Galeria zdjęć

Dobre miejsce

POLSKA / Beskid Niski / Huta Polańska

Zdjęcia: Huta Polańska, Beskid Niski, Dobre miejsce, POLSKA
odsłon: 4001 | poleca: 14 osób | ocena techniczna: 4.51 | ocen: 27 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2008-09-19 09:18
Data wykonania
maj 2004

Opis zdjęcia
Tyle zostało po dawnej wsi leżącej u stóp pasma granicznego. Stanowiła ona enklawę ludności polskiej w rusińskim otoczeniu. Według tradycji osiedlili się tutaj konfederaci barscy. Od 1939 do 1944 roku Huta Polańska była punktem etapowym konspiracyjne

Komentarze do zdjęcia

Tragiczna historia tego miejsca przygnębia ale widać ze to piękne miejsce. Dobrze że ta ziemia nie została skalana ludobójstwem.

widok uspakaja - zal że tak tragicznie wyrwano z tego pięknego miejsca ludzi-
dzięki za ciekawy opis >>>>>>>>

Tyle się napisałam, a tu "uwagi" mają ograniczoną pojemność. Tak więc jeszcze raz:
Tyle zostało po dawnej wsi leżącej u stóp pasma granicznego. Stanowiła ona enklawę ludności polskiej w rusińskim otoczeniu. Według tradycji osiedlili się tutaj konfederaci barscy. Od 1939 do 1944 roku Huta Polańska była punktem etapowym konspiracyjnego szlaku przerzutowego na Węgry. Łącznie przeszło tędy szczęśliwie ok. 400 osób, mimo że we wsi działała placówka niemieckiego Grenzschutzu. Na początku października 1944 roku Huta znalazła się pomiędzy liniami nacierających Rosjan i broniących się Niemców. Cała zabudowa została zrównana z ziemią, a mieszkańcy uciekli i nie wrócili już nigdy do rodzinnej wsi. Zrujnowane mury kościoła zostały odbudowane dopiero w 1991 roku z inicjatywy proboszcza z Polan.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

TURCJA / Anatolia / Dolina Ihlary

TURCJA / Riwiera Turecka / Oludeniz

POLSKA / opolskie / Nad Odrą

MEKSYK / stan Oaxaca / Hierve el Agua

POLSKA / opolskie / Nad Odrą

RUMUNIA / Siedmiogród / Sighișoara

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl