Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pływając wśród marmurów > CHILE


baobab-ka baobab-ka Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHILE / Patagonia /  Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol  / Marmurowa katedraJechać? Nie jechać?
Daleko. Zupełnie nie po drodze.
Chwila zastanowienia.
Dwa kliknięcia. Dwa kolejne loty. I jeszcze jedno wypożyczone auto.

Zdjęcia:  Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol , Patagonia, Marmurowa katedra, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol , Patagonia, Marmurowa katedra, CHILELotnisko w Balmaceda jest maleńkie i położone pośrodku niczego. Ot, jeden pas na szerokiej równinie osłoniętej kordonem ośnieżonych andyjskich szczytów.
Wieje! Znowu wiatr! A przez dwa ostatnie dni, w cieplutkim Puerto Montt i okolicznej krainie wulkanów, zdążyłam już zapomnieć o viento patagónico, który od bez mała dwu tygodni urozmaica nam przemierzanie Krańca Świata.

Zdjęcia: Provincia de General Carrera, Dolina rzeki Ibáñez, CHILE
Provincia de General Carrera, Dolina rzeki Ibáñez, CHILEKultowa Carretera austral nieco mnie rozczarowała. Choć podobno to jej najciekawszy odcinek, nijak ma się do Ruty40, której każdy fragment zachwycał pięknem surowego krajobrazu. I przestrzeniami. Uwielbiam ogromne przestrzenie!
Początkowo droga wije się serpentynami wzdłuż górskich strumieni, których brzegi porastają kobierce łubinu. Chocho, nieco inny niż w naszych ogrodach, większy i bardziej masywny, jakby ta korpulentność była gwarancją przetrwania w tutejszym surowym klimacie. Co kawałek tablica napominająca kierowców, by zważali na lokalnego ssaka, wyglądem przypominającego jelenia. Huemal chilijski uznany został za gatunek zagrożony wyginięciem. Parokrotnie widzę go w oddali, na niewysokich wzgórzach porośniętych bukami lenga, o pięknie błyszczących, ciemnozielonych liściach.
Z punktu widokowego nad doliną rio Ibáñez rzut oka na pokryte śniegiem wierzchołki lokalnej piękności – Cerro Castillo oraz – jak głosi turystyczna tablica - serpentyny i ostre zakręty, które otworzyły drogę pierwszym osadnikom przybywającym w te niegościnne, dziewicze strony. Czyżyk Magellana zaszczyca nas swoją obecnością, dając szansę na zrobienie fotki. Kawałek dalej rozkwitła naparstnica purpurowa.

Zdjęcia: Dolina rzeki Ibáñez, Patagonia-Provincia de General Carrera, Czyżyk Magellana, CHILE
Dolina rzeki Ibáñez, Patagonia-Provincia de General Carrera, Czyżyk Magellana, CHILEZdjęcia: okolice Puerto Rio Tranquilo, Provincia de General Carrera, Naparstnica purpurowa, CHILE
okolice Puerto Rio Tranquilo, Provincia de General Carrera, Naparstnica purpurowa, CHILEPotem przez długie kilometry droga staje się niemal klaustrofobiczna. Jest wąska, a jej brzegi porastają karłowate drzewa, skutecznie zasłaniając piękne widoki. Asfalt już dawno zniknął, zaś karoseria naszego białego Nissana przypomina kawę z niewielką ilością mleka. Dobrze, że jedynym wymogiem podczas zwrotu auta jest pełen bak. Myć nie trzeba.
Wspinamy się coraz wyżej. I nagle z zakurzonego korytarza wyjeżdżamy na szeroką przestrzeń, w której królują odcienie zieleni i turkusu. Lago General Carrera, w języku Indian Tehuelches nazywane Chelenko, dzielą między siebie Chile i Argentyna. Stąd jego zachodnia, argentyńska część, ma swoją własną nazwę: Lago Buenos Aires. To największe jezioro w Chile, tylko w tej jednej części dziewięciokrotnie większe niż nasze Śniardwy.


Zdjęcia: okolice Puerto Rio Tranquilo, Patagonia-Provincia de General Carrera, Lago General Carrera, CHILE
okolice Puerto Rio Tranquilo, Patagonia-Provincia de General Carrera, Lago General Carrera, CHILEŚpimy w Bahia Murta, niewielkiej osadzie, położonej nad brzegiem General Carrera. Dwie równoległe szerokie ulice i kilka poprzecznych, trzy sklepiki, drewniany kościółek, do którego ksiądz przyjeżdża raz w miesiącu albo rzadziej i kilkadziesiąt niewysokich, typowych dla Patagonii, kolorowych drewnianych domów.
- Idziecie na fiestę? – właścicielka dzisiejszej casa odwraca naszą uwagę od faktu, że do domku, który wynajęliśmy na trzy noce, nie ma klucza. Podobno jest tu bezpiecznie i nie trzeba zamykać drzwi. A klucz się gdzieś zapodział. Z min domowników wnioskuję, że nie stało się to dzisiaj.
Fiesta? W niedzielę? Najwyraźniej mieszkańcy nie muszą jutro rano wstawać. Jasne, że idziemy!

Zdjęcia: Bahia Murta, Provincia de General Carrera, W Klubie Rodeo, CHILE
Bahia Murta, Provincia de General Carrera, W Klubie Rodeo, CHILEClub de Rodeo to dość obszerna drewniana tancbuda, z której dobiegają żwawe rytmy. Wchodzę do środka i czuję, jakbym przeniosła się w czasie. Panowie noszą tradycyjne poncho, długie, skórzane buty na obcasie, u pasa nóż, a na głowie sombrero. Ci, których zdążył rozgrzać taniec lub szklaneczka whisky, zarzucili równiutko złożone poncho przez ramię, jakby to był elegancki szal. Stroje pań nie wyróżniają się niczym szczególnym. Królują jeansy, obcisłe bluzki i płaskie obuwie. Jest tłoczno. I prawdziwie. Tylko lokalne towarzystwo. Plus nasza czwórka. Ten region nie jest szczególnie uczęszczany przez turystów, a w Bahia Murta zatrzymują się chyba tylko ci, którzy –podobnie jak my-obawiali się, że nie dotrą przed zmrokiem do Puerto Rio Tranquilo.
Część osób siedzi przy solidnych, drewnianych stołach. Niektórzy mężczyźni stoją w niewielkich grupach, ze szklanką w ręku. Wiele osób tańczy. W parach, lecz ustawionych w długi rząd, którego ciągłości nie rozrywa nawet bardzo skoczna muzyka, wygrywana przez lokalny zespół. W modzie są przytupy, obroty. Taka bardziej ludowa postać tańca. Początkowo idzie mi słabo, ale po chwili bawię się wyśmienicie. A z pięknej, księżycowej nocy, na sen pozostają cztery godziny.

Bahia Murta oddalona jest od Puerto Rio Tranquilo tylko o 24 km, lecz na ich pokonanie potrzeba dobrej godziny. Maleńkie pueblo to jedna główna ulica ciągnąca się wzdłuż jeziora, przy której usadowiły się drewniane budki kilkunastu agencji, sprzedających wycieczki do Marmurowych Jaskiń. Organizowane są tylko przy sprzyjającej pogodzie. Znaczy, nie może mocno wiać. Patagonia uczy pokory wobec sił przyrody, a dobra pogoda jest dla podróżnika największym darem.

„Płynie się krótko, pamięta przez całe życie”, głosi hasło reklamowe na ścianie jednego z biur.
Mam nadzieję, że tak będzie.

Jednak najpierw obowiązek, potem przyjemność. Patagońską zasadę: jest stacja, tankuj do pełna, mamy już we krwi. Kiedy wrócimy z jaskiń, stacja może być zamknięta. Przez kolejne 250 km takiej okazji nie będzie.
Wybór agencji jest kwestią przypadku. Wszyscy oferują to samo, po takich samych cenach, czyli 10 tys. pesos za osobę (ok. 15 USD), a 50 tys.za łódkę. Uznajemy, że warto dopłacić i wziąć dla naszej czwórki prywatną łódź. Rejs dopiero za godzinę, zatem jest czas na kawę i pyszne lody z owocu cherimoya, czyli fleszowca peruwiańskiego. Smakują jak wanilia z jabłkiem. Nieodmiennie bawi mnie w Chile gdy słyszę, że np. jakieś owoce sprowadzono z północy. Czyli z Krainy Ciepła. W mojej europejskiej głowie Północ automatycznie kojarzy się z zimnem.


Zdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Patagonia, Trzeba dopłynąć łódką, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Patagonia, Trzeba dopłynąć łódką, CHILEOdpływamy półtorej godziny później. Jezioro jest olbrzymie, fale też, tym bardziej, że chwilami silnie zawiewa. Widzę, jak na poszarpanych brzegach kołyszą się chilijskie krzewy ogniowe i wiecznie zielone bukany. Kiedy słońce chowa się za chmurami, woda natychmiast przybiera barwę ciemnego szmaragdu. Po chwili znowu staje się turkusowa. Właśnie, słońce! Słońca nam trzeba! A tu coraz cięższe chmury kłębią się nad taflą General Carrera.

Zdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Las cuevas de Mármol, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Las cuevas de Mármol, CHILEPo około trzydziestu minutach pojawiają się wystające z wody formacje skalne. Cuevas de Mármol. Czytałam gdzieś, że w tym rejonie występują największe na świecie złoża marmuru. Z daleka jaskinie są zupełnie niewidoczne, a ich piękno można docenić tylko podpływając zupełnie blisko. I wówczas, jak na zamówienie, wychodzi słońce! Nasz przewodnik mówi, że o tej porze roku groty wyglądają najpiękniej.
Co sprawia, że szaro-błękitne skały, czasem poprzecinane brązowymi wstęgami, oferują tak wspaniały spektakl kolorów? Woda. General Carrera to jezioro polodowcowe. Wody topniejących lodowców, niosąc ze sobą drobinki osadów skalnych sprawiają, że światło słoneczne załamuje się, nadając tafli ów trudny do nazwania odcień błękitu. A jaskinie? To efekt pracy wiatru, który wespół z wodą od sześciu tysięcy lat cierpliwie obrabia marmurowe monolity. Natura nadała grotom ciekawe kształty, człowiek nazwy. Jest więc Marmurowa Katedra, Kaplica, Tunel.

Zdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Marmurowa kaplica, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Marmurowa kaplica, CHILEZdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Marmurowa katedra, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Marmurowa katedra, CHILEZałamanie światła słonecznego, erozja wodna, sześć tysięcy lat… Tyle nauka. Ja widzę tylko taniec słonecznych refleksów na bajkowej strukturze marmuru, czasem przypominającej sęki drzewa a czasem sieć rybacką. Nadal świeci słońce i wnętrze grot wypełnia niesłychany blask wszelkich odcieni niebieskiego, których nawet nie próbuję nazwać. Niektóre groty oglądamy tylko z zewnątrz, do innych możemy wpłynąć, czasem przemierzając kręte korytarze. Kiedy słońce chowa się za jakąś chmurą, błękity ustępują miejsca odcieniom zieleni. Nieustanna gra w kolory.

Zdjęcia: Marmurowe Jaskinie, Provincia de General Carrera, Gra w kolory, CHILE
Marmurowe Jaskinie, Provincia de General Carrera, Gra w kolory, CHILEZdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Patagonia, Niewiarygodna struktura, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Patagonia, Niewiarygodna struktura, CHILE
Przewodnik mówi, że barwy zmieniają się w zależności od ilości wody w jeziorze, pory dnia, roku, nasłonecznienia. I martwi się, że planowana budowa hydroelektrowni na lokalnych rzekach spowoduje spadek poziomu wody, niwecząc oryginalność Marmurowych Jaskiń.


Zdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Ile kolorów ma skała?, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Ile kolorów ma skała?, CHILEZdjęcia: Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Jeszcze ciut niebieskiego, CHILE
Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol, Provincia de General Carrera, Jeszcze ciut niebieskiego, CHILE
Wycieczka przewidziana jest na półtorej godziny, nasza trwa nieco dłużej, ale i tak czujemy niedosyt. Niestety, zmienia się pogoda i trzeba wracać. Zrywa się silny wiatr, jezioro przybiera granatową szatę. Nasza łódka chwilami kołysze się niebezpiecznie, wyskakuje wysoko do góry, po czym z wielkim hukiem opada na wodę. Czuję, że tym razem granica bezpieczeństwa dawno została przekroczona. Po czterdziestu minutach, całkiem przemoczeni, docieramy do brzegu. Przeciwdeszczowa kurtka nie na wiele się zdała, przeciwdeszczowe spodnie zostały w plecaku - poranne słońce wyłączyło podróżniczą czujność. Skutki poczuję już następnego ranka, gdy obudzi mnie silny kaszel. I rzęsisty deszcz, bębniący o dach naszego domku. Leje cały dzień, niwecząc wszelkie wcześniejsze plany. Znowu mieliśmy szczęście.
Było warto. Choć daleko i całkiem nie po drodze.

Zdjęcia

CHILE / Patagonia /  Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol  / Marmurowa katedraCHILE / Provincia de General Carrera / - / Dolina rzeki IbáñezCHILE / Patagonia-Provincia de General Carrera / Dolina rzeki Ibáñez / Czyżyk MagellanaCHILE / Provincia de General Carrera / okolice Puerto Rio Tranquilo / Naparstnica purpurowaCHILE / Patagonia-Provincia de General Carrera / okolice Puerto Rio Tranquilo / Lago General CarreraCHILE / Provincia de General Carrera / Bahia Murta / W Klubie RodeoCHILE / Patagonia / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Trzeba dopłynąć łódkąCHILE / Provincia de General Carrera / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Las cuevas de MármolCHILE / Provincia de General Carrera / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Marmurowa kaplicaCHILE / Provincia de General Carrera / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Marmurowa katedraCHILE / Provincia de General Carrera / Marmurowe Jaskinie / Gra w koloryCHILE / Patagonia / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Niewiarygodna strukturaCHILE / Provincia de General Carrera / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Ile kolorów ma skała?CHILE / Provincia de General Carrera / Jezioro General Carrera- Las Cuevas de Mármol / Jeszcze ciut niebieskiego

Dodane komentarze

iwonabarbara dołączył
02.11.2019

iwonabarbara 2019-11-04 10:43:08

Fantastyczna relacja.Podziwiam Pani animusz,pasję, działa to pozytywnie, no i piękne miejsce:)

aaandrzejp dołączył
25.09.2014

aaandrzejp 2019-03-05 15:13:03

Lillu jesteś świetna. Czytając relacje chce się tam być. Jestem pod wrażeniem opisu i zdjęć. Super :)

aaandrzejp dołączył
25.09.2014

aaandrzejp 2019-03-05 15:07:04

Lillu jesteś świetna. Czytając relacje chce się tam być. Jestem pod wrażeniem opisu i zdjęć. Super :)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-03-01 14:00:08

Dzięki, Witku. Jak miło. :) No i wiem, że noblesse oblige :-)

Witold Lewandowski dołączył
20.10.2016

Witold Lewandowski 2019-02-28 19:49:44

Ładnie i ciekawie napisane.Ale,kto jak nie Ty!

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-02-24 22:11:26

"Iwona, dzięki. No i dobrze, że "na" a nie "w" (à propos pudła). Choć wolałabym bardziej tematycznie, np. na czole lodowca ;-) Zaś wiatru też nie lubię, lecz po wyjeździe do Patagonii każdy inny wiatr zdaje się lekkim zefirkiem. :)"

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2019-02-24 16:22:21

"No i gratuluję miejsca na "pudle" (w wyróżnionych znaczy) Pozdrawiam :)"

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2019-02-23 14:00:38

Warto poczytać, bo ciekawie piszesz :) Cieszę się, że zdjęcia doczekały się tekstu, bo przyznam, że miałam mały niedosyt. Szkoda, że wiatr tak tam hula, bo przyznam szczerze, ze nie przepadam za kolegą, choć gdy jest niewielki chetnie się z nim przyjaźnię. Co do błękitów to zawsze świetniej wyglądają w promieniach słońca, które ma nich magiczny wpływ :)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-02-22 10:09:25

Kochani, opowieść o o takim pięknym zakątku tworzy się sama. Dziękuję, bardzo mi miło, że czytacie.

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2019-02-22 09:39:27

Cudownie opowiedziane! Z wielką przyjemnością przeczytałam i równie wielką jeszcze raz obejrzałam całą serię fantastycznych zdjęć :)

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 2019-02-22 01:50:42

Relacja wyśmienita (teraz banał) Jesteś klasą samą dla siebie. Co tylko potwierdza moje, być może nie tylko moje przypuszczenie, że mniej znaczy lepiej.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-02-20 20:59:01

Dziękuję. Wiesz, tam jest naprawdę tak pięknie, ale... musi być pogoda. Słoneczna. Inaczej nici ze świetlnego show. Czyli lepiej zarezerwować sobie więcej czasu, tak na wszelki wypadek. Tym bardziej, że w pobliżu - według naszych gospodarzy-są jeszcze jedne podobne jaskinie,niedawno odkryte. Niestety,z powodu deszczu tam już nie zdołaliśmy dotrzeć.

m*adam dołączył
11.11.2015

m*adam 2019-02-20 20:57:38

Zdjęcia czekały na ten barwny opis :-) pięknie, jeszcze piękniej tam!

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2019-02-20 19:26:16

Ach, jak tam cudownie! Mam nadzieję, że w rzeczywistości jaskinie są równie piękne, jak na Twoich zdjęciach. Gotowam tylko dla nich polecieć do Chile... Dziękuję, że przybliżyłaś nam ten cud natury, o którym pierwszy raz dowiedziałam się z Twoich zdjęć. Teraz czekam na niespodzianki z Kuby :))

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl