Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Starsze od egipskich piramid? > POLSKA


Netta Netta Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Polska pn-zach / Wieś Pomietów / Megality koło PomietowaPolskie piramidy odkryte koło Dolic? Brzmi to z pozoru absurdalnie. Ale kopce kujawskie, zwane polskimi piramidami, są starsze od egipskich.
Ich długość przekracza nawet 130 metrów, a komory grobowe zostały przykryte ogromnymi kamieniami.Nawiguje nas Eliasz - wnuk pana Janusza, dolickiego eksperta od tej odległej historii.
- Idziecie ulicą Wiśniową do końca, potem mijacie stary, wojskowy punkt kontrolny, około 300 metrów dalej widać nasyp i wycięte krzewy…

Polskie piramidy odkryte koło Dolic? Brzmi to z pozoru absurdalnie. Ale kopce kujawskie, zwane polskimi piramidami, są starsze od egipskich.
Ich długość przekracza nawet 130 metrów, a komory grobowe zostały przykryte ogromnymi kamieniami, na wysokość kilku metrów.


Budowlę okalały potężne głazy, ustawione w szeregu. W jaki sposób wbijano je w ziemię z taką precyzją?... Kamienne kręgi pełniły też inne role, odnosząc się do wiedzy astronomicznej i duchowości przodków. Według przewodników, w kaszubskich Wąsiorach odnajdujemy wzór Plejad, a w Uniradzu Wielkiej Niedźwiedzicy. Odry niedaleko Kościerzyny, to jedno z najciekawszych miejsc występowania twardej energii. Wiele osób odczuwa tam niepokój, choć jeden z kręgów emituje bardzo silne promieniowanie - to pozytywna energia o mocy 120 tys. w skali Bovisa. Z dostępnych informacji wynika, że jedynie piramidy egipskie emanują silniejszą mocą.
W kamieniach, jako twardym materiale, zapewne zapisana jest informacja. Może to początek drogi do jej odszyfrowania?


Ale wróćmy na Pomorze Zachodnie, które jest pełne tajemnic, faktycznie ukrytych głęboko pod ziemią. W 2016 roku grupa archeologów z Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi badania metodą lotniczego skaningu laserowego. Odnajduje nienaruszone kurhany, na skraju lasu, około kilometra od ostatniego parkingu.
Nawiguje nas Eliasz - wnuk pana Janusza, dolickiego eksperta od tej odległej historii.
- Idziecie ulicą Wiśniową do końca, potem mijacie stary, wojskowy punkt kontrolny, około 300 metrów dalej widać nasyp i wycięte krzewy…
Faktycznie, jeszcze za startą kamieni są pozostawione liny, haki i młotki archeologów. Zapewne wrócą wkrótce. Miejsce robi wrażenie, w okolicach znajdujemy inne kręgi i kamienne stelle. Miejsce pozostawiamy odkrywcom.


Z rozpędu wracamy na główną drogę w stronę do Trzebienia, po wertepach docieramy do dobrze oznakowanego miejsca, z tablicą informacyjną. Czterech młodych ludzi wywija tu łopatami.
– Proszę dokończyć kopanie swojego grobu – jeden z nich podaje szpadel i wszyscy po chwili wybuchnęli śmiechem.
Na polach koło Krępcewa młodzi ludzie nie szukają kurhanów, a…samolotu, który ponoć gdzieś zalega od wojny, tuż pod ziemią.
Pytam o meteoryty i kurhany. Okoliczne pola, to pagórki, oczka, bagna i hektary pól.
- Tu w Krępcewie, żyli Wedlowie, od końca XIII wieku…- zaczynają.
Okazuje się, że Wedlowie, spisują wiele faktów okolicznych ziem. Jeden z nich wspomina ze zgrozą, o wędrujących po niebie, mocno rozżarzonych kulach. To fragmenty meteorytów, na które przez setki kolejnych lat natykali się okoliczni rolnicy, spychając je na rumowiska koło dróg. Wracając do bliższej historii, ponoć w jeziorze niedaleko Trzebieni, w okolicy folwarku, należącego teraz do prywatnego właściciela, wciąż zalega czołg, opętany wodorostami.
– Nic tam nie ma – twierdzi trzeźwo jeden z chłopaków, amator nurkowania, ze stargardzkiego klubu Barakuda. – Spenetrowaliśmy to jezioro, ale wiele ciekawostek kryje Miedwie.
Wracam więc na pola, które przywiodły z ciekawości do odległej historii. Megality. Ziemia Pyrzycka i Stargardzka stanowi ich cenne źródło. Krępcewo, Pomietów, Mogilica, Trzebień. Do wszystkich można dotrzeć, kierując się z Pyrzyc w stronę Dolic.
Pomietów to senna wioska. Już w latach 70-tych prowadzone prace badawcze na terenie lasów i pól, potwierdziły obecność cmentarzysk kurhanowych i pozostałości osad łużyckich, sprzed 1000 lat p.n.e. Odnaleziono też ceramikę guzową, z motywami paznokciowymi. Przed wypaleniem naczyń, były one zdobione przez naszych przodków…paznokciami. Znaleziono też groby ciałopalne i popielnicowe z konstrukcjami kamiennymi, gdzie szczątki wsypywano do naczyń i ustawiano na kamieniach, w wykopanych jamach.


Niestety Krępcewo, Trzebień, Mogilica, to miejsca nieźle splądrowane. Na skrzyżowaniu dróg Krępcewo, Morzyca, Trzebień ciekawostka i Głaz zwany Stołem Ofiarnym. Ponoć były pomysły, by go przesunąć, bo znaleziono wzmianki o ukrytym skarbie. Być może to część skarbu Wedlów, którzy zostali przez Barnima III ukarani za współpracę z Brandenburgią, najazdem na zamek w Krępcewie. Skarby przepadły, a legend o nim jest wiele. Kosztowności miał gromadzić już przed wiekami rycerz-rozbójnik.
Kamień o 11 metrowym obwodzie pozostał na miejscu, bo kto by go przesunął. Czar – zdjąć ma dopiero jednookie dziecko, które według legend, kiedyś ma się narodzić w Krępcewie.
Wracając jednak do Pomietowa, skąd wiele lat temu zaczynam wędrówki szlakiem megalitów. Wschód słońca, po najkrótszej, czerwcowej nocy wyznacza ścieżkę wzdłuż głazów, kładąc promień światła, niemal dokładnie na zachód.
Warto się wybrać wiosną lub jesienią, w okolice Dolic, by poczuć i posłuchać historii, których nawet faraonowie, mogliby nam…trochę pozazdrościć.


Ciekawe zdjęcia tych miejsc możecie obejrzeć na profilu użytkownika globa, który również pasjonuje się odległą historią: Drogomił.

Zdjęcia

POLSKA / Polska pn-zach / Wieś Pomietów / Megality koło PomietowaPOLSKA / Polska pn-zach / Dolice / Kurhany na PomorzuPOLSKA / Polska pn-zach / Trzebień / Megality - starsze od piramidPOLSKA / Polska pn-zach / Mogilica / Zniszczone kurhany w Mogilicy

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-02-02 00:11:48

A to ciekawe. Nic nie wiedziałam o tym miejscu. Współczuję matce, która urodzi tego jednookiego dzieciaczka.. No, ale skoro ma zdjąć czar.. Pozdrawiam serdecznie :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

02-03
Wymarzone Filipiny

El Nido położone w północnej części filipińskiej wyspy Palawan, od dawna było jednym z moich podróżniczych marzeń. Czy wyobrażenia znalazły potwierdzenie w świecie rzeczywistym? Jeśli chcesz znać odpowiedź na tak postawione pytanie, to poświęć kilka chwil na przeczytanie tego artykułu.

02-02
Dotknąć przyrody Afryki

Są miejsca na świecie, gdzie główną atrakcję stanowią zabytkowe budowle, ale są też takie, gdzie największą atrakcją jest przyroda. Bez wątpienia do tych drugich należy Republika Południowej Afryki.

02-01
Znikająca Wenecja...
12-28
Promuj swojego bloga na Globtrote...
12-23
Boże Narodzenie w Betlejem...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl
js/custom.js"> ?>