Przewodniki, porady, informacje

WATYKAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaWATYKAN
Stolica:Watykan
Waluta:euro (EUR)
Język urzędowy: włoski, łacina
Inne języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki

WATYKAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania Muzeów Watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.

INFORMACJE DLA TURYSTÓW I PIELGRZYMÓW
Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, rezyduje tu papież. Obywatele Watykanu to głównie wysokiej rangi dostojnicy kościelni, księża, zakonnicy, zakonnice i gwardia szwajcarska. W instytucjach Państwa-Miasta Watykan zatrudnionych jest blisko dwa tysiące osób. Terytorium Państwa Watykańskiego z trzech stron otoczone jest wysokimi murami. Wejście na teren Watykanu (poza Bazyliką Świętego Piotra i Muzeami Watykańskimi) jest możliwe tylko na podstawie specjalnej przepustki. Bazylikę Świętego Piotra i Muzea Watykańskie można zwiedzać przez cały rok. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne, do Muzeów Watykańskich natomiast należy zakupić bilet. Na terenie Watykanu obowiązują surowe wytyczne odnośnie stroju: kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana, mężczyźni długie spodnie. Żeby wejść do Bazyliki, trzeba być ubranym w sposób stosowny do miejsca modlitwy. Do zwiedzania muzeum trzeba kupić bilet. Istnieje również możliwość zwiedzenia Ogrodów Watykańskich za pośrednictwem upoważnionych biur podróży. Wiosną, latem i jesienią odbywają się na Placu Świętego Piotra, w Auli Pawła VI lub w letniej rezydencji w Castel Gandolfo audiencje, w których każdy może wziąć udział. Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często unikatami numizmatycznymi. W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu. Turystów i pielgrzymów udających się do Watykanu odsyłamy do oficjalnego serwisu internetowego Watykanu: www.vatican.va oraz do strony www.operaromanapellegrinaggi.org zawierających wiele praktycznych informacji dotyczących m.in. organizacji pielgrzymek, zwiedzania miejsc świętych, muzeów i Ogrodów Watykańskich.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

WATYKAN - galerie i zdjęcia z podróży

WATYKAN / Watykan / Muzea Watykańskie / Muzea Watykańskie - schodyWATYKAN / Lacjum / Watykan / Dziedziniec PiniiWATYKAN / Watykan / watykan / Watykan BazylikaWATYKAN /  Lacjum   / Muzea Watykańskie / Schody IIWATYKAN / Watykan / Watykan / Città del VaticanoWATYKAN /  Lacjum   / Bazylika / Widok na RzymWATYKAN / Muzea watykańskie / Droga powrotna / SchodyWATYKAN / Lacjum / Rzym, Muzea Watykańskie / SchodyWATYKAN / - / Rzym, Watykan / Kolory Rzymu 2WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lacjum / Plac  Św. Piotra / ObeliskWATYKAN / Lazio / Rzym / Watykan, fontanna WATYKAN / Lacium / Bazylika Świętego Piotra / DetaleWATYKAN / - / Wlochy / watykanWATYKAN / Lacjum / Pl. Św. Piotra / kolumnadaWATYKAN / Roma / piazza San Pietro / fontane...WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / - / Watykan / WatykanWATYKAN / Rzym / Plac Św Piotra / Plac Św PiotraWATYKAN / Watykan / Bazylika św. Piotra / Baldachim

WATYKAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Niezwykla wyprawa do Watykanu dla c WATYKAN ginipig889 1 2014-04-06
Niezwykla wyprawa do Watykanu dla c WATYKAN ginipig889 2 2014-03-23

WATYKAN - artykuły i relacje z podróży

WATYKAN / Watykan / Watykan / Bazylika
2014-01-31
szkoda-czasu.pl

kraje: WłOCHY, WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2703
liczba komentarzy: 0

Włochy - Rzym i Watykan

Rzym i Watykan cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Jeśli i Wy szukacie informacji praktycznych oraz chcecie nacieszyć oczy interesującymi zdjęciami, to polecamy nową relację.

Czytaj więcej

WłOCHY / Florencja / Florencja / Most we Florencji
2013-11-15
TUI

kraje: WłOCHY, WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 629
liczba komentarzy: 0

Włochy cz.1

Miłośników włoskich klimatów zapraszamy na pierwszą część relacji z podróży do Włoch.

Czytaj więcej

WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra
2013-10-23
longin1974

kraje: WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1142
liczba komentarzy: 0

Watykan, czyli Kościół w soczewce

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Jego nazwa oznacza "proroczy" czyli nawiązuje do misji Kościoła w świecie. Jest to pozostałość po Państwie Kościelnym, które zostało wcielone do Włoch w czasie zjednoczenia. Głową państwa Watykańskiego każdorazowo jest Biskup Rzymu, czyli Papież. Obywatelstwo Watykanu jest tylko czasowe.

Czytaj więcej

POLSKA / Rzeszów / Rzeszów / Mapa naszej podróży
2013-03-14
bus_trip

kraje: WATYKAN, CHORWACJA, WĘGRY, AUSTRIA, CZECHY, WłOCHY, MONAKO, SZWAJCARIA, FRANCJA, BELGIA, HOLANDIA, NIEMCY, SłOWENIA
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3369
liczba komentarzy: 1

Busem przez Europę. 14 państw w 30 dni

Odwiedzić 14 państw w 30 dni, a w drogę wybrać się 25-letnim busem, dodatkowo zrobić to jak najmniejszym kosztem? Brzmi jak szalony pomysł. A to nasz plan na wakacje. Jesteśmy studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa i dokładnie 8 lipca ruszamy w podróż swojego życia.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

01-08
To jest najgorętszy konkurs foto w historii

Dlaczego? Jest już ponad 300 zdjęć, a to oznacza, że będzie ich więcej niż kiedykolwiek w historii. Pamiętajcie jednak, że nie ilość, ale jakość jest najważniejsza :-)

01-05
Indie: Hate or Love?

No właśnie, jedni je kochają, innych odstraszają. To jeden z najbardziej burzliwych wątków Globa, 267 postów, 46tys odsłon. A może to tak, że jak ktoś lubi porządek to nie będzie się w Indniach dobrze czuł. I na odwrót...?

01-01
Już ponad 100 zdjęć w konkursie!...
01-01
Włochy na początek podróży w 2017...
12-27
Promuj swój BLOG...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl