Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Szlakiem wodnym do Berlina - 5 atrakcji, których nie mogłam ominąć > NIEMCY, POLSKA


ztaraszewska ztaraszewska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Wrocław / Wrocław / Brzeg Dolny Fot. CruzeoPłynąc spacerowym jachtem motorowym po Odrze, wybrać można wiele kierunków, jednak tym, który musi przebyć każdy motorowodniak jest trasa z Wrocławia do Berlina. To blisko 700 km rzecznej żeglugi, podczas której zobaczyłam niesamowite miejsca i przeżyłam niecodzienne przygody.

Urlop na spacerowym jachcie motorowym to rozrywka dostępna dla każdego. Po pierwsze nie odbiega kosztowo od innych, bardziej standardowych sposobów na spędzenie wolnego czasu w wakacje: 6-osobowa rodzina czy paczka znajomych za 2 tygodnie na wynajętej łodzi zapłaci ok. 5-6 tys. złotych, czyli podobną kwotę, jak za wynajem utrzymanego w wysokim standardzie domku letniskowego nad polskim morzem. Po drugie, aby sterować taką łodzią, nie potrzeba patentu sternika, choć kurs zajmuje kilka godzin, kosztuje ok. tysiąc złotych i pozwala nabyć najważniejsze umiejętności w zakresie manewrowania, cumowania i przeprawiania się przez śluzy, a w taką edukacją zawsze warto zainwestować.

A gdzie płynąć? To zależy od czasu, który można poświęcić na motorowodną przygodę. Jeżeli choć 14 dni, wtedy warto obrać kierunek na Berlin. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na tej trasie.

Dzień, w którym zabrakło wody w Odrze

Wycieczkę do Berlina zaczyna się w Osobowicach. Na początek wystarczy pokonać kilka wrocławskich śluz, rozkoszując się leniwą żeglugą w dół rzeki, aby po 19 kilometrach dotrzeć do Urazu. Warto odwiedzić to miasteczko portowe, aby zobaczyć barokowy kościół św. Michała Archanioła oraz ruiny średniowiecznego zamku o niespotykanej bryle wzniesionej na planie trójkąta. Następnie na motorowodniaków czeka pierwsza atrakcja: pokonanie śluzy w Brzegu Dolnym, nazywanym potocznie \\\"końcem Odry\\\".

Zdjęcia: Wrocław, Wrocław, W drodze do Bytomia Odrzańskiego fot. Cruzeo, POLSKA
Wrocław, Wrocław, W drodze do Bytomia Odrzańskiego fot. Cruzeo, POLSKA


Brzeg Dolny
Fot. Cruzeo

To jedno z najbardziej specyficznych miejsc na Odrze, o bardzo wąskim korycie rzeki i szybkim nurcie. Poza tym poniżej jazu poziom wody bywa tak niski, że można tam płynąć co najwyżej kajakiem. Oczywiście nie oznacza to końca podróży do Berlina. Aby pokonać ten odcinek przy niskich stanach wody należy, kilka dni przed wypłynięciem, powiadomić Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i zamówić wodę. RZGW zgromadzi ją powyżej jazu, a następnie uwolni, tworząc sztuczną falę pozwalającą jachtowi na przeprawienie się przez ten odcinek - tłumaczy Magdalena Rozwadowska z firmy Cruzeo zajmującej się czarterem spacerowych jachtów motorowych.

Bytom Odrzański, najpiękniejsze miasto nad Odrą

Na 128 kilometrze trasy, za Portem Ścinawa, znajduje się Port Katedralny Głogów, w którym warto się zatrzymać, aby zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja, zamek książąt głogowskich i pozostałości XIII-wiecznych sukiennic. Natomiast, zaledwie 32 kilometry dalej, znajduje się druga atrakcja, czyli Bytom Odrzański, uznawany za najpiękniejsze miasto nad Odrą. Koniecznie trzeba przespacerować się urokliwym deptakiem, z którego rozpościera się widok na rzekę i przystań, odwiedzić kamienne schodki rybackie, służące za miejsce schadzek zakochanych oraz górującą nad przystanią, skarpę widokową. Zachwycający jest też pięknie utrzymany, kameralny rynek staromiejski z ratuszem wybudowanym w latach 1602-1609 oraz zabytkowe kamieniczki z XVII i XVIII wieku.

Klimatyczne Krosno Odrzańskie

Kolejne punkty na trasie rzecznej do Berlina to Nowa Sól, a następnie Port Cigacice, przy którym warto zacumować i wybrać się na wycieczkę krajoznawczą do winnicy w Górzykowie. Największą, już trzecią atrakcją jest jednak Krosno Odrzańskie. To malownicza miejscowość, w której warto zwiedzić zamek krośnieński, będący w XII wieku siedzibą księcia Henryka I Brodatego, Farę Maryjną z barokowymi epitafiami i XIX-wiecznymi organami, a także klasycystyczny kościół św. Andrzeja z dzwonami z XV i XVII wieku. W okolicach zamku piastowskiego znajdują się także fragmenty murów obronnych oraz uchowane tzw. szwedzkie szańce. Przed powrotem na łódź można wspiąć się na wysoką skarpę, aby oglądnąć panoramę miasta i cudowny widok na Odrę.

34-metrowa podnośnia Niederfinow

Potem można ruszyć dalej, pokonując wodną autostradę, którą dzielimy z Niemcami. Tor wyznaczają boje, tzw. pławy, które pokazują, gdzie jest najgłębiej, zatem i najbezpieczniej dla motorowodniaków. W ten sposób dopływa się do Kostrzyna nad Odrą, który znajduje się na 361 kilometrze trasy. Z kolei na wysokości Cedyni wpływa się na prowadzący do Berlina, 92-kilometrowy kanał Odra-Hawela. Następnie trzeba przeprawić się przez śluzę w Hohensaaten, a potem przez podnośnię Niederfinow, jeden z najbardziej imponujących obiektów hydrotechnicznych w Europie, będącym czwartą atrakcją na trasie. Żeby pokonać różnicę poziomów na kanale, statki wpływają tam do wielkiej wanny, wciąganej potem na wysokość aż 34 metrów!

Zdjęcia: Wrocław, Wrocław, Podnośnia Niederfinow Fot. Cruzeo, POLSKA
Wrocław, Wrocław, Podnośnia Niederfinow Fot. Cruzeo, POLSKA
Co robić w Berlinie?

Do Berlina wpływa się kanałem Odra-Hawela, uchodzącym do Odry na jej 667 kilometrze. W stolicy czeka piąta atrakcja - zwiedzanie miasta lub rejs jeziorami dookoła wzgórz Müggelberge. Warto też wspiąć się na 82-metrową wieżę Müggel, z której rozpościera się prawdziwie idylliczny widok na okolicę. - Drugim pomysłem jest rejs dookoła Berlina, podczas którego można zobaczyć m.in. Most Oberbaum, Śluzę Mühlendamm, Pawią Wyspę, Zamek Bellevue, Kolumnę Zwycięstwa, Katedrę Berlińską, Wyspę Muzeów czy najstarszą dzielnicę mieszkaniową w Berlinie, Nikolaiviertel - podsumowuje Magdalena Rozwadowska.Do Polski wraca się mierzącym ok. 82 kilometrowym kanałem Odra-Sprewa. Powrót zajmuje do trzech-czterech dni, żeglując do Wrocławia tempem zgodnym ze swoim temperamentem.

Zdjęcia

POLSKA / Wrocław / Wrocław / Brzeg Dolny Fot. CruzeoPOLSKA / Wrocław / Wrocław / Podnośnia Niederfinow Fot. CruzeoPOLSKA / Wrocław / Wrocław / Wrocław Marina Topacz Fot. CruzeoPOLSKA / Wrocław / Wrocław / W drodze do Krosna Odrzańskiego Fot. CruzeoPOLSKA / Wrocław / Wrocław / W drodze do Bytomia Odrzańskiego fot. Cruzeo

Dodane komentarze

juras48 dołączył
02.11.2005

juras48 2017-06-29 09:57:21

Bardzo ciekawa relacja z tej podróży, marzy mi się taka sama, może kiedyś?

janusz44 dołączył
13.02.2013

janusz44 2017-06-24 22:16:49

Ahoj! Można z powodzeniem dopłynąć rzekami i kanałami nawet do Marsylii. W którymś z czasopism opisano taki rejs, wiodący z Warszawy do Marsylii i dalej do wybrzeży Hiszpanii. Rejs odbył się oczywiście jachtem pełnomorskim z Warszawy - Wisłą, Notecią...trochę Wartą, Odrą, skąd niemieckini kanałami i rzekami do Rodanu i Rodanem do Marsylii. Ciekawa relacja z mnóstwem problemów, ale szczęśliwie wyprawa zakończona.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl