Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zamek Ryszarda Lwie Serce w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zamek Ryszarda Lwie SerceZamek Ryszarda Lwie Serce to słynny budynek przy zejściu Andrzeja w Kijowie. Historia, architektura, mistyka. Jak tam się dostać, żeby zobaczyć?

Zamek Ryszarda to słynny budynek przy zejściu Andrzeja w Kijowie. Przyciąga uwagę turystów i mieszkańców jako jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w stolicy. Budynek został zbudowany w XIX wieku w stylu angielskiej architektury neogotyckiej. Fasada jest ozdobiona wieżami, iglicami, gotyckimi reliefami i elementami fortecy.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zamek Ryszarda Lwie Serce, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zamek Ryszarda Lwie Serce, UKRAINATło historyczne

Nazwę dom zawdzięcza radzieckiemu pisarzowi V. Niekrasowowi. W artykule dla magazynu Nowe Zycie dziennikarz napisał, że lubił grać tutaj jak był małym dzieckiem, a wraz ze swoimi przyjaciółmi nazywał budynek zamkiem Ryszarda na cześć słynnej angielskiej postaci powieści Ajwiengo.

Budowa zamówiona była przez kijowskiego przedsiębiorcę D. Orłowa. Trwała od 1902 do 1904 roku. Pod koniec był silny pożar w budynku, zauważalny w całym mieście. Mieszkańcy postrzegali to jako zły znak. Od tego czasu to miejsce i wydarzenia, które się w nim odbywają, są uważane za mistyczne.

Tło mistyczne

W 1911 r. właściciel domu został zastrzelony, potem wdowa z dziećmi musiała sprzedać posiadłość na aukcji. Nowy właściciel zrobił tu mieszkania do wynajęcia, ale najemcy ciągle się zmieniali się. Przerażeni mieszkańcy miasta mówili o strasznych dźwiękach wentylacji, płaczu dzieci i śladach w nocy. Byli pewni, że budynek jest pełen duchów. Ludzie grozili nawet zniszczeniem go, aby uwolnić miasto od duchów.

Wraz z nadejściem władzy radzieckiej budynek przeznaczono na mieszkania komunalne, ale ich mieszkańcy szybko się wyprowadzili.

Historyk S. Golubev, który wynajmował tutaj pokoje, rozwiązał zagadkę tych dźwięków. Przeszukał wentylację i znalazł w niej skorupki jajek i szyjki rozbitych butelek, które wyły i jęczały podczas wiatru. Przypuszczalnie Orłow nie zapłacił budowlańcom, a oni postanowili w taki sposób zemścić się na nim.

Tajemnica zamku Ryszarda przyciągnęła kreatywnych ludzi. Kijowscy malarze i rzeźbiarze mieszkali w nim w różnym czasie. Jednemu z nich - G. Diadczenko, - poświęcona jest tabliczka pamiątkowa na fasadzie budynku.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja, UKRAINACzas teraźniejszy

W 1983 r. Wszyscy najemcy zostali przesiedleni i planowano utworzyć tu hotel, ale prace postępowały powoli, a w 1990 r. całkowicie zostały wstrzymane. Inwestor zagraniczny zainwestował dużą kwotę w budynek, chcąc otworzyć tutaj prywatny hotel, ale nie został on ukończony. Dom jest pusty od ponad 20 lat.

Jak tam się dostać?

Zamek Ryszarda znajduje się przy zejściu Andrzeja, 15 w Kijowie, można tu dojść na pieszo z Padołu od stacji metra (Plac Kontraktowy). Droga zajmie 15 minut. Z Górnego Miasta najbliższe stacje metra to Złota Brama i Majdan Nezałeznośći. Droga od nich zajmie około 25 minut.

Zapraszamy do Kijowa:)

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zamek Ryszarda Lwie SerceUKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. Andrzeja

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl