Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wypad do Lwowa, Odessy, Białogrodu, Kiszyniowa, Naddniestrza, Kamienca Podolskiego, Chocimia cz. 1. > UKRAINA


aaandrzejp aaandrzejp Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / - / Odessa / Odessa schody Relacja z podróży do Odessy. Opis pobytu w niej. Wycieczka do Białogrodu-Akerman (twierdza).
Praktyczne rady.

Dwa lata minęły od naszej ostatniej pamiętnej podróży opisanej na Globtroterze (Podróż do Moskwy Mongoli, Pekinu, Władywostoku 1-6). Aż prosi się by zacytować to co śpiewali dawniej w kultowym kabarecie “Natura ciągnie człeka w las”….Mnie też ciągnie nie tyle w las, co znów na wschód. Marcin rzucił pomysł trasy. Logistyka i realizacja należała jednak już tylko do mnie.

Mój cel to Lwów, Odessa, Białogród-Akerman (twierdza), następnie Mołdawia i Kiszyniów oczywiście Naddniestrze, Orheiul Vechi, Kamieniec Podolski i Chocim.

Zdjęcia: Odessa, Odessa schody " Patiomkowskie", UKRAINA
Odessa, Odessa schody " Patiomkowskie", UKRAINAPostaram się tutaj osobom, które są zainteresowane tymi kierunkami, pomóc w logistyce. Ważne to o tyle, że jak się przekonałem na miejscu planowanie trasy z “wujkiem Google\" nic nie daje albowiem inne są miejscowe realia, dużo np. zależy choćby od godzin wyjazdów marszrutek.

Żeby dostać się do Lwowa nie ma z tym większych problemów z samych Katowic odjeżdża codziennie mnóstwo autokarów. Problemem może być bilet na pociąg Lwów- Odessa .Wybierałem się tam 16 maja. Wspomniany wujek informował, że w ten dzień jadą tam 3 pociągi. Chciałem bilet kupić na miejscu w kasie, w myśl, no bo kto by w tym czasie, tak wcześnie tam jechał? Ale coś mnie podkusiło i sprawdziłem dostępność biletów. Na 3 tyg przed wyjazdem zostało tylko 60 miejsc a noclegi już miałem zarezerwowane:). Próbowałem kupić bilet plackard (sypialny w przedziale bez drzwi) poprzez stronę Google maps, ale był z tym wielki problem. Najpierw wyskakiwała mi cena 504 hr. jednak przy końcowym podliczeniu ulegała zmianie na 3 000 rubli. Po godzinie poddałem się. Znalazłem w Internecie link do strony kolei ukraińskich - booking.uz.gov.ua/en/
Wystarczyło parę minut, żeby stać się szczęśliwym posiadaczem biletu za oszałamiającą kwotę 120 hr - 17 zł (tyle zeszło mi z karty) 1 hr=0,15 gr.

Zdjęcia: Opera Odessa, Odessa, UKRAINA
Opera Odessa, Odessa, UKRAINABilety zakupione, noclegi po rezerwowane czas w drogę.
Katowice 21:35 ruszam kierunek Lwów Sam przejazd bez żadnych problemów 1 godzina odprawy na granicy ukraińskiej 1 godzina na naszej. Cała podróż trwała łącznie 8 godzin. Większość autokarów we Lwowie zatrzymuje się na dworcu autobusowym przy ul. Stryjskiej 109. Jest to około 45 min od dworca Lwów gł. i centrum. Ja musiałem rozwiązać problem czy to co wydrukowałem z maila kolei ukraińskich jest biletem, czy muszę to wymienić na bilet w kasie? Przed dworcem autobusowym jest przystanek trolejbusowy, linia nr 10 jedzie prosto pod dworzec główny. Cena biletu to 3 hr (45 gr). Na miejscu w jednym okienku pani powiedziała, że to co mam jest biletem a w drugim bez słowa wydrukowała mi bilet.

Zdjęcia: Odessa, Odessa, UKRAINA
Odessa, Odessa, UKRAINAJuż w pociągu konduktor powiedział , że nie musiałem nic drukować w kasie.
Blady świt, a pociąg dopiero o 20:40. Sprawa biletu rozwiązana. Trzeba znaleźć jakieś miejsce by się choć na chwilę się położyć. Do centrum starego Lwowa z dworca głównego jedzie marszrutka nr 26. To ważne, bo linia tramwajowa jest w remoncie.

Znalazłem w hostelu wolne łóżko 200 hr, ale pobyt tam muszę opisać:). Na miejscu otworzył mi drzwi, jak się później okazało, właściciel. Był tylko w samych slipkach. Pewnie dlatego, że to było wcześnie rano, tylko dlaczego ma łóżko obok mnie i dlaczego tak często widzę przed moją twarzą jego tyłek? 2 godziny drzemki zaliczone, czas ruszyć na miasto, pukam do kuchni a tam wspomniany właściciel wychodzi do mnie-nago. No nic, pewnie takie klimaty w tym Lwowie maja.:)

Zdjęcia: Ul Prjeobrażenskaja , Odessa, UKRAINA
Ul Prjeobrażenskaja , Odessa, UKRAINAMiasta Lwowa nie będę opisywał jestem w nim 4-ty raz i cały dzień starałem się chodzić po różnych bocznych mało uczęszczanych uliczkach i znów, człowiek ze ”smutkiem” stwierdza fakt, jakim Lwów jest pięknym miastem.

Czas powoli do pociągu, wracam do hostelu a tam w kuchni za szybą ktoś chodzi w turbanie z ręcznika na głowie. Odetchnąłem głośno, jaka ulga, że się myliłem w ocenie gospodarza. Zaczynam się pakować, wchodzi gospodarz i ten ktoś już bez turbanu. Okazuje się, że to też facet. :) Zaczynamy rozmawiać, panowie często żartują z (żopy) czytaj d....Tyle tylko, że chodzi im raczej o tą męską część ciała. Nie ma co, trzeba wiać. Pakuje się szybko, siadam na jakiejś półce by zawiązać sznurowadła, niestety deska nie wytrzymuje mojego impetu, łamie się a ja pozostaję z rozdartymi w wiadomym miejscu dżinsami, z porysowanym wkrętem tyłkiem i uboższym o 150 hr portfelem za naprawę szkód. :)
Pociąg Odessa-Lwów to 12 godzin jazdy. Jazda w nocy minęła by pewnie szybko, gdyby nie mały 8 miesięczny terrorysta. A był na początku taki słodki:). Niestety prawdziwą twarz pokazał po 21, darł się jak opętany prawie do 1 nad ranem. Cały wagon nie spał. Czy to jakieś fatum?

Zdjęcia: Port w Odessie, Odessa, UKRAINA
Port w Odessie, Odessa, UKRAINAJestem w Odessie. Jeśli macie nocleg gdzieś w centrum miasta, rejon ulicy Preobrażenskaja to główna ulica, teraz w remoncie, która prowadzi do głównego deptaku Odessy Dieribasowskaja. Szukajcie przed dworcem obok targu tramwaju nr 10,-4 przystanki. Zaoszczędzicie z 40 min. Mnie tyle zajęło z plecakiem dotarcie tam i znalezienie tych ulic.

Wreszcie Odessa. To moje 3 miasto portowe na wschodzie po Sewastopolu i Władywostoku, ale jakże inne! Ciepłe i serdeczne. Miasto, w którym się można zakochać.
Zastanawiam się dlaczego? Czy przez ogromną serdeczność ludzi, czy przez niesamowitość deptaku na ulicy Dieribasowskaja. Czy też może z powodu bulwaru, który jeśli zostanie w całości wybudowany stanie się perłą nie tylko na skale Ukrainy?
Wspomniany deptak jak i stary bulwar nadmorski, to bajecznie oświetlone wieczorem i nocą miejsca.
Mnóstwo tam muzyków dorabiających do tzw kapelusza. Muzykę słychać praktycznie ze wszystkich stron.
Jest tu niesamowity klimat do beztroskiego spędzania czasu. No i te ceny, piwo na głównym deptaku kosztuje aż 4 zł:) 25 hr.

Zdjęcia: deptak ul Dieribasowskaja, Odessa nocą, UKRAINA
deptak ul Dieribasowskaja, Odessa nocą, UKRAINAJakie są atrakcje Odessy co robić w tym mieście? Samo centrum jest dość niewielkie.
Wspaniały jest budynek Opery, jego otoczenie. Duże wrażenie robią schody tzw Patiomkowskie prowadzące do portu (w czasie mojego pobytu w remoncie i zasłonięte blachą), ale i tak “zaliczone” 2 razy. Pracownicy nie reagowali kiedy wchodziłem na nie, tylko grzecznie ostrzegali, że u góry nie ma wyjścia:)
Jest tzw stary bulwar, cudownie oświetlony w nocy i jest nowy, którego część mieli otworzyć po moim wyjeździe. Ten nowy to będzie naprawdę bajka! W porcie można kupić sobie bilet na rejs statkiem 1 godz 100 hr. Można pojechać na plaże, które są jednak w pewnej odległości od centrum. Kursuje tam trolejbus nr 2. Pytajcie o park Szewczenki punkt charakterystyczny do wysiadania to młyńskie koło. Plaże nie są niestety zbyt imponujące, ale im dalej idzie się pieszo tym lepsze. Na początku w kompleksie \"Nemo\" robiącym wrażenie jest delfinarium. Koszt wstępu o godz 15 to 250 hr ale już o 10 rano kosztuje tylko 100 hr-polecam!

Zdjęcia: Odessa, Port w Odessie, UKRAINA
Odessa, Port w Odessie, UKRAINAJeśli są wśród was miłośnicy twierdz, zamków proponuję wyprawę w okolice opisywane przez Adama Mickiewicza: Twierdza Akermanu, ukraiński Białogród i o niego pytajcie. Marszrutka sprzed dworca głównego nr 560 czas przejazdu 1-45 cena 47 hr. Tyle tylko, że trzeba potem dojść jeszcze 45 min z b…..pieszo:) Pytajcie, zapamiętajcie słowo kriepost-twierdza. Z powrotem jest opcja jazdy pociągiem elektrycznym, ale czas podróży to 2,5 godziny, cena biletu 20 hr. Plusem jest oprócz niższej ceny to, że można tam wyciągnąć nogi, oczywiście dosłownie nie w przenośni:). Nie będę tu zachwalać takich wyjazdów bo to co się podoba jednemu nie musi innym. Dla mnie była to super wycieczka, a twierdza wspaniała.

Co można zjeść w Odessie. Przyznam szczerze, chciałem się stołować w małych lokalnych knajpkach, tyle tylko, że takich nie znalazłem. Naprawdę szukałem. Przez cały czas pobytu stołowałem się na na głównym deptaku w Puzatej Chacie. Mieści się ona na ostatnim piętrze domu towarowego Europa. Na piętrze -1 jest wielki supermarket. Dla mnie Puzata Chata to rewelacja można tam naprawdę smacznie i tanio zjeść. Brałem zawsze zupę + dwa dania + surówkę koszt to ok 80-100 hr. Spróbujcie ich pierogów (wareniki). Spróbujcie zup Akroszka, Solianka, Borszcz.

Zdjęcia: Odessa, Stary bulwar Odessa, UKRAINA
Odessa, Stary bulwar Odessa, UKRAINAPanów zainteresują pewnie ceny alkoholi. Raj dla koneserów. Piwo w markecie ok 10 hr -1,5 zł. Piwo na deptaku 25 hr 4 zł. Niesamowita wódka miód papryka ok. 70- 80 hr. Wspomniana wódka połączona z sokiem jabłko- granat, lub jabłko- winogrona...to prawie 8 cud świata:). Generalnie alkohol kupicie już nawet od mniej niż 10 zł. Doskonałe jest piwo Lwowskie. Koniecznie skosztujcie kwasu chlebowego i doskonałej chałwy. Miłośnikom targów i bazarów polecam ten na ulicy Niżinskaja. Na jej końcu wspaniały bazar lub rynok. Klimaty też iście wschodnie, a można kupić wszystko. Generalnie ceny na całej Ukrainie są bardzo przystępne dla naszych kieszeni. Można wręcz powiedzieć bardzo tanie.

Zdjęcia: Odessa, Stary bulwar Odessa, UKRAINA
Odessa, Stary bulwar Odessa, UKRAINA5 dni w Odessie minęło nawet nie wiem kiedy. Wspaniałe miasto, wspaniali ludzie. Niezwykle serdeczni, weseli i pomocni ale żeby się o tym przekonać trzeba z nimi rozmawiać.
Tam pomocy nie odmówi wam nikt. Żeby się przemieszczać w różne miejsca musiałem pytać o wiele spraw. Magiczne słowo przepraszam (izwienitie) każdy stawał wysłuchiwał mnie i pomagał a ile rozmów dzięki temu odbyłem? Ukraińcy są zafascynowani Polską tak, jak my lata temu zachodem, tyle tylko, że potrzebna tam jest znajomość języka rosyjskiego, mimo, że język ukraiński jest naprawdę podobny do języka polskiego i bez problemu można się dogadać.

Miejsce -Plac na deptaku -muszla koncertowa. Gra orkiestra, przed, tańczą ludzie, wiek ok. 70 plus. Patrzę na ten widok zachwycony, kobieta z dzieckiem stojąca obok widząc mój zachwyt na twarzy, mówi do mnie, \"eta Odessa biedna, ale wesoła\". Nic dodać nic ująć. W trakcie pobytu w Odessie nie spotkałem się z żadną, nawet najmniejsza niemiłą sytuacją.
Jest tam niezwykle bezpiecznie!
Odessa jest wspaniała, chcę tam wrócić, wiem to na pewno.
Teraz czas na Mołdawię i Kiszyniów…….Cdn

Zdjęcia

UKRAINA / - / Odessa / Odessa schody UKRAINA / - / Opera Odessa / OdessaUKRAINA / - / Odessa / OdessaUKRAINA / - / Ul Prjeobrażenskaja  / OdessaUKRAINA / - / Port w Odessie / OdessaUKRAINA / - / deptak ul Dieribasowskaja / Odessa nocąUKRAINA / - / Odessa / Port w OdessieUKRAINA / - / Odessa / Stary bulwar OdessaUKRAINA / - / Odessa / Stary bulwar OdessaUKRAINA / - / Odessa / Tak się bawi Odessa 70+UKRAINA / - / Białogród-Akerman / Białogród nad DniestremUKRAINA / - / Białogród-Akerman / Białogród nad DniestremUKRAINA / - / Białogród-Akerman / Białogród nad DniestremUKRAINA / - / Białogrod-Akerman / Białogród nad Dniestrem

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl