Galeria zdjęć

bielactwo

INDIE / brak / Delhi

Zdjęcia: Delhi, bielactwo, INDIE
odsłon: 14737 | poleca: 1 osób | ocena techniczna: 3.75 | ocen: 20 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2008-01-08 17:30
Data wykonania
listopad 2007
Miejsce

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Gusiko, jeśli dyskusję o wrażliwości na ludzkie nieszczęście nazywasz dziecinną i jałową, to cóż mogę rzec? Chyba tylko podziękować za dorosłe i dojrzałe komentarze, które być może czegoś mnie nauczą. A wrażliwości nie da się nauczyć.

W całości zgadzam się z komentarzem Przemka S. i absolutnie nie uważam go za złośliwy, ani lekceważący. Cieszę się, że znalazł się ktoś, kto publicznie wyraził zdanie wielu z nas (jestem tego pewna). Wrażliwość wrażliwością, każdy siebie ocenia w sposób subiektywny, ale nie wszystko jest na pokaz po prostu...

Piotrze zycze Ci mniej sarkazmu.
Przemku wracam na portal bardzo rzadko jak widzisz, wtedy kiedy w mojej poczcie pojawia sie, ze jest komentarz np. taki jak Twoj złosliwy. Wtedy odpowiadam. Ludzie to nie zoo zgadzam sie, jedni nie maja nic przeciwko robieniu zdjec, inni prosza aby zachowac umiar i pozostac biernym obserwatorem bez kamery. Nie rozliczaj mnie prosze z mojego wkladu w walke przeciw biedzie, studnie w Afryce budowalam, na miske ryzu sie zrzucałam, ponadto nie trzeba sie puszyc publicznie w tej kwestii- to nie targowisko. Na tym chce zakonczyc dziecinna, jałową dyskusje, ona niczemu nie sluzy, ja nie potrzebuje edukatorow na temat wrazliwosci ludzkiej (mam jej wystarczjaco duzo).

Gusika tema biedy , chorób i kalectwa w Indiach to nudy nic ciekawego można nawet napisać , ze banał . A moZe pomyślisz o wyprawie z aparatem na oddział onkologiczny w Polsce moZe nawet na dziecięcy ? Porobisz fajna dokumentację cierpienia w państwie europejskim przecież dzieci a nawet ich rodzice nie bedą mieli nic przeciwko przecież masz aparat z 12 z zoomem to nawet nie zauważa reportera. Proponuje wiecej wrażliwości na codzień

A ja myślałem, że temat już dawno zakończony... Dziękuję za uświadomienie mnie czym są Indie. Bez twojego komentarza pewnie do tej pory nie zrozumiałbym tego co zobaczyłem w tym kraju. "Rejestrowanie ludzkiej tragedii to element naszego życia" - uściślijmy: rejestracja to jedno, a publikowanie zdjęć ludzkiego nieszczęścia w portalu podróżniczym, obok kolorowych obrazków z wakacji to inna rzecz. Nie widzisz pewnej niestosowności? Zastanów się co osiągnęłaś przez tę publikację i w jaki sposób pomogło to ludziom w Indiach. Tak, tak, wiem - "może ktoś kto to zaobaczył, przejął się losem biedaków w Indiach i ruszył z pomocą". Tylko czy taka była intencja? Czy zrobiłaś cokolwiek by pomóc tej kobiecie? Czy dałaś jej choćby jakiś grosz na miskę ryżu, za zdjęcie które jej zrobiłaś?
Zdaję sobie sprawę, że oprócz kolorowych slajdów z wakacji, na Globie znajdują się też obrazki z codziennego życia z całego świata, ale nadal będę twierdził, że pewnych zdjęć, robić nie wypada, a tym bardziej ich publikować, bo człowiek to nie budynek i może sobie tego nie życzyć. Co innego gdy fotografujesz kogoś kiedy idzie ulicą, czy robi zakupy na targu, a co innego kiedy fotografujesz kalectwo. To takie trudne do zrozumienia? Prawda jest taka, że często wyciągamy aparat, pstrykając bez zastanowienia i nie dbając o czyjąś zgodę, bo przecież "dokumentujemy codzienne życie". Kiedy byłem w Afryce i robiłem niewinne, jak mi się wydawało, zdjęcia ludzi na targowisku, usłyszałem od kilku z nich, żebym schował aparat, bo to nie zoo, a oni nie są małpami. Nieważne czy mieli rację, czy nie - mają prawo nie życzyć sobie robienia im zdjęć.
A tak z innej beczki - to ciekawe, ile złości musi być t wobie, że po tylu miesiącach wracasz do tematu i nadal wypowiadasz się w tonie lekceważącym? Po co te "Supernaku, Pasternaku"? Pamiętasz jak mawiało się w dzieciństwie? " Po nazwisku, to po....". Mam na imię Przemek, Gusiko.

Supernaku, zacząłeś jałową dyskusję to i ją skończyłeś. Ja tylko dodam, że rejestrowanie ludzkiej tragedii to jeden z elementów naszego życia. Indie kojarzą mi się z kalectwem, ubóstwem, niesprawiedliwością, kastowym systemem , zobaczysz to gdzie się nie obrocisz. Nie pomogą Bolywoody, piękne scenerie, przepych na ekranie. Prawda jest w ludziach Supernaku, nie przekrecaj kontekstu. Indie to zestawienie tych tragedii z wielkim bogactwem, przepychem. To jest tragedia, a nie fakt robienia zdjecia biednym, kalekim ludziom.

Gratuluję kultury - nazywam się Supernak, a nie Pasternak i w przeciwieństwie do Ciebie wyrażam swoje opinie pod nazwiskiem, a nie pod anonimowym nickiem. Jeśli puszczają Ci nerwy, bo komuś nie podoba się twoje zachowanie do pooddychaj głęboko, może Ci przejdzie.
A co do zdjęcia, to przestań ściemniać, że chodziło o rejestrację rzeczywistości. Publikujesz to zdjęcie, żeby wywołać tanią sensację. Człowiek to nie jest przedmiot, ani zabytkowy budynek i warto okazać choćby elementarną wrażliwość, której tobie najwyraźniej brakuje. Jesli nie zrozumiałaś o co mi chodzi to wyjaśnię raz jeszcze: moją myślą przewodnią jest zwrócenie uwagi, aby pomyśleć, zanim zrobi się zdjęcie cierpiącemu człowiekowi i na dodatek opublikuje je potem w sieci. Koniec, kropka. Bardzo cię proszę przestań polemizować z prosytm i niezaprzeczalnym faktem, bo pogrążasz się coraz bardziej i narażasz na śmieszność. Skończyłem już tę jałową dyskusję.

Przemysławie Pasternaku, czy wchodzisz do mnie na profil tylko po to zeby nabijac sobie punkty i mnie molestowac psychicznie? czy czujesz misje edukowania społeczeństwa złego i przeżartego, z kamiennym sercem, nie czującego empatii do drugiego człowieka. Owszem bielactwo to tragedia, kalectwa i nieszczęść na tym świecie nie brakuje. I co oznacza to, że nie wolno nam rejestrować rzeczywistości? na osobę kaleką patrzeć nie wolno. Zanim uderzysz w ton moralizatorski pomyśl trochę jaka jest twoja mysl przewodnia, bo dla mnie jest to tylko puszenie się i robienie niepotrzebnego dymu.

I co, czujesz się lepiej, bo stałaś daleko? To takie fajne sfotografować zdeformowanego człowieka i potem pokazywać znajomym i nie tylko, jako "dziw natury". Sensacja gwarantowana! Rozumując Twoją logiką, mógłby Ci zrobić zdjęcie z sąsiedniego okna, kiedy chodzisz nago po domu i potem wrzucić to na fejsa, a znajomi komentowaliby twoje kształty. Ale przecież nie czułaś molestowana, bo nie wiedziałaś, że robię Ci zdjęcie, więc wszystko jest OK.
Przy okazji, dzięki, że oświeciłaś mnie, że w aparacie jest zoom. Odtąd na pewno będę korzystał.

niezwykle mądralińskim wyjaśnię, że zdjęcie było robione ze sporej odległości, takiej że biedna, chora kobieta nie czuła sie molestowana psychicznie. Jest cos takiego zoom, w moim aparacie 12x.

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

ARMENIA / Noravank / Noravank

GRECJA / Dodekanez / Symi

RUMUNIA / Marmarosz / Sapanta

RUMUNIA / Marmarosz / Sapanta

INDIE / Ladakh / Pałac królewski w Stok

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl