Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Skarby Kerali - wyprawa fotograficzna do południowych Indii - listopad 2012 - patronat medialny Globtroter.pl > INDIE


Wyprawy Foto z Jakubem Śliwą Wyprawy Foto z Jakubem Śliwą Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDIE / Kerala / --- / Przygotowania do ceremonii świątynnych w TripunithuraCel wyprawy został zrealizowany - łodziami dotarliśmy do wiosek, osad i plantacji zagubionych w plątaninie kanałów w Allepey i wzięliśmy udział w magicznych rytuałach Theyyam.

Cel wyprawy został zrealizowany - łodziami dotarliśmy do wiosek, osad i plantacji zagubionych w plątaninie kanałów w Allepey i wzięliśmy udział w magicznych rytuałach Theyyam.

Ten tradycyjny rytuał odprawiany w północnej części wybrzeża Malabarskiego, jest jednym z najbardziej niezwykłych indyjskich misteriów. Tańce, muzyka, krwawe ofiary, próby ognia, trans i przepowiednie – wszystko to składa się na zadziwiające widowisko, rozgrywające się w setkach miasteczek i wiosek od tysięcy lat. Głównymi postaciami Theyyamu są „tancerze”, którzy ubrani w rytualne stroje i makijaż, wcielają się w bogów lub postacie historyczne i mitologiczne. W trakcie widowiska, które staje się coraz bardziej hipnotyczne, bóg wstępuje w tancerza. Aby to uwiarygodnić, zostaje on poddany próbie ognia - jest podpalany, chodzi po rozżarzonych węglach, czasem sam w transie rzuca się w ognisko. Potem zasiada na tronie, błogosławi wiernym, którzy składają mu drobne ofiary oraz pełni funkcję wyroczni przepowiadając przyszłość, rozwiązując problemy lub udzielając porad. Artyści Theyyam muszą opanować niezwykle wiele umiejętności począwszy od uszycia stroju, wykonania makijażu, przygotowania rekwizytów, poprzez taniec, śpiew i grę na instrumentach, które muszą opanować do perfekcji. Tradycyjnie nauka zaczyna się w wieku 7-8 lat, a nauczycielem musi być starszy krewny sam będący tancerzem Theyyam, ponieważ tradycję tę można kultywować jedynie w ramach danej rodziny. W wielu przypadkach sztuka ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie przez wieki w praktycznie w niezmienionej formie.

Podczas jednej z uroczystości na północy Kerali staliśmy niemałą sensacją - udzieliliśmy nawet wywiadu dla lokalnej gazety... Podpis pod zdjęciem: Grupa fotografów z Holandii (Poland-Holland żadna różnica) wzięła udział w uroczystościach Theyyam.

Allepey to niezwykłe miejsce z malowniczymi kanałami, rozlewiskami, plażami i lagunami, nazywane przez niektórych Wenecją Wschodu. Bogactwo przybrzeżnych wód sprawia, że region obfituje w niezliczoną ilość ryb, krewetek, homarów, żółwi, których mieliśmy okazję skosztować. Oczywiście z miską lokalnego ryżu z Kerali uprawianego na rozległych polach ryżowych. Próbujemy też miejscowego specjału - piwa kokosowego, które jest w zasadzie sfermentowanym mleczkiem kokosowym. Napój nie jest zbyt smaczny, ale na pewno bardzo zdrowy:)

Uczestniczyliśmy też w świątynnych ceremoniach z paradą bogato przystrojonych słoni ku czci Św. Jerzego. Kościół Św. Jerzego położony jest na wzgórzu niedaleko miasta Kunnamkullam i nazywany Aduputty Church. Słonie pełnią szczególną rolę w Kerali. Biorą udział w uroczystościach religijnych, procesjach i festiwalach. Bogato ozdobione złoconymi naszyjnikami i ozdobami, niosą wizerunki Św. Jerzego, krocząc dostojnie wśród wiwatującego tłumu.

Aktualne zdjęcia z parady możecie znaleźć na profilu Wypraw Fotograficznych na Facebooku: http://www.facebook.com/WyprawyFotograficzneDoIndii

Więcej opiszemy po powrocie do Polski.

Zdjęcia

INDIE / Kerala / --- / Przygotowania do ceremonii świątynnych w TripunithuraINDIE / Kerala / --- / Rozlewiska w okolicach AllapeyINDIE / Kerala / --- / Tancerz Theyyam w rytualnym stroju w świątyni w Thilannur.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl