Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Majdan Nezałeżności i ulica Chreszczatyk w Centrum Kijowa > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Majdan Niepodleglośći-3Plac Niepodległości przyciąga uwagę turystów nie tyle przez zespół architektoniczny, co przez wydarzenia historyczne, które miały miejsce w tym miejscu w różnym czasie i które miały ogromne znaczenie dla rozwoju Ukrainy. Co tutaj zobaczy turysta?

Majdan Nezałeżności rozpoczął swoją historię jako centralny plac w pierwszej połowie XIX wieku, wraz z aktywnym rozwojem ulicy Kreszczatycka, dziś zwanej Chreszczatyk. W tym czasie ulica była zabudowana budynkami. Pojawiły się tutaj Dom Zgromadzenia Szlacheckiego i Instytut Szlachetnych Dziewic, sklepy, banki i biura. Stopniowo ulica łącząca obszary europejskie i besarabskie została centrum życia gospodarczego i handlowego w Kijowie.

Miejscowość, gdzie dziś znajduje się Plac Niepodległości, została wspomniana na początku pierwszego tysiąclecia. W tamtym czasie nazywano ją Kozłem bagnistym i nazwa ta była prawidłowa. Własnie tu znajduje się wejście do starego miasta, które było strzeżone przez Bramę Lyadskiego.

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Plac Niepodległośći, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Plac Niepodległośći, UKRAINAW 1830 r. Starożytne fortyfikacje obronne zostały zburzone, a teren otrzymał nazwę Placu Kreschatyckiego od nazwy ulicy. Inne nazwy to Plac Dumny i Październicki (Październikowy), nazwa Majdan mocno się ugruntowała, i ze względu na tragiczne wydarzenia nabrało specjalnego znaczenia.

Nowoczesność

Podczas odbudowy miasta zniszczonego w czasie II wojny światowej centralna ulica zyskała zupełnie nowy wygląd. Dziś jest to szeroki bulwar o długości ponad jednego kilometra. Szerokość w niektórych miejscach sięga 100 metrów. Kasztanowe alejki oddzielają jezdnię od chodników.

Zdjęcia: Ul. Chreszczatyk, Kijów, Ul. Chreszczatyk, UKRAINA
Ul. Chreszczatyk, Kijów, Ul. Chreszczatyk, UKRAINAWzdłuż ulicy, której architektura jest głównie reprezentowana przez budynki w stylu Imperium Stalina, znajdują się budynki biurowe, centra biznesowe i wiele sklepów, w tym słynny Pasaż Kijowski.

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Majdan Niepodleglośći-1, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Majdan Niepodleglośći-1, UKRAINAMajdan Nezałeżności także został przekształcony. W jego centrum stoi filar, którego szczyt zdobi rzeźba dziewczyny w stroju ludowym z gałązką kaliny w rękach. U stóp rzeźby działają fontanny muzyczne, ogrody kwiatowe i są miejsca do odpoczynku.

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Majdan Niepodleglośći-3, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Majdan Niepodleglośći-3, UKRAINANaprzeciwko turysta zobaczy szesnastopiętrowy budynek hotelu Ukraina.

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Hotel Ukraina , UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Hotel Ukraina , UKRAINAMost łukowy prowadzi do najstarszego budynku na placu, znanego jako Pałac Żowtnewy (Październikowy). Budynok został zbudowany w 1842 roku. Dziś jest to Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Na jego scenie odbywają się różne konkursy i festiwale. Przewodnicy chętnie powiedzą o złej historii budynku. Przez jakiś czas w jego murach znajdowała się NKWD.

Zdjęcia: Ul. Instytuśka, Kijów, Pałac Kultury "Żowtnewy", UKRAINA
Ul. Instytuśka, Kijów, Pałac Kultury "Żowtnewy", UKRAINATutaj także znajduje się Aleja Bohaterów Niebieskiej Setki. Tam zgineło sporo ludzi w trakcie wydarzeń z lutego 2014. Teraz w tym miejscu otwarta jest kaplica i memoriał.

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Aleja Bohaterów Niebiańskiej Sotni, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Aleja Bohaterów Niebiańskiej Sotni, UKRAINACiekawie wyglądają odrestaurowane Brama Ladśka i budynek Akademii muzycznej w Kijowie.

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Akademia muzyczna w Kijowie, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Akademia muzyczna w Kijowie, UKRAINAW pobliżu znajduje się wejście do charakterystycznej restauracj. Sama knajpa restauracja znajduje się pod ziemią. Dizajn i dekoracje przypominają o wydarzeniach ostatniej Rewolucji (2013-2014).

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Panorama Majdanu Nezałeżności, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Panorama Majdanu Nezałeżności, UKRAINACo robić na Majdanie?

Chreszczatyk w weekendy i święta zamienia się w strefę dla pieszych. Zwiedzający mogą udać się na przyjemny spacer w cieniu kasztanów, zwiedzanie, udział w różnych konkursach, quizach i konkursach, odpoczynek przy fontannach lub w licznych kawiarniach.

Do centrum miasta można dojechać metrem. Dojazd do stacji Khreshchatyk lub Majdan Nezałeżności.

Zdjęcia: Ul. Instytuśka, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-1, UKRAINA
Ul. Instytuśka, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-1, UKRAINAZapraszamy do zwiedzania Ukrainy

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Majdan Niepodleglośći-3UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Plac NiepodległośćiUKRAINA / Kijów / Ul. Chreszczatyk / Ul. ChreszczatykUKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Hotel Ukraina UKRAINA / Kijów / Ul. Instytuśka / Pałac Kultury UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Akademia muzyczna w KijowieUKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Aleja Bohaterów Niebiańskiej SotniUKRAINA / Kijów / Ul. Instytuśka / Wejście metro Chreszczatyk-1UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Panorama Majdanu NezałeżnościUKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Majdan Niepodleglośći-1UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Budynek Związków  zawodowych UkrainyUKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Fontany na Majdanie NiepodległościUKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Instalacja Szubienica dla PoroszenkaUKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Poczta Główna Ukrainy

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl