Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jak dobrze przygotować się do zagranicznej podróży? Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne? Odpowiadamy > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie WłOCHY /   /   / Bezpieczne podróżowanieŚrednio 27 proc. Polaków decyduje się na zagraniczny wyjazd wakacyjny. Planując taki urlop, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, wśród których ważną rolę odgrywa ubezpieczenie turystyczne. Dzięki odpowiednio dobranej polisie można zabezpieczyć się na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych czyhających na turystów.

Przygotowując się do zagranicznej podróży, warto pomyśleć nie tylko o skompletowaniu odzieży czy niezbędnych akcesoriów. Trzeba także zadbać o pozostawiany dobytek, np. informując sąsiadów lub bliskie osoby o planowanych wczasach i prosząc o doglądanie mieszkania. Ważne jest również skompletowanie wymaganych dokumentów, np. paszportu, Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego czy wykupionych polis.

EKUZ nie zawsze wystarczy
Zamierzając spędzić wakacje za granicą, wiele osób ogranicza się wyłącznie do uzyskania EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Chociaż faktycznie daje ona bezpłatny dostęp do wielu usług medycznych, nie jest wystarczającym zabezpieczeniem w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Działa w bardzo ograniczonym zakresie, tj.:
uwzględnia świadczenia niezbędne z medycznego punktu widzenia,
obejmuje świadczenia udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent musiałby powrócić do kraju na leczenie.
Warto przy tym podkreślić, że bezpłatnie realizowane są wyłącznie te świadczenia, które są darmowe dla obywateli danego kraju. W praktyce dla turystów może oznaczać to konieczność pokrycia kosztów leczenia czy transportu medycznego z własnych środków. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny takich usług medycznych są bardzo wysokie, niewystarczające ubezpieczenie może skutkować poważnymi wydatkami – sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zdjęcia:  ,  , Bezpieczne podróżowanie, WłOCHY
, , Bezpieczne podróżowanie, WłOCHY
Przydatne ubezpieczenie turystyczne
Chcąc mieć pewność, że jakikolwiek wypadek nie będzie miał finansowych konsekwencji, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dostępne w ofercie niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, pozwalają zabezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Standardowy zakres ubezpieczenia turystycznego obejmuje przede wszystkim koszty leczenia. W ramach polisy ubezpieczyciel deklaruje pokrycie kosztów wizyt w szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych. Ubezpieczenie uwzględnia również: zabiegi, operacje, zakup leków i środków medycznych, a także transport sanitarny i transport powrotny do kraju. Możliwy jest również transport zwłok w razie śmierci ubezpieczonego – do wysokości sumy ubezpieczenia.

Jako że podstawowy zakres ubezpieczenia turystycznego to niezbędne minimum, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe warianty.

Ubezpieczenie NNW – polisa, dzięki której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków powodujących znaczny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Wysokość odszkodowania odpowiada procentowemu uszczerbkowi na zdrowiu określonemu przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe (informacje o wyliczaniu odszkodowania znaleźć można w OWU).
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – polisa, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje finansową odpowiedzialność w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim.
Ubezpieczenie bagażu – polisa obejmująca ochroną rzeczy osobiste (również sprzęt elektroniczny), które uległy zniszczeniu, kradzieży lub zgubieniu. Wysokość odszkodowania zależy od wysokości sumy ubezpieczenia.
Koszty ratownictwa i poszukiwania – rozszerzenie, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty przeprowadzonej akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach i na wodzie.
Chcąc zapewnić sobie jeszcze pełniejszą ochronę ubezpieczeniową, polisę turystyczną można rozszerzyć o dodatkowe elementy, np.:

koszty rezygnacji – dzięki temu ubezpieczyciel zwróci koszty rezerwacji noclegu, zakupionych biletów, itp. w przypadku powodów uwzględnionych w OWU,
choroby przewlekłe – dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia zagranicznego związane ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą.
Wybierając ubezpieczenie podróżne, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

zakres ochrony ubezpieczeniowej – im jest ona szersza, tym lepiej chroni ubezpieczonego,
wysokość sumy ubezpieczenia – od niej będzie zależeć wysokość wypłaconego odszkodowania
kraje obowiązywania – po to, by mieć pewność, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zdarzenia, do których doszło na terenie konkretnego państwa.
Ważne jest, by przy wyborze nie kierować się wyłącznie ceną. Im tańsza polisa, tym większe prawdopodobieństwo niższej sumy i mniejszego zakresu ubezpieczenia.

Wyjeżdżając za granicę własnym samochodem...
Decydując się na zagraniczny wyjazd samochodem, należy pamiętać nie tylko o EKUZ czy ubezpieczeniu turystycznym. Istotną rolę odgrywają polisy komunikacyjne, które są wymagane nie tylko w Polsce.

Planując podróż samochodem, należy posiadać:

ważne ubezpieczenie OC pojazdu,
Zieloną Kartę – obowiązuje w takich krajach jak m.in.: Albania. Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Izrael, Iran, Macedonia, Maroko, Czarnogóra, Turcja, Ukraina, Mołdawia,
pakiet assistance ważny za granicą.
Warto także upewnić się, w których krajach obowiązuje polskie AC i na jakiej zasadzie działa. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kłopotów w razie udziału w zdarzeniu drogowym.

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego i odpowiednich ubezpieczeń komunikacyjnych powinno stanowić nieodłączną część przygotowań do podróży zagranicznej.

Zdjęcia

WłOCHY /   /   / Bezpieczne podróżowanie

Dodane komentarze

żeglarz dołączył
29.02.2012

żeglarz 2017-09-06 23:02:42

Dla mnie najistotniejsze jest nie to czy po powrocie ubezpieczyciel zwróci mi pieniądze za leczenie ale to czy zapłaci za moje leczenie! Kilka dni pobytu w szpitalu to może być kilka tysięcy dolarów a raczej nie zabieram worka pieniędzy ze sobą . Brak zwrotu 50€ przeboleję ale brak leczenia z powodu braku pieniędzy to już problem!

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2017-09-02 11:43:54

To prawda, że karta EKUZ stanowi niezbędne minimum. Często zupełnie niewystarczające. Np. w Portugalii pomoc weekendowa lub nocna zawsze wiąże się z opłatą. Na konsultację w publicznym szpitalu czeka się około 5 godzin. W prywatnym 5 minut, ale trzeba zapłacić co najmniej 50 euro, czego karta EKUZ już nie załatwi. Dodatkowe ubezpieczenie - konieczność. Nawet w Europie. A poza Europą -to już cała historia do napisania...

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl