Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"Góra w Tybecie" Colin Thubron Wydawnictwo Czarne - patronat medialny Globtroter.pl > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
patronaty medialne

Zdjęcie POLSKA / --- / -- / 19 marca miała miejsce premiera książki Colina Thubrona "Góra w Tybecie". Książka jest nie tylko relacją z podróży, ale także pochwałą pieszych wędrówek. Jeśli szukacie błyskotliwej książki, to gorąco polecamy kolejny patronat medialny Globtrotera.

"Góra w Tybecie" Colin Thunron Wydawnictwo Czarne
przekład z języka angielskiego Paweł Lipszyc

Kajlas, najświętsza ze wszystkich gór świata – czczona przez jedną piątą ludzkości – wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępna i nie całkiem realna. Według najstarszych wierzeń wiruje niczym wrzeciono, oś wszelkiego stworzenia, wznosi się nieskończenie wysoko do pałacu Brahmy, największego i najodleglejszego z bogów. Równie głęboko schodzi pod ziemię. Z jej podnóży wypływają cztery wielkie rzeki, które poją świat – Indus, Brahmaputra, Ganges i Satladź. Jest ucieleśnieniem astralnego piękna, źródłem wszechświata. Wielu wierzy, że okrążenie góry Kajlas wymazuje grzechy całego życia.

Colin Thubron dołącza do pielgrzymów w żmudnej wędrówce z Nepalu poprzez wyżyny Tybetu aż do magicznych jezior u podnóży świętej góry. Trafia do odciętych od świata wiosek, rozpadających się klasztorów, zakątków olśniewających pięknem nieujarzmionej przyrody. Idzie, by poznać historię tego szlaku i by rozmyślać w samotności. Po śmierci matki odbywa pielgrzymkę w przeszłość, z czułością wspominając swoich bliskich i rozważając tajemnicę śmierci.

2012 – finalista Nagrody im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej


Zdjęcia: --, ---, "Góra w Tybecie" Colin Thunron Wydawnictwo Czarne, POLSKA
--, ---, "Góra w Tybecie" Colin Thunron Wydawnictwo Czarne, POLSKAPonieważ Thubron przez całe życie udowadniał, jak niedościgłe są jego dzieła, wydaje się bardzo właściwe, że książka, która jest nie tylko dziełem literatury podróżniczej, ale też pamiętnikiem, opisuje pielgrzymkę do najświętszego miejsca, jakie Wschód ma do zaoferowania. -> „The Daily Telegraph”


Mistrzowskie pisarstwo podróżnicze, ocienione melancholią starzenia się i żałobą. […] Thubron ukazuje wszystkie swoje atuty, które przyniosły mu miano najlepszego współczesnego brytyjskiego pisarza podróżnika. -> „The Sunday Times”


Znakomita „Góra w Tybecie” to nie tylko opis podróży – to płynąca z głębi serca pieśń pochwalna ku czci pieszych wędrówek. […] Thubron to mądry i wyjątkowy badacz ludzkich spraw. -> Ian Thompson, „The Irish Times”


Śmiałe i błyskotliwe. Thubron stworzył książkę, w której przejmująco i pięknie opisuje doświadczenie utraty, miłości i niepewności towarzyszącej śmierci. -> Joanna Kanvenna, „The Observer”


Śmiała, zuchwała podróż i elegijna książka napisana przez mistrza prozy w szczytowej formie. -> Justin Marozzi, „Evening Standard”


Thubron (...) ze zdumieniem spostrzega, że jego podróż staje się wędrówką w głąb rodzinnej przeszłości. Nieoczekiwanie przynosi ze sobą ukojenie, łagodzi poczucie utraty, towarzyszące mu od czasu śmierci rodziców i siostry. -> Ewa Glubińska, szuflada.net

Więcej informacji na temat książki znajdziecie na http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gora-w-tybecie

Zdjęcia

POLSKA / --- / -- /

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl