Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

4x4 po Dzikim Zachodzie cz. 3 – Vermilion Cliffs i okolice U.S. 89 Highway > USA


Menhir Menhir Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie USA / Arizona / Vermilion Cliffs / House Rock Valley Road 1Relacja z podróży terenówką po bezdrożach (i nie tylko) Dzikiego Zachodu, w miejscach, do których nie docierają turyści, w tej części: Vermilion Cliffs - House Rock Valley Road i Wire Pass, droga nr 89 od Old Paria poprzez Toadstool Hoodoos po Glen Canyon Dam i Antelope Canyon.


Wyjeżdżając z żalem z White Pocket wróciliśmy na HOUSE ROCK VALLEY ROAD i po zastanowieniu postanowiliśmy nie ryzykować jazdy nią na północ z uwagi na niezachęcające opisy internautów (czego potem żałowaliśmy). Powróciwszy na 89A Rd dotarliśmy na House Road od północy, co zabrało nam znacznie więcej czasu, niż się spodziewaliśmy. W USA wszystkie zjazdy, także na drogi terenowe oraz w samym terenie, są dobrze oznaczone i aby trafić na właściwą nie jest nawet potrzebny GPS (choć z nim jest oczywiście łatwiej) lecz wystarczy sokoli wzrok.
Po przejechaniu od 89 highway ok. 20 km czerwoną wyboistą drogą i pokonaniu błotnistego koryta rzeki, tuż przed zachodem słońca dotarliśmy na pusty campground znajdujący się po prawej stronie drogi. Nie był to kemping z miejscami przygotowanymi pod namioty, lecz miejsce do zatrzymania się i odpoczynku, które mogę polecić także jako miejsce do zanocowania.


Zdjęcia: Vermilion Cliffs, Arizona, House Rock Valley Road 1, USA
Vermilion Cliffs, Arizona, House Rock Valley Road 1, USAZdjęcia: Vermilion Cliffs, Arizona, House Rock Valley Road, USA
Vermilion Cliffs, Arizona, House Rock Valley Road, USA
W pięknej dolince znajdowało się kilka kamiennych, zadaszonych stołów z ławami oraz dwie toalety - czyściutkie, z papierem, ale bez wody. Nigdzie w USA nie spotkałam płatnej toalety ani toalety brudnej. Nawet na największym odludziu w toaletach były zapasowe rolki papieru i woda bądź płyn do odkażania rąk.
Już w deszczu rozbiliśmy namioty (kupione w Walmart za kilkadziesiąt dolarów, potem miały trafić do bezdomnych w San Francisco). Wokół kicało wiele zajączków, nic sobie z nas nie robiąc, w pełnej nieświadomości, iż przy każdym zadaszeniu znajduje się grill . Pożywiliśmy się jednak tylko przywiezionymi ze sobą zapasami i przy księżycu w pełni (jakie piękne zdjęcia niektórzy globtroterzy mogliby wtedy zrobić w White Pocket!) poszliśmy spać. W nocy zbudził mnie ból głowy, po cichutku wyślizgnęłam się z namiotu, było pięknie: deszcz ustał, absolutna cisza, niebo pełne gwiazd, ogromny księżyc, a wokół czerwone góry. Poćwiczyłam chwilę chi gong, a zajączki przyglądały mi się ze zdziwieniem.

Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w stronę WIRE PASS (wracając na północ kilka kilometrów). To łatwy spacerowy kanion łączący się po kilku kilometrach z Buckskin Gulch (najdłuższym kanionem w USA) w miejscu zwanym Alcove (nisza w skale), gdzie znajdują się ciekawe petroglify. Zaparkowaliśmy na leżącym tuż przy drodze płatnym parkingu (kilka USD), z którego szczęściarze wyruszają także do The Wave i po trochę błotnistej drodze dotarliśmy do kanionu. Normalnie wędrowałoby się nim bardzo przyjemnie, jest wąski i w upalne dni na pewno daje wytchnienie, ale my po niedługim czasie natknęliśmy się na wielki głaz zagradzający drogę, z którego trzeba byłoby ześlizgnąć się prosto w błotniste bajoro. Po sprawdzeniu, że dalej nie jest lepiej i mając w perspektywie zobaczenie innych kanionów, zrezygnowaliśmy i zawróciliśmy na 89 hwy.


Zdjęcia: Vermilion Cliffs, UTAH, Wire Pass - wejście, USA
Vermilion Cliffs, UTAH, Wire Pass - wejście, USAZdjęcia: Vermilion Cliffs, Arizona, Wire Pass 1, USA
Vermilion Cliffs, Arizona, Wire Pass 1, USA
Droga 89 z Kanab do Page długości ok. 120 km obfituje w ciekawe miejsca, wystarczy zjechać z niej kilka kilometrów w terenową drogę, aby trafić w świat jak z bajki. Zamierzaliśmy później skręcić z niej na północ na Cottonwood Canyon Road i, „zaliczając” liczne atrakcje, dojechać do Cannonville, by stamtąd kontynuować eksplorację Escalante.

Jadąc w stronę Page, po pewnym czasie po lewej stronie drogi widać kolorowe klify Grand Staircase Escalante. Około 50 km za Kanab widoczny jest mały drogowskaz „OLD PARIA GHOST TOWN”, a po lewej stronie drogi znajduje się rozjeżdżony placyk i coś w rodzaju obelisku, tablica na którym informuje, jakie filmy kręcono w Old Paria Town. Z parkingu wiedzie terenowa, piaszczysta droga gdzieś po ok. 8 km doprowadzająca do miejsca, w którym znajdowało się kiedyś westernowe miasteczko, którego resztki zostały zniszczone przez wandali (kręcono tu m.in. westerny „Buffalo Bill”, „Wyjęty spod prawa..”) oraz mały cmentarzyk, pozostałość po dawnej osadzie Pahreah. Początkowo droga jest lepiej utwardzona, potem zamienia się w grząski piach.


Zdjęcia: Escalante, UTAH, Grand Staircase Escalante - droga do Old Paria, USA
Escalante, UTAH, Grand Staircase Escalante - droga do Old Paria, USA
Jadąc dalej lewą odnogą drogi docieramy do rzeki Paria, całą drogę pozostając w zachwycie nad otaczającymi nas górami w tęczowe paski i co rusz chcąc wyskakiwać z auta, by to uwiecznić. Nad rzeką zrobiliśmy wspaniały piknik – rosną tam wysokie drzewa, dające tak pożądany w sierpniu cień oraz leży długi pień zwalonego drzewa, na którym można usiąść i gapić się na okolicę wzdychając „jak tu pięknie…”. Myślę, że spokojnie można by rozbić namiocik i zanocować.Zdjęcia: Old Paria, Utah, Z wędrówek po górach: Tęczowe góry, USA
Old Paria, Utah, Z wędrówek po górach: Tęczowe góry, USAZdjęcia: Old Paria, Utah, Old Paria, USA
Old Paria, Utah, Old Paria, USA
Około 20 km za zjazdem do Old Paria, po lewej stronie drogi, pod piękną tęczową górą, znajduje się terenowy parking, wskazywany z drogi 89 drogowskazem „TOADSTOOL HOODOOS”. Stamtąd około 1,5 kilometrowy spacerek po piachu i kamieniach doprowadza nas do przepięknej, iście księżycowej dolinki z lasem różnej wielkości „grzybków” skalnych.


Zdjęcia: Paria Rimrocks Toadstool Trail, Utah, Hoodoos, USA
Paria Rimrocks Toadstool Trail, Utah, Hoodoos, USAZdjęcia: Paria Rimrocks Toadstool Hoodoos, Utah, Grand Staircase Escalante 2, USA
Paria Rimrocks Toadstool Hoodoos, Utah, Grand Staircase Escalante 2, USA
Zjazd w prawo na House Rock Road, o której była mowa na początku, znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Old Paria i Hoodoos, przy ostrym zakręcie drogi. Jadąc dalej 89 hwy, tuż przed Page, przejeżdżamy mostem nad rzeką Kolorado, oglądając GLEN CANYON DAM. Warto się na chwilę zatrzymać, by przespacerować się po okolicy i zobaczyć piękny kanion, który tworzy w tym miejscu rzeka. Za Page (ok. 8km), odwiedzamy przepiękne zakole rzeki Kolorado - HORSESHOE BEND. Żeby zrobić zdjęcie pokazujące rzekę w dolnej części kadru, jak niżej, trzeba się wychylić ze skały wiszącej nad przepaścią. Widok jest niesamowity, zwłaszcza przy zachodzącym słońcu.


Zdjęcia: Tama na rzecze Kolorado, Arizona, Glen Canyon Dam, USA
Tama na rzecze Kolorado, Arizona, Glen Canyon Dam, USAZdjęcia: Horseshoe Bend, Arizona, Podkowa, USA
Horseshoe Bend, Arizona, Podkowa, USA
Zjeżdżając za Page na 98 hwy docieramy do naprawdę niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju ANTELOPE CANYON: po prawej jest tzw. kanion górny, po lewej dolny. Obydwa są bez wątpienia warte odwiedzenia, ale nam bardziej podobał się dolny, mający charakter labiryntu, w którym trzeba schodzić w dół lub wspinać się po schodkach i drabinach. Kanion dolny ma także tę zaletę, że można dojechać do niego samemu – parking znajduje się gdzieś ok. 500 m od drogi, podczas gdy do kanionu górnego trzeba dojechać samochodem prowadzonym przez Indian Navajo. W kanionie górnym wraca się tą samą drogą, którą się przyszło, a ponieważ grupa wchodzi za grupą, nie ma co liczyć nawet na chwilę samotności i zdjęcia bez tłumu – chyba że robi się je ponad głowami zwiedzających. Natomiast w kanionie dolnym wchodzi i wychodzi się w różnych miejscach i tu mogę podpowiedzieć, że najlepiej jest iść w ostatniej turze przed grupą fotografów (tylko taka grupa może mieć statywy, jest mała i ma turę przy najlepszym świetle, ale płaci 2 razy więcej). Nam się tak trafiło, więc nikt nas z tyłu nie poganiał, bo fotografujący zatrzymali się już na początku kanionu, a my - niezauważone przez przewodnika – zostałyśmy za jakimś załomem i miałyśmy na dłuższą chwilę kanion tylko dla siebie. Światło w kanionie pada od góry i tylko miejscami, przez szczeliny, oświetlając z różną intensywnością różnorodne formy skalne – jest cudownie, ale zdjęcia robi się trudno (czasami przewodnik Navajo bierze aparat tych, którzy sprawiają wrażenie bezradnych, coś tam poustawia i robi niezłą fotkę). Po oglądnięciu zdjęć na ekranie komputera, jest się zdumionym jak mocno różnią się od tego, co widzieliśmy – każdy aparat poradził sobie inaczej z niedoborem i nadmiarem światła. O wielkim ustawianiu parametrów nie ma mowy, przewodnicy poganiają grupę i całe przejście kilkusetmetrowego kanionu trwa może ze 40 minut, podczas których stale cię ktoś potrąca lub wchodzi w kadr. Globtroterom umiejącym robić piękne zdjęcia zdecydowanie polecam turę dla fotografów.


Zdjęcia: Antelope Canyon - Lower, Arizona, W czarownym świecie kanionów: Antelope Canyon 2, USA
Antelope Canyon - Lower, Arizona, W czarownym świecie kanionów: Antelope Canyon 2, USAZdjęcia: Antelope canyon - lower, Arizona, W czarownym świecie kanionów: Antelope Canyon 3, USA
Antelope canyon - lower, Arizona, W czarownym świecie kanionów: Antelope Canyon 3, USAZdjęcia: Antelope Canyon, Arizona, W czarownym świecie kanionów, USA
Antelope Canyon, Arizona, W czarownym świecie kanionów, USA
U.S. 89 Highway przejeżdża się w drodze do wielu popularnych kanionów, ale warto z niej nieco zboczyć we wskazanych wyżej miejscach, aby napotkać mało znane zakątki z krajobrazami jak z bajki i kontemplować je w ciszy i spokoju.
Zapraszam na dalszy ciąg relacji o eksploracji Escalante

Zdjęcia

USA / Arizona / Vermilion Cliffs / House Rock Valley Road 1USA / Arizona / Vermilion Cliffs / House Rock Valley RoadUSA / UTAH / Vermilion Cliffs / Wire Pass - wejścieUSA / Arizona / Vermilion Cliffs / Wire Pass 1USA / UTAH / Escalante / Grand Staircase Escalante - droga do Old PariaUSA / Utah / Old Paria / Z wędrówek po górach: Tęczowe góryUSA / Utah / Old Paria / Old PariaUSA / Utah / Paria Rimrocks Toadstool Trail / HoodoosUSA / Utah / Paria Rimrocks Toadstool Hoodoos / Grand Staircase Escalante 2USA / Arizona / Tama na rzecze Kolorado / Glen Canyon DamUSA / Arizona / Horseshoe Bend / PodkowaUSA / Arizona / Antelope Canyon - Lower / W czarownym świecie kanionów: Antelope Canyon 2USA / Arizona / Antelope canyon - lower / W czarownym świecie kanionów: Antelope Canyon 3USA / Arizona / Antelope Canyon / W czarownym świecie kanionów

Dodane komentarze

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2016-02-02 17:13:43

"Dziękuję bardzo! Chciałam się tymi miejscami i chwilami podzielić z innymi podróżnikami, bo są naprawdę niezwykłe; chociaż widziałam kawałek świata, tam byłam cały czas zauroczona krajobrazami często nawet mało znanymi lub nieznanymi nawet osobom wielokrotnie zwiedzającym USA. W cudownym White Pocket było zapewne niewielu Polaków, a relacji z Yant Flat w języku polskim nie znalazłam żadnej. Może w ten sposób pomogę mniej zorientowanym, a podróżującym po USA, nie ominąć pięknych miejsc znajdujących się czasami tuż, tuż ich trasy. Serdecznie pozdrawiam."

Podróżnikświat dołączył
07.03.2013

Podróżnikświat 2016-02-01 09:41:13

Gratuluję tak wspaniałej wyprawy!-POZDRAWIAM

Adam Nowaczyński dołączył
23.01.2016

Adam Nowaczyński 2016-01-23 22:57:39

Witam. Zaciekawił mnie artykuł o podróży przez Stany no i oczywiście piękne zdjęcia z kanionu - odniosłem wrażenie, że są bardziej czytelne w mniejszym obrazie. Pozdrawiam

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl