne azjatyckie małpy. Bogu ducha winne człekokształtne mają z góry przypisaną rolę niszczyciela świata. Niczym Niemcy, którzy zawsze są czarnym charakterem i którzy na koniec dostają łomot. O ile Niemcom się zawsze należy, to tym razem muszę stanąć w obronie małp. W końcu jakby nie było to jakaś tam daleka rodzina. Nie przez małpy, a przez pieprzone komary znalazłem się w szpitalu. Na domiar wszystkiego winny był komar egipski. Nawet tutaj mamy problemy z tymi uchodźcami...

Czytaj więcej

TAJLANDIA / Bangkok / Bangkok / exp
2016-07-18
Deas1

kraje: TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 542
liczba komentarzy: 9

Exploring z DeasOne

Relacja z podróży Globttrotera do Bangkoku, zupełnie spontaniczny wyjazd. Nie miałem nic oprócz biletów, 3 koszulek, 2 par spodenek, kremu do opalania, kamery, laptopa, paszportu. Nie przeczytałem żadnego poradnika, żadnej notki nawet na temat Tajlandii. Po prostu chciałem doświadczyć tego na własnej skórze i tak się stało. Spędziłem tam 10 dni ze względu na ograniczony urlop, ale kto wie może i tam kiedyś zamieszkam. Miłego

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

09-18
Pozyskaj ruch do swojego bloga

Zobacz, jak dzięki swojej aktywności w Globtroter.pl w łatwy sposób pozyskasz nowych użytkowników na swojego bloga lub strone podróżniczą.

08-30
Na weekend w Polskę [spons]

Wakacje w pełni – nawet jeśli nie planujemy dłuższego wyjazdu, warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na weekend do jednego z wielu ciekawych zakątków Polski.

08-10
Rowerem przez Skandynawię...
08-11
Lofoty...
08-14
TOP5 miejsc na Riwierze Albańskie...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl