Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Opisy filmów 8. Edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Twierdzy Srebrna Góra > POLSKA


Festiwal_3_żywioły Festiwal_3_żywioły Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / -- / -- / Festiwal 3  żywiołyZapraszamy już 2-4 września 2011 na Festiwal Podróżników 3 Żywioły w Twierdzy Srebrna Góra!

1. Antarktyczna podróż sir Edmunda Shackletona

reż. George Butler, UK/Niemcy, 2000,, 97 min.
„Gdy zobaczycie ten film nie będziecie mogli uwierzyć, że nikt na tej wyprawie nie zginął…”

Legendarna, niemalże antyczna historia podboju ostatniego kontynentu wyprawa 28 śmiałków pod wodzą sir Ernesta Shackletona w przededniu I wojny światowej. Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 22 śmiałków rusza na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Wedella śladem ludzkich stóp. Po 6 tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec Endurance zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Południowej Georgii wpierw pieszo, następnie w szalupie ratunkowej. Nikt podczas ekspedycji nie zginął.


2. Kosmiczni turyści

reż. Christian Frei, Szwajcaria 2009, 98 min.
“Na waszych oczach rodzi się turystyka, która za jakiś czas będzie sprzedawana z katalogu, jak Turcja, Egipt czy Grecja!”

Od niepamiętnych czasów ludzie marzyli o podróżach w kosmos. Teraz staje się to możliwe, chociaż kosmiczna turystyka to – póki co – kaprys najzamożniejszych mieszkańców naszego globu. Amerykańska NASA nie sprzedaje jeszcze takich usług, ale Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna od niedawna przyjmuje na pokład kolejnych pasażerów. Turyści przygotowują się do lotów pod okiem rosyjskich fachowców w słynnym „Gwiezdnym Mieście”, a potem wraz z zawodowymi kosmonautami wyruszają w podróż z Bajkonuru, legendarnego kazachskiego kosmodromu, z którego startował Jurij Gagarin. Pierwszą kobietą, która kupiła udział w locie kosmiczną rakietą jest Amerykanka Anousheh Ansami. Marzenie o kosmicznej podróży Anousheh spełniła za 20 milionów dolarów (cena biletu dla turysty pokrywa prawie połowę kosztów całej misji). Ale kobieta twierdzi, że ta podróż warta jest dla niej znacznie więcej. Poleciałaby nawet wiedząc, że będzie to bilet w jedną stronę, podróż, z której nigdy nie wróci. I w swojej determinacji nie jest odosobniona. Zanim Anousheh wróci na Ziemię, przygotowania do lotu zaczyna już kolejny turysta – główny twórca programów Word i Excel - Charles Simonyi. Ale z rosyjskiego programu kosmicznego korzystają nie tylko milionerzy. Jest też szansą na niezły zarobek dla… kazachskich zbieraczy złomu.
Wybrane nagrody i festiwale:
2009 - Zurich Film Festival; IDFA/International Documentary Festival Amsterdam
2010 - Sundance Film Festiwal - Nagroda za najlepszą reżyserię dokumentu w konkursie międzynarodowym
2010 – Zagrebdocs, International Istanbul Film Festiwal


3. Pustelnicy w górach

Reż. Mirosław Dembiński, 2008, 59 min.

„To jest po prostu świetna historia!”
Film przedstawia rodzinę Pustelników, których całe życie związane jest z górami. Ojciec jest wybitnym himalaistą, zdobywcą 14 ośmiotysięczników -Korony Himalajów. Synowie są wspinaczami skałkowymi.
Dla ojca najważniejsze są wartości etosu górskiego: partnerstwo, szlachetność, odpowiedzialność. Synowie należą do pokolenia młodych ludzi szukających w górach zabawy, emocji, adrenaliny. Dla ojca wspinanie to miesiące spędzone w rozrzedzonym powietrzu, wysiłek torowania w śniegu, strach przed lawinami, odmrożone ręce. Dla synów wspinanie to wiszenie na końcach palców w przewieszonej, słonecznej skale, uparte powtarzanie sekwencji przechwytów pod bacznym okiem obserwatorów.
Reprezentują inne pokolenia, wspinanie dla nich jest czymś innym, inaczej się ubierają, inaczej się zachowują, słuchają innej muzyki i innych słów używają. Są na przeciwległych biegunach górskiej aktywności. Obserwując bohaterów w górach widzimy różnice jakie ich dzielą w podejściu do wspinania. Jednak, że po odrzuceniu powierzchownych różnic, siła, która ich pcha w góry jest podobna. Istota ich motywacji jest taka sama.
Nagroda Naczelnika TOPR na 4-tych Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem (Polska) 2008
Grand Prix na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju (Polska) 2008
Nagroda Publiczności na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju (Polska) 2008
Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bansku (Bułgaria) 2008
Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na „Multimedia HAPPY END Festiwal Filmów Optymistycznych” w Rzeszowie (Polska) 2009


4. Wyprawa Kon-Tiki. Tratwą przez Pacyfik

reż. Thor Heyerdahl, Norwegia/Szwecja, 1950, 77 min

Aby udowodnić, że Inkowie zasiedlili Polinezję w czasach prekolumbijskich, pięciu Norwegów i Szwed w 101 dni przemierzyli Ocean Spokojny na prymitywnej tratwie, która mogła przypominać łodzie inkaskie zapamiętane przez hiszpańskich konkwistadorów. Z wyprawy powstał film i książka. Książkę Heyerdahla, która na pozór jest sielankowym opisem wycieczki sześciu hipisów po idyllicznym Pacyfiku, można też czytać ze świadomością, iż na tratwie nie siedziało sześciu turystów, ale komandosów, z których każdy kilka lat wcześniej wysadził w powietrze ze dwa mosty, a ci, którzy próbowali ich żeglarski wyczyn powtórzyć, ledwo uszli z życiem. Podróż przez ponad 4300 mil morskich została utrwalona na taśmie filmowej i w 4 lata po wyprawie zdobyła najwyższe wyróżnienie Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarem – za najlepszy dokument.

„Opowieść o tajemnicy przyjaźni i przygody. A także o tym, co sprawia, że nieznane uwodzi nas tak bardzo, że ruszamy za nim w podróż”. Wojciech Jagielski
„Udowodnił, że wszystkie oceany można pokonaćna trzcinowych łodziach z odległych czasów. Sam nazywał siebie stuprocentowym szczurem lądowym. Do końca swego długiego życia nie nauczył się ani nazw poszczególnych części jachtu, ani nawet podstawowych komend wydawanych na łodziach. Mimo to do historii przejdzie jako jeden z największych żeglarzy”. Marcin Jamkowski „Gazeta Wyborcza”
„Nie było słynniejszej wyprawy w XX wieku”. Czasem ich ciężar może nas przygnieść. Ale to one nadają życiu ten przyjemny cierpko-słodki posmak”. Krzysztof Kowalski „Rzeczpospolita


5. Życie za Everest

reż. Robert Markowitz, USA, 1997, 90 min.

Książka „Wszystko za Everest” Johna Krakauera to prawdopodobnie najlepsza książka o zdobyciu Everestu jaką kiedykolwiek napisał naoczny świadek; najwyższa góra, najwyższa cena za jej pokonanie jaką zapłaciło 8 wspinaczy z 3 ekip jednocześnie atakujących wierzchołek 10 maja najtragiczniejszego w dziejach himalaizmu 1996 roku, wreszcie najlepsza książka, która przez długie miesiące nie schodziła z amerykańskich list bestsellerów. Nominacja do nagrody Pulitzera. Polskiemu wydaniu towarzyszy jedyny paradokumentalny film nakręcony na jej podstawie – Życie za Everest (reż. Robert Markowitz) z udziałem Petera Hortona i Christophera McDonalda.


6. 180 stopni na południe,

reż. Chris Malloy, USA, 2010, 85 min

Film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii i Douga Tompkinsa, twórcy North Face w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął.
Filip Niedenthal, redaktor naczelny Podróże:
„Dokumentalny film drogi w najlepszym wydaniu: przygoda życia pełna zwrotów akcji, wyzwań, refleksji. Inspiruje nie tylko do odkrycia na własną rękę Patagonii, ale, po prostu, do ruszenia przed siebie.„



7. Dla takich chwil warto żyć

reż. Andrzej Dziedzic, Polska,2011, 20 min.

Zapis z wyprawy HiFlyer Polar Ice Expedition 2008, któerj uczestnicy zdobyli najwyższy szczyt Arktyki, Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.), zapisując się tym samym w historii alpinizmu jako członkowie pierwszej polskiej wyprawy, która dokonała tego wyczynu.
Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem, opisanym przez Marka Kamińskiego trzema słowami: „Dobrze, że żyjemy”. Na szczyt weszli: Leszek Cichy – kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi, w 1980 r. wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest; Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club; Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego; Mirosław Polowiec (podróżnik, globtroter – przemierzył ponad 65 krajów na większości kontynentów) oraz Ryszard Rusinek (podróżnik, uczestnik wypraw na Cho-Oyu, Kilimanjaro, Chimborazo, Douforspitze).


8. Długi Marsz 70 lat później,

reż: Marcin Mamoń, Polska, 2011, 60 min.

Bohaterowie dokumentu – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż (operator kamery) - przemierzają szlak najsłynniejszej ucieczki z Syberii, opisanej w książce „Długi Marsz” Sławomira Rawicza. Kilkadziesiąt lat temu, w 1941 roku uciekinierzy zmierzyli się z tym samym szlakiem. Pieszo, konno i na rowerze pokonują prawie 8 tys. kilometrów z północnej Syberii aż do Kalkuty w Indiach. Poza powieścią Sławomira Rawicza, przewodnikiem dla nich jest relacją Witolda Glińskiego – jednego z uciekinierów z łagru w Jakucji, którego bohaterowie filmu odnaleźli w małym miasteczku w Kornwalii.


9. W drodze

reż. Paweł Wysoczański, Polska 2008, 50 min

Film opowiada o wyprawie emerytowanego górnika, Mieczysława Bieńka do północnych Indii, na spotkanie z Dalajlamą. Bohater przez całe życie był górnikiem kopalni Wieczorek w Katowicach. Praca pod ziemią była jego pasją. W wyniku wypadku na kopalni Mietek został poważnie ranny i nie mógł powrócić do pracy. Nie odpowiadała mu jednak wizja życia na emeryturze. Błądząc palcem po mapie odnalazł Indie. Nie znając języka, bez pieniędzy wyruszył w wielomiesięczną podróż do Azji. Po latach powraca tam... Tym razem w towarzystwie młodego filmowca - Pawła Wysoczańskiego. Tych dwóch dzieli wszystko: wiek, wykształcenie, światopogląd, zainteresowania... Czy spotkają się z Dalajlamą? Jak poradzą sobie w starciu z obcymi kulturami? Ile w Indiach kosztuje viagra? Podróż to ciągłe udowadnianie sobie samemu, że można pokonać własne słabości.
Nagrody:
010 - W DRODZE Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych) Złota Zawleczka w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego
2010 - W DRODZE Jelenia Góra (MFF "Zoom-Zbliżenia") nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2009 - W DRODZE Wrocław (Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN) Złota KANewka kategoria: Film dokumentalny
2009 - W DRODZE Wrocław (Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN) Kanewka Publiczności
2009 - W DRODZE Warszawa (Lato Filmów) I Nagroda w konkursie etiud studenckich
2009 - W DRODZE Rzeszów (Festiwal Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End) wyróżnienie dla filmu dokumentalnego
2009 - W DRODZE Łódź (Festiwal Kina Niezależnego "OFF jak gorąco") za najlepszą reżyserię
2009 - W DRODZE Lądek Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) Nagroda Publiczności
2009 - W DRODZE Lądek Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) Nagroda Jury za niekonwencjonalny wyczyn
2009 - W DRODZE Lądek Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady) Nagroda im. Andrzeja Zawady
2009 - W DRODZE Jelenia Góra (Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych BAREJAda Nagroda Publiczości
2008 - W DRODZE Tarnowskie Góry (Tarnowidz Film) I nagroda w kategorii: film krótkometrażowy
2008 - W DRODZE Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema") Wyróżnienie
2008 - W DRODZE Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema") Nagroda Jury Studenckiego

Zdjęcia

POLSKA / -- / -- / Festiwal 3  żywioły

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl