Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Turystyka w Indiach. Czy ten kraj jest gotowy na przyjęcie przybyszów z całego świata? > INDIE


Anie89 Anie89 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / Pravin - handel na ulicy miasta BhopalChociaż Indie należą do tzw. krajów trzeciego świata, to w ostatnich latach poczyniły progres jeżeli chodzi o turystykę. To właśnie w tej dziedzinie władze tego kraju widzą nadzieję w walce z biedą, ubóstwem, chorobami i analfabetyzmem.

Na zegarze 7.05. Zza widnokręgu nieśmiało wychyla się niepozorna kula gazowa w kolorze cytrynowym, oświetlając swym blaskiem spory kawałek nieba. Choć to nie pierwszy wschód słońca w moim życiu, to z pewnością jest on wyjątkowy, tak jak to miejsce dookoła mnie. Tuż obok rozpościera się ogromne jezioro, na jego przejrzystej tafli pojawia się beżowa poświata - to słońce pozostawia za sobą ślady swego odbicia. W oddali piętrzą się zamglone wierzchołki górskich szczytów – być może właśnie w tej chwili jakiś śmiałek je zdobywa. I w ten sposób wita mnie jeden z 29 stanów Indii, region Madhya Pradesh, a dokładniej miasto Bhopal.

Moją uwagę przyciąga siedzący nieopodal na skrzyżowanych nogach mężczyzna o lekko pochylonej, szczupłej sylwetce.

Zdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, Pravin - handel na ulicy miasta Bhopal, INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, Pravin - handel na ulicy miasta Bhopal, INDIEOwy pan za pomocą ruchów dłoni niczym dyrygent narodowej orkiestry prezentuje swoje produkty do handlu. Podchodzę bliżej, spoglądam na jego opaloną twarz. Tu i tam pojawiły się już zmarszczki, jednak nie świadczą one o dojrzałym wieku jegomościa, prędzej są to oznaki doświadczenia życiowego, oznaki przebrniętych dróg usłanych zarówno sukcesami jak i porażkami.

Ciekawe ile kosztują buraki w Indiach, nigdzie nie ma ceny. No tak, przecież tu trzeba się targować .
-100 INR za tuzin - nagle słyszę. Szybko kalkuluję w myślach. To będzie jakieś 6 złotych. Pan zauważa moje intensywne spojrzenie w jego stronę. Zauważa, że jestem nie tutejsza i zapytuje mnie o mój kraj.
-Z Europy, z Polski jestem -

Zabrzmiało to, jakbym była z innego świata. Owy mężczyzna o imieniu Pravin z zachwytem przyznaje, że ostatnio coraz więcej obcokrajowców się tu kręci. Kupują oni wszystko, co tylko się da.
- Nie ma się co dziwic – pomyślałam. Madhya Pradesh to region, który wspierany przez rządowe organizacje z roku na rok coraz prężniej rozwija się i rozbudowuje, wszystko po to, by przyciągnąć jak największą liczbę turystów z całego świata. Już od kilku lat owy rozkwit widoczny jest głównie za sprawą podjęcia określonych działań przez resort turystyki w Indiach. Mowa tu po pierwsze o ożywieniu działań korporacji związanych z turystyką, o inwestycje w odnowę hoteli (np. w 2011 roku został odrestaurowany hotel Jehan Numa Palace, którego właścicielami są Nadir i Yawara Rashid; w 2014 roku otworzyli oni inną posiadłość – Jehan Numa Retreat, czyli uzdrowisko wypoczynkowe, wyposażone w kompleks SPA, oferujące naturalne masaże lecznicze)

Zdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, Jehan Numa Retreat, INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, Jehan Numa Retreat, INDIErestauracji, klubów jachtowych, biur informacji turystycznej itp. Po drugie ulepszona została infrastruktura, część dróg została odremontowana, zwłaszcza drogi przy miejscach masowo odwiedzanych przez turystów. Poza tym trwają negocjacje w sprawie powstania bezpośrednich, międzynarodowych połączeń lotniczych ze stanu Madhya Pradesh, gdyż na chwilę obecną jest niemożliwe dotarcie do Bhopal bez uprzedniej przesiadki w Delhi albo w Bombaju.

Pravin kręci się tu dzień w dzień. Słyszę z jego ust, że na przestrzeni ostatnich kilku lat Bhopal się zmienił, zmodernizował, rozbudował. Remonty wciąż są tu na porządku dziennym. Wszędzie zgiełk, brud i pył, nawet na dziedzińcu pałacu Gohar Mahal, który jest wizytówką miasta leży kupa gruzu. Indie w zastraszającym tempie próbują dogonić zachodni świat.

Mój nowy znajomy nagle pochyla się i sięga po skrawek gazety leżącej na chodniku.
-Media to w dzisiejszym świecie potęga, czwarta władza w państwie – dodaje i ma rację. Dzięki mediom informacje rozpowszechniają się w zawrotnym tempie, ludzie są na bieżąco informowani o ważnych wydarzeniach z kraju i ze świata, dlatego poszerzono działania dotyczące promocji stanu Madhya Pradesh zarówno prasie jak i w internecie, coraz częściej zaczęły pojawiać się artykuły, posty i reportaże na temat tego regionu.

W ręku trzymam skrawek aktualnej gazety, a tam artykuł o odbywających się od 14.10.2016 do 16.10.2016 targach turystycznych (Madhya Pradesh Travel Mart).

Zdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, MPTM - podziękowania za zaangażowanie, INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, MPTM - podziękowania za zaangażowanie, INDIEZdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, Stoiska podczas targów turystycznych w Bhopal , INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, Stoiska podczas targów turystycznych w Bhopal , INDIEZdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, Targi turystyczne - Bhopal 2016, INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, Targi turystyczne - Bhopal 2016, INDIEPodczas tych dni do miasta Bhopal zapraszane są media i inwestorzy z całego świata by wspólnie promować to, co MP ma najlepszego jak również by zastanowić się jak zniwelować do minimum wszelkie niedogodności. Podczas owych targów goście mają szansę poznać MP od podszewki dzięki ekspedycjom wgłąb regionu, dzięki kontaktom z mieszkańcami czy poznając smaki indyjskiej kuchni. Wielu inwestorów dostrzega potencjał rozwoju owego stanu. W rezultacie, często we współpracy z tutejszymi przedsiębiorcami powstają nowe hotele, restauracje, zwiększa się liczba usług związanych z turystyką, również ma miejsce modernizacja bardziej wiekowych miejsc, wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom turystów.

Nie ma wątpliwości, że Indie już poczyniły znaczny progres. Ten kraj ma ogromny potencjał by stać się głównym celem wypraw turystycznych wśród zagranicznych podróżników.
Ale czy ten postęp widoczny jest na co dzień? Będąc na jednej z wiosek miałam okazję poobserwować tamtejszych mieszkańców. Ci ludzie nie mają kontaktu z cywilizacją, wodę czerpią ze studni, by wykarmić rodzinę hodują bydło i zajmują się uprawą roślin.

Są biedni, ale bieda nauczyła ich jak przetrwać w najsurowszych warunkach. Zajęci pracą nie mają czasu by użalać się nad sobą. Moją uwagę zwróciła kobieta ubrana w kolorowe sari, bawiąca się w błocie. Po chwili zdałam sobie sprawę, że ona buduje dom! Kobieta i to sama! Po prawej stronie zaczęte fundamenty, a błoto to glina wypełniająca przestrzeń między cegłami.

Zdjęcia: Wioska, Madhya Pradesh, Konstrukcja domu , INDIE
Wioska, Madhya Pradesh, Konstrukcja domu , INDIEBiedę widać nie tylko na wioskach, ale i w miastach. Niezbyt solidne budynki, dziurawe dachy, brak betonowych dróg i chodników, zamiast tego roznoszący i brudzący piasek. Zwierzęta na ulicy blokujące ruch. Dzieci żebrzące o kawałek chleba.

Zdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, buffalo, INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, buffalo, INDIEKilka metrów od Pravina stoi rozłożone stoisko z owocami, co chwila tędy przejeżdżają samochody przenosząc widoczne kłęby kurzu i piasku wprost na owoce. Niestety, ubóstwu towarzyszą brud i roznoszone bakterie.

Zdjęcia: Bhopal, Madhya Pradesh, handel w Indiach, INDIE
Bhopal, Madhya Pradesh, handel w Indiach, INDIE


Zapytuję Ravina jak Hindusi sobie z tym radzą. Odpowiedział, iż tutejsi ludzie są uodpornieni na choroby, że to przeważnie turyści cierpią. Jednak to nie znaczy, że mamy unikać Indii, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach: nie należy spożywać wody z kranu, gdyż może ona być zanieczyszczona różnego rodzaju bakteriami i wirusami. Uważać należy również na spożywanie owoców i warzyw, które uprzednio mogły być opłukiwane wodą z kranu. I oczywiście trzeba pamiętać o zaszczepieniu się m.in. przeciw malarii i przeciw durowi brzusznemu. Szczepienia te nie są obowiązkowe, są zalecane. Miesiąc lub dwa miesiące przed wyjazdem najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który poinformuje o szczepieniach i przekieruje do placówek, gdzie można owe szczepienia wykonać, a także pomoże w skompletowaniu apteczki na wyjazd.

Trzeba liczyć się z istniejącymi zagrożeniami, dlatego MP to region dla nieustraszonych turystów o mocnych nerwach, lubiących wyzwania, dla podróżników pragnących odkrywać świat takim, jakim jest, dla miłośników przejażdżek po dżungli, dla obieżyświatów szukających atrakcji, dla osób lubiących bliskość natury. Będąc w Indiach, obserwując ludzi, środowisko, życie zrozumiałam, jak bardzo potrzebna jest nawet najmniejsza pomoc dla mieszkających tam ludzi. Rozwój turystyki to szansa by wyjść z dołka, to sposób na walkę z biedą, to nowe perspektywy dla młodzieży, to inwestycja w obiecujący rozwój przyszłych pokoleń.
To jeszcze nie koniec - w kolejnych dniach mojego pobytu w Indiach czeka mnie wizyta w safari, wśród tygrysów i lwów, a także zwiedzanie Pachmarhi i okolic w regionie Madhya Pradesh. Jestem niesamowicie podekscytowana samą myślą o tym, co mogą mi przynieść kolejne dni.

text + pics Anna Zaryczańska

Zdjęcia

INDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / Pravin - handel na ulicy miasta BhopalINDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / Jehan Numa RetreatINDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / MPTM - podziękowania za zaangażowanieINDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / Stoiska podczas targów turystycznych w Bhopal INDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / Targi turystyczne - Bhopal 2016INDIE / Madhya Pradesh / Wioska / Konstrukcja domu INDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / buffaloINDIE / Madhya Pradesh / Bhopal / handel w Indiach

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-23 20:35:56

No czego jak czego, ale szczepionki przeciwko malarii nadal nie wynaleziono :)))
I jeszcze: Indie nigdy nie będą "główną destynacją turystyczną". Dlatego właśnie, że są Indiami.Pozdrawiam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl