Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Muzeum Złota Brama w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-7Muzeum Złota Brama w Kijowie zasługuje na szczególną uwagę turystów. Fortyfikacja, na terenie której znajduje się muzeum, wiąże się z ponad tysiącletnią historią miasta. Jak to zobaczyć i ile to kosztuje?

Muzeum Złota Brama w Kijowie zasługuje na szczególną uwagę turystów. Fortyfikacja, na terenie której znajduje się muzeum, wiąże się z ponad tysiącletnią historią miasta. Przez kilka stuleci ta brama strzegła wejścia do miasta.

Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-7, UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-7, UKRAINAZarys historyczny

Budowa rozpoczęła się na początku XI wieku pod zwierzchnictwem księcia Jarosława Mądrego. W tych latach Kijów zaczął gwałtownie rozszerzać swoje granice, co sprawiło, że książę pomyślał o swojej nowej obronie. Miasto otoczone było ziemnymi wałami, wzdłuż których znajdowały się rowy z wodą. Złota Brama powstała jako główne wejście.

Zdjęcia: ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-11, UKRAINA
ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-11, UKRAINAInformacje o tym, jak rzeczywiście wyglądały fortyfikacje, nie pozostały do naszych czasów. Brama bardzo ucierpiała podczas nawały mongolsko-tatarskiej. Według ówczesnych świadków do 1650 r. Brama została w połowie zniszczona.

Zakłada się, że Złota Brama była wieżą twierdzy o wysokości nie mniejszej niż 10 metrów. Pod jej łukami znajdował się pasaż, broniony przez potężną kratę. Szerokość przejścia wynosiła około 7,5 metra. Nad bramą wznosiły się złote kopuły w błękitne niebo Kościóła Zwiastowania. Zgodnie z jedną z wersji brama otrzymała swoją nazwę dzięki kopułom, które były widoczne daleko poza granicami miasta.

Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-1, UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-1, UKRAINAPodczas rekonstrukcji przeprowadzonych w 1892 i 2007 r. część murów obronnych bezpośrednio przylegających do Złotej Bramy została odrestaurowana i wzmocniona. Centralna wieża została prawie odbudowana. Brama znajduje się na starych fundamentach. Na fragmentach zachowanych murów można zobaczyć elementy starożytnego muru.

Zdjęcia: ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-12, UKRAINA
ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-12, UKRAINAŁuk bramy od zewnątrz zamyka drewniana krata, wzmocniona metalowymi płytami, z drugiej strony - zawiasowa brama. Krata jest wyposażona w mechanizm podnoszący. Ale z powodu silnego zużycia podnoszona jest bardzo rzadko.

Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Złota Brama w Kijowie-1, UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Złota Brama w Kijowie-1, UKRAINA


Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Złota Brama w Kijowie-2, UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Złota Brama w Kijowie-2, UKRAINAKościół Zwiastowania miał kwadratowy wygląd, był nieco w głębi budynku. Dziś jest jednopiętrowy.Z tarasu widokowego, znajdującego się pod kopułą, otwiera się wspaniały widok na miasto. Szczególnie piękny jest widok wiosną, gdy ulice pełne są kwitnących kasztanowców.

Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Widok na Pomnik ks. Jarosława ze Złotej Bramy, UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Widok na Pomnik ks. Jarosława ze Złotej Bramy, UKRAINA


Zdjęcia: ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-8, UKRAINA
ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-8, UKRAINAObecnie

Muzeum Złota Brama znajduje się na trzech poziomach fortyfikacji. Jego ekspozycja, składająca się z artefaktów znalezionych podczas wykopalisk i prac konserwatorskich, broni i zbroi z czasów Jarosława Mądrego, opowie gościom o historii budowy fortyfikacji i jej roli w życiu miasta.

Zdjęcia: ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-9, UKRAINA
ul. Wołodymyrśka, 40A, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-9, UKRAINAPlac Zolotovorotsky znajduje się w pobliżu muzeum od końca XIX wieku. Ozdobiony jest żeliwną fontanną z tego samego okresu i nowoczesnymi rzeźbami. Jedna z nich poświęcona jest Jarosławowi Mądremu.

Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama) i Pomnik księcia Jarosława Mądrego, UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama) i Pomnik księcia Jarosława Mądrego, UKRAINADruga stoi przy wejściu do restauracji - Kot Pantelejmon, - który podobno zginął podczas pożaru.

Cena biletów i adres

Koszt zwiedzania muzeum to 50 UAH za osobę dorosłą, 20 UAH – dlauczniów, studentów i emerytów. Za 60 UAH możesz wziąć udział w jednym z warsztatów. Jeżeli będziesz chciał zrobić zdjęcie lub nagrać filmik musisz do tego zapłacić 20 UAH.

Zdjęcia: Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Wejście metro Zoloti Worota (Złota Brama), UKRAINA
Ul. Jarosławów Wał, Kijów, Wejście metro Zoloti Worota (Złota Brama), UKRAINAMuzeum mieści się przy: ul. Wołodymyrśka, 40A, w pobliżu stacji metra Złota Brama
Czekam na Twoje pytania i komentarze:)

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-7UKRAINA / Kijów / ul. Wołodymyrśka, 40A / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-11UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-1UKRAINA / Kijów / ul. Wołodymyrśka, 40A / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-12UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Złota Brama w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Złota Brama w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Widok na Pomnik ks. Jarosława ze Złotej BramyUKRAINA / Kijów / ul. Wołodymyrśka, 40A / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-8UKRAINA / Kijów / ul. Wołodymyrśka, 40A / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama)-9UKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Muzeum Zołoti Worota (Złota Brama) i Pomnik księcia Jarosława MądregoUKRAINA / Kijów / Ul. Jarosławów Wał / Wejście metro Zoloti Worota (Złota Brama)

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl