Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kościół św. Andrzeja w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Kościół św. Andrzeja-1Kościół św. Andrzeja jest jednym z głównych zabytków Ukrainy i symbolem Kijowa. Z artykułu dowiesz się o historii budowy, architekturze, rekonstrukcjach i jak tam się dostać, żeby go zobaczyć.

Kościół św. Andrzeja jest jednym z głównych zabytków Ukrainy i symbolem Kijowa. Jest to cerkiew zbudowana na szczycie góry i górująca nad miastem. Znajduje się na początku zejścia Andrzeja niedaleko stowarzyszenia ulic Desiatinnej i Wołodymyrśkiej.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Kościół św. Andrzeja-1, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Kościół św. Andrzeja-1, UKRAINATło historyczne

Kościół został nazwany na cześć Apostoła Andrzeja Pierwszego Powołanego. Według legendy on rozkazał wycofać się tutaj morzu i wstawił krzyż w tym miejscu, Apostoł także przepowiedział wielką przyszłość miastu zbudowanemu wokół krzyża.

Nakaz budowy świątyni dała cesarzowa Elżbieta Pietrowna. Kościół był przeznaczony tylko dla osób koronowanych i przedstawicieli szlachty rosyjskiej. Projektanci i architekci B. Rastrelli. I. Miczurin nadzorowali budowę, która trwała od 1749 do 1754 roku.

Od 1949 do 1960 roku mieściło się tu Kijowski Seminarium Teologiczny. W 1968 r. Budynek został otwarty dla turystów jako muzeum. W 2008 r. został przekazany Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

W 2012 r. Ministerstwo Kultury Kijowa ogłosiło budowę pomnikiem urbanistyki.

Budynek został zbudowany w stylu rosyjskiego baroku. Wielu znanych rosyjskich mistrzów, którzy malowali ambonę, ołtarz i ikony, pracowało nad jego projektem.

Rekonstrukcje

Rastrelli nie odwiedził miejscowość podczas projektowania. Dlatego nie wziął pod uwagę, że kościół powstanie na górze, więc musiał dokonać pewnych zmian podczas budowy. W przyszłości budynek przeszedł wiele poważnych napraw. Kopuły i dach zostały wymienione, mur był naprawiony z powodu pęknięcia, dach został zablokowany. Ze względu na fakt, że oryginalne rysunki zostały zachowane, współcześni architekci byli w stanie przywrócić rekonstrukcję jak najbliżej pomysłu autora.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Kościół św. Andrzeja-2, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Kościół św. Andrzeja-2, UKRAINAArchitektura

Budynek wzniesiono na 14-metrowej podstawie. Sama konstrukcja osiąga wysokość 47 metrów. Jest pomalowana na biało i turkusowo, kopuły mają ciemnozielony odcień ze złoceniami. W kościele św. Andrzeja nie ma żadnych dzwonów. Według legendy ich dzwonienie może obudzić podziemne morze i spowodować ogólnoświatową powódź.
Przestrzeń wewnątrz jest elegancko ozdobiona obrazami scen biblijnych. Wyróżnia się czerwony rzeźbiony ikonostas obszyty złoceniem. Został przywrócony przez ukraińskich mistrzów dokładnie w stylu Rastrelli. Zawiera 39 ikon.

Co obok kościoła?

W pobliżu kościoła znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na zabytkową dzielnicę miasta – Padół. Jest dostępny do zwiedzania od 10.00 do 20.00, wstęp jest płatny.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja-6, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja-6, UKRAINA


Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja-4, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja-4, UKRAINAW pobliżu także znajduje się pomnik bohaterów komedii „Na dwa zające”. W tym miejscu słynne postacie utworu chciały się pobrać. Nowożeńcy składają kwiaty przy rzeźbie, aby ich życie rodzinne nie stało się tak samo nieudane jak u bohaterów.

Jak tam się dostać?

Aby dostać się do kościoła św. Andrzeja, musisz dotrzeć do skrzyżowania ulic Wołodymyrśka i Desyatinna. Przystanek naziemnego transportu publicznego „Ul. Wołodymyrśka” znajduje się 300 metrów od świątyni. Metro jest wygodne, aby dostać się do stacji „Majdan Niezałeżnośći” lub „Złota Brama”. Odległość od nich jest prawie taka sama i zajmie około 20 minut spacerem. Można również przejść do kościoła od dołu, z placu Kontraktowego (stacja metra „Plac Kontraktowy”).Zapraszam do Kijowa:) Czekam na Twoje pytania i komentarze

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Kościół św. Andrzeja-1UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Kościół św. Andrzeja-2UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. Andrzeja-6UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. Andrzeja-4

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl