Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

David i Boquete – bo Panama to nie tylko Ciudad de Panamá > PANAMA


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PANAMA / Chiriqui / David / Wulkan Barú Ktoś kiedyś powiedział, że Panama zasługuje na wizytę dłuższą niż tygodniową, ale lektura przewodników po krajach Ameryki Środkowej skłoniła naszego autora do odwiedzenia krajów sąsiednich. Poczytajcie o wrażeniach!

Ktoś kiedyś powiedział, że Panama zasługuje na wizytę dłuższą niż tygodniową, ale lektura przewodników po krajach Ameryki Środkowej skłoniła mnie raczej do odwiedzenia krajów sąsiednich. Ale ponieważ bezpośrednia podróż do San José, stolicy Kostaryki, trwałaby szesnaście godzin i dotarłbym tam nocą, decyduję się na krótki postój w David, mieście położonym około pięćdziesięciu kilometrów od granicy panamsko-kostarykańskiej.

David, a właściwie San José de David, to drugie pod względem liczby ludności miasto w Panamie (około stu dwudziestu pięciu tysięcy mieszkańców), stolica najbardziej na zachód położonej prowincji Chiriquí. Co ciekawego jest w David?
Ładny, zadbany centralny plac nosi w David nazwę placu Cervantesa. Jedną z jego pierzei zajmuje kościół św. Rodziny. Ale dużo ciekawsza jest znajdująca się kilka przecznic dalej katedra San José (św. Józefa). Tak nietypowej polichromii, namalowanej zaledwie około trzydziestu lat temu, jeszcze nie widziałam. Sceny biblijne nie zostały ograniczone jakimiś ramami czy fryzami, wypełniają całą powierzchnię ścian. Pozostaną w pamięci.

Zdjęcia: David, Prowincja Chiriqui, Wnętrze katedry w David, PANAMA
David, Prowincja Chiriqui, Wnętrze katedry w David, PANAMANajwiększy zabytek David, Muzeum Historii i Sztuki José de Obaldía mieszczące się w domu z 1880 roku – w ruinie! Nie dowiem się niczego ciekawego o José de Obaldía – prawniku i polityku, założycielu prowincji Chiriqui, który zmarł w David w 1889 roku.

Zdjęcia: David, Prowincja Chiriqui, Muzeum Historii i Sztuki José de Obaldía , PANAMA
David, Prowincja Chiriqui, Muzeum Historii i Sztuki José de Obaldía , PANAMADrugiego z muzeum, La Casona de David, jakoś nie bardzo mam ochotę zwiedzać, chociaż obok kolekcji „szwarc, mydło i powidło” właściciel prowadzi podobno handel antykami. Zresztą nie będę sobie miała nic do zarzucenia, bo pan właśnie zamyka przybytek.
David znane jest z corocznie odbywających się tutaj dziesięciodniowych targów. Właśnie się odbywają, ale jakoś nie odczuwam obecności blisko pięciuset wystawców. Zarówno dla mnie, jak i dla wielu innych podróżników to raczej przystanek w drodze do Kostaryki albo do Boquete. A do Boquete jedzie się, aby zdobyć wulkan Barú.
Zdobycia wulkanu Barú nie planuję. W Kostaryce wulkanów jest więcej. Ale skoro już jestem w David, to dlaczego nie miałabym zrobić sobie wycieczki do Boquete. To zaledwie godzina drogi.
Jak wiele górskich miejscowości, Boquete to wydłużona wioska, w której hotele i pensjonaty skupiły się przy głównej ulicy. W ostatnich latach Boquete stała się domem dla północnoamerykańskich emerytów – 14% populacji to obcokrajowcy. Przyciąga ich czyste powietrze i woda, spokój i przyjemny klimat oraz stosunkowo niskie koszty utrzymania.
Ale ja emerytury w Panamie spędzać nie zamierzam. Chcę tylko zobaczyć niezwykłe formacje skalne Los Ladrillos. Lawa wylewająca się miliony lat temu z krateru wulkanu zastygła w postaci charakterystycznych „słupków” ściśle przylegających jeden do drugiego.
W niektórych miejscach te szaro-czarne formy ułożyły się łukowo, jak gdyby ugięły się pod ciężarem kolejnych strumieni lawy. Podobno Los Ladrillos doskonale spełniają funkcję ścianek wspinaczkowych, ale dzisiaj amatorów wspinaczki nie ma, chociaż co chwilę zatrzymują się samochody z chętnymi zobaczenia z bliska unikalnych skał. W Polsce podobną budowę mają Organy Wielisławskie i Organy Myśliborskie na Pogórzu Kaczawskim.

Zdjęcia: David, Prowincja Chiriqui, Los Ladrillos, PANAMA
David, Prowincja Chiriqui, Los Ladrillos, PANAMAZanim dotrę do Los Ladrillos, niezwykłych doznań estetycznych dostarcza mi unikalny ogród. Mi jardin es su jardin – „Mój ogród jest twoim ogrodem”. Prywatny ogród udostępniony bezpłatnie tym wszystkim, którzy zechcą tutaj wstąpić. Altany, pergole, strumyki i kaskady. Mostki. Pomalowane w kwiatki krowy. Bugenwille we wszystkich możliwych kolorach. I chińskie róże! Zachwycają nie tylko różnorodnością barw, ale – a może przede wszystkim – rozmiarami kwiatów. O średnicy dwa, a może i trzy razy większej niż hibiskusy, jakie gdziekolwiek i kiedykolwiek widziałam!

Zdjęcia: David, Prowincja Chiriqui, „Mój ogród jest twoim ogrodem”. , PANAMA
David, Prowincja Chiriqui, „Mój ogród jest twoim ogrodem”. , PANAMAPrzede mną szlak Pianisty. U jego wylotu pizzeria o tej samej nazwie. Dlaczego taka nazwa akurat tutaj? Chociaż właściwie wiem. Szlak wiedzie doliną rzeki Pianisty. Należałoby raczej zapytać, dlaczego taką nazwę nosi strumyk, na brzegu którego, przy zdezelowanym mostku, raczej kładce, usiadłam, robiąc sobie przerwę piknikową.
Pies kładki nie szuka, przebiega strumyk wpław. Kot nie chce moczyć łap i statecznym krokiem, patrząc mi prosto w oczy, przemierza kładkę, a nazywając rzeczy po imieniu, kłodę drewna, którą wykorzystano w konstrukcji kładki. Jeździec na koniu poi swego rumaka, nie schodząc z jego grzbietu.
Zaczynam się „łamać”. Południe dawno minęło. Czy chce mi się jeszcze wędrować dalej tym szlakiem? Tutaj tak przyjemnie, mogę jeszcze chwilę posiedzieć i pomału zacząć wracać.
Dwoje turystów zbliża się do kładki, będą robić zdjęcia. Nagle…
– Dzień dobry! Czy mi się wydaję, czy rzeczywiście słyszę mój język? – Nie mogę nie zapytać.
Krystyna i Adam są Polakami. Od dwudziestu lat mieszkają w Kanadzie. Nawet nie wiem, kiedy zaczynam razem z nimi przemierzać szlak.
To było miłe popołudnie. To pierwsi i jak się później okaże jedyni rodacy, których spotkałam w czasie tej wyprawy.


Więcej w eBooku „Emerytka w Ameryce Środkowej”.
Zapraszam też na: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

PANAMA / Chiriqui / David / Wulkan Barú PANAMA / Prowincja Chiriqui / David / Wnętrze katedry w DavidPANAMA / Prowincja Chiriqui / David / Muzeum Historii i Sztuki José de Obaldía PANAMA / Prowincja Chiriqui / David / Los LadrillosPANAMA / Prowincja Chiriqui / David / „Mój ogród jest twoim ogrodem”.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl