Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Namsan - Świat Buddów wyrzeźbiony w skałach. Korea Południowa - Gyeongju. > KOREA POŁUDNIOWA


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Kamienny Budda na górze NamsanKoreańskie miasto Gyeongju, między VII a X wiekiem stolica państwa Silla, to niezliczone groby/kurhany niegdysiejszych władców, sławne świątynie Bulguksa i Seokguram, relikty historycznych zabudowań. Ale i tak „nie widział Gyeongju ten, kto nie wspiął się na szczyt Namsan.

Wreszcie się doczekałam, wypogodziło się. Ukoronowaniem mojego spotkania z Gyeongju ma być góra Namsan - góra, w której odbija się tysiąc lat historii królestwa Silla. Czekałam na to spotkanie, bo przecież nie widział Gyeongju ten, kto nie wspiął się na szczyt Namsan.
Miał to być zresztą jeden z pierwszych punktów programu mojego pobytu w tym mieście, ale załamanie pogody powodowało codzienne zmiany planów; nie chciałam wędrować mokrymi szlakami parku narodowego. Wszystko wskazuje, że moja cierpliwość zostanie nagrodzona, dzisiaj ma nie padać.

Zdjęcia: Namsan, Gyeongju, Kamienny Budda na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWA
Namsan, Gyeongju, Kamienny Budda na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWANamsan to nie tyle szczyt, ile niezbyt rozległy (mniej więcej 10 na 8 kilometrów) masyw górski rozciągający się w południowej części Gyeongju. Szczyty w tym masywie są dwa główne – Geumo-bong wznosi się na wysokość 468 metrów nad poziom morza, Gowi-bong na 494 metry – i kilka pomniejszych. Pomiędzy nimi doliczono się blisko czterdziestu dolinek i grzbietów. Na terenie masywu odkryto: trzynaście grobów królewskich, sto pięćdziesiąt świątyń, sto trzydzieści wyobrażeń Buddy – posągów lub płaskorzeźb na skałach, sto kamiennych pagód, dwadzieścia dwie kamienne latarnie i ślady po czterech górskich fortecach. Tyle mówią statystyki, różniące się zresztą w różnych materiałach, ale zawsze z zastrzeżeniem, że i tak dokładnie nie wiadomo, ile jeszcze śladów przeszłości skrywają górskie zakamarki.

Zdjęcia: Namsan, Gyeongju, Kamienny Budda (2) na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWA
Namsan, Gyeongju, Kamienny Budda (2) na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWAWybieram najpopularniejszy szlak na Geumo-bong, zaczynający się po stronie wschodniej masywu, tuż koło zespołu trzech królewskich grobów. Idę drewnianym pomostem pod baldachimem z sosnowych igieł i ścieżką, która wije się wśród grobów współczesnego cmentarza – niewielkie kopczyki pokryte trawą wskazują, że tradycja grobów-kurhanów jest ciągle żywa, tyle że na mniejszą skalę.

Zdjęcia: Namsan, Gyeongju, Szlak turystyczny na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWA
Namsan, Gyeongju, Szlak turystyczny na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWAŚcieżka ma wiele odnóg, a każda warta jest skręcenia i odkrycia kolejnej świątyni, w której toczy się codzienne życie, czy pamiętającej czasy pierwszych królów dynastii Silla figury Buddy, przed którą grupa pielgrzymów pali kadzidełka i zanosi modły. Przekraczam górskie strumienie, wspinam się kamienną ścieżką na skalną półkę, z której mogę popatrzeć z góry na Gyeongju, na pola ryżowe wokół miasta i na to, jak ludzie ratują największą skalną płaskorzeźbę, wizerunek Buddy siedzącego.

Zdjęcia: Namsan, Gyeongju, Kamienna płaskorzeźba na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWA
Namsan, Gyeongju, Kamienna płaskorzeźba na górze Namsan, KOREA POŁUDNIOWAGeumo-bong osiągam po prawie pięciu godzinach. Pokonałam może trochę ponad trzy kilometry, rekordu prędkości zatem nie osiągnęłam, ale też nie to było moim celem. „Świat Buddów wyrzeźbionych w skałach” wymaga czegoś więcej niż tylko „przejścia” ścieżką traktowaną jako jeden ze szlaków parku narodowego – te pięć godzin to niezbędne minimum, jakie mogłam temu „światu Buddów” poświęcić.

Czas wracać, schodzę zachodnią stroną masywu. U jego podnóża w 1977 roku oddano do użytku Tongiljeon – Pałac Zjednoczenia, tego zjednoczenia sprzed trzynastu wieków oczywiście, zjednoczenia pod berłem dynastii Silla trzech królestw istniejących w pierwszym tysiącleciu naszej ery na Półwyspie Koreańskim. A ponieważ za twórców tego zjednoczenia uważa się trzy wymienione już wcześnie postacie: króla Munmu, jego ojca króla Muyeola i generała Kim Yu-sina, im zadedykowano to miejsce. W głównym pawilonie trzy wielkie portrety, przed wejściem trzy pomniki – kamienne stele wsparte na kamiennych żółwiach. Różnią się tylko inskrypcjami.

Zdjęcia: Namsan, Gyeongju, Kamienne stele w Tongiljeon (Pałac Zjednoczenia) u podnóżagóry Namsan, KOREA POŁUDNIOWA
Namsan, Gyeongju, Kamienne stele w Tongiljeon (Pałac Zjednoczenia) u podnóżagóry Namsan, KOREA POŁUDNIOWAKrużganki dokoła głównego pawilonu skrywają galerię siedemnastu historycznych obrazów ilustrujących proces jednoczenia trzech królestw. Co ciekawe, pałac wybudowano na miejscu, który służył do trenowania żołnierzy – nie fizycznego, ale raczej mentalnego – mającego przygotować ich do bezwzględności i nieustępliwości w czasie starć z nieprzyjacielem!

Byłam na górze Namasan, byłam w Gyeongju… Mogę wracać do Seulu.


Więcej w eKsiążce „Emerytka w Korei Południowej”.
Zaglądnij też na: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

KOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Kamienny Budda na górze NamsanKOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Kamienny Budda (2) na górze NamsanKOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Szlak turystyczny na górze NamsanKOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Kamienna płaskorzeźba na górze NamsanKOREA POŁUDNIOWA / Gyeongju / Namsan / Kamienne stele w Tongiljeon (Pałac Zjednoczenia) u podnóżagóry Namsan

Dodane komentarze

emerytkawpodrozy dołączył
20.04.2015

emerytkawpodrozy 2016-12-01 20:12:28

A to ci chochlik pisarski mi się wkradł i strony świata pozamieniał! Dziękuję za czujność.
Wchodziłam od Namsan od strony doliny Samneung, czyli od strony zachodniej oczywiście. Nie korzystałam ze środków komunikacji miejskiej ponieważ po drodze zwiedzałam jeszcze Kompleks Pięciu Tumuli, Żródło Najeong i Pawilon Poseokjeon.
I ja pozdrawiam!


Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2016-11-29 21:46:49

Świeżutko po powrocie z Korei, jak również z podobnych szlaków Parku Narodowego Gyeongju. Fajnie opisane, to też był jeden z podstawowych punktów (masyw Namsan), który zamierzałem odwiedzić w Gyeongju. Malutka uwaga techniczna - większość szlaków, ze względów komunikacyjnych (i tak też opisują przewodniki) zaczyna się w okolicach doliny Samneung po stronie zachodniej masywu Namsan, zaś kompleks Tongiljeon jest po stronie wschodniej. Sądząc po zdjęciach chodziliśmy tymi samymi drogami. Pozdrawiam

emerytkawpodrozy dołączył
20.04.2015

emerytkawpodrozy 2016-07-29 09:27:06

"Zdecydowanie warto odwiedzić! Czy drogo? To rzecz względna. Mnie jeden dzień wyszedł mniej niż w Japonii, Singapurze czy Brunei. Wartości nie przytaczam bo zmieniają się kursy walut, ceny hoteli (w zależności od sezonu), indywidualnych zwyczajów noclegowych (ja biorę zawsze jedynki więc wiadomo, drożej), tego co się chce zwiedzić (ceny biletów wstępów – te w Korei akurat są stosunkowo tanie, a zdecydowanie tańsze niż np. w Chinach). Więcej zresztą piszę na ten temat w eBooku.
Polecam dwa ostatnie wpisy na moim blogu http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/
– są właśnie o Korei Południowej. W ostatnim linki do wcześniejszych postów.
Myślę, że skutecznie pomogą podjąć decyzję o podróży do Korei – oczywiście na TAK!


"

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2016-07-28 23:31:55

a może by tak wpisać Koreę na swoją listę :) Droga impreza?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl