Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Tydzień w Walii > WALIA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WALIA / Południe / Cardiff / Cardiff, widoki z bayNa podstawie kilkukrotnego pobytu w Walii chciałbym zaproponować zainteresowanym czytelnikom trasę, która pozwoli zaczerpnąć nieco z klimatu Walii południowej. Na wstępie muszę zaznaczyć, że cała Walia jest prze ciekawym terenem dla globtrotera. Ja opieram się jedynie na swoich doświadczeniach i kieruję czytelnika w miejsca przeze mnie znane w sposób uporządkowany. Wiele informacji może być przydatnych w takiej wyprawie.

Walia sama w sobie jest niesamowicie kolorowa. Klify, zatoki, kamieniste i piaszczyste plaże, przypływy i odpływy. Malownicze zamki i ich kamienne ruiny. Malownicze wzgórza, opuszczone kopalnie, pochowane w małych miasteczkach skarby architektury. Piwo i ciężkie jedzenie, sery, whisky... Czyli dla każdego coś dobrego.
Zacznijmy jednak od tego, jak najlepiej tam dojechać?

Zdjęcia: Cardiff, Południe, Cardiff, widoki z bay, WALIA
Cardiff, Południe, Cardiff, widoki z bay, WALIA1. Dojazd
Najlepszym i najszybszym sposobem dostania się do Walii z Polski jest samolot. Ponieważ lot do samego Cardiff jest zazwyczaj dość drogi. Możliwie tanimi kierunkami jest Bristol albo Londyn. Stamtąd można łatwo autobusami dostać się do Cardiff. Generalnie komunikacja w Wielkiej Brytanii jest doskonale zorganizowana. Niektóre bilety można kupić przez internet, na regularną komunikację trzeba mieć przygotowaną gotówkę. Konieczne jest posiadanie bilonu. W autobusie płaci się wrzucając pieniądze do skarbonki. Potem kierowca drukuje dla nas bilet.

Zdjęcia: Cardiff, Południe Walii, Cardiff, kościół św. Jana Chrzcicela, WALIA
Cardiff, Południe Walii, Cardiff, kościół św. Jana Chrzcicela, WALIA2.Gdzie mieszkać
Niestety, noclegi w Cardiff nie są tanie. Można oczywiście wynająć miejsce w hostelu, ale jeżeli chcemy nieco więcej komfortu, to warto wybrać ofertę B&B. Są to najczęściej pokoje gościnne w prywatnych domach. Na ten nocleg wydasz najczęściej od 50 funtów wzwyż. Proponuję jako bazę wypadową założyć w Cardiff, przede wszystkim ze względu na dobrą komunikację, większy wybór noclegów, dobrą bazę kulinarną i możliwość dobrego spędzenia wieczoru. Jednak w tym ostatnim przypadku trzeba być ostrożnym, żeby w euforii zabawy nie stracić zębów. Bliskość ciekawych miejsc jest też istotnym argumentem.

Zdjęcia: Caerphilly, Południe, Caerphilly, zamek, WALIA
Caerphilly, Południe, Caerphilly, zamek, WALIA3. Jak ułożyć plan działania?
Pierwszy dzień to przyjazd do Cardiff, zakwaterowanie i ogólny spacer po mieście. Warto zatrzymać się w którymś z PUBów na dobrego hamburgera i szklankę dobrego piwa. Jest ono inne niż znane z Polski, Niemiec czy Czech. Ale o tym nieco dalej. Warto zobaczyć, gdzie leży parlament Walii, muzeum narodowe, uniwersytet, kościół św. Jana, główne uliczki, zakamarki i przejścia między kamienicami. Obejść zamek i przespacerować się po ogrodach. Zobaczyć stadion Milenium. Zajrzeć do biura turystycznego, zdobyć plan miasta i adresy atrakcji oraz rozgryźć siatkę komunikacyjną miasta i regionu.

Zdjęcia: Newport, Południe, Newport, zamek, WALIA
Newport, Południe, Newport, zamek, WALIA3. Jak ułożyć plan działania?
Pierwszy dzień to przyjazd do Cardiff, zakwaterowanie i ogólny spacer po mieście. Warto zatrzymać się w którymś z PUBów na dobrego hamburgera i szklankę dobrego piwa. Jest ono inne niż znane z Polski, Niemiec czy Czech. Ale o tym nieco dalej. Warto zobaczyć, gdzie leży parlament Walii, muzeum narodowe, uniwersytet, kościół św. Jana, główne uliczki, zakamarki i przejścia między kamienicami. Obejść zamek i przespacerować się po ogrodach. Zobaczyć stadion Milenium. Zajrzeć do biura turystycznego, zdobyć plan miasta i adresy atrakcji oraz rozgryźć siatkę komunikacyjną miasta i regionu.

Zdjęcia: Wejście do muzeum, Południe, Caerleon, legiony rzymskie, WALIA
Wejście do muzeum, Południe, Caerleon, legiony rzymskie, WALIA


Drugi dzień to wyprawa do Caerphilly. Po śniadaniu można zwykłą komunikacją regionalną udać się do tego miasteczka. Chlubi się ono największym w Walii i drugim, co do wielkości, w Wielkiej Brytanii zamkiem, a właściwie jego ruinami ocalonymi przez ekscentrycznego odnowiciela zamku w Cardiff, a wysadzonym wcześniej przez Cromwella, który nie chciał już drugi raz go zdobywać. Zamek położony jest na wyspach jeziora. Najpierw warto obejść go dookoła, żeby wyobrazić sobie jego wielkość. Następni można wejść do środka. Za bilet zapłacimy niecałe 10 funtów. Potem możemy delektować się jego architekturą. W wieży możemy obejrzeć animowaną historię zamku. Po obejrzeniu tego miejsca, w drodze powrotnej, warto zajrzeć do Castell Coch, zamku wybudowanego w XIX w. w stylu gotyckim przez właściciela zamków Cardiff i Caerphilly. Powrót do Cardiff i rejs do dawnego portu węglowego, a obecnie centrum rozrywkowo kulturalnego miasta. Wieczorem, kilkukilometrowym spacerem można wrócić na nocleg. Do Cardiff Bay można dopłynąć z parku przy zamku. W samym miejscu można wieczorem zjeść posiłek.

Zdjęcia: Cardiff, Walia południowa, Cardiff, centrum, WALIA
Cardiff, Walia południowa, Cardiff, centrum, WALIATrzeci dzień to wyprawa do wyprawa do Newport. Miasteczko z historią, ale niewielką liczbą zabytków. Bogaty wiek XIX zdemolował stare miasta stawiając na ich miejscu wysokie, bogate kamienice. Czarne złoto zmieniło znacznie krajobraz miast i terenów, nabrzeży i wiosek. Na brzegu rzeki ostały się relikty średniowiecznego zamku. Warto też, dla własnego poglądu przejść się uliczkami miasta. Newport nosi opinię niebezpiecznego miasta, także nie warto wędrować tymi uliczkami po zmroku. Kolejnym celem tego dnia jest stary rzymski obóz wojskowy w Caerleon. Dojedziemy tam autobusem regionalnym za niewielką gotówkę. Wchodzimy na teren starego miasteczka. Po drodze mijamy karczmę, stary rzymsko katolicki mały kościółek (co jest rzadkością), mijamy stare kamieniczki i dochodzimy do muzeum obozu rzymskiego. Tu możemy poznać życie legionów rzymskich w Walii. Nie tylko stronę militarną, ale zwykłą, codzienną egzystencję, aż do śmierci. Rozrywkę, wypoczynek, chorobę, starość... Robi to niesamowite wrażenie. Warto w Caerleon zjeść posiłek, by z przesiadką w Newport wrócić do Cardiff. Wieczorem proponuję kilka miłych chwil w PUBie koło kościoła św. Jana, obserwując przechodzących ludzi z nowym rodzajem piwa w ręku. W tamtym pubie (niestety nie pamiętam nazwy) można dobrze zjeść oraz codziennie skosztować nowego gatunku piwa.

Zdjęcia: Cardiff, Południe Walii, Cardiff, wnętrza zamku, WALIA
Cardiff, Południe Walii, Cardiff, wnętrza zamku, WALIACzwarty dzień to zwiedzanie Cardiff. Proponuję zacząć od muzeum narodowego. Ma ono dwie zasadnicze części. Pierwsza to muzeum historii naturalnej, a druga to muzeum sztuki. Jest to jedno z najciekawszych muzeów jakie widziałem w życiu. Można tam robić zdjęcia (poza miejscami zastrzeżonymi), trzeba jednak podpisać dokument, że zdjęcia są na własny użytek i że respektuje się regulamin. Potem zostajemy oznaczeni naklejką na aparacie. Dla mnie najciekawsza była galeria malarstwa oraz wystawa sztuki z II wojny światowej. Potem idziemy do zamku Cardiff. Wejście do zamku i na jego teren odbywa się za biletami. Korzenie zamku sięgają czasów rzymskich, w znacznej części odbudowany i zaaranżowany w XIX w. Ale warto zobaczyć, jak ludzka fantazja potrafi tworzyć przecudne kompozycje. Kolejną atrakcją są korytarze między kamienicami będącymi jednocześnie miejscami wyrafinowanych zakupów i spotkań przy kawie i herbacie. Gotycki, kamienny kościół św. Jana, dziś należący do Kościoła Walijskiego.

Zdjęcia: Chepstow, Południe, Chepstow, zamek, WALIA
Chepstow, Południe, Chepstow, zamek, WALIA

Pięknie zaaranżowany w środku. Spacer ulicą w kierunku Bay przynosi ciekawe odkrycie w postaci świątyni masońskiej. Masoneria, która w 1938 r. została w Polsce rozwiązana, jako zagrożenie dla suwerenności kraju, tam jest wszechobecna. Cardiff można również nazwać miastem kościołów. Najwięcej z nich pochodzi z XIX wieku. Wielu ludzi przybywając do pracy w XIX wieku stawiali świątynie. Wielość wyznań sprawiła, że czasem przy jednej ulicy znajdowało się ich kilka. Część dziś jest już nieczynna. Niektóre z nich mają inne przeznaczenie.

Zdjęcia: St Fagans, Południowy zachód, St Fagans, skansen walijski, WALIA
St Fagans, Południowy zachód, St Fagans, skansen walijski, WALIA


Piąty dzień to wyprawa Chepstow. Jest to miejscowość graniczna Walii z Anglią. Jadąc tam przesiadamy się w Newport. Jest to najpiękniej zachowane miasto. Posiada przepiękny zamek zawieszony nad brzegiem rzeki. Rzeka ulega przypływom i odpływom morza. Dlatego czasem łodzie pływają, a czasem leżą na brązowym mule. Zamek jest przepiękny, choć także w ruinie. Patrzy na graniczny most z majestatycznego klifu. Na zamek trzeba poświęcić sporo czasu. Jest on rozciągnięty i wielopoziomowy. W mieście, oprócz starych domów, spotkamy wielkie mury miejskie, bramę miejską, kościół średniowieczny pięknie wyposażony i w doskonałym stanie. Kolejny miejsce, do którego również dojeżdżamy autobusem jest położone kilkanaście kilometrów dalej opactwo Tintern Abbey. Powstałe w XI w. a zniszczone w 1539 r. rozbudza fantazję wielu artystów. Nagrywano tu również filmy. Warto je zwiedzić, a gdzy nie ma deszczu odbyć również spacer nad rzeką. Następnie czeka nas powrót do Cardiff, gdzie czeka nas odpoczynek.

Zdjęcia: St Fagans, Południowy zachód, St Fagans, pałac, WALIA
St Fagans, Południowy zachód, St Fagans, pałac, WALIA


Dzień szósty to przejazd do St. Fagans. Jest to połączenie pałacu, prawdziwego parku pałacowego oraz skansenu walijskiego. Kolorowe i białe domy, pałac ze zdobioną studnią oraz tarasy ogrodów i park robią wielkie wrażenie. W drodze powrotnej wysiadamy wcześniej, przed mostem w Cardiff. Przesiadamy się na kolejny autobus i jedziemy do wspaniałej Llandaff Cathedral. Kilka okolicznych cmentarzy wprowadza nas w celtycką tradycję kraju. Wnętrze jest również niezmiernie interesujące. Wrócić do Cardiff możemy długim spacerem wzdłuż brzegu rzeki. Przy możcie zjemy wspaniały stek z zielonym groszkiem.

Zdjęcia: Brecon Beacons, Południe, Brecon Beacons, góry, WALIA
Brecon Beacons, Południe, Brecon Beacons, góry, WALIA


Dzień siódmy to wyprawa górska. Jedziemy do Brecon. Droga trwa ok 2 godzin. Wysiadamy i możemy udać się na śniadanie angielskie. Ja trafiłem do rodzinnej restauracji, gdzie dwie starsze panie darzyły gości serdecznym uśmiechem. Śniadanie było rewelacyjne. Miasto zawiera takie skarby jak zamek zamieniony na prywatny hotel, opactwo pobenedyktyńskie, znów świątynię masońską oraz liczne stare domy. Kolejny cel to Park Narodowy Brecon Beacons. Piękne zielone wzgórza, pełne strumieni i owiec. Jeżeli wybieramy za cel same góry, trzeba wysiąść po drodze do Brecon i tam zacząć wędrówkę. Ale jeżeli chcemy zwiedzić miasto, to ta wersja jest najlepsza. Góry słyną z poligonów brytyjskich komandosów. Sam spacer jest przyjemny.

Zdjęcia: Cardiff, Południowy Wschód, Kościoły Cardiff, WALIA
Cardiff, Południowy Wschód, Kościoły Cardiff, WALIA

Zdjęcia: Brecon, Południe, Brecon, zamek, WALIA
Brecon, Południe, Brecon, zamek, WALIA

I czas na powrót do domu. Kolejny dzień to kolejna jazda do Bristolu lub Londynu i lot do domu. Można oczywiście wybrać inne warianty zwiedzania. Jedno jest pewne. Warto jechać, zobaczyć i zakochać się w Walii.

Zdjęcia

WALIA / Południe / Cardiff / Cardiff, widoki z bayWALIA / Południe Walii / Cardiff / Cardiff, kościół św. Jana ChrzcicelaWALIA / Południe / Caerphilly / Caerphilly, zamekWALIA / Południe / Newport / Newport, zamekWALIA / Południe / Wejście do muzeum / Caerleon, legiony rzymskieWALIA / Walia południowa / Cardiff / Cardiff, centrumWALIA / Południe Walii / Cardiff / Cardiff, wnętrza zamkuWALIA / Południe / Chepstow / Chepstow, zamekWALIA / Południowy zachód / St Fagans / St Fagans, skansen walijskiWALIA / Południowy zachód / St Fagans / St Fagans, pałacWALIA / Południe / Brecon Beacons / Brecon Beacons, góryWALIA / Południowy Wschód / Cardiff / Kościoły CardiffWALIA / Południe / Brecon / Brecon, zamekWALIA / Południe / Cardiff / Cardiff bayWALIA / Południe / Cardiff / Cardiff, uniwersytetWALIA / Południe / Caerleon / Caerleon, dom, XVI w.WALIA / Południe / Brecon Beacons / Brecon Beacons, na szlakuWALIA / Południe / Cardiff / Cardiff, giełda węglowaWALIA / Południowy zachód / St Fagans / St Fagans, skansen walijski WALIA / Południowy zachód / St Fagans / St Fagans, skansen walijskiWALIA / Południowy zachód / Cardiff / Cardiff, stolica WaliiWALIA / Południowa Walia / Tintern / Tintern AbbeyWALIA / Południowa Walia / Cardiff / Tintern AbbeyWALIA / Południowa Walia / Tintern / Tintern AbbeyWALIA / Południe Walii / Cardiff / Na ulicach CardiffWALIA / Południowy Wschód / Cardiff / Kościoły CardiffWALIA / Południowy Wschód / Cardiff / Kościoły CardiffWALIA / Południowa Walia / Cardiff / Chepstow, zamekWALIA / Południe / Chepstow / Chepstow, brama miejska

Dodane komentarze

geneticseeds dołączył
18.01.2015

geneticseeds 2018-11-02 00:11:45

"A zamek CONWY ???"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl