Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Funikular - kolejka linowa w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Wejście z Padołu / Funikular w Kijowie-3Funikular (kolejka linowa) jest jednym z głównych symboli Kijowa. Gdzie się znajduje, ile kosztuje, co jeszcze tam ciekawego?

Pod koniec XIX wieku głównym pojazdem miejskim na Ukrainie, a także w całym imperium rosyjskim był tramwaj. Nie był w stanie jednak wspiąć się na wysokie i strome zbocza góry Wołodymerskiej (wówczas nazywana Michajliwską). Dlatego mieszkańcy Kijowa z Padołu wspinali się do Górnego Miasta licznymi drewnianymi schodami. Wraz z początkiem XX wieku rozwiązano problem wspinania się na Wołodymerską górkę. Na stromym i długim podjeździe zainstalowano kolejkę linową, która stała się trzecią w imperium.

Zdjęcia: Wejście z Padołu, Kijów, Funikular w Kijowie-3, UKRAINA
Wejście z Padołu, Kijów, Funikular w Kijowie-3, UKRAINACharakterystyka techniczna

Funikular jest jednym z głównych symboli Kijowa. Z zewnętrz ta konstrukcja wygląda jak zwykły tramwaj. Zgrabne żelazne wagony z oknami poruszają się po torze, ale zasada działania nowoczesnej kolejki linowej jest zupełnie inna.

Zdjęcia: Podol, Kijów, Kolejka linowa w Kijowie, UKRAINA
Podol, Kijów, Kolejka linowa w Kijowie, UKRAINA


Główne cechy charakterystyczne kolejki linowej: tramwaj jest uruchomiany prądem, a funikular porusza się dzięki trakcji linowej. Wagony połączone liną poruszają się jak wahadło. Pierwszy idzie w górę i poprzez linę wprawia w ruch drugi wagon w dół. Funikular porusza się wzdłuż wysokiego wzgórza.

Szczegóły funikulara w Kijowie

- pojemność wagonu do 100 pasażerów
- długość trasy wynosi 222 metry
- szerokośc toru: 1200 mm
- stopień nachylenia: 18-20°
- różnica wysokości między stacjami: 75 m.
- prędkość: 2 m / s.
- czas jazdy: 2,5 minuty.
- godziny otwarcia: od 7:00 do 22:00 (z przedłużeniem na niektóre święta).

Zdjęcia: Plac Pocztowy, Kijów, Funikular w Kijowie-5, UKRAINA
Plac Pocztowy, Kijów, Funikular w Kijowie-5, UKRAINA


Stan techniczny funikularu, w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pasażerów, utrzymywany jest pod ścisłą kontrolą. Co roku lina jest sprawdzana przez ekspertów, przeprowadzanych jest wiele pomiarów i badany szereg innych norm. Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek odchylenia, to uszkodzone elementy natychmiast są wymieniane.

Co tam zobaczysz?

„Piękne, ciekawe, ale za mało!” - tak opisują turyści wyjątkową wycieczkę kolejką linową w Kijowie. Spacer kolejką linową jest krótki, więc trzeba się spieszyć z podziwianiem piękna wokół. Parkowi wiewiórki odważnie witają pasażerów, a potężny Dniepr błyszczy w słońcu swoimi wodami przez liczne gałęzie drzew. Stare altanki z metalu, każda z własną unikalną historią, wspaniały przegląd dwóch poziomów miasta. Zimą transport jest aktywnie wykorzystywany przez snowboardzistów i narciarzy, którzy zjeżdżają z górki Wołodymerskiej.

Zdjęcia: Wołodymyrśka górka, Kijów, Funikular w Kijowie-6, UKRAINA
Wołodymyrśka górka, Kijów, Funikular w Kijowie-6, UKRAINA


Dla małych pasażerów wycieczka w wagonie będzie pełna emocji i zapamiętana się na długo. Zwiedzający będą mile zaskoczeni podczas wizyty na górnej stacji. W hali zainstalowana jest diorama, która szczegółowo opisze całą historię powstania i rozwoju linowych tramwajów.

Zdjęcia: widok wewnętrzny od dołu, Kijów, Funikular w Kijowie-4, UKRAINA
widok wewnętrzny od dołu, Kijów, Funikular w Kijowie-4, UKRAINAAdres, cena, porady

- Dolna stacja Funikulara znajduje się przy ulicy P. Sahaydacznego, budynek 3. Stacja metra Plac Pocztowy dostarczy gości i mieszkańców do samego poсiągu.

Zdjęcia: Wejście z Padołu, Kijów, Funikular w Kijowie-1, UKRAINA
Wejście z Padołu, Kijów, Funikular w Kijowie-1, UKRAINA


- Górna stacja znajduje się przy ulicy Trzehświętyteskiej, 6.

Zdjęcia: Wejście na gorze Wołodymerskiej, Kijów, Funikular w Kijowie-2, UKRAINA
Wejście na gorze Wołodymerskiej, Kijów, Funikular w Kijowie-2, UKRAINA


Ekscytująca przejażdżka kolejką w Kijowie będzie kosztować 8UAH, czyli 1,2 zł. Możesz zapłacić za podróż zarówno gotówką, jak i kartą transportową, bankową lub telefoniczną aplikacją GoglePay/ApplePay.

Zdjęcia: Wołodymyrśka górka, Kijów, Funikular w Kijowie-7, UKRAINA
Wołodymyrśka górka, Kijów, Funikular w Kijowie-7, UKRAINA


Pozwolę sobie dać Ci kilka rad. Uważaj na to, że w dni świąteczne i w weekendy wiele osób zbiera się na funikularze i możliwe są kolejki.

Zapraszam do Kijowa:) czekam na Twoje pytania i komentarze

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Wejście z Padołu / Funikular w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Podol / Kolejka linowa w KijowieUKRAINA / Kijów / Plac Pocztowy / Funikular w Kijowie-5UKRAINA / Kijów / Wołodymyrśka górka / Funikular w Kijowie-6UKRAINA / Kijów / widok wewnętrzny od dołu / Funikular w Kijowie-4UKRAINA / Kijów / Wejście z Padołu / Funikular w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Wejście na gorze Wołodymerskiej / Funikular w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Wołodymyrśka górka / Funikular w Kijowie-7

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl