Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

8 Edycja Festiwalu Podróżników TRZY ŻYWIOŁY w Twierdzy Srebrna Góra 2-4.09.2011- Patronat Medialny Globtrotera! > POLSKA


Festiwal_3_żywioły Festiwal_3_żywioły Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / -- / -- / Festiwal 3  żywiołyOpis prezentacji i pokazów 8. Edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Twierdzy Srebrna Góra
2-4 września 2011, twierdza Srebrna Góra

Jeśli jeszcze nie nabraliście ochoty na udział w 3 żywiołach to opis prezentacji i pokazów jest lekturą obowiązkową :-)

1. ŚIEŻNE DUCHY (ARKTYKA ) – Mikołaj Golachowski
Daleka Północ od wieków pobudza ludzką wyobraźnię. Zazdrośnie strzegąca swych tajemnic, broniła się przed zdobywcami, jednocześnie mamiąc obietnicami sławy i fortuny. Ta pozornie skrajnie nieprzyjazna, a zarazem tętniąca życiem kraina, pochłonęła więcej ludzkich istnień, niż jakikolwiek inny region Ziemi. Ci jednak, którzy nauczyli się żyć z nią w zgodzie, poddając się jej rytmom i korzystając z nich, odnaleźli tu jedno z najbardziej mistycznych i zachwycających miejsc naszej planety. To będzie podróż w niezwykły świat Arktyki i jej odwiecznych mieszkańców.
Mikołaj Golachowski – biolog i podróżnik. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Ostatnio zaczął poznawać również Arktykę, dwa razy dotarł na Biegun Północny. Gdy chwilowo przebywa w Polsce, mieszka w Warszawie.
2. W CHACIE NA MACIE (Madagaskar) – Arek Ziemba
 Arek zna dwa Madagaskary, które odróżnia według drogi. Tam, gdzie jest asfalt, mówi się po francusku i można kupić butelkowaną wodę. Tam też kręcą się białasy. Średnio interesujące zjawisko. Tam, gdzie nie ma drogi, tam jest już tylko malgaski i zamiast wody w butelkach jest rano'n'mpango. Czyli woda po ryżu. Czasem wypasiona, a jak na szybko... to wywar ze spalonego garnka. Tam, gdzie nie ma asfaltu ostało się jeszcze dziwnym trafem COŚ niezglobalizowanego. Nic tylko tam wchodzić!
 Arek Ziemba Z  wykształcenia germanista. Pasjonat również innych języków, których używa do mówienia i słuchania... Czuje się jak w domu w Ameryce Łacińskiej, na Madagaskarze, w Arabowie... jako wypraw pilot i nie pilot.

3. KIWI LUBI LATAĆ, CZYLI ZUPEŁNIE NOWA ZELANDIA – Jarek Sępek
Natchnieni golarze owiec, jodłująca babcia, szalony surfer z wybitym barkiem, prezenterka telewizyjna, która uwielbia polskie święta, kaskader, który szczyci się rozbiciem 132 samochodów, maoryski radiowiec, nadający pięciodniowe audycje, rugbyści z plaskatymi nosami, twórca komiksowego Kiwimana, jubiler tworzący prawdziwe pierścienie dla filmowych Władców, pilot-akrobata w siedemdziesięcioletnim dwupłatowcu... To będzie opowieść o Nowozelandczykach, którzy sami na siebie mówią „Kiwi”, na cześć ptaka nielota, nieśmiałego nocnego włóczęgi. Ich historię poznawaliśmy podróżując po całym kraju, śpiąc przez 5 miesięcy w samochodzie;)
Jarek Sępek (ur. 1980) – podróżnik i dziennikarz. Autor książki „W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)”. Na małym motocyklu okrążył Australię, pokonując 17 tysięcy kilometrów i zderzając się z kangurem. Poruszając się lądem z Kairu do Kapsztadu, przemierzył Afrykę. USA objechał starym krążownikiem. Pracował jako redaktor w portalu Gazeta.pl, oraz zastępca redaktora naczelnego magazynu Cooltura w Londynie. www.sepekswiata.pl

SOWY NA TROPACH STRZYG - Artur Tabor
Fotograf przyrody Artur Tabor poświęcił osiem lat na dokumentowanie życia sów występujących w Polsce. To bardzo trudne wyzwanie – sowy są niezwykle skryte i czujne, aktywne głównie nocą, kiedy ludzkie zmysły zawodzą. Podczas pokazu zobaczymy sowie życie w najrozmaitszych ujęciach wraz z barwną relacją z przygód towarzyszących autorowi podczas robienia zdjęć, które wymagały nie lada pomysłów, wiedzy i umiejętności. Dla sfotografowania tajemniczych ptaków Artur Tabor posługiwał się wyrafinowanym sprzętem (kamery na podczerwień i zdalnie sterowane aparaty). To setki godzin spędzonych nocą z sowami na czubkach drzew, na bagnach, na kościelnych strychach i wieżach. Najwyższy czas, aby wyjaśnić krzywdzące mity dotyczące sów!
+ Artur Tabor Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Na podglądaniu przyrody spędzał kilka miesięcy w roku budując specjalne ukrycia w koronach drzew, wśród wodnych szuwarów lub wkopując się w ziemię – jak sam mówił bawi się w Indian w wieku dorosłym. Autor albumów fotograficznych: „Bug-Nadbużańskie Podlasie”, „ Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice”, "Kathmandu - szkice" , "Królestwo Dzikich Gęsi" (Park Narodowy Ujście Warty), „Sowy Polski”, "Bug-pejzaż nostalgiczny" oraz "Wisła - królowa rzek".wwww.arturtabor.pl

4. GANGES Z BIEGIEM ŚWIĘTEJ RZEKI – Kasia Mazurkiewicz
Ganges jest niezwykłą rzeką. Od ilości wody, którą niesie rzeka zależą losy milionów mieszkających nad nią ludzi. Ale przede wszystkim uważana jest przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę - boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do miejsc położonych nad brzegami Gangi aby wykąpać się w jej wodach. O zachodzie słońca puszczają na rzekę migoczące lampki, które  unoszą się z jej nurtem. Podążymy ich śladem od źródeł wypływających z himalajskich lodowców aż do Zatoki Bengalskiej. 

Kasia Mazurkiewicz – pasja podróżowania stała się dla niej sposobem na życie. Na wędrówkach po himalajskich regionach Indii i Nepalu, po Syberii (Jakucja, Buriacja), rosyjskim Dalekim Wschodzie (Kamczatka, Wyspy Kurylskie), Azji Środkowej, Mongolii, Pakistanie i Iranie spędziliła wraz z mężem Andrzejem w sumie kilka lat. Najwięcej czasu spędziliśmy na trekkingach w Himalajach indyjskich, które wciąż fascynują nas swoją różnorodnością. Zajmujemy się zawodowo prezentacją slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii.

5. URAL – ZIMA 2011 – Łukasz Białas, Magdalena Jarocka, Jarosław Jóźwicki
Opowiedzą o projekcie Korona Europy. Dlaczego wybraliśmy się na Ural przecież jest Elbrus. Dlaczego wybraliśmy się tam zimą? Co nasz projekt łączy z ludźmi chorymi na Stwardnienie Rozsiane (SM) i jak staraliśmy się im pomóc. Przygodę uzupełni poradnik o podróżowaniu przy tak niskich temperaturach oraz o niestandardowym sprzęcie który sami konstruowali. Ta prezentacja wygrała poprzednią edycję Trzech Żywiołów na Głodówce.
6. BYLE DALEJ, W 888 DNI DOOKOŁA ŚWIATA – Marta Owczarek i Bartek Skowroński
888 dni, 160 000 km, 24 państwa, 17 par zdartych klapek, 2 zaćmienia słońca, 2 złamane nogi. Pieszo przez mongolskie stepy, rowerami elektrycznymi po odludnych zakątkach południowych Chin, skuterami przez Indochiny, na „skróty” przez australijski Outback, rowerami w strugach deszczu i potu przez góry Nowej Zelandii, motocyklami przez marsjańskie bezdroża Andów i amazońską dżunglę.
7. KIRGIZ KOCHA KONIE – Marcin Osman
W wysokich górach Kirgizji tam gdzie nie brakuje soczystej trawy i czystych potoków a zarazem mało jest gryzących owadów żyją koczownicy w jurtach. Ich życie zależy od stad zwierząt i podporządkowane jest porom roku. Żyją skromne i prosto jednak ich gościnność osiąga poziom nieznany w Europie. Jak wygląda ich codzienność, co jedzą, jak robią kurut (suszony ser) i słynny kumys, czego boją sie nomadzi gdy zapadnie noc, jak powstaje jurta, dlaczego karmi swoje wilki psami, dlaczego orzeł poluje z człowiekiem?
Marcin Osman – kaliszanin, z wykształcenia hydrogeolog, z pasji i zawodu fotograf, reporter. Gdy po raz pierwszy wyjechał do Azji (Mongolia) w 1997 roku, już nigdy z niej nie powrócił. Azja z jej religiami, ludźmi, kuchnią, kulturą, muzyką, na stałe wpisała się w jego serce. Interesuje się zamkniętymi społecznościami żyjącymi w Azji. Zdobywca wyróżnienia w konkursie fotograficznym National Geographic oraz III miejsca za fotoreportaż z Gruzji w Wielkopolska Press Photo. Jest miłośnikiem filmów i humoru Woody’ego Allena, potraw wegetariańskich, historii religii. Gra na syberyjskiej drumli. Fotografował m.in. dla magazynów i gazet: Polityka, Gazeta Wyborcza, Przegląd, National Geographic, Globtroter, Newsweek, Dziennik, Trailer, Foto Kurier, Foto, Podróże.

Zdjęcia

POLSKA / -- / -- / Festiwal 3  żywioły

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl