Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Maroko podróż z pokładu jachtu. Mity i doświadczenie ! Port Sidi Ifni > MAROKO


BalticAnchor BalticAnchor Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MAROKO / Maroko / Maroko / Afryka - dajej już tylko piasek i skałyOd kilku lat podróżujemy całą rodziną przez większość roku. Co roku spędzamy kilka miesięcy w północno zachodniej Afryce.
To krótki opis pobytu w Porcie Sidi Ifni,

Już za kikla dni znów przepłyniemy Gibraltar i znów będziemy kilka tygodni w Afryce !

Zdjęcia: Maroko, Maroko, Afryka - dajej już tylko piasek i skały, MAROKO
Maroko, Maroko, Afryka - dajej już tylko piasek i skały, MAROKO
Maroko podróż z pokładu jachtu. Mity i doświadczenie ! Port Sidi Ifni

Już od kilku lat, co roku pływam kilka miesięcy u wybrzeża Maroka.
To czas, na który zawsze czekam. Szczególnie w drodze z Gibraltaru z wiatrami w plecy
I proszę pamiętajcie, Maroko jest piękne i wyjątkowe. Nie dajcie się namówić na ominięcie tego miejsca. Jest bezpieczne i egzotyczne !
Za tydzień znów rozpoczynam rejs wybrzeżem Maroka i zapraszam Was czytelników do podróży razem ze mną.
Na początek opiszę port i miasto Sidi Ifni. W tym roku tam nie planuje cumować ale to najdalsze i najbardziej egzotyczne miejsce na wybrzeżu Maroka


Na początek kilka ważnych podstawowych informacji o żeglowaniu w Maroku.
Pamiętajmy że niezbędny do przekroczenia granicy jest aktualny paszport na min 6 miesięcy. Polacy nie potrzebuję Wizy do Maroka. Dokumenty jachtowe muszą być w 100% pełne. jacht czarterowy może zostać zatrzymany aż do przedstawienia dokumentów własności, to już dość szczegółowa wiedza i przekracza temat jaki poruszam (zainteresowanych o szczegóły proszę o kontakt)
Polski konsulat udzielający porad telefonicznych jest w mieście Rabat. Z doświadczenia wiem że można się dodzwonić tylko w godzinach urzędowania i pomoc można otrzymać sporadycznie. tel. +212 5377 71173, oraz +212 537771791.

Natychmiast po wejściu do portu, do którego należy się zgłosić radiowo, zgłaszamy się do odprawy celnej, paszportowej i portowej. Każdą z nich obsługuje inny mundurowy urzędnik. Jest czasochłonna ale nie jest trudna. Oczywiście broń narkotyki i alkohol powinny zostać zgłoszone.

Jeśli chodzi o doświadczenie to od dwóch lat nie spotkałem się z przeszukaniem jachtu. A przeszukanie jakie przeżyłem było na poziomie w obecności 3 funkcjonariuszy z 2 formacji oraz psa wykrywającego broń (chodzi o znaczniki zapachowe smaru do broni) i narkotyki. Samo przeszukani nie narażało załogi i jachtu na jakiekolwiek naruszenie mienia i godności.
Odprawę przed wyjściem z portu zgłaszamy na dzień przed wyjściem. Po odprawie paszportowej najczęściej nie można opuścić jachtu.

Sternik powinien posługiwać się bądź rozumieć francuski i hiszpański. Dodatkowo lista załogi musi zawierać zawody załogi (proszę wystrzegać się wpisywania zawodów związanych z wojskiem i mediami).
Na mocy dekretu i zaleceń króla Maroka, wszyscy turyści w tym żeglarze są objęci szczególną ochroną. Czyli jacht może nie zostać wypuszczony z portu w trudne warunki na morzu. Cóż to jest dla dobra żeglarzy, w wielu wypadkach muszę się zgodzić że widziałem w jakie warunki wypływają jachty na ocean co kończyło się najczęściej stratami na jachtach.

Połowę trudności w Maroko pokonacie uśmiechem i wiarą w ludzi, drugą połowę cierpliwością ! Nigdy przez wiele lat nie spotkałem tam przeszkód nie do pokonania !
Dodatkowe informacje dotyczące żeglowania i podróżowania z pokładu jachtu w następnych materiałach. Teraz zapraszam do subiektywnego opisu portu Sidi Ifni.
________________________________________

Zdjęcia: Maroko, Maroko, Maroko, MAROKO
Maroko, Maroko, Maroko, MAROKOPort Sidi Ifni

Pozwolę sobie nie cytować Wikipedi, przekażę tylko wiedzę niedostępną w internecie !

Port pozbawiony jest miejsca dla jachtów. Właściwie przyjmuje jachty nie częściej niż co kwartał. Nie ma w porcie w zasadzie wody i prądu.

W zasadzie, ponieważ zaradni znajdą i jedno i drugie. Miejsca są wyłącznie przy betonowych pirsach. Polecam jednak basen zachodni portu. Tam są jednostki, do których można zacumować (proszę patrzeć na zdjęcie) dając wytchnąć załodze po drodze na morzu i unikając problemów z pływami.

Zdjęcia: Maroko, Maroko, Maroko - nasze jedyne bezpieczne miejsce w porcie, MAROKO
Maroko, Maroko, Maroko - nasze jedyne bezpieczne miejsce w porcie, MAROKO
Na zdjęciu jest nasz jacht cumujący do burty z jednostką ratownictwa portu Sidi Ifni. Z jednostki po drobnym datku dla jego pracowników możemy otrzymać prąd i wodę z kei. Pamiętajcie że media otrzymacie tylko w nocy. W dzień nie wolno ich udostępniać.
Sam basen portowy jest obszerny i niewykorzystany. Lotnisko SidiIfni, nie funkcjonuje. Sporadycznie przyjmuje prywatne małe samoloty.
Odprawa portowa jest dość oddalona, a odprawa celna i paszportowa jest przy wejściowej do portu. W porcie są warsztaty jednak poza wysokim doświadczeniem ich pracowników nie posiadają praktycznie żadnych części od jachtów.
W mieście Sidi Ifni jest jeden samochód do wynajęcia ! Pokieruje Was Kapitan portu. To dobry, oczytany (angielski komunikacyjnie) człowiek, który bez przeszkód Wam pomoże w drobnych sprawach (jak samochód, prowiant itp)Wejście do portu jest niebezpieczne już przy 6- 8 bft. Basen portowy jest dobrze oświetlony jednak od zewnętrznej strony kilkadziesiąt metrów w morze są instalacje murowane.Światła główek portu są dobrze widoczne ale wnętrze jest spartańskie. Wchodziłem do portu w nocy i nie należał do przyjaznych. Jednak po minięciu główek fale są znikome i manewrowość i głębokość dobra.

Zdjęcia: Maroko, Maroko, Afryka - Opowieść o utraconym jachcie, MAROKO
Maroko, Maroko, Afryka - Opowieść o utraconym jachcie, MAROKO
Port kryje jak wszytko też legendy:

Dla przestrogi w zachodnim basenie portowym jest porzucony jacht. Jego właściciele zostali uratowani jednak nigdy już nie chcieli wrócić na morze. Jacht opierał się czasowi i wodzie jeszcze w zeszłym roku.
Mam nadzieję że i dzisiaj czeka tam nadal ! To długa historia, kiedyś może przyjdzie czas że ją Wam opowiem. Dziś ją uszanuje i zostawię dla siebie !

Zdjęcia: Maroko, Maroko, Afryka - wyjątkowe klify Lagzira, MAROKO
Maroko, Maroko, Afryka - wyjątkowe klify Lagzira, MAROKO
Z miejscowości Sidi Ifni kilka kilometrów na południe można zwiedzić jeden z cudów Maroka.
Klify Lagzira.Wiele jeszcze do poznawania przede mną nieznanych miejsc.
Teraz wyruszę do Afryki 1 stycznia 2017 roku.

Wiem że przeżyję następne przygody dla których warto żyć !
Zapraszam do śledzenie artykułówWiele jeszcze do poznawania przede mną nieznanych miejsc.
Teraz wyruszę do Afryki 1 stycznia 2017 roku.

Wiem że przeżyję następne przygody dla których warto żyć !
Zapraszam do śledzenie artykułów

Zdjęcia

MAROKO / Maroko / Maroko / Afryka - dajej już tylko piasek i skałyMAROKO / Maroko / Maroko / MarokoMAROKO / Maroko / Maroko / Maroko - nasze jedyne bezpieczne miejsce w porcieMAROKO / Maroko / Maroko / Afryka - Opowieść o utraconym jachcieMAROKO / Maroko / Maroko / Afryka - wyjątkowe klify Lagzira

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl