Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dom-muzeum M. A. Bułhakowa w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Pomnik M. Bułhakowowi-1Dom-muzeum M. A. Bułhakowa w Kijowie jest jednym z najciekawszych zabytków Zejścia Świętego Andrzeja. Znajduje on się na liście 20 najlepszych muzeów literackich na świecie. Jak się dostać, żeby zobaczyć?

Dom-muzeum M. A. Bułhakowa w Kijowie jest jednym z najciekawszych zabytków Zejścia Świętego Andrzeja. Znajduje on się na liście 20 najlepszych muzeów literackich na świecie.

Tło historyczne

Budynek powstał pod koniec XIX wieku. Zmieniało się tutaj wielu najemców i właścicieli. Na parterze znajdował się sklep spożywczy Szajtera. Rodzina Bułhakowa mieszkała w tym domu od 1906 do 1919 r., zajmując pokoje na drugim piętrze.

Podczas pracy nad „Białą strażą” autor osadził głównych bohaterów w tym samym mieszkaniu. Po opublikowaniu artykułu W. Nekrasowa w edycji żurnalu Nowy Czas, budowla otrzymała tę samą nazwę - „Budynek Turbinych”.

Ekspozycja

Muzeum zostało otwarte w 1989 r. dzięki A. Konczakovskiemu. Jego zbiór rzeczy i pamiątek po Bułhakowie stał się podstawą wystawy. Później kolekcja została uzupełniona o przedmioty przekazane przez krewnych pisarza. Teraz ekspozycja zawiera 2500 eksponatów. Ponad 500 z nich to rzeczy osobiste M. Bułhakowa i jego rodziny. Obok budynku stoi pomnik autora, siedzącego na ławce.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Pomnik M. Bułhakowowi-1, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Pomnik M. Bułhakowowi-1, UKRAINANie było łatwo przywrócić pierwotny wygląd mieszkania. Mieszkańcy zmieniali się, zrobiono przebudowę, większość mebli została zniszczona. Dzięki zachowanym detalom wnętrza, wystrój wnętrz był jak najbliższy atmosferze początku wieku.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, 13, Kijów, Muzeum M. Bułhakowa-2, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, 13, Kijów, Muzeum M. Bułhakowa-2, UKRAINAMuzeum łączy życie pisarza i fikcyjny świat bohaterów powieści. Aby ułatwić zwiedzającym ustalenie, które przedmioty należały do rodziny Bułhakowa, a które zostały przez niego wymyślone, wszystkie rzeczy i meble Turbinowych były pomalowane na biało.

Jak zobaczyć?
Wystawa jest otwarta dla publiczności codziennie z wyjątkiem środy. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się co godzinę. Możesz zamówić pomoc w różnych językach lub zobaczyć pokoje samodzielnie, bez przewodnika.

Każdego miesiąca odbywa się wieczór muzyki klasycznej i pokaz \\\\\\\\\\\\\\\"Rękopisy palą się” na temat pracy pisarza.

15 maja goście są zapraszani na odczyty Bułhakowa. Gromadząc się corocznie w dniu urodzin autora w pobliżu pomnika, ludzie recytują jego dzieła.

W Muzeum Bułhakowa odbywają się przyjęcia dla dzieci, imprezy kreatywne i przyjęcia herbaciane.

Gdzie się znajduje?

Adres Domu Turbinych (Muzeum Bułhakowa) to Zejścia Św. Andrzeja, 13. Aby się tu dostać, musisz dotrzeć do słynnej ulicy i iść wzdłuż niej. Najbliższa stacja metra od Padół to \\\\\\\\\\\\\\\"Plac Kontraktowy\\\\\\\\\\\\\\\". Droga z niego do muzeum zajmie kilka minut.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, 13, Kijów, Muzeum M. Bułhakowa, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, 13, Kijów, Muzeum M. Bułhakowa, UKRAINAZwykle zaleca się zwiedzanie Zejścia Sw. Andrzeja z Górnego Miasta, (ze skrzyżowania ulic Desyatinnej i Wołodymerskiej). Można dotrzeć z przystanku transportu naziemnego Ul. Wołodymerśka, która znajduje się 300 metrów od stacji metra Zołoti Worota (Złota Brama) lub stacji metra Majdan Niezałeżności. Zejście ścieżką zajmie 20 minut, co będzie wymagało przejścia wzdłuż Zejścia Św. Andrzeja jeszcze 400 metrów do muzeum.


Zapraszam do Kijowa. Czekam na Twoje pytania i komentarze:)

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Pomnik M. Bułhakowowi-1UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja, 13 / Muzeum M. Bułhakowa-2UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja, 13 / Muzeum M. Bułhakowa

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl